Wybory 2023. Kto w okręgu gdyńskim powalczy o mandat posła

Źródło:
TVN24
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/23
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Cztery lata temu obserwowaliśmy tu remis między głównym partiami - a jak będzie teraz? W wyścigu wyborczym stają między innymi członkini antykomunistycznej opozycji, aktywista walczący o prawa lokatorskie, były minister usunięty z PO za antyaborcyjne głosowanie i były wicemarszałek Sejmu. Do sporych przetasowań doszło na liście PiS, gdzie poprzednia "jedynka" spadła aż na czwarte miejsce.

W okręgu nr 26 znajduje się część województwa zachodniopomorskiego obejmująca Gdynię i Słupsk, a także powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski i wejherowski. Do zdobycia jest tam 14 mandatów.

Podobnie jak w sąsiednim okręgu nr 40, obejmującym część województwa zachodniopomorskiego, również na Pomorzu podczas wyborów w 2019 roku doszło do remisu w walce o mandaty między PiS a PO. Tutaj każda z tych partii zdołała zdobyć po pięć z 14 mandatów. Do Sejmu weszli: Tadeusz Aziewicz, Zbigniew Konwiński, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke (z KO), Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński, Piotr Müller, Magdalena Sroka, Janusz Śniadek (PiS), Marek Biernacki (PSL), Artur Dziambor (Konfederacja), Marek Rutka i Joanna Senyszyn (SLD).

SPRAWDŹ: WYBORY PARLAMENTARNE 2023 W TVN24 >>>>

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 26

"Jedynka" to Oskar Kida. Studiował w Warszawie, tam też odbywał aplikację adwokacką i tam mieszka. Na drugim miejscu Łukasz Guzek, koordynator struktur Bezpartyjnych w okręgu, ekonomista.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 26

Pierwszy na liście Szymona Hołowni w regionie jest były minister Marek Biernacki, nienależący do partii politycznej. Jest członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Swoje pierwsze wybory parlamentarne wygrał w 1997 roku, startując z listy Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność z rekomendacji Prawicy Narodowej. Był wówczas współautorem ustawy powołującej do życia Instytut Pamięci Narodowej. Był też ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka, a następnie wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Do Sejmu wrócił w 2005 roku. W 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra sprawiedliwości. Podczas jego urzędowania wprowadzono między innymi tak zwaną ustawę o bestiach, zakładającą dalszą izolację osób skazanych po odbyciu przez nie kary więzienia. Ustawa o bestiach została zastosowana między innymi w przypadku Mariusza Trynkiewicza.

Został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej w 2018 roku po tym, jak wbrew partyjnej dyscyplinie zagłosował przeciwko projektowi zakładającemu złagodzenie prawa aborcyjnego i za projektem zaostrzającym je.

Do sejmu IX kadencji dostał się z listy PSL.

Listę Trzeciej Drogi zamyka poseł Artur Dziambor, prezes partii Wolnościowcy, który do Sejmu w 2019 roku dostał się z pierwszego miejsca listy Konfederacji w tym okręgu, uzyskując 19 334 głosy.

W przeszłości należał między innymi do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Unii Polityki Realnej, Prawa i Sprawiedliwości, Kongresu Nowej Prawicy (której był wiceprezesem) i partii KORWiN. W 2014 i 2019 bez powodzenia ubiegał się o mandat eurodeputowanego. W lutym 2022 Komisja Etyki Poselskiej uznała, że Dziambor naruszył zasadę dbałości o dobre imię Sejmu podczas antyszczepionkowego zgromadzenia "Stop segregacji sanitarnej", podczas którego wywieszono transparent o treści "Szczepienie czyni wolnym", nawiązujący do hasła na bramie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Wybory 2023. Kandydaci Lewicy do Sejmu - okręg nr 26

Liderką listy jest posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Cztery lata temu dostała się do Sejmu z ostatniego miejsca listy SLD we Wrocławiu, a pierwsze miejsce na gdyńskiej liście zajmowała Joanna Senyszyn. Wówczas Dziemianowicz-Bąk uzyskała drugi najlepszy wynik na swojej liście, zdobywając 14 257 głosów. To jej pierwsza kadencja w Sejmie.

Od 2015 do 2019 należała do partii Razem. W tym czasie uczestniczyła między innymi w czarnym proteście przeciwko ograniczeniu prawa aborcyjnego w Polsce. W 2019 podczas strajku generalnego w oświacie utworzyła inicjatywę "Wrocław wspiera nauczycieli", organizującą między innymi demonstracje i wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli. Wypowiadała się obszernie na temat praw osób LGBT+ i innych mniejszości oraz praw kobiet. Podczas pandemii Covid-19 wspierała osoby poszkodowane przez nieuczciwych pracodawców i kryzys ekonomiczny. Pomoc prawna udzielana w jej biurze poselskim przekształcona została następnie w Biuro Interwencji Obywatelskich.

Obejrzyj w TVN24 GO: Dziemianowicz-Bąk: wszystkie afery PiS-u uderzają w kieszenie, bezpieczeństwo i w przyszłość polskiej rodziny

Listę Lewicy zamyka polityczny weteran, dziennikarz i działacz społeczny Piotr Ikonowicz, lider Polskiej Partii Socjalistycznej i założyciel Nowej Lewicy. W latach 80. Należał do NSZZ Solidarność, w 1981 został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę za kolportaż wydawnictw niezależnych. W 1982 roku był internowany w Białołęce.

Podczas pierwszych wyborów, w których wystartował w 1991 roku, nie dostał się do Sejmu. Udało mu się to w 1993, jako kandydatowi z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1997 utrzymał mandat.

W 2000 roku kandydował na prezydenta RP, zajmując 10. miejsce (trzecie od końca). W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2001, 2007 i 2015 roku nie dostał się do Sejmu. Startował też w wyborach na prezydenta stolicy (w 2018 roku) i w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w 2019), za każdym razem bezskutecznie. Był też kandydatem Lewicy na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ikonowicz walczy o prawa lokatorskie, w 2008 roku został skazany za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów podczas blokowania eksmisji. Ponieważ nie stawiał się na rozprawach, wydano za nim list gończy, a następnie aresztowano. Został skazany na prace społeczne, a gdy odmówił ich wykonania, sąd zmienił karę na trzy miesiące więzienia. O jego ułaskawienie apelowali opozycjoniści z czasów PRL. Ostatecznie działacz spędził w więzieniu dwa tygodnie. Za działalność na rzecz lokatorów Rzecznik Praw Obywatelskich odznaczył małżeństwo Ikonowiczów odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

Czytaj też: Ikonowicz wyszedł z aresztu: Wyleniuchowałem się i teraz zabieram się do pracy

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 26

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, który w 2019 roku zajmował trzecie miejsce na liście (zdobywając 26 892 głosy), wypchnął z pozycji lidera Marcina Horałę, który spadł aż na czwartą pozycję.

O miejsce w Sejmie ubiegał się w 2011 i 2015 z listy Prawa i Sprawiedliwości, za każdym razem bezskutecznie. W latach 2015-2017 doradzał wiceprezesowi Rady Ministrów Jarosławowi Gowinowi, następnie był dyrektorem biura ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mandat objął w 2018, po śmierci posłanki Jolanty Szczypińskiej.

Czytaj też: Rzecznik rządu o aferze wizowej: pojedyncze działania

"Dwójką" na tegorocznej liście PiS jest Aleksander Mrówczyński, startujący z tej samej pozycji co cztery lata temu. Wówczas uzyskał 16 726 głosów. W 2015 roku został pełnomocnikiem struktur partyjnych w powiecie chojnickim. Jednocześnie pełnił funkcję radnego powiatu.

Numer trzeci na liście ma Dorota Arciszewska-Mielewczyk, zasiadająca w Sejmie III, IV, VII i IX kadencji oraz w Senacie VI i VII kadencji. Jest członkinią prezydium koła parlamentarnego PiS i przewodniczącą Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także prezeską Polskich Linii Oceanicznych.

Do Sejmu dostała się w 1997 roku z listy akcji Wyborczej Solidarność w okręgu gdańskim. W następnych wyborach wystartowała z listy Platformy Obywatelskiej, a w 2004 przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 2005 i 2007 startowała z listy tej partii, zdobywając mandat senatorski. Do Sejmu wróciła w 2011 roku.

Czytaj też: Była posłanka PiS została prezesem Polskich Linii Oceanicznych

Na czwarte miejsce z pierwszego spadł Marcin Horała, który cztery lata temu na pozycji lidera PiS w okręgu gdyńskim zebrał 86 079 głosów. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zasiada w Sejmie od 2015 roku. Od 2019 jest pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 26

"Jedynką" na liście Konfederacji w okręgu nr 26 jest Stanisław Tyszka. W Sejmie zasiada od 2015 roku (trafił tam z list Kukiz'15), w poprzedniej kadencji Sejmu był wicemarszałkiem.

W 2012 roku był doradcą ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, a następnie przez niecały rok należał do jego partii Polska Razem. Był przedstawicielem ruchu Pawła Kukiza w województwie mazowieckim i dostał się do Sejmu z 1. miejsca listy Kukis'15. W 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła, po czym uzyskał reelekcję do Sejmu z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Drugie miejsce otrzymał Krzysztof Szymański, członek Ruchu Narodowego i lider Konfederacji na Pomorzu. Prowadzi firmę zajmującą się zarządzaniem projektami i elektroautomatyką okrętową.  

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 26

Pierwsze miejsce na liście KO otrzymała Barbara Nowacka, która w 2019 na tym miejscu zdobyła 88 833 głosów i mandat poselski. Uzyskała w ten sposób najlepszy wynik w okręgu, prześcigając Marcina Horałę z PiS o ponad 2,5 tysiąca głosów. To jej pierwsza kadencja w Sejmie, choć w 2015 r. uzyskała znakomity wynik 75 tys. głosów. Wejście do Sejmu uniemożliwiło nie przekroczenie progu wyborczego przez listę Zjednoczonej Lewicy.

W 2016 roku uczestniczyła w czarnych protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. W ten sposób razem z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk trafiła na listę "Top 100 global thinkers" amerykańskiego czasopisma Foreign Policy. Została pełnomocniczką komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który postulował projekt ustawy m.in. liberalizującej przepisy dotyczące aborcji. Od 2018 jest członkinią KO i przewodniczącą partii Inicjatywa Polska.

Czytaj też: Czarny Protest. Z parasolkami przy przejściach podziemnych

Jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, ministry polityki społecznej w rządzie Marka Belki, zmarłej w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Zbigniew Konwiński awansował w stosunku do poprzednich wyborów – zamiast trzeciego miejsca na liście otrzymał numer drugi. Wówczas zaufało mu 13 286 wyborców. Jest posłem od VI kadencji Sejmu, należy do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w której jest zastępcą przewodniczącego.

W latach 90. był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej (ugrupowania założonego przez Leszka Moczulskiego) i Ruchu Społecznego AWS. Zasiadał w radzie miejskiej Słupska. Dwukrotnie kandydował do Sejmu nie uzyskując mandatu – w 1997 i w 2005 roku. Trzykrotnie bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Słupska. W 2006 roku uzyskał drugie miejsce, w 2010 trzecie, a w 2014 przegrał w drugiej turze z Robertem Biedroniem.

Mandat poselski zdobył w 2007, kandydując z ramienia Platformy Obywatelskiej, której jest członkiem.

Trzecie miejsce na liście otrzymała Henryka Krzywonos-Strycharska, która w 2019 roku zajmowała miejsce czwarte. Jednak uzyskała wówczas drugi najlepszy wynik na liście – 14 508  głosów. W Sejmie zasiada od 2015 roku (startowała z listy PO w okręgu gdyńskim).

W okresie PRL pracowała jako motornicza w Gdańsku, a zatrzymanie przez nią tramwaju 15 sierpnia 1980 roku jest uznawane za początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej w okresie wydarzeń sierpniowych. Była jedną z sygnatariuszek Porozumień Sierpniowych.

Czytaj też: Henryka Krzywonos: 1980 rok upewnił nas w tym, że jak chcemy, to możemy

Od 1994 do 2009 roku prowadziła rodzinny dom dziecka w Gdańsku, angażowała się też w działalność Kongresu Kobiet. W 2014 roku startowała z listy PO do europarlamentu, jednak nie zdobyła mandatu.  

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autorka/Autor:wini

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl