11 punktów procentowych względem poprzednich wyborów straciło Prawo i Sprawiedliwość w województwie małopolskim - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos. To region, w którym poparcie dla PiS zmniejszyło się najmocniej. Niewiele mniejszy spadek - o 10 punktów procentowych - partia Jarosława Kaczyńskiego zaliczyła na Podkarpaciu.
Prawo i Sprawiedliwość w swoich bastionach pozostaje na pozycji lidera, ale drastycznie traci poparcie. Największy spadek poparcia dla partii rządzącej względem 2019 roku odnotowano w województwie małopolskim.
Sondaż exit poll. Wynik PiS w Małopolsce
W 2019 roku w Małopolsce na PiS zagłosowało 52 proc. wyborców. W wyborach parlamentarnych 2023 partia rządząca zanotowała według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos poparcie na poziomie 41 proc. To spadek o 11 punktów procentowych - dla ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego największy we wszystkich województwach.
PiS utrzymał w Małopolsce pozycję lidera, jednak znacząco zmniejszył się dystans dzielący partię rządzącą od Koalicji Obywatelskiej. Na KO, według sondażu exit poll, zagłosowało w tych wyborach 25,3 proc. uprawnionych, podczas gdy cztery lata wcześniej wynik ten był gorszy o trzy punkty procentowe (22 proc.). Na osłabionej pozycji PiS w Małopolsce korzysta też Trzecia Droga, którą w tym regionie poparło 14,3 proc. wyborców (PSL w 2019 r. zdobył 8,3 proc. poparcia). Spadek zaliczyła też Lewica, na którą w województwie małopolskim według badania Ipsos głosuje 7,8 proc. (w 2019 r. SLD uzyskało 9,2 proc.). Na niemal identycznym poziomie jak cztery lata wcześniej utrzymała się Konfederacja, na którą chciało w niedzielę głosować 7,5 proc. ankietowanych - o 0,1 punktu procentowego więcej niż poprzednio.
Sondaż exit poll. Wynik PiS na Podkarpaciu
Pokaźny spadek PiS zanotował też na Podkarpaciu. W tym regionie, określanym jako jeden z bastionów Prawa i Sprawiedliwości, partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała w 2019 roku miażdżący opozycję wynik 62,8 proc. Po spadku o nieco ponad 10 punktów procentowych w tym województwie w wyborach parlamentarnych 2023 na PiS według badania Ipsos głosowało 52,7 proc.
Na spadku PiS zyskały niemal wszystkie pozostałe ugrupowania. Za Prawem i Sprawiedliwością z wynikiem 15,8 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska (o 0,8 pkt. proc. więcej niż w 2019 r.). Dużo wyższy przyrost poparcia zanotowała względem PSL z 2019 r. Trzecia Droga, na którą zagłosowało według Ipsos 12,5 proc. (PSL cztery lata wcześniej dostał 7,8 proc.). Czwarty wynik uzyskała Konfederacja (9,3 proc., o 1,6 pkt. proc. więcej niż poprzednio). Spadek zanotowała jednak Lewica, na którą w 2023 roku zagłosowało 5,1 proc. wyborców na Podkarpaciu. Cztery lata wcześniej SLD uzyskało tam poparcie na poziomie 6,4 proc.
Sondaż exit poll. PiS traci niemal w całej Polsce
Według badania Ipsos tylko w jednym województwie Prawo i Sprawiedliwość zanotowało wzrost procentowego poparcia - to województwo warmińsko-mazurskie, w którym na ugrupowanie Kaczyńskiego głosowało w 2019 roku 39,7 proc., a w 2023 o 0,3 pkt. proc. więcej - według Ipsos równe 40 proc.
W niektórych regionach zmiana poparcia w punktach procentowych zbliża się do 10. Mowa o województwach lubuskim (-9,9 pkt. proc.), pomorskim (-9,8 pkt. proc.) i śląskim (-9,3 pkt. proc.).
Według sondażu late poll w 2019 roku PiS wygrał w 14 z 16 województw, a KO tylko w dwóch: pomorskim i lubuskim. Według badania Ipsos w wyborach parlamentarnych 2023 regionów, w których PiS nie uzyskał najwyższego poparcia, jest znacząco więcej, a Polska została pod tym względem przedzielona na pół, z wyraźnym rozgraniczeniem na wschód i zachód. PiS uzyskał według sondażu najwyższe poparcie w dziewięciu województwach, a Koalicja Obywatelska - w siedmiu.
Źródło: tvn24.pl, Ipsos