Wybory 2023. Kto w okręgu gdyńskim powalczy o mandat posła

Źródło:
TVN24
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/23
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Cztery lata temu obserwowaliśmy tu remis między głównym partiami - a jak będzie teraz? W wyścigu wyborczym stają między innymi członkini antykomunistycznej opozycji, aktywista walczący o prawa lokatorskie, były minister usunięty z PO za antyaborcyjne głosowanie i były wicemarszałek Sejmu. Do sporych przetasowań doszło na liście PiS, gdzie poprzednia "jedynka" spadła aż na czwarte miejsce.

W okręgu nr 26 znajduje się część województwa zachodniopomorskiego obejmująca Gdynię i Słupsk, a także powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski i wejherowski. Do zdobycia jest tam 14 mandatów.

Podobnie jak w sąsiednim okręgu nr 40, obejmującym część województwa zachodniopomorskiego, również na Pomorzu podczas wyborów w 2019 roku doszło do remisu w walce o mandaty między PiS a PO. Tutaj każda z tych partii zdołała zdobyć po pięć z 14 mandatów. Do Sejmu weszli: Tadeusz Aziewicz, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke (z KO), Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński, Piotr Müller, Magdalena Sroka, Janusz Śniadek (PiS), Marek Biernacki (PSL), Artur Dziambor (Konfederacja), Marek Rutka i Joanna Senyszyn (SLD).

SPRAWDŹ: WYBORY PARLAMENTARNE 2023 W TVN24 >>>>

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 26

"Jedynka" to Oskar Kida. Studiował w Warszawie, tam też odbywał aplikację adwokacką i tam mieszka. Na drugim miejscu Łukasz Guzek, koordynator struktur Bezpartyjnych w okręgu, ekonomista.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 26

Pierwszy na liście Szymona Hołowni w regionie jest były minister Marek Biernacki, nienależący do partii politycznej. Jest członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Swoje pierwsze wybory parlamentarne wygrał w 1997 roku, startując z listy Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność z rekomendacji Prawicy Narodowej. Był wówczas współautorem ustawy powołującej do życia Instytut Pamięci Narodowej. Był też ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka, a następnie wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Do Sejmu wrócił w 2005 roku. W 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra sprawiedliwości. Podczas jego urzędowania wprowadzono między innymi tak zwaną ustawę o bestiach, zakładającą dalszą izolację osób skazanych po odbyciu przez nie kary więzienia. Ustawa o bestiach została zastosowana między innymi w przypadku Mariusza Trynkiewicza.

Został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej w 2018 roku po tym, jak wbrew partyjnej dyscyplinie zagłosował przeciwko projektowi zakładającemu złagodzenie prawa aborcyjnego i za projektem zaostrzającym je.

Do sejmu IX kadencji dostał się z listy PSL.

Listę Trzeciej Drogi zamyka poseł Artur Dziambor, prezes partii Wolnościowcy, który do Sejmu w 2019 roku dostał się z pierwszego miejsca listy Konfederacji w tym okręgu, uzyskując 19 334 głosy.

W przeszłości należał między innymi do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Unii Polityki Realnej, Prawa i Sprawiedliwości, Kongresu Nowej Prawicy (której był wiceprezesem) i partii KORWiN. W 2014 i 2019 bez powodzenia ubiegał się o mandat eurodeputowanego. W lutym 2022 Komisja Etyki Poselskiej uznała, że Dziambor naruszył zasadę dbałości o dobre imię Sejmu podczas antyszczepionkowego zgromadzenia "Stop segregacji sanitarnej", podczas którego wywieszono transparent o treści "Szczepienie czyni wolnym", nawiązujący do hasła na bramie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Wybory 2023. Kandydaci Lewicy do Sejmu - okręg nr 26

Liderką listy jest posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Cztery lata temu dostała się do Sejmu z ostatniego miejsca listy SLD we Wrocławiu, a pierwsze miejsce na gdyńskiej liście zajmowała Joanna Senyszyn. Wówczas Dziemianowicz-Bąk uzyskała drugi najlepszy wynik na swojej liście, zdobywając 14 257 głosów. To jej pierwsza kadencja w Sejmie.

Od 2015 do 2019 należała do partii Razem. W tym czasie uczestniczyła między innymi w czarnym proteście przeciwko ograniczeniu prawa aborcyjnego w Polsce. W 2019 podczas strajku generalnego w oświacie utworzyła inicjatywę "Wrocław wspiera nauczycieli", organizującą między innymi demonstracje i wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli. Wypowiadała się obszernie na temat praw osób LGBT+ i innych mniejszości oraz praw kobiet. Podczas pandemii Covid-19 wspierała osoby poszkodowane przez nieuczciwych pracodawców i kryzys ekonomiczny. Pomoc prawna udzielana w jej biurze poselskim przekształcona została następnie w Biuro Interwencji Obywatelskich.

Obejrzyj w TVN24 GO: Dziemianowicz-Bąk: wszystkie afery PiS-u uderzają w kieszenie, bezpieczeństwo i w przyszłość polskiej rodziny

Listę Lewicy zamyka polityczny weteran, dziennikarz i działacz społeczny Piotr Ikonowicz, lider Polskiej Partii Socjalistycznej i założyciel Nowej Lewicy. W latach 80. Należał do NSZZ Solidarność, w 1981 został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę za kolportaż wydawnictw niezależnych. W 1982 roku był internowany w Białołęce.

Podczas pierwszych wyborów, w których wystartował w 1991 roku, nie dostał się do Sejmu. Udało mu się to w 1993, jako kandydatowi z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1997 utrzymał mandat.

W 2000 roku kandydował na prezydenta RP, zajmując 10. miejsce (trzecie od końca). W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2001, 2007 i 2015 roku nie dostał się do Sejmu. Startował też w wyborach na prezydenta stolicy (w 2018 roku) i w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w 2019), za każdym razem bezskutecznie. Był też kandydatem Lewicy na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ikonowicz walczy o prawa lokatorskie, w 2008 roku został skazany za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów podczas blokowania eksmisji. Ponieważ nie stawiał się na rozprawach, wydano za nim list gończy, a następnie aresztowano. Został skazany na prace społeczne, a gdy odmówił ich wykonania, sąd zmienił karę na trzy miesiące więzienia. O jego ułaskawienie apelowali opozycjoniści z czasów PRL. Ostatecznie działacz spędził w więzieniu dwa tygodnie. Za działalność na rzecz lokatorów Rzecznik Praw Obywatelskich odznaczył małżeństwo Ikonowiczów odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

Czytaj też: Ikonowicz wyszedł z aresztu: Wyleniuchowałem się i teraz zabieram się do pracy

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 26

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, który w 2019 roku zajmował trzecie miejsce na liście (zdobywając 26 892 głosy), wypchnął z pozycji lidera Marcina Horałę, który spadł aż na czwartą pozycję.

O miejsce w Sejmie ubiegał się w 2011 i 2015 z listy Prawa i Sprawiedliwości, za każdym razem bezskutecznie. W latach 2015-2017 doradzał wiceprezesowi Rady Ministrów Jarosławowi Gowinowi, następnie był dyrektorem biura ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mandat objął w 2018, po śmierci posłanki Jolanty Szczypińskiej.

Czytaj też: Rzecznik rządu o aferze wizowej: pojedyncze działania

"Dwójką" na tegorocznej liście PiS jest Aleksander Mrówczyński, startujący z tej samej pozycji co cztery lata temu. Wówczas uzyskał 16 726 głosów. W 2015 roku został pełnomocnikiem struktur partyjnych w powiecie chojnickim. Jednocześnie pełnił funkcję radnego powiatu.

Numer trzeci na liście ma Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zasiadająca w Sejmie III, IV, VII i IX kadencji oraz w Senacie VI i VII kadencji. Jest członkinią prezydium koła parlamentarnego PiS i przewodniczącą Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także prezeską Polskich Linii Oceanicznych.

Do Sejmu dostała się w 1997 roku z listy akcji Wyborczej Solidarność w okręgu gdańskim. W następnych wyborach wystartowała z listy Platformy Obywatelskiej, a w 2004 przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 2005 i 2007 startowała z listy tej partii, zdobywając mandat senatorski. Do Sejmu wróciła w 2011 roku.

Czytaj też: Była posłanka PiS została prezesem Polskich Linii Oceanicznych

Na czwarte miejsce z pierwszego spadł Marcin Horała, który cztery lata temu na pozycji lidera PiS w okręgu gdyńskim zebrał 86 079 głosów. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zasiada w Sejmie od 2015 roku. Od 2019 jest pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 26

"Jedynką" na liście Konfederacji w okręgu nr 26 jest Stanisław Tyszka. W Sejmie zasiada od 2015 roku (trafił tam z list Kukiz'15), w poprzedniej kadencji Sejmu był wicemarszałkiem.

W 2012 roku był doradcą ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, a następnie przez niecały rok należał do jego partii Polska Razem. Był przedstawicielem ruchu Pawła Kukiza w województwie mazowieckim i dostał się do Sejmu z 1. miejsca listy Kukis'15. W 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła, po czym uzyskał reelekcję do Sejmu z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Drugie miejsce otrzymał Krzysztof Szymański, członek Ruchu Narodowego i lider Konfederacji na Pomorzu. Prowadzi firmę zajmującą się zarządzaniem projektami i elektroautomatyką okrętową.  

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 26

Pierwsze miejsce na liście KO otrzymała Barbara Nowacka, która w 2019 na tym miejscu zdobyła 88 833 głosów i mandat poselski. Uzyskała w ten sposób najlepszy wynik w okręgu, prześcigając Marcina Horałę z PiS o ponad 2,5 tysiąca głosów. To jej pierwsza kadencja w Sejmie, choć w 2015 r. uzyskała znakomity wynik 75 tys. głosów. Wejście do Sejmu uniemożliwiło nie przekroczenie progu wyborczego przez listę Zjednoczonej Lewicy.

W 2016 roku uczestniczyła w czarnych protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. W ten sposób razem z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk trafiła na listę "Top 100 global thinkers" amerykańskiego czasopisma Foreign Policy. Została pełnomocniczką komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który postulował projekt ustawy m.in. liberalizującej przepisy dotyczące aborcji. Od 2018 jest członkinią KO i przewodniczącą partii Inicjatywa Polska.

Czytaj też: Czarny Protest. Z parasolkami przy przejściach podziemnych

Jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, ministry polityki społecznej w rządzie Marka Belki, zmarłej w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Zbigniew Konwiński awansował w stosunku do poprzednich wyborów – zamiast trzeciego miejsca na liście otrzymał numer drugi. Wówczas zaufało mu 13 286 wyborców. Jest posłem od VI kadencji Sejmu, należy do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w której jest zastępcą przewodniczącego.

W latach 90. był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej (ugrupowania założonego przez Leszka Moczulskiego) i Ruchu Społecznego AWS. Zasiadał w radzie miejskiej Słupska. Dwukrotnie kandydował do Sejmu nie uzyskując mandatu – w 1997 i w 2005 roku. Trzykrotnie bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Słupska. W 2006 roku uzyskał drugie miejsce, w 2010 trzecie, a w 2014 przegrał w drugiej turze z Robertem Biedroniem.

Mandat poselski zdobył w 2007, kandydując z ramienia Platformy Obywatelskiej, której jest członkiem.

Trzecie miejsce na liście otrzymała Henryka Krzywonos-Strycharska, która w 2019 roku zajmowała miejsce czwarte. Jednak uzyskała wówczas drugi najlepszy wynik na liście – 14 508  głosów. W Sejmie zasiada od 2015 roku (startowała z listy PO w okręgu gdyńskim).

W okresie PRL pracowała jako motornicza w Gdańsku, a zatrzymanie przez nią tramwaju 15 sierpnia 1980 roku jest uznawane za początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej w okresie wydarzeń sierpniowych. Była jedną z sygnatariuszek Porozumień Sierpniowych.

Czytaj też: Henryka Krzywonos: 1980 rok upewnił nas w tym, że jak chcemy, to możemy

Od 1994 do 2009 roku prowadziła rodzinny dom dziecka w Gdańsku, angażowała się też w działalność Kongresu Kobiet. W 2014 roku startowała z listy PO do europarlamentu, jednak nie zdobyła mandatu.  

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autorka/Autor:wini

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zajął się w czwartek wieczorem rządowym projektem wydłużającym urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. - Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali do poparcia dobrego prawa - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl