PiS zaprezentował listy wyborcze. Jarosław Kaczyński z Kielc, Robert Bąkiewicz z Radomia, Paweł Kukiz z Opola

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Robert Bąkiewicz wystartuje z list PiS-u. "To, w jaką stronę skręcił Jarosław Kaczyński, jest porażające"
Robert Bąkiewicz wystartuje z list PiS-u. "To, w jaką stronę skręcił Jarosław Kaczyński, jest porażające"Arleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/5
Robert Bąkiewicz wystartuje z list PiS-u. "To, w jaką stronę skręcił Jarosław Kaczyński, jest porażające"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość prezentuje w ten weekend listy w wyborach do Sejmu. Potwierdziły się między innymi doniesienia o kandydaturze Roberta Bąkiewicza. W niedzielę jako "jedynka" w Kielcach zaprezentował się wicepremier Jarosław Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w sobotę listy w większości okręgów wyborczych. Potwierdziły się tym samym informacje, że wśród kandydatów partii rządzącej w okręgu radomskim znajdzie się przedstawiciel Suwerennej Polski i były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. Będzie miał ostatnią pozycję na liście, którą otwiera poseł Marek Suski. W wyborach wystartują także dotychczasowi posłowie: Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk i Agnieszka Górska.

O mandat poselski będzie też ubiegał europoseł Zbigniew Kuźmiuk i wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Z listy PiS wystartują również samorządowcy z subregionu radomskiego, m.in. starosta pow. kozienickiego Krzysztof Wolski, radna pow. radomskiego Agnieszka Pasek, wójt gminy Rzeczniów Karol Burek, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba, wójt Wolanowa Ewa Markowska-Bzducha, radna Sejmiku Mazowieckigo Anna Wolszczak, wójt Zakrzewa Leszek Margas, radna z Pionek Wioletta Grzywacz i sekretarz pow. przysuskiego Marta Zbrowska.

O mandat senatora w okręgu nr 49 obejmującym pow. grójecki, przysuski, kozienicki i białobrzeski będzie ubiegał się Stanisław Karczewski, a w okręgu nr 50, obejmującym miasto Radom i pow. radomski, zwoleński, szydłowiecki i lipski - Wojciech Skurkiewicz.

Lista kandydatów w Płocku

Na liście PiS ubiegających się o mandat poselski w okręgu nr 16 (okręg płocki) liderem jest Minister Sportu Kamil Bortniczuk, na drugim miejscu znalazł się wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, na trzecim miejscu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, a na kolejnych miejscach m.in.: szefowa klubu radnych tego ugrupowania w Płocku Wioletta Kulpa, obecna posłanka Anna Cicholska, a także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski oraz wiceminister ochrony środowiska i klimatu Jacek Ozdoba.

- Siedmiu obecnych parlamentarzystów znajduje się na tej liście. I to nie jest przypadek. To jest wyznaczenie naszego celu na te wybory. Celujemy w siedem mandatów - podkreślił szef resortu sportu.

Lista PiS w województwie śląskim

Liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach jest premier Mateusz Morawiecki. - Zrobię wszystko, i nasza cała drużyna - drużyna Prawa i Sprawiedliwości, która tutaj licznie się stawiła do Katowic też zrobi wszystko, aby nigdy na Śląsk nie wróciła bieda i bezrobocie, wyprzedaż polskiego majątku, wyprzedaż zakładów pracy, aby już nigdy nie powróciły te umowy po 5 złotych za godzinę, te głodowe emerytury, te wszystkie błędy i wypaczenia Platformy Obywatelskiej, liberałów, dzikiego kapitalizmu, prawa pięści - deklarował Morawiecki w czasie prezentacji śląskiej listy PiS.

Kolejne miejsca zajmują na niej: minister Michał Wójcik, wiceminister aktywów Marek Wesoły, senator Dorota Tobiszowska, poseł Jerzy Polaczek, poseł Andrzej Sośnierz, szef katowickich struktur PiS Piotr Trząski, chorzowska radna Bernadetta Biskup, tyski radny Marek Gołosz, wiceprezydent Mysłowic Mateusz Targoś i wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba. Dalsze miejsca na liście zajmują: muzyk Piotr Langfort, katowicki radny Piotr Pietrasz, dzielnicowa radna z Mysłowic Anna Kozłowska, radna powiatu bieruńsko-lędzińskiego Krystyna Wróbel, radny z Chorzowa Jacek Nowak, radny z Chorzowa Grzegorz Krzak, przewodniczący rady miasta Mysłowice Tomasz Papaj, wiceprzewodnicząca rady miasta Katowice Krystyna Panek, siemianowicka radna Barbara Patyk-Płuciennik, przedsiębiorca Janina Zięba, mysłowicki radny Mariusz Wielkopolan, radny powiatu bieruńsko-lędzińskiego Andrzej Baron oraz tyska radna Aleksandra Wysocka-Siembiga.

Listę kandydatów PiS do Sejmu z okręgu rybnickiego (nr 30) otwiera wieloletni parlamentarzysta Bolesław Piecha. Dwójką na rybnickiej PiS jest pochodzący z tego regionu wiceminister sprawiedliwości Paweł Jabłoński.

Trzecie miejsce na rybnickiej liście kandydatów zajmuje nieobecny podczas sobotniej prezentacji w Rybniku reprezentant Suwerennej Polski, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Czwarta jest posłanka Teresa Glenc, a piąty związany z Jastrzębiem-Zdrojem poseł Grzegorz Matusiak.

Wśród pozostałych kandydatów PiS w okręgu nr 30 są: radna gminy Lyski Agnieszka Bochenek, radna Żor Małgorzata Celińska, społecznik i samorządowiec z Jastrzębia-Zdroju Mariusz Chmielewski, radny powiatu mikołowskiego, współzałożyciel zespołu Universe, wokalista Henryk Czich, Bartosz Hetmaniok z Forum Młodych PiS, radna sejmiku woj. śląskiego Julia Kloc-Kondracka, rybnicki przedsiębiorca Grzegorz Piechaczek, radna Czerwionki-Leszczyn Izabela Rajca, pracownica biur poselskich Elżbieta Słoń, radni Rybnika: Mirela Szutka i Karol Szymura oraz wiceprezydent Żor Daniel Wawrzyczek.

Kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgach nr 73 i 72 są dotychczasowy senator Wojciech Piecha oraz Dariusz Domański - śląski wicekurator oświaty, radny Żor, m.in. współzałożyciel hospicjum w tym mieście. Piecha jest senatorem od dwóch kadencji, Domański jest debiutantem w wyborach do izby wyższej.

W okręgu częstochowskim liderką listy kandydatów do Sejmu będzie posłanka PiS Lidia Burzyńska. Drugie miejsce na liście przyznane zostało Szymonowi Giżyńskiemu, który jest posłem od 2001 roku, obecnie pełni funkcję wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na trzeciej pozycji listy widnieje również obecny poseł Andrzej Gawron.

O mandaty senatorskie w regionie częstochowskim z ramienia PiS natomiast ubiegać się będą: senator Ryszard Majer, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Długosza (w okręgu obejmującym powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski) oraz radna Częstochowy Monika Pohorecka, z zawodu pedagog (w okręgu który stanowi miasto Częstochowa).

Była minister rodziny i pracy Bożena Borys-Szopa otwiera listę kandydatów PiS do Sejmu w okręgu gliwickim. Drugie miejsce na liście przypadło wojewodzie śląskiemu, szefowi okręgu PiS w Gliwicach Jarosławowi Wieczorkowi, trzecie posłowi Wojciechowi Szaramie, a czwarte byłej członkini zarządu woj. śląskiego Izabeli Domogale. Piąty na liście jest wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, szósta posłanka Barbara Dziuk, siódmy – poseł Jarosław Gonciarz. Z dziesiątego miejsca startuje dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica – reprezentant Suwerennej Polski.

Wśród pozostałych kandydatów z okręgu gliwickiego są: Anna Borówka, Tomasz Olszewski, Adam Michczyński, Ewa Waliczek, Piotr Patoń, Dominika Sobczak, Martyna Francikowska, Danuta Kostek, Grzegorz Turek i Elżbieta Kogowska-Piasecka.

Kandydatem PiS do Senatu z okręgu nr 70 obejmującego Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski jest gliwicki radny Łukasz Chmielewski.

Listę do Sejmu z okręgu 32 (obejmujący obszary powiatów: będziński, zawierciański, jak również miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno i Sosnowiec) otwiera posłanka Ewa Malik, dwójką jest poseł Waldemar Andzel, a trójką poseł Robert Warwas.

Czwarte miejsce zajął Dariusz Starzycki, który w latach 2018-2022 obejmował stanowisko wicemarszałka województwa śląskiego. Za nim na liście znalazła się Danuta Nowicka, wieloletnia przewodnicząca NSZZ Solidarność w Hucie Zawiercie, potem CMC Zawiercie. Piąte miejsce na liście należy do Jadwigi Baczyńskiej, działaczki społecznej, a także członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich i Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu.

Przedostatnie miejsce należy do Tadeusza Sokołowskiego, radnego Sosnowca w dwóch kadencjach oraz działacza związku zawodowego Solidarność od lat 80-siątych. Listę zamyka radny gminy Czeladź Zbigniew Panek.

Natomiast kandydatami PiS na senatorów w okręgach 76 i 77 są radny RM Sosnowca Jacek Dudek i wieloletni członek PiS struktur w powiecie będzińskim Arkadiusz Grabowski.

Lista kandydatów PiS w województwie lubelskim

W woj. lubelskim listę wyborczą kandydatów PiS do Sejmu otwiera Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki przekazał w sobotę, że drugi na liście jest Michał Moskal, następnie Magdalena Filipek-Sobczak, potem Sylwester Tułajew i Artur Soboń.

- Z uwagi na poparcie, jakie PiS ma w Polsce i tutaj w województwie lubelskim, każdy z tych kandydatów, każda z kandydatek, ma szansę zdobyć mandat poselski. Każdy, bez względu na to, na którym jest miejscu, przy liczbie mandatów, które możemy zdobyć, a idziemy walczyć o pełną pulę, ma szansę zostać posłem, każdy ma szansę wejść do parlamentu – mówił szef MEiN.

Czytaj również: Politycy PiS potwierdzają obecność Mejzy i Bąkiewicza na listach

W okręgu nr 7 (chełmsko-zamojskim) na czele listy znalazł się szef MSW Mariusz Kamiński. Na drugim miejscu znalazł się Ryszard Madziar, a na trzecim Jarosław Sachajko. Czwarte miejsce na liście należy z kolei do Moniki Pawłowskiej, zaś piąte do Tomasza Zielińskiego.

Lista PiS w województwie dolnośląskim

Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka i jej koledzy z Sejmu: Paweł Hreniak, Agnieszka Soin, Jacek Świat są na czele listy KW PiS w okręgu 3 (okręg wrocławski). Na piątym miejscu listy jest przewodniczący dolnośląskiego sejmiku Andrzej Jaroch, po nim dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk. Na kolejnych miejscach są radni powiatowi, miejscy i gminni oraz starostowie powiatów. Na 21. miejscu jest poseł PiS Przemysław Czarnecki, a listę zamyka radny wojewódzki, niegdyś legendarny działacz rolniczej Solidarności, Tytus Czartoryski. W trzech okręgach wrocławskich o mandat senatora powalczą: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, który był już w Senacie przez dwie kadencje, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz radna wojewódzka Małgorzata Calińska-Mayer.

O liście PiS w okręgu legnickim (woj. dolnośląskie) poinformowała z kolei Elżbieta Witek, będąca liderką tej listy.

Jej zdaniem wspólnie z innymi kandydatami tworzą w Legnicy "silną i zdeterminowaną drużynę, która przystąpi do walki o mandaty". Jak poinformowała, z drugiego miejsca kandydować będzie wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Na trójce poseł Szymon Pogoda, który reprezentuje Bolesławiec. Dalej szef gabinetu politycznego premiera, minister Krzysztof Kubów, poseł na Sejm Stanisław Żuk, siódme miejsce legniczanka poseł Ewa Szymańska, ósme miejsce starosta legnicki Adam Babuśka - wymieniała marszałek.

Czytaj również: Szef podkarpackiej PO zaprasza Zbigniewa Ziobrę do debaty Na liście PiS w okręgu nr 2, obejmującym ziemię wałbrzyską i kłodzką, liderem jest poseł Marcin Gwóźdź, a za nim miejsce zajmuje była burmistrz Piławy Zuzanna Bielawska.

Na miejscu trzecim znalazł się poseł, minister KPRM Michał Dworczyk, który przed czterema laty był liderem tej listy. Z czwartego miejsca kandyduje poseł, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. W tej kadencji nie kandyduje poseł Wojciech Murdzek, który jest wiceministrem nauki i edukacji.

Na przedostatniej, 15 pozycji znalazł się wicemarszałek województwa dolnośląskiego i radny wojewódzki Grzegorz Macko. Natomiast w dwóch okręgach senackich PiS wystawiło obecnego senatora Aleksandra Szweda oraz Renatę Wierzbicką, wałbrzyską radną i działaczkę społeczną – jest społecznym prezesem hospicjum w Wałbrzychu. 

Kandydaci PiS w Gdańsku

W Gdańsku w Parku Reagana w sobotę odbyła się konferencja prasowa, na której "jedynka" na liście gdańskiej w wyborach do parlamentu – poseł Kacper Płażyński zaprezentował kandydatów z PiS na posłów w okręgu gdańskim.

Płażyński powiedział, że politycy PiS spotykają się w nieprzypadkowym miejscu – tuż przy pomniku Jana Pawła II i Ronalda Reagana z uwagi na konserwatyzm, tradycje i jak należy traktować Polskę, to co przyświeca wszystkim kandydatom PiS. - Jestem spokojny o wynik tej listy – stwierdził Płażyński i podkreślił, że to silna i doświadczona lista.

Listę w okręgu nr 25 (gdańskim) otwiera Płażyński. Numerem dwa będzie poseł Kazimierz Smoliński, a za nim wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Na liście PiS będzie też pełnomocnik PiS w Gdańsku Tomasz Rakowski, poseł PiS Tadeusz Cymański oraz b. poseł i kilkukrotny kandydat na prezydenta Gdańska Andrzej Jaworski.

Na ostatnim miejscu listy będzie kandydował podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda. Na liście będą też kobiety - m.in. radne PiS w Gdańsku Elżbieta Strzelczyk oraz Alicja Krasula, jak również Sylwia Wiśniewska ze Starogardu Gd. oraz Justyna Rydzyńska z Kwidzyna. 

Lista PiS w województwie zachodniopomorskim

Listę PiS zaprezentowano też w koszalińskim okręgu nr 40, obejmującym miasto Koszalin oraz powiaty: koszaliński, kołobrzeski, szczecinecki, białogardzki, świdwiński, drawski, sławieński, wałecki i choszczeński. Przestawił ją poseł Czesław Hoc, będący tam "jedynką". Dwójką jest wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, a trójką wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

W okręgu 41., obejmującym między innymi Szczecin i Świnoujście, listę otworzą wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i posłowie Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka. Na czwartym miejscu znalazł się poseł Michał Jach, a na piątym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który w wyborach do Sejmu w 2019 r. zajmował 16. miejsce na liście. Listę tę zamknie Krzysztof Zaremba. Kandydatów przedstawił w sobotę szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.

Do Senatu z okręgu 98. (pow. goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki) – wystartuje b. szefowa Kancelarii Prezydenta RP, obecnie prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska, a z okręgu 97., obejmującego Szczecin i powiat policki, kandydować będzie obecna radna szczecińskiej rady miasta Agnieszka Kurzawa.

Do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość będzie kandydował także, z szóstego miejsca, zasiadający obecnie w szczecińskiej radzie miasta Dariusz Matecki (Suwerenna Polska), wiceprzewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" i radny zachodniopomorskiego sejmiku Edward Kosmal (miejsce 10.), były podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć (miejsce 20.), była zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza (miejsce 14.), a także były europoseł i poseł na Sejm VIII kadencji Sylwester Chruszcz (15. miejsce) oraz były poseł na Sejm IV, V i VIII kadencji i senator VII kadencji Krzysztof Zaremba (ostatnie, 24. miejsce).

Lista PiS w Opolu

Podczas konferencji prasowej w Opolu poseł Paweł Kukiz, który będzie jedynką na opolskiej liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu, przedstawił pierwszą szóstkę kandydatów Zjednoczonej Prawicy w okręgu wyborczym nr 21, obejmującym całe województwo opolskie.

Drugie miejsce na liście będzie miał Marcin Ociepa, prezes Odnowy RP i wiceminister obrony narodowej. Nieobecnego na konferencji polityka przedstawił wiceminister Janusz Kowalski. Z trzeciego miejsca będzie startowała posłanka Katarzyna Czochara - z wykształcenia nauczycielka języka niemieckiego, ale jak podkreśla, nie obce są jej problemy wsi.

Kandydatem numer cztery jest poseł Janusz Kowalski z Suwerennej Polski. Na piątym miejscu będzie posłanka Violetta Porowska, która przypomniała, że z PiS jest związana od 2001 roku.

Pierwszą szóstkę zamyka Sławomir Kłosowski, który w przeszłości zakładał struktury PiS w regionie, był m.in. przez trzy kadencje posłem na Sejm, wiceministrem edukacji, a następnie europosłem. Obecnie Kłosowski pełni funkcję wojewody opolskiego.

Lista PiS w województwie wielkopolskim

Liderem poznańskiej listy PiS (okręg nr 39) jest minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Z drugiego miejsca na poznańskiej liście wystartuje poseł Bartłomiej Wróblewski. Z miejsca trzeciego wystartuje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.

Na poznańskiej liście PiS do Sejmu znalazły się m.in. miejskie radne: Klaudia Strzelecka i Lidia Dudziak. Jest także przewodniczący klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zbigniew Czerwiński, radny powiatowy Filip Żelazny oraz były kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk.

Kandydatką PiS do Senatu z okręgu obejmującego miasto Poznań jest poznańska radna Ewa Jemielity. Kandydatką z okręgu obejmującego powiat poznański będzie natomiast radna Tarnowa Podgórnego Dorota Barełkowska.

W Kaliszu kandydatów przedstawiła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. - Mobilizujemy się do działania, bo te wybory pokażą, jaka będzie Polska i czyja będzie Polska – stwierdziła Maląg.

Maląg, która otwiera listę w Kaliszu podała m.in., że drugie miejsce na liście ma Minister Zdrowia Katarzyna Sójka, a trzecie Jan Dziedziczak.

Liderem listy PiS do Sejmu w Koninie będzie Minister Zbigniew Hoffmann. Numerem 2. na konińskiej liście będzie poseł Witold Czarnecki, a z trzeciego miejsca wystartuje wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. Na czwartym miejscu znalazł się poseł Zbigniew Dolata, zaś na piątym – poseł, sekretarz stanu w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik.

Na kolejnych miejscach znaleźli się radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego: Zofia Itman (miejsce nr 6), oraz Robert Popkowski (miejsce nr 7). Na miejscu 8. jest starosta turecki Dariusz Kałużny, na 9. - radny powiatu kolskiego, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole Radomir Piorun, zaś na miejscu 10. - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego Anna Woźniak.

Z konińskiej listy do Sejmu wystartują także: starosta słupecki Jacek Bartkowiak (11), czy wicestarosta powiatu średzkiego Małgorzata Wiśniewska–Zabłocka (12). Listę do Sejmu z numerem 18. zamknie wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł.

O mandat do Senatu z listy PiS powalczy w okręgu nr 92 lekarz Krzysztof Ostrowski, zaś w okręgu nr 93 - poseł Leszek Galemba.

Lista PiS w województwie łódzkim

Liderem listy PiS w Łodzi jest minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Z drugiego miejsca o reelekcję ubiega się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Na trzecim miejscu listy PiS znalazła się społeczniczka Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, a na czwartym miejscu - minister ds. samorządów Włodzimierz Tomaszewski, były opozycjonista antykomunistyczny i wiceprezydent Łodzi w ekipie Jerzego Kropiwnickiego.

Ostatnie, 20. miejsce na łódzkiej liście PiS przypadło Markowi Michalikowi, prezesowi Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kandydatami PiS z dwóch senackich okręgów obejmujących Łódź i powiat łódzki wschodni są słynny polski bramkarz, reprezentant Polski w piłce nożnej Jan Tomaszewski w okręgu nr 23 i wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk w okręgu nr 24.

W okręgu 11. – sieradzkim – liderką listy PiS została obecna posłanka na Sejm Joanna Lichocka. Na kolejnych miejscach znaleźli się posłowie Krzysztof Ciebiada i Tadeusz Woźniak oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

O kolejne mandaty ubiegają się również posłowie: Piotr Polak (nr 5), Paweł Rychlik (nr 6), Marek Matuszewski (nr 8), wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski (nr 9) oraz samorządowcy - Iwona Antczak (nr 7), Marlena Sagan (nr 10) i kolejno: Iwona Wieczorek, Sylwia Bartczak, Iwona Woźniak, Ewelina Cegiełka, Bożena Kraska, Michał Krzak, Beata Przybylska, Maciej Kania, Kazimiera Gotkowicz, Robert Szczepaniak, Grażyna Żurawska, Jolanta Śmiałek, Mateusz Barwaśny i Waldemar Wojciechowski.

Liderem listy PiS w Piotrkowie Trybunalskim został Antoni Macierewicz. Na drugim miejscu listy jest minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który niedaleko Opoczna prowadzi rodzinne gospodarstw. Z trzeciego miejsca o reelekcję ubiega się posłanka z Radomska Anna Milczanowska. Czwarty na liście jest doradca prezydenta RP, radny łódzkiego sejmiku wojewódzkiego Paweł Sałek.

Na piątym miejscu na liście PiS znalazł się rolnik, samorządowiec, wieloletni poseł i senator z okręgu piotrkowskiego Grzegorz Wojciechowski a z szóstego miejsca kandyduje poseł Grzegorz Lorek, który wcześniej był m.in. wiceburmistrzem Zelowa.

Na jedenastym miejscu piotrkowskiej listy PiS jest historyk, były szef łódzkiego oddziału IPN, rektor Akademii Piotrkowskiej dr hab Dariusz Rogut.

O reelekcję do Senatu z rekomendacji PiS starać się będą Wiesław Dobkowski z senackiego okręgu nr 28 obejmującego Piotrków Trybunalski, powiaty bełchatowski, piotrkowski i radomszczański oraz Rafał Ambrozik z senackiego okręgu nr 29, czyli Skierniewic i powiatu skierniewickiego a także powiatów opoczyńskiego, rawskiego i tomaszowskiego.

Kandydaci z Olsztyna

W Olsztynie na pierwszych trzech miejscach listy PiS do Sejmu w okręgu 35 znaleźli się minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i posłanka Iwona Arent.

Czwarty jest wiceminister MSWiA Błażej Poboży, a piąta wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Z szóstej i siódmej pozycji kandydują obecni posłowie - Jerzy Małecki i Wojciech Kossakowski. Kolejny kandydat to radny sejmiku i doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel.

Cieszyński podał, że kandydatami PiS są również: wicestarosta mrągowski Sławomir Prusaczyk, przedsiębiorca z Zimnej Wody koło Nidzicy Małgorzata Remba-Kardasińska, były parlamentarzysta, wiceminister infrastruktury i budownictwa w latach 2015-17 Jerzy Szmit oraz radni sejmiku Bożenna Ulewicz i Henryk Żuchowski.

Poinformował też, że kandydatem PiS do Senatu w okręgu 86 będzie lekarz, długoletni ordynator w olsztyńskim szpitalu miejskim Zbigniew Purpurowicz, a w okręgu 87 obecna senator Małgorzata Kopiczko.

Lista PiS w województwie kujawsko-pomorskim

Na czele listy PiS w okręgu numer 5 (okręg toruńsko-włocławski) znalazł się prof. Krzysztof Szczucki, Prezes Rządowego Centrum Legislacji. W sobotę podczas konferencji prasowej podkreślał on, że jest przekonany o tym, iż PiS wygra wybory do Sejmu zarówno w tym okręgu, jak i w całej Polsce.

15 października o kolejną kadencję w Sejmie ubiegać się będzie pięcioro obecnych posłów. Drugie miejsce na liście PiS zajmuje posłanka z Włocławka Joanna Borowiak, trzecie poseł koła Polskie Sprawy prof. Zbigniew Girzyński, czwarte poseł Anna Gembicka (wiceminister rolnictwa), a piąte b. minister rolnictwa, a obecnie doradca prezydenta RP Jan Krzysztof Ardanowski.

Z ósmego miejsca kandyduje poseł Suwerennej Polski Mariusz Kałużny. "Szóstką" na liście PiS jest wiceprezydent Torunia, b. rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Ostatnie miejsce na liście PiS zajmuje b. wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski.

W wyborach do Senatu w okręgu numer 11 (Toruń) z PiS wystartuje wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz. W okręgu numer 12 (Grudziądz) będzie to wicewojewoda Józef Ramlau, a w okręgu numer 13 (Włocławek) o reelekcję ubiegał się będzie senator Józef Łyczak.

Pierwsze miejsce na liście w okręgu bydgoskim (nr 4) zajmuje Szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot. Drugie miejsce ma członek Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, a trzecie - wieloletnia radna Bydgoszczy, Grażyna Szabelska. Czwarte miejsce przypadło posłowi, byłemu wiceministrowi obrony Bartoszowi Kownackiemu, a piąte - posłowi od 2014 r. Piotrowi Królowi.

Szóste miejsce zajmuje posłanka od dwóch kadencji Ewa Kozanecka, a siódme - radny Inowrocławia Marcin Wroński (Partia Republikańska). Na miejscu ósmym jest rolniczka Danuta Pilarska, a na dziewiątym - sekretarz stanu w KPRM, zastępca szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, szef klubu PiS w radzie miasta Bydgoszczy Jarosław Wenderlich.

Kandydatami na senatorów zostali: w okręgu inowrocławskim (nr 10) wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaja Bogdanowicz, a w okręgu bydgoskim (nr 9) - drugi wicewojewoda Radosław Kempinski. Bogdanowicz funkcję wojewody sprawuje od ośmiu lat, wcześniej był zastępcą burmistrza Kruszwicy, a Kempinski jest wojewodą od 2021 r., wcześniej był zastępcą wójta gminy Sicienko

Lista PiS w Warszawie

Na pierwszym miejscach warszawskiej listy wyborczej PiS znalazł się minister kultury Piotr Gliński. Dalej na liście są Małgorzata Gosiewska, Paweł Wdówik, Paweł Lisiecki, Jarosław Krajewski, Sebastian Kaleta, Danuta Dmowska-Andrzejczuk, Marek Jakubiak, Ewa Tomaszewska i Jan Kasprzyk.

Gliński prezentując warszawskich kandydatów PiS do Sejmu podkreślił, że nadchodzące wybory są bardzo ważne. - Dlatego mocna reprezentacja Warszawy w tych wyborach jest szalenie istotna. To są ludzie, którzy reprezentują różne generacje, różne zawody, różne doświadczenia i wrażliwości, ale wszyscy są bardzo silnie związani z Warszawą. (...) Chcemy, żeby Warszawa mogła się dynamicznie rozwijać tak, jak rozwija się cała Polska (...) Chcemy, żeby ten rozwój Polski wyglądał tak, jak chociażby budowa Muzeum Historii Polski, a nie tak, jak warszawska Sala Kongresowa, która zdewastowana od prawie 10 lat świeci pustkami - mówił minister.

Z kolei w tzw. okręgu podwarszawskim (nr. 20) listę otwiera lider minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na kolejnych miejscach znaleźli się m.in.: Anita Czerwińska, Zdzisław Sipiera, Piotr Uściński, Michał Prószyński, Dominika Chorościńska, Dorota Bojemska, Dariusz Olszewski i Andrzej Zaremba.

Lista PiS w okręgu gdyńsko-słupskim

W okręgu gdyńsko-słupskim "jedynką" będzie rzecznik rządu Piotr Mueller, za którym będzie na liście poseł Aleksander Mrówczyński, a na trzecim miejscu wieloletnia posłanka, a potem senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Na czwartym miejscu będzie startował sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Na liście PiS nie zabraknie byłego szefa "Solidarności" i posła kilku kadencji, Janusza Śniadka.

Listę zamyka prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Szymon Gajda, a z przedostatniego miejsca będzie startował wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski.

Lista PiS w Małopolsce

- Liderami naszych list są: Kraków - pani poseł Małgorzata Wassermann, Tarnów - pani poseł Anna Pieczarka, Nowy Sącz - pan marszałek Ryszard Terlecki, okręg chrzanowski - Rafał Bochenek, obecny poseł - przekazała Beata Szydło.

W okręgu numer 12 - obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki - za liderem, posłem Rafałem Bochenkiem znalazł się Mariusz Krystian, następne miejsca zajmują na liście Iwona Gibas, Łukasz Kmita, Filip Kaczyński, Marek Polak, Władysław Kurowski oraz Krzysztof Kozik.

W okręgu nr 13 - obejmującym Kraków oraz powiaty krakowski, miechowski, olkuski - jedynką jest poseł Małgorzata Wassermann, z drugiego miejsca wystartuje minister Andrzej Adamczyk, a z trzeciego - Jacek Osuch. Z tego okręgu o miejsce w Parlamencie będą się starać również Elżbieta Duda, Michał Drewnicki i Agnieszka Ścigaj.

W 14 okręgu sądecko-podhalańskim listę otwiera Ryszard Terlecki. Dwójką na liście jest wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Na kolejnych miejscach znaleźli się dotychczasowi posłowie: Barbara Bartuś, Anna Paluch, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, Patryk Wicher, Elżbieta Zielińska i wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Na liście nie ma obecnego posła PiS z tego okręgu Jana Dudy. Wśród kandydatów PiS na posłów z okręgu 14 są także m.in. wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, była burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, a także lokalni samorządowcy, w tym wicestarosta powiatu nowosądeckiego Antoni Koszyk i przewodnicząca rady gminy Łukowica, Klaudia Janik – Wojtanowska.

W okręgu nr 15 - Tarnów, powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki - za liderką Anną Pieczarką znaleźli się Józefa Szczurek-Żelazko, Urszula Rusecka, Wiesław Krajewski, Piotr Sak, Józef Gawron, Piotr Dziurdzia i Tomasz Tomala.

Lista PiS w województwie lubuskim

Poseł, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz prezes okręgu zielonogórskiego PiS Marek Ast otwiera listę do Sejmu w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubuskie. Dwójką jest wojewoda lubuski Władysław Dajczak, będący także szefem PiS w okręgu gorzowskim.

Miejsce trzecie i czwarte zajmują na liście posłowie PiS Jerzy Materna z Zielonej Góry i Elżbieta Płonka z Gorzowa Wlkp. Za nimi jest radna wojewódzka Małgorzata Gośniowska-Kola, która jest zastępcą dyr. generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. "Szóstką" jest lubuski poseł PiS Jacek Kurzępa.

Na kolejnych miejscach listy są: Piotr Barczak, b. poseł Jarosław Porwich, Michał Motowidełko, b. poseł Marek Surmacz, obecny poseł Łukasz Mejza (Partia Republikańska), Ewa Gancarz, Joanna Werstler-Wojtaszek, Dariusz Jaworski, Urszula Słomińska, Grażyna Sobieraj, Alina Śmigiel, Joanna Issel, Sebastian Różycki, Anna Górska, Marek Cieloch, Krzysztof Galerczyk, Józef Stupienko.

Ostatnie – 24 miejsce na liście ma Tomasz Rafalski – gorzowski radny, doradca woj. lubuskiego ds. sportu i kontaktów z NGO Tomasz Rafalski, prywatnie syn Elżbiety Rafalskiej – europoseł PiS, b. minister rodziny i polityki społecznej.

Kandydaci PiS na Podlasiu

Liderem podlaskiej listy PiS do Sejmu został szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. Drugie na liście przypadło Jackowi Boguckiemu, obecnemu senatorowi PiS z regionu; o miejsce w Senacie walczyć będzie za to jego żona Anna Bogucka, obecnie burmistrzyni Czyżewa. Trzeci na liście sejmowej jest Adam Andruszkiewicz - sekretarz stanu w resorcie cyfryzacji.

Z posłów, którzy cztery lata temu zdobyli mandaty w Podlaskiem, tym razem nie ma na liście Aleksandry Szczudło (obecnie Łapiak), Jacka Żalka i Lecha Kołakowskiego. Jest na niej za to duża grupa podlaskich samorządowców, m.in. starosta białostocki Jan Perkowski czy wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz (kandydat Suwerennej Polski).

Z ósmego miejsca będzie startowała reprezentantka środowiska prawosławnego Lucja Nimierowicz, odpowiedzialna za działalność niepublicznego przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. "Cieszę się, że również przedstawiciel społeczności prawosławnej jest na naszej liście i myślę, że będzie właśnie dowodem na to, że jesteśmy tym ugrupowaniem, które zwraca się do wszystkich, chce być ugrupowaniem wszystkich Polaków" - mówił minister Sasin.

Lista PiS w województwie podkarpackim

Na zaprezentowanej w sobotę w Rzeszowie liście w okręgu nr 23 na pierwszym miejscu jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Na drugiej miejsce trafił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, a na trzecim - wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na kolejnych miejscach są m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, na liście znaleźli się też wszyscy dotychczasowi posłowie m.in. Jan Warzecha, Zbigniew Chmielowiec. Na liście znaleźli się również wicemarszałek zarządu województwa Ewa Draus, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek oraz przewodniczący rady wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność Jerzy Bednarz.

W okręg nr 23 przyznawanych jest w sumie 15 mandatów poselskich, w poprzednich wyborach PiS zdobyło 10 z nich.

Na terenie tego okręgu są również trzy jednomandatowe okręgi senatorskie. I tak o mandat senatora w okręgu nr 54, obejmującym m.in. Stalową Wolę ubiegać się będzie dotychczasowa senator Janina Sagatowska. W okręgu nr 55 m.in. obejmującym powiat dębicki o reelekcję ubiegał się będzie Zdzisław Pupa. Natomiast w okręgu nr 56, który obejmuje m.in. powiat łańcucki wystartuje Józef Jodłowski. Dotychczasowy senator PiS z tego okręgu Stanisław Ożóg zrezygnował z kandydowania. W poprzednich wyborach PiS zdobyło mandat senatorski we wszystkich okręgach z terenu Podkarpacia.

Listę PiS w podkarpackim okręgu nr 22, tzw. przemysko-krośnieńskim, otwierają szef KPRM Marek Kuchciński, wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt oraz poseł Piotr Uruski.

Na liście są również wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zastępca podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Daniel Dryniak, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego. Kandydują również samorządowcy i radni województwa podkarpackiego.

Na terenie okręgu nr 22 znajdują się również dwa jednomandatowe okręgi senatorskie. W okręgu nr 57, obejmującym m.in. Jasło, startować będzie dotychczasowa senator Alicja Zając. Natomiast w okręgu nr 58, który obejmuje m.in. powiat lubaczowski, o reelekcję ubiegał się będzie Mieczysław Golba

Lista PiS w Kielcach

Prezentacja wszystkich nazwisk kandydatów w okręgu kieleckim odbyła się w niedzielę. Wziął w niej udział Jarosław Kaczyński - numer jeden na liście swojej partii w okręgu nr 33.

Kaczyński "jedynką" w Kielcach. "Dlaczego ja tutaj? Odpowiedź jest prosta"
Kaczyński "jedynką" w Kielcach. "Dlaczego ja tutaj? Odpowiedź jest prosta"

Za nim na liście pojawili się kolejno m.in.: Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj, Marek Kwitek, Grzegorz Witkowski, Michał Cieślak, Zbigniew Koniusz, Mariusz Gosek, Stanisław Porada, Grzegorz Piec, Zbigniew Piątek, Magdalena Zieleń, Józef Cepil, Marcin Piętak, Anna Paluch, Irena Marcisz, Kinga Bierońska, Jarosław Karyś.

Na liście PiS w Kielcach nie ma m.in. byłego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, który w poprzednich wyborach kandydował do Sejmu z szóstego miejsca w tym okręgu.

O reelekcję w Kielcach będą ubiegać się z kolei senatorowie PiS Jarosław Rusiecki, Krzysztof Słoń oraz Jacek Włosowicz.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Autorka/Autor:wini/dap, kg, adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Jeśli potwierdzą się informacje o użyciu nowego rodzaju broni przez Rosję, to pokazuje, że następuje eskalacja z ich strony - tak Władysław Kosiniak-Kamysz komentował doniesienia z Ukrainy. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że "nie bez przyczyny myśliwce nad Polską po nocy patrolują niebo w stanie najwyższej gotowości". Podzielił zdanie ministra obrony o eskalacji konfliktu.

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

Źródło:
TVN24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

43-letni mieszkaniec Las Vegas zmarł w ubiegły wtorek sześciokrotnie postrzelony przez policjanta wezwanego do jego domu w związku z włamaniem - informują media. Rodzina zmarłego domaga się natychmiastowego zwolnienia i aresztowania funkcjonariusza. Jego prawnik odpowiada, że policjant nie popełnił przestępstwa.

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Źródło:
BBC, CNN

Zamiast dożywocia - 25 lat. Krakowski sąd złagodził wyrok wobec Wojciecha R., skazanego za zabójstwo trzech osób w podkrakowskich Jurczycach w 2000 roku. Chodzi o zbrodnię, którą sąd pierwszej instancji określił mianem "egzekucji". Wyrok jest prawomocny.

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Źródło:
PAP

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN

Kierowca ciężarówki na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 14-latkę. Dziewczynka zginęła na miejscu. Do tragedii doszło w czwartek po 7.30 w Parszowie (Świętokrzyskie), na drodze krajowej numer 42.

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

Źródło:
PAP

Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny z obwodu astrachańskiego. To - jak pisze Reuters - pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystała taką broń do zaatakowania Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że prędkość i wysokość, na jakiej poruszał się pocisk, wskazują, że rzeczywiście był to ICBM. Według informacji portalu Ukraińska Prawda to RS-26 Rubież, który został wymierzony w miasto Dniepr. - Zestrzeliwać takie pociski w Europie mogą tylko dwa obiekty: otwarta niedawno baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie i podobna baza w Rumunii - powiedział Iwan Kyryczewski, ekspert portalu Defence Express.

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Prokuratura pracuje w miejscu tragedii w Mławie (Mazowieckie), gdzie runęła część hali dawnej zajezdni PKS. W czwartek odbywają się oględziny budynku z użyciem drona. Jak ujawniła policja, dwaj mężczyźni, którzy zginęli pod gruzami, byli braćmi.

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Miejsce konferencji zwolenników Rafała Trzaskowskiego zostało zmienione ze względu na liczne grono parlamentarzystów, które chciało udzielić mu swojego poparcia. Zebrali się na schodach w Sejmie i tam głośno wsparli kandydata na kandydata na prezydenta. Konferencję zorganizowali również posłowie wspierający w prawyborach KO Radosława Sikorskiego.

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Źródło:
TVN24

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Przyjaciele i artyści pożegnali w środę Jadwigę Barańską podczas mszy w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb aktorki odbył się w Los Angeles, gdzie od wielu lat mieszkała.

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyją dwie kobiety potrącone przez samochód w miejscowości Bieździadka na Podkarpaciu. Ofiary wypadku w momencie zdarzenia szły poboczem z lewej strony jezdni. Kierowca był trzeźwy. Wyprzedzał.

Matka i córka szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Matka i córka szły poboczem, od tyłu wjechał w nie samochód. Obie zginęły na miejscu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Twórca marki Red is Bad Paweł S. jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Pozostanie w areszcie do 28 stycznia 2025 roku. Sąd odrzucił bowiem skargę obrońców.

Twórca marki Red is Bad Paweł S. nie opuści aresztu

Twórca marki Red is Bad Paweł S. nie opuści aresztu

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

W wielu regionach Polski sypie śnieg. Na Kontakt24 otrzymujemy materiały z miejscowości, które się zabieliły. Sprawdź, gdzie nastała zimowa aura.

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

W czwartek ogłoszono alarm powietrzny na terytorium całej Ukrainy. Jak ustalił bloger wojskowy Nikołajewskij Waniok, Rosja w ataku na obwód dniepropietrowski użyła sześciu bombowców strategicznych. Szef wojskowych władz regionu Serhij Łysak informował o masowym ataku Rosjan i dwóch pożarach w Dnieprze.

"Od wczesnych godzin porannych agresor masowo atakował". W powietrzu sześć bombowców

"Od wczesnych godzin porannych agresor masowo atakował". W powietrzu sześć bombowców

Źródło:
PAP

Dwie osoby zginęły w wypadku w okolicy Mrowina w Wielkopolsce. Kolejne trzy są ranne, droga wojewódzka 184 jest zablokowana.

Zderzenie dwóch aut. Nie żyją dwie osoby, trzy są ranne

Zderzenie dwóch aut. Nie żyją dwie osoby, trzy są ranne

Źródło:
PAP, TVN24

W czwartek w nocy doszło do pożaru supermarketu Biedronka w Zawidowie (woj. dolnośląskie). Najpierw zapalił się śmietnik przy sklepie, po chwili ogień się rozprzestrzenił. W trakcie gaszenia zawalił się dach budynku. Całonocna akcja straży pożarnej trwa do teraz.

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Nocny pożar supermarketu. Trwa akcja dogaszania

Źródło:
tvn24.pl

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Z placu w austriackim Tyrolu zniknął domek mobilny z tarasem. Miejscowa policja poinformowała, że budynek został znaleziony ponad 200 km dalej, a sprawą "kradzieży" zajmie się prokuratura. 45-latek, u którego znaleziono domek, twierdzi, że zapłacił za niego rok temu. Po tym, jak go nie otrzymał, "wziął sprawy w swoje ręce" - donoszą lokalne media.

45-latek oskarżony o kradzież domku. "Wziął sprawy w swoje ręce"

45-latek oskarżony o kradzież domku. "Wziął sprawy w swoje ręce"

Źródło:
Kronen Zeitung, ENEX, Frankfurter Rundschau

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rozpoczął się proces dyrektorki szpitala powiatowego w Zakopanem, oskarżonej o niewłaściwe wypłacanie pracownikom placówki premii na podstawie sfałszowanych dokumentów. Chodzi łącznie o kwotę niemal 5 mln zł. Nagrody dostawali m.in. lekarze i pielęgniarki. Dyrektorka nie zgadza się z zarzutami, ale odmówiła przed sądem składania wyjaśnień.

Ruszył proces dyrektorki szpitala. Chodzi o prawie 5 mln zł premii

Ruszył proces dyrektorki szpitala. Chodzi o prawie 5 mln zł premii

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w krakowskiej Nowej Hucie mieli gonić parę do jej mieszkania, a potem próbować wyważyć drzwi. Biegnąc za ofiarami, jeden z agresorów upadł, raniąc się nożem. 39- i 43-latek czekają na zarzuty w policyjnym areszcie.

Gonili parę do mieszkania, próbowali wyważyć drzwi. Agresor sam zranił się nożem

Gonili parę do mieszkania, próbowali wyważyć drzwi. Agresor sam zranił się nożem

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura postawiła zarzut spowodowania wypadku Krzysztofowi K., prezesowi miejskiej spółki Nova z Nowego Sącza. Mężczyzna miał spowodować wypadek, a potem oddalić się z miejsca zdarzenia. Został zatrzymany kilometr dalej i odmówił poddania się badaniu alkomatem. Śledczy czekają teraz na wyniki badań jego krwi. K. nie przyznaje się do winy.

Miał spowodować wypadek, odmówił badania alkomatem. Prezes miejskiej spółki z zarzutem

Miał spowodować wypadek, odmówił badania alkomatem. Prezes miejskiej spółki z zarzutem

Źródło:
tvn24.pl

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Klaudia Zioberczyk wygrała 13. sezon programu "Top Model". 23-latka otrzymała nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych i podpisała kontrakt z agencją modelingową. Jej zdjęcie pojawi się na kolejnej okładce magazynu "Glamour".  

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl