PiS ogłosiło listy. Kotula: PiS ma dziś poglądy Roberta Bąkiewicza, ale moralność Łukasza Mejzy

Źródło:
TVN24
Kotula: Prawo i Sprawiedliwość ma dzisiaj poglądy jak Bąkiewicz, ale moralność jak Mejza
Kotula: Prawo i Sprawiedliwość ma dzisiaj poglądy jak Bąkiewicz, ale moralność jak MejzaTVN24
wideo 2/10
Kotula: Prawo i Sprawiedliwość ma dzisiaj poglądy jak Bąkiewicz, ale moralność jak MejzaTVN24

Nazwiska Roberta Bąkiewicza i Łukasza Mejzy na listach Prawa i Sprawiedliwości mnie nie dziwią, bo PiS ma dzisiaj poglądy jak Bąkiewicz, ale moralność jak Mejza - powiedziała w "Kawie na ławę" posłanka Lewicy Katarzyna Kotula, odnosząc się do kandydatów, którzy znaleźli się na ogłoszonych w mijającym tygodniu listach wyborczych obozu rządzącego. - Ja bym na niego nie głosował, gdybym był w Radomiu - mówił o Bąkiewiczu polityk PiS Łukasz Schreiber. Doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz oświadczył z kolei, że "nigdy bym nie umieścił go na listach wyborczych".

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w mijającym tygodniu listy wyborcze. wśród kandydatów partii rządzącej w okręgu radomskim znajdzie się przedstawiciel Suwerennej Polski i były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. W województwie lubuskim kandydatem obozu rządzącego będzie Łukasz Mejza.

Sprawę w "Kawie na ławę" komentowali: posłanka Katarzyna Kotula (Lewica), posłanka Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), poseł Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), poseł Stanisław Tyszka (Konfederacja), poseł, członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

Schreiber o Bąkiewiczu: ja bym na niego nie głosował

Łukasz Schreiber pytany był o zmiany personalne na "jedynkach" PiS-u, między innymi o nieobecność Michała Dworczyka. - Taka jest decyzja władz partii. Nie uczestniczyłem w kształtowaniu tych list, więc ja szczegółów, co do każdego nazwiska, panu nie powiem, ale zdradzę panu pewną tajemnicę, że na koniec to i tak wyborcy przecież oceniają, kto jest pierwszy, kto drugi, kto trzeci, a kto ostatni na tej liście. I numerki to jest jedno, a jak zagłosują wyborcy, to jest sprawa druga - powiedział.

Czytaj też: "Robert Bąkiewicz to przykład skrajnego radykalizmu, a Łukasz Mejza skrajnego cynizmu"

- To jest naprawdę sport drużynowy i trener jest od tego, żeby poukładać tę drużynę w taki sposób, aby przyniosła jak najlepszy rezultat - dodał poseł PiS.

Schreiber o Bąkiewiczu: ja bym na niego nie głosował na tej liście, gdybym był w Radomiu
Schreiber o Bąkiewiczu: ja bym na niego nie głosował na tej liście, gdybym był w RadomiuTVN24

Dopytywany o kandydaturę Roberta Bąkiewicza, Schreiber przyznał, że "ja bym na niego nie głosował na tej liście, gdybym był w Radomiu". - Na tej liście jest wiele osób. Jest Anka Kwiecień, jest Radek Fogiel, (…) Marek Suski. Można wybrać bardzo dobrego kandydata. To wyborcy zdecydują, czy ten pan z niebiorącego miejsca zostanie posłem - podkreślił.

- Ja tego człowieka kompletnie nie znam. Nie jest żadnym moim kolegą z listy. Jest człowiekiem, który kandyduje z tej samej listy Prawa i Sprawiedliwości. Jakieś widocznie przyczyny za tym stały, że został na nią wpisany - zaznaczył.

Czytaj też: Robert Bąkiewicz na liście PiS. Co warto wiedzieć o byłym prezesie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Leszczyna: Bąkiewicz ma wyrok, jest skazany

- Najważniejsze jest w mojej ocenie to, że PiS na swoje listy zaprosił oszustów, którzy żerowali na rodzicach chorych dzieci, hejterów, którzy ujawniali dane dzieci w kontekście molestowania, damskich bokserów, przestępców, homofobów i antysemitów - powiedziała Izabela Leszczyna.

Proszona o to, by wskazać nazwiska osób, do których się odnosi, Leszyczna wymieniła: "Damski bokser - pan Bąkiewicz ma wyrok, jest skazany. Człowiek skazany to przestępca. Pan Mejza żerował na rodzicach chorych dzieci. Hejter - nie słyszał pan o takim panu, o waszym radnym ze Szczecina? Pan [Dariusz -red.] Matecki".

Leszczyna: Bąkiewicz ma wyrok, jest skazany. Człowiek skazany to przestępca
Leszczyna: Bąkiewicz ma wyrok, jest skazany. Człowiek skazany to przestępcaTVN24

Kotula: PiS ma poglądy Bąkiewicza, ale moralność Mejzy

Katarzyna Kotula przyznała, że "mnie nazwiska Bąkiewicza i pana Mejzy na listach Prawa i Sprawiedliwości nie dziwią, bo Prawo i Sprawiedliwość ma dzisiaj poglądy jak Bąkiewicz, ale moralność jak pan Mejza".

- Panie ministrze, chciałam zapytać, czy naprawdę nie ma pan odruchu wymiotnego (…) na myśl o tym, że będzie pan później w jednym klubie parlamentarnym z panem Bąkiewiczem - pytała, zwracając się do Łukasza Schreibra.

Sawicki: politycy PiS byli trzymani w szachu

- Niezbadane są wyroki prezesa i w Prawie i Sprawiedliwości naprawdę nie wiedzieli, jak te listy będą układane i kto będzie na którym miejscu, więc do końca ostatniego posiedzenia Sejmu, do przyjęcia dwóch ważnych ustaw, które niestety konstytucyjne nie są i w przyszłości Trybunał z pewnością to orzeknie, Prawo i Sprawiedliwość i ich politycy trzymani byli w szachu - mówił poseł Marek Sawicki.

Sawicki: Prawo i Sprawiedliwość i ich politycy trzymani byli w szachu
Sawicki: Prawo i Sprawiedliwość i ich politycy trzymani byli w szachu TVN24

Dodał, że "ta układanka, którą nam zaproponował dzisiaj PiS, jest układanką różnych interesów wewnątrz tego środowiska politycznego". - Wiemy doskonale, że cała sieć fundacji i funduszy była przygotowana po to, żeby część ludzi do wyborów już przygotować i oni są już gotowi. Korzystają z tych środków - podkreślał.

Tyszka: listy PiS podyktowane są obroną przed Konfederacją

- Te wybory zasadniczo sprowadzają się do tego i wyłącznie do tego, jaki wynik uzyska Konfederacja, dlatego, że Konfederacja jest przeciwko wszystkim partiom, które startują w tych wyborach, które się bardzo dobrze ustawiły w III Rzeczpospolitej - ocenił poseł Stanisław Tyszka.

- Skąd się wzięły te listy Prawa i Sprawiedliwości? One są podyktowane kalkulacją wyborczą, żeby bronić się przed Konfederacją. Jak pan redaktor i państwo się przyjrzą temu, jak zostały ustawione te listy, to tak: Jarosław Kaczyński prawdopodobnie zostałby przeskoczony przez Sławomira Mentzena w Warszawie, w związku z tym uciekł do świętokrzyskiego. W świętokrzyskim Konfederacja ma bardzo duże poparcie. Ziobro został przesunięty na Podkarpacie, tam Konfederacja liczy na dwucyfrowy, kilkunastoprocentowy wynik - mówił.

Tyszka: listy Prawa i Sprawiedliwości są podyktowane kalkulacją wyborczą, żeby bronić się przed Konfederacją
Tyszka: listy Prawa i Sprawiedliwości są podyktowane kalkulacją wyborczą, żeby bronić się przed KonfederacjąTVN24

Zaznaczył, że "Konfederacja idzie po to, żeby zakończyć władzę PiS-u i nie dopuścić do władzy Tuska".

Zybertowicz o Bąkiewiczu: nigdy bym nie umieścił go na listach

Andrzej Zybertowicz pytany był między innymi o obecność na listach PiS osób z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy, w tym szefa jego gabinetu Pawła Szrota. - Prezydent wyraził zgodę na kandydowanie kilku osób. (…) Nie wiem czy prezydent w to osobiście się zaangażował, ale istnieją różne formy porozumienia między Kancelarią Prezydenta a kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości i zapewne tutaj były jakieś uzgodnienia - tłumaczył.

Dopytywany o Bąkiewicza, Zybertowicz zaznaczył, że "nigdy bym nie umieścił go na listach wyborczych, ale wczoraj uczestniczyłem w audycji radiowej i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś potwierdził – jeśli dobrze zrozumiałem – że to jest kandydat Suwerennej Polski".

Zybertowicz o Bąkiewiczu: nigdy bym nie umieścił go na listach wyborczych
Zybertowicz o Bąkiewiczu: nigdy bym nie umieścił go na listach wyborczychTVN24

- Wątek antysemityzmu i podobnych bzdur nie stanął w audycji, ale uzasadnił tak [Woś - red.], że Bąkiewicz, jako organizator marszu niepodległości, przyczynił się do mocnej obecności impulsów patriotycznych w Warszawie i dla ministra Wosia był to argument istotny - dodał Zybertowicz.

Leszczyna: będziemy trzymać pana Giertycha z dala od edukacji

Izabela Leszczyna pytana była o kandydaturę Romana Giertycha z list Koalicji Obywatelskiej. - Donald Tusk na wiecu ogłosił, że Romana Giertycha zaproponuje i daje mu ostatnie miejsce w świętokrzyskim, a później zwrócił się do zarządu, a zarząd to przegłosował - tłumaczyła.

Pytana o to, czy potępi niektóre z wypowiedzi Giertycha, Leszczyna odparła, że "oczywiście". - Potępiam wypowiedzi homofobiczne. Zapewniam, że będziemy trzymać pana Giertycha z dala od edukacji. Zapewniam jeszcze o jednej rzeczy - pan Giertych zobowiązał się wobec Donalda Tuska, że będzie przestrzegał dyscypliny klubowej - dodała.

Sawicki o kandydaturze Małgorzaty Zych

Marek Sawicki dopytywany był z kolei o wycofaną przez Polskie Stronnictwo Ludowe kandydaturę do Senatu Małgorzaty Zych. W przeszłości Zych startowała z listy Konfederacji oraz blisko współpracowała z posłem tego ugrupowania Grzegorzem Braunem, współorganizując między innymi w Tarnobrzegu konferencję "Stop Ukrainizacji Polski".

Po pytaniach do kierownictwa partii, Zych wydała w środę oświadczenie, w którym nazwała prezydenta Rosji Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym".

Mimo to, Zych została usunięta z listy kandydatów. - Całe szczęście marszałek Zgorzelski zorientował się bardzo szybko, że oświadczenie o odcięciu się od Putina pani Zych nie jest oświadczeniem szczerym, zwołał posiedzenie paku senackiego i jednogłośnie pakt senacki wykreślił tę panią z listy - mówił Sawicki.

Autorka/Autor:ft / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Niemcy przyznali się do naruszenia procedur, przeprosili za to, był to wypadek przy pracy - powiedział na antenie Radia Zet, wiceminister MSWiA Maciej Duszczyk. Sprawa dotyczy incydentu, do którego doszło 14 czerwca na granicy polsko-niemieckiej. Niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. O sprawie rozmawiali szefowie polskiej Straży Granicznej i niemieckiej Policji Federalnej.

Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, Fakt.pl

Kontrolerzy resortu spraw zagranicznych przyjrzeli się Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi, stworzonemu jeszcze przez byłe kierownictwo ministerstwa. Według ich raportu "doszło do naruszenia procedur". Jak stwierdzono "złamane zostało wewnętrzne zarządzenie w sprawie pozyskiwania nieruchomości, a także regulamin organizacyjny MSZ".

"Nie zostawili suchej nitki". Kontrolerzy MSZ sprawdzili centrum wizowe

"Nie zostawili suchej nitki". Kontrolerzy MSZ sprawdzili centrum wizowe

Źródło:
PAP, Onet

Zarzuty doprowadzenia podstępem do poddania się tzw. innej czynności seksualnej oraz utrwalania i usiłowania utrwalenia wizerunku nagiej osoby bez jej zgody usłyszał 57-letni nauczyciel wychowania fizycznego z jednej ze szkół podstawowych w Sanoku (Podkarpacie), a zarazem trener w miejscowym klubie lekkoatletycznym. Poszkodowanych jest łącznie kilkanaście dziewczynek poniżej 15 roku życia.

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodził spokojnie przez ulicę, nagle podszedł do samochodu i potężnie uderzył z główki w przednią szybę. Po czym, równie spokojnie, poszedł dalej.

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się frontowe wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Opady i porywy wiatru coraz silniejsze

Gdzie jest burza? Opady i porywy wiatru coraz silniejsze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosyjscy śledczy aresztowali i postawili zarzuty trzem osobom po tym, jak ponad 120 osób w Moskwie i dziesiątki w innych miastach zgłosiło się do lekarzy z powodu podejrzenia zatrucia pokarmowego.

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Źródło:
Reuters

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Na południu i wschodzie kraju we znaki da się nam męczące gorąco - termometry mogą pokazać wartości sięgające 32 stopni Celsjusza. W północnej i zachodniej Polsce niebezpieczeństwo stanowić mają burze.

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Polak zaginął na oceanie w okolicach Wysp Kanaryjskich. Sprawę monitoruje MSZ. Konsul w Madrycie pozostaje w kontakcie zarówno ze służbami prowadzącymi poszukiwania, jak i z bliskimi podróżnika - poinformował rzecznik ministerstwa Paweł Wroński.

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Źródło:
PAP, Kontakt 24

19-letni motocyklista przejechał przez główną ulicę w Piekarach Śląskich na jednym kole. Szybko zapłacił za ten popis, bo widzami okazali się policjanci z drogówki. - Cena przygody może być bardzo wysoka - ostrzegają policjanci.

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona. Jest wniosek do prokuratury o wszczęcie śledztwa.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

- Prosty mechanizm, swoi przyznają swoim dotacje. Tego się nie da usprawiedliwić - mówił Maciej Konieczny (Lewica), komentując informację o "odzyskaniu 11 milionów złotych z inwestycji" poprzedniego ministra edukacji Przemysława Czarnka. O sprawę pytany był także m.in. Krzysztof Szczucki - byłym prezesem fundacji Dumni z Elbląga, której nakazano zwrot środków jest jego kolega ze szkolnej ławki, zaś fundatorem fundacji jego były student i były asystent w RCL. - Za nikogo mi nie wstyd z moich kolegów - zadeklarował.

"Za nikogo mi nie wstyd z moich kolegów"

"Za nikogo mi nie wstyd z moich kolegów"

Źródło:
TVN24

Najwyższa Izba Kontroli po zbadaniu działania Funduszu Patriotycznego złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o dwóch pracowników zarządzającego tym funduszem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. NIK wskazała w komunikacie na szereg nieprawidłowości i niegospodarność w wydatkowaniu pieniędzy.

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom podejrzanym o uprowadzenie pięcioletniej dziewczynki. Ta szła z mamą chodnikiem, gdy obok podjechał samochód. Doszło do szarpaniny. Wszystko działo się w Łapach (woj. podlaskie). Mężczyzn zatrzymano na drugim krańcu Polski. Policja informuje, że jeden z nich jest ojcem dziewczynki.

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Japońskie władze chcą ograniczenia napływu turystów w wielu popularnych miejscach. Na szlaku na górze Fudżi już podjęto działania. Stanęła tam obita deskami metalowa brama, wysoka na osiem metrów i szeroka na niecałe dwa - poinformowały lokalne media. Na szlak będzie mogła wejść określona liczba turystów i tylko w wyznaczonych godzinach.

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Źródło:
PAP

Mały, zapłakany, niemówiący po polsku, sam. Takiego chłopca zauważyła na peronie w Częstochowie zakonnica. Powiadomiła służby. Te zaś po nagraniach z monitoringu ustaliły, którym rodzina 10-latka odjechała pociągiem. A on wysiadł sam.

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

Źródło:
tvn24.pl

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Biological Research". Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych pochodzących z produktów zwierzęcych wpływa na mózg.

Ten rodzaj diety może nasilać stany lękowe. Nowe badania

Ten rodzaj diety może nasilać stany lękowe. Nowe badania

Źródło:
PAP, DailyScience

Samolot linii Virgin Australia został zmuszony do awaryjnego lądowania po tym, jak zapalił się jeden z jego silników. Na pokładzie maszyny znajdowało się 67 pasażerów i 6 członków załogi. Zgodnie z relacją świadków, pożar poprzedziła seria głośnych odgłosów. Spowodowało je najprawdopodobniej zderzenie ze stadem ptaków. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał.  

Silnik samolotu stanął w płomieniach. Konieczne było awaryjne lądowanie  

Silnik samolotu stanął w płomieniach. Konieczne było awaryjne lądowanie  

Źródło:
The Guardian, ABC News, The New Zealand Herald

Trwają prace nad przyśpieszeniem orzekania rozwodu w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości ma na stole dwie propozycje. Rozwód u notariusza albo w urzędzie stanu cywilnego - informuje "Rzeczpospolita". Eksperci są przychylni temu rozwiązaniu, ale obawiają się szybkich rozwodów na przykład po kłótni małżeńskiej.

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Jest "duży problem z nasileniem się obserwatorów z pozycji drona i balonów meteorologicznych". Tak wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król tłumaczy potrzebę postawienia kolejnych 19 wież obserwacyjnych na granicy z obwodem królewieckim. Zgłosił się z taką prośbą do rządu. 

Wojewoda prosi rząd o budowę 19 wież obserwacyjnych na granicy z Rosją. W ramach "Tarczy Wschód"

Wojewoda prosi rząd o budowę 19 wież obserwacyjnych na granicy z Rosją. W ramach "Tarczy Wschód"

Źródło:
PAP

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na Pabianickie Centrum Medyczne nałożono 550 tys. złotych kary za odmowę legalnej aborcji - przekazała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Placówka nie zgadza się z karą i w wydanym oświadczeniu zapowiada, że będzie walczyć. Jeśli nie wystarczy odwołanie do prezesa NFZ, są gotowi wystąpić na drogę sądową.

Szpital ma zapłacić wysoką karę za odmowę aborcji. "Nie zgadzamy się z ustaleniami kontroli NFZ"

Szpital ma zapłacić wysoką karę za odmowę aborcji. "Nie zgadzamy się z ustaleniami kontroli NFZ"

Źródło:
PAP, TVN24

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Gdańscy policjanci zatrzymali 28-latka, który w wynajmowanym mieszkaniu wyciął osiem metrów rur miedzianych od instalacji gazowej, a potem je sprzedał. Mężczyzna był poszukiwany za przywłaszczenie mienia oraz złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami.

Wyciął z wynajmowanego mieszkania miedziane rury i je sprzedał. "Tłumaczył się kłopotami finansowymi"

Wyciął z wynajmowanego mieszkania miedziane rury i je sprzedał. "Tłumaczył się kłopotami finansowymi"

Źródło:
PAP

Tak, wspieram Zełenskiego i naród Ukrainy i nadal będę to robić - podkreślił Rod Stewart. Brytyjski piosenkarz odniósł się w ten sposób do gwizdów, które pojawiły się na jego piątkowym koncercie w Niemczech, gdy wyraził poparcie ukraińskiego prezydenta.

Rod Stewart broni swojego wsparcia dla Ukrainy. "Nadal będę to robić"

Rod Stewart broni swojego wsparcia dla Ukrainy. "Nadal będę to robić"

Źródło:
BBC

Blisko 16 tysięcy osób zostało rannych w Turcji, próbując dokonać uboju rytualnego na zwierzętach w ramach muzułmańskiego Święta Ofiarowania, przekazał w mediach społecznościowych szef tureckiego resortu zdrowia.

Przeprowadzali rytualne uboje zwierząt, 16 tysięcy osób rannych

Przeprowadzali rytualne uboje zwierząt, 16 tysięcy osób rannych

Źródło:
Gazete Oksijen, Le Parisien, PETA India

Biały Dom zabrał głos w sprawie krążących po sieci nagrań, mających podać w wątpliwość rzeczywisty stan zdrowia Joe Bidena. Pokazują one między innymi, jak prezydent USA rzekomo "zastyga" podczas publicznych wydarzeń. Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wskazała, że za nagraniami stoją "zdesperowani" republikanie i są one "zmanipulowane".

Biały Dom o nagraniach z Joe Bidenem krążących po sieci: "zmanipulowane", "robione w złej wierze"

Biały Dom o nagraniach z Joe Bidenem krążących po sieci: "zmanipulowane", "robione w złej wierze"

Źródło:
BBC, CNN

Sir Ian McKellen, który zdobył sławę na całym świecie dzięki roli Gandalfa we "Władcy Pierścieni", spadł ze sceny podczas swojego występu w teatrze. Sztuka została przerwana, a aktora przewieziono do szpitala. Lekarze zapewniają jednak o "szybkim powrocie do pełnej sprawności".

Słynny odtwórca roli Gandalfa spadł ze sceny w teatrze. Ian McKellen trafił do szpitala

Słynny odtwórca roli Gandalfa spadł ze sceny w teatrze. Ian McKellen trafił do szpitala

Źródło:
BBC, The Independent

Śledczy wiedzą już, czyje szczątki strażacy znaleźli w pogorzelisku hotelu, który spłonął w Łodynie w powiecie bieszczadzkim na Podkarpaciu. To mężczyzna narodowości ukraińskiej, który pracował w hotelu. Przyczyny wybuchu pożaru nie są jeszcze znane, śledczy czekają na opinię biegłego w tej sprawie.

Hotel spłonął, w środku znaleziono ciało. Wiadomo, kim był zmarły 

Hotel spłonął, w środku znaleziono ciało. Wiadomo, kim był zmarły 

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne dni przyniosą wysoki indeks UV na południu kraju, szczególnie w Tatrach. Eksperci ostrzegają, że wysoko w górach promieniowanie może być szczególnie niebezpieczne. Przykrych konsekwencji słońca i upału da się uniknąć, ale wymaga to odpowiedniego planowania wycieczki i pamiętania o kilku zasadach.

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Źródło:
TVN24, IMGW

Polscy 15-latkowie osiągnęli wyższe niż średnia OECD wyniki w badaniu myślenia kreatywnego PISA 2022. Nasz kraj reprezentowało 6011 uczniów, którzy urodzili się w 2006 roku. Najlepiej wypadli uczniowie z Singapuru.

Jak polscy uczniowie radzą sobie z myśleniem kreatywnym? Wyniki badania PISA

Jak polscy uczniowie radzą sobie z myśleniem kreatywnym? Wyniki badania PISA

Źródło:
PAP

Policja poszukuje trójki dzieci, które zaginęły po tym, jak spędziły dzień w parku rozrywki niedaleko Londynu. Ostatni raz widziane były w poniedziałek po południu.

Poszukiwania trojga dzieci w wieku 14, 9 i 7 lat. Zaginęły po wizycie w popularnym parku rozrywki

Poszukiwania trojga dzieci w wieku 14, 9 i 7 lat. Zaginęły po wizycie w popularnym parku rozrywki

Źródło:
Reuters, BBC

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nie przeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę, bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl