Wybory 2023. Kto w okręgu gdyńskim powalczy o mandat posła

Źródło:
TVN24
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/23
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Cztery lata temu obserwowaliśmy tu remis między głównym partiami - a jak będzie teraz? W wyścigu wyborczym stają między innymi członkini antykomunistycznej opozycji, aktywista walczący o prawa lokatorskie, były minister usunięty z PO za antyaborcyjne głosowanie i były wicemarszałek Sejmu. Do sporych przetasowań doszło na liście PiS, gdzie poprzednia "jedynka" spadła aż na czwarte miejsce.

W okręgu nr 26 znajduje się część województwa zachodniopomorskiego obejmująca Gdynię i Słupsk, a także powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski i wejherowski. Do zdobycia jest tam 14 mandatów.

Podobnie jak w sąsiednim okręgu nr 40, obejmującym część województwa zachodniopomorskiego, również na Pomorzu podczas wyborów w 2019 roku doszło do remisu w walce o mandaty między PiS a PO. Tutaj każda z tych partii zdołała zdobyć po pięć z 14 mandatów. Do Sejmu weszli: Tadeusz Aziewicz, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke (z KO), Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński, Piotr Müller, Magdalena Sroka, Janusz Śniadek (PiS), Marek Biernacki (PSL), Artur Dziambor (Konfederacja), Marek Rutka i Joanna Senyszyn (SLD).

SPRAWDŹ: WYBORY PARLAMENTARNE 2023 W TVN24 >>>>

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 26

"Jedynka" to Oskar Kida. Studiował w Warszawie, tam też odbywał aplikację adwokacką i tam mieszka. Na drugim miejscu Łukasz Guzek, koordynator struktur Bezpartyjnych w okręgu, ekonomista.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 26

Pierwszy na liście Szymona Hołowni w regionie jest były minister Marek Biernacki, nienależący do partii politycznej. Jest członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Swoje pierwsze wybory parlamentarne wygrał w 1997 roku, startując z listy Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność z rekomendacji Prawicy Narodowej. Był wówczas współautorem ustawy powołującej do życia Instytut Pamięci Narodowej. Był też ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka, a następnie wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Do Sejmu wrócił w 2005 roku. W 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra sprawiedliwości. Podczas jego urzędowania wprowadzono między innymi tak zwaną ustawę o bestiach, zakładającą dalszą izolację osób skazanych po odbyciu przez nie kary więzienia. Ustawa o bestiach została zastosowana między innymi w przypadku Mariusza Trynkiewicza.

Został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej w 2018 roku po tym, jak wbrew partyjnej dyscyplinie zagłosował przeciwko projektowi zakładającemu złagodzenie prawa aborcyjnego i za projektem zaostrzającym je.

Do sejmu IX kadencji dostał się z listy PSL.

Listę Trzeciej Drogi zamyka poseł Artur Dziambor, prezes partii Wolnościowcy, który do Sejmu w 2019 roku dostał się z pierwszego miejsca listy Konfederacji w tym okręgu, uzyskując 19 334 głosy.

W przeszłości należał między innymi do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Unii Polityki Realnej, Prawa i Sprawiedliwości, Kongresu Nowej Prawicy (której był wiceprezesem) i partii KORWiN. W 2014 i 2019 bez powodzenia ubiegał się o mandat eurodeputowanego. W lutym 2022 Komisja Etyki Poselskiej uznała, że Dziambor naruszył zasadę dbałości o dobre imię Sejmu podczas antyszczepionkowego zgromadzenia "Stop segregacji sanitarnej", podczas którego wywieszono transparent o treści "Szczepienie czyni wolnym", nawiązujący do hasła na bramie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Wybory 2023. Kandydaci Lewicy do Sejmu - okręg nr 26

Liderką listy jest posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Cztery lata temu dostała się do Sejmu z ostatniego miejsca listy SLD we Wrocławiu, a pierwsze miejsce na gdyńskiej liście zajmowała Joanna Senyszyn. Wówczas Dziemianowicz-Bąk uzyskała drugi najlepszy wynik na swojej liście, zdobywając 14 257 głosów. To jej pierwsza kadencja w Sejmie.

Od 2015 do 2019 należała do partii Razem. W tym czasie uczestniczyła między innymi w czarnym proteście przeciwko ograniczeniu prawa aborcyjnego w Polsce. W 2019 podczas strajku generalnego w oświacie utworzyła inicjatywę "Wrocław wspiera nauczycieli", organizującą między innymi demonstracje i wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli. Wypowiadała się obszernie na temat praw osób LGBT+ i innych mniejszości oraz praw kobiet. Podczas pandemii Covid-19 wspierała osoby poszkodowane przez nieuczciwych pracodawców i kryzys ekonomiczny. Pomoc prawna udzielana w jej biurze poselskim przekształcona została następnie w Biuro Interwencji Obywatelskich.

Obejrzyj w TVN24 GO: Dziemianowicz-Bąk: wszystkie afery PiS-u uderzają w kieszenie, bezpieczeństwo i w przyszłość polskiej rodziny

Listę Lewicy zamyka polityczny weteran, dziennikarz i działacz społeczny Piotr Ikonowicz, lider Polskiej Partii Socjalistycznej i założyciel Nowej Lewicy. W latach 80. Należał do NSZZ Solidarność, w 1981 został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę za kolportaż wydawnictw niezależnych. W 1982 roku był internowany w Białołęce.

Podczas pierwszych wyborów, w których wystartował w 1991 roku, nie dostał się do Sejmu. Udało mu się to w 1993, jako kandydatowi z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1997 utrzymał mandat.

W 2000 roku kandydował na prezydenta RP, zajmując 10. miejsce (trzecie od końca). W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2001, 2007 i 2015 roku nie dostał się do Sejmu. Startował też w wyborach na prezydenta stolicy (w 2018 roku) i w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w 2019), za każdym razem bezskutecznie. Był też kandydatem Lewicy na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ikonowicz walczy o prawa lokatorskie, w 2008 roku został skazany za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów podczas blokowania eksmisji. Ponieważ nie stawiał się na rozprawach, wydano za nim list gończy, a następnie aresztowano. Został skazany na prace społeczne, a gdy odmówił ich wykonania, sąd zmienił karę na trzy miesiące więzienia. O jego ułaskawienie apelowali opozycjoniści z czasów PRL. Ostatecznie działacz spędził w więzieniu dwa tygodnie. Za działalność na rzecz lokatorów Rzecznik Praw Obywatelskich odznaczył małżeństwo Ikonowiczów odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

Czytaj też: Ikonowicz wyszedł z aresztu: Wyleniuchowałem się i teraz zabieram się do pracy

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 26

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, który w 2019 roku zajmował trzecie miejsce na liście (zdobywając 26 892 głosy), wypchnął z pozycji lidera Marcina Horałę, który spadł aż na czwartą pozycję.

O miejsce w Sejmie ubiegał się w 2011 i 2015 z listy Prawa i Sprawiedliwości, za każdym razem bezskutecznie. W latach 2015-2017 doradzał wiceprezesowi Rady Ministrów Jarosławowi Gowinowi, następnie był dyrektorem biura ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mandat objął w 2018, po śmierci posłanki Jolanty Szczypińskiej.

Czytaj też: Rzecznik rządu o aferze wizowej: pojedyncze działania

"Dwójką" na tegorocznej liście PiS jest Aleksander Mrówczyński, startujący z tej samej pozycji co cztery lata temu. Wówczas uzyskał 16 726 głosów. W 2015 roku został pełnomocnikiem struktur partyjnych w powiecie chojnickim. Jednocześnie pełnił funkcję radnego powiatu.

Numer trzeci na liście ma Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zasiadająca w Sejmie III, IV, VII i IX kadencji oraz w Senacie VI i VII kadencji. Jest członkinią prezydium koła parlamentarnego PiS i przewodniczącą Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także prezeską Polskich Linii Oceanicznych.

Do Sejmu dostała się w 1997 roku z listy akcji Wyborczej Solidarność w okręgu gdańskim. W następnych wyborach wystartowała z listy Platformy Obywatelskiej, a w 2004 przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 2005 i 2007 startowała z listy tej partii, zdobywając mandat senatorski. Do Sejmu wróciła w 2011 roku.

Czytaj też: Była posłanka PiS została prezesem Polskich Linii Oceanicznych

Na czwarte miejsce z pierwszego spadł Marcin Horała, który cztery lata temu na pozycji lidera PiS w okręgu gdyńskim zebrał 86 079 głosów. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zasiada w Sejmie od 2015 roku. Od 2019 jest pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 26

"Jedynką" na liście Konfederacji w okręgu nr 26 jest Stanisław Tyszka. W Sejmie zasiada od 2015 roku (trafił tam z list Kukiz'15), w poprzedniej kadencji Sejmu był wicemarszałkiem.

W 2012 roku był doradcą ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, a następnie przez niecały rok należał do jego partii Polska Razem. Był przedstawicielem ruchu Pawła Kukiza w województwie mazowieckim i dostał się do Sejmu z 1. miejsca listy Kukis'15. W 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła, po czym uzyskał reelekcję do Sejmu z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Drugie miejsce otrzymał Krzysztof Szymański, członek Ruchu Narodowego i lider Konfederacji na Pomorzu. Prowadzi firmę zajmującą się zarządzaniem projektami i elektroautomatyką okrętową.  

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 26

Pierwsze miejsce na liście KO otrzymała Barbara Nowacka, która w 2019 na tym miejscu zdobyła 88 833 głosów i mandat poselski. Uzyskała w ten sposób najlepszy wynik w okręgu, prześcigając Marcina Horałę z PiS o ponad 2,5 tysiąca głosów. To jej pierwsza kadencja w Sejmie, choć w 2015 r. uzyskała znakomity wynik 75 tys. głosów. Wejście do Sejmu uniemożliwiło nie przekroczenie progu wyborczego przez listę Zjednoczonej Lewicy.

W 2016 roku uczestniczyła w czarnych protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. W ten sposób razem z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk trafiła na listę "Top 100 global thinkers" amerykańskiego czasopisma Foreign Policy. Została pełnomocniczką komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który postulował projekt ustawy m.in. liberalizującej przepisy dotyczące aborcji. Od 2018 jest członkinią KO i przewodniczącą partii Inicjatywa Polska.

Czytaj też: Czarny Protest. Z parasolkami przy przejściach podziemnych

Jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, ministry polityki społecznej w rządzie Marka Belki, zmarłej w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Zbigniew Konwiński awansował w stosunku do poprzednich wyborów – zamiast trzeciego miejsca na liście otrzymał numer drugi. Wówczas zaufało mu 13 286 wyborców. Jest posłem od VI kadencji Sejmu, należy do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w której jest zastępcą przewodniczącego.

W latach 90. był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej (ugrupowania założonego przez Leszka Moczulskiego) i Ruchu Społecznego AWS. Zasiadał w radzie miejskiej Słupska. Dwukrotnie kandydował do Sejmu nie uzyskując mandatu – w 1997 i w 2005 roku. Trzykrotnie bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Słupska. W 2006 roku uzyskał drugie miejsce, w 2010 trzecie, a w 2014 przegrał w drugiej turze z Robertem Biedroniem.

Mandat poselski zdobył w 2007, kandydując z ramienia Platformy Obywatelskiej, której jest członkiem.

Trzecie miejsce na liście otrzymała Henryka Krzywonos-Strycharska, która w 2019 roku zajmowała miejsce czwarte. Jednak uzyskała wówczas drugi najlepszy wynik na liście – 14 508  głosów. W Sejmie zasiada od 2015 roku (startowała z listy PO w okręgu gdyńskim).

W okresie PRL pracowała jako motornicza w Gdańsku, a zatrzymanie przez nią tramwaju 15 sierpnia 1980 roku jest uznawane za początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej w okresie wydarzeń sierpniowych. Była jedną z sygnatariuszek Porozumień Sierpniowych.

Czytaj też: Henryka Krzywonos: 1980 rok upewnił nas w tym, że jak chcemy, to możemy

Od 1994 do 2009 roku prowadziła rodzinny dom dziecka w Gdańsku, angażowała się też w działalność Kongresu Kobiet. W 2014 roku startowała z listy PO do europarlamentu, jednak nie zdobyła mandatu.  

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autorka/Autor:wini

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24