Wybory 2023. Pierwsze sondażowe wyniki, przemówienia liderów, chwile radości i rozczarowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Donald Tusk: Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność, wygraliśmy naszą ukochaną Polskę
Donald Tusk: Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność, wygraliśmy naszą ukochaną PolskęTVN24
wideo 2/14
Donald Tusk: Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność, wygraliśmy naszą ukochaną PolskęTVN24

Najpierw było głosowanie, często poprzedzone wyczekiwaniem w długich kolejkach. Potem wybiła godzina 21, zakończyła się cisza wyborcza i poznaliśmy wyniki sondażu exit poll pracowni Ipsos, dającego opozycji szansę na przejęcie władzy. Zaraz potem przemówili partyjni liderzy, pojawiły się pierwsze podziękowania, uśmiechy radości, a w niektórych sztabach rozczarowanie. Tak relacjonowaliśmy przebieg wieczoru wyborczego w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:59

  Dziękujemy za to, że byli państwo z nami. Kończymy naszą wyborczą relację.

 • 1:14

  Głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 280 na warszawskiej Woli zakończyło się po północy. Z szefową komisji rozmawiała reporterka TVN24. - Bardzo Wam dziękuję, rodacy. Tego się nie da opisać. Dziękuje, że czekaliście - przyznała wzruszona Jolanta Ławrynowicz-Filipiak.

  Szefowa komisji na warszawskiej Woli, w której głosowano po północy: Bardzo wam dziękuję, rodacy. Tego się nie da opisać

 • 0:58

  O godz. 23.20 z lokalu wyborczego w VII LO przy ul. Skarbińskiego w Krakowie wyszli ostatni głosujący, a w pokoju obwodowej komisji wyborczej nr 124 rozległy się brawa. To właśnie do tego punktu od popołudnia ustawiały się długie kolejki chętnych do głosowania.

 • 0:46

  Przed jedną z wrocławskich komisji na Jagodnie nadal stoi kolejka chętnych, by zagłosować.

  Minęła północ, wyborcy nadal czekają, by zagłosować

 • 0:06

  Tomasz Terlikowski: Najbardziej symboliczna jest porażka referendum. Gra wymyślona przez PiS. Jeżeli ktoś wymyśla grę, gra w niej znaczonymi kartami i przegrywa, to to jest największa klęska.

 • 0:03

  Renata Grochal: Referendum będzie niewiążace, co też pokazuje sposób prowadzenia kampanii przez PiS. Do ludzi dotarło pomimo ogromnej propagandy telewizji rządowej, że PiS buduje swoją kampanię tylko na lęku, straszeniu rzeczami, które się nie wydarzą.

 • 0:01

  Andrzej Stankiewicz: Te wybory pokazały, że nie ma zgody na taki sposób uprawiania polityki. PiS po cichu liczy, że badania exit poll się zmienią i PiS zyska w oficjalnych wynikach. Generalnie bez względu na to, kto utworzy rządy, to jest dowód, że Polacy nie chcą takiego stylu polityki. Jarosław Kaczyński powinien to zrozumieć.

 • 23:59

  Bianka Mikołajewska: Wielkie zadowolenie, że obywatele tak gremialnie ruszyli do urn. To sukces społeczeństwa obywatelskiego.

 • 23:59

  W specjalnym wydaniu "Loży prasowej" sondażowe wyniki exit poll komentują dziennikarze.

 • 23:50

  Politycy PiS komentują sondażowe wyniki exit poll

 • 23:26

 • 23:26

  Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja): Konfederacja to długoterminowy projekt. Ten wynik nie jest satysfakcjonujący, liczyliśmy na przynajmniej 10 procent. Ale przy takiej frekwencji w liczbach bezwzględnych to wynik dużo wyższy niż w 2019 roku.

  Zajączkowska: ten wynik nie jest satysfakcjonujący, liczyliśmy na przynajmniej 10 procent

 • 23:23

  Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica): Bardziej obawiam się tego, co Jarosław Kaczyński ma w głowie. On jest zdeterminowany, by utrzymać władzę. Nie będzie chciał jej oddać w pokojowy sposób i tego się obawiam.

  Scheuring-Wielgus: obawiam się tego, co Jarosław Kaczyński ma w głowie. On jest zdeterminowany, by utrzymać władzę.

 • 23:20

  Joanna Mucha (Trzecia Droga): Wyniki mogą być jeszcze lepsze dla opozycji. Młodzi ludzie, którzy nadal stoją w kolejce, mogą nie być wyborcami PiS. Nie widzę innych konfiguracji niż rząd trzech opozycyjnych komitetów.

  Mucha: Wyniki mogą być jeszcze lepsze dla opozycji. Młodzi ludzie, którzy nadal stoją w kolejce, mogą nie być wyborcami PiS

 • 23:18

  Budka: O tym, kto będzie kandydatem na premiera, zdecydują wspólne rozmowy Trzeciej Drogi, Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

 • 23:17

  Borys Budka (KO): Przedstawimy prezydentowi kandydata. Wtedy prezydent szanując werdykt wyborców powinien tego kandydata wskazać. Poczekajmy na oficjalne wyniki. Wierzę, że prezydent uszanuje werdykt i powierzy misję stworzenia rządu temu, kto przedstawi możliwość zdobycia 231 głosów.

  Budka: Przedstawimy prezydentowi kandydata. Wtedy prezydent szanując werdykt wyborców powinien tego kandydata wskazać

 • 23:14

  Andrzej Dera (prezydencki minister): O tym mówi konstytucja i zwyczaj parlamentarny. Prawo do tworzenia rządu ma ten, kto zwyciężył w wyborach. Nie ma powodu do zmiany tego zwyczaju.

  Dera: Prawo do tworzenia rządu ma te, kto zwyciężył w wyborach. Nie ma powodu do zmiany tego zwyczaju

 • 23:13

  Sellin: Bez wątpienia podejmiemy próbę stworzenia rządu.

 • 23:12

  Jarosław Sellin (PiS): Wedle sondażu PiS wygrało wybory. Wygraliśmy ósme wybory z rzędu. Oczywiście exit poll pokazuje, że nasza pozycja nie daje samodzielnych rządów. Ale wszystko może się jeszcze zweryfikować.

  Sellin: Exit poll pokazuje, że nasza pozycja nie daje samodzielnych rządów. Ale wszystko może się jeszcze zweryfikować

 • 23:10

  W TVN24 rozpoczyna się specjalne wydanie "Kawy na ławę".

 • 23:09

  Niektórzy wyborcy wciąż czekają na oddanie głosu. W jednej z warszawskich komisji jest reporterka TVN24.

  O godzinie 23, w komisji na warszawskiej Woli, wyborcy wciąż czekają na oddanie głosu

 • 23:03

  Profesor Jarosław Flis w rozmowie z Piotrem Kraśką analizował sondażowe wyniki wyborów

 • 22:44

  Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24: Te osiem lat nauczyło nas, że współpraca przynosi efekty. Pomiędzy formacjami opozycyjnymi nie było kuksańców, podkładania nogi.

 • 22:43

  Biedroń: Dzisiaj najważniejsze jest, żebyśmy odebrali władzę nieudacznemu PiS-owi. Dzisiaj Polska wraca do Europy.

 • 22:42

  Robert Biedroń w TVN24: Ponad 11 milionów osób zagłosowało na opozycję. To jest bardzo mocny mandat.

 • 22:39

  Sondażowe wyniki w programie "Czas decyzji" w TVN24 komentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

  Kwaśniewski: mamy szansę, żeby Polska nieco znormalniała

 • 22:36

  - Na razie zwycięstwo wyraźne. Myślę, że to zwycięstwo skonsumujemy stworzeniem rządu - powiedział Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, jeden z czołowych polityków PiS.

  Z kim rząd? - To się okaże, spokojnie, nie denerwujcie się. Wszystko w swoim czasie - odpowiedział dziennikarzom.

  - Z natury jestem optymistą i myślę, że sobie poradzimy. Na razie trzymamy się tego, że mamy dobre wyniki, a mogą być jeszcze lepsze - dodał Terlecki.

  Terlecki: myślę, że to zwycięstwo skonsumujemy tworzeniem rządu

 • 22:28

  W Sulejówku, gdzie nadal stoi długa kolejka do głosowania, jest reporter TVN24 Jan Piotrowski. - Najwytrwalsi wyborcy i wyborczynie są tutaj od kilku godzin. Średni czas oczekiwania to mniej więcej 1,5 godzin do 2,5 godzin - opisał.

  - Czuję się bardzo dobrze. Wyniki w żaden sposób nie wpływają na mój wybór - powiedział reporterowi mężczyzna zamykający kolejkę. - Liczy się każdy pojedynczy głos i dlatego tutaj jestem - zaznaczył.

  Wyborcy nadal głosują w Sulejówku. Relacja z Jana Piotrowskiego

 • 22:24

  W niektórych miejsach wciąż są chętni do głosowania. W jednym z lokali na warszawskiej Woli jest reporterka TVN24 Maja Wójcikowska.

  - Skalę frekwencji, zainteresowania, może oddawać to, ile dodatkowych urn tu dojechało. Właśnie dotarła tu trzecia urna - powiadomiła. - To największa komisja w Warszawie. Ci, którzy opuszczali lokal po godzinie 20, mówili mi, że czekali na głosowanie nawet 5,5 godziny - dodała.

 • 22:17

  Posłuchajmy komentarzy polityków PiS po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów. Komentowali je Dominik Tarczyński i Ryszard Czarnecki.

  Czarnecki: czekamy na wyniki ogłoszone przez PKW

  ​​

  Tarczyński: zobaczymy, które z tych partii, które weszły, będą chciały służyć Polsce

 • 22:13

  Przewodniczący PKW: frekwencja, wielce prawdopodobnie, jest największa w dziejach III RP

 • 22:12

  Marciniak: Najwyższa frekwencja w wyborach do Sejmu była w 1989 roku, wynosiła 62,7 procent. Blisko tej rekordowej frekwencji był rok 2019, wybory do Sejmu, frekwencja wyniosła wtedy 61,7 procent. Najwyższa w dziejach frekwencja to była druga tura wyborów prezydenckich w 1995 roku, wynosiła 68,23 procent i druga tura wyborów prezydenckich w roku 2020 - 68,18 procent.

  Szef PKW podkreślił jednak, że Komisja nie może podać dokładnych danych dotyczących wysokości frekwencji. - Nie chcemy wprowadzać w błąd, bo dotychczas mamy zatwierdzonych dopiero 60 protokołów obwodowych komisji wyborczych. One nie są reprezentatywne w stosunku do 30 tys. komisji obwodowych. W tym zakresie musimy czekać - powiedział Marciniak.

 • 22:06

  Trwa konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. - Chciałbym podziękować wyborcom. Frekwencja, wielce prawdopodobnie, jest największa w dziejach III RP - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

 • 21:58

  Ze studiem TVN24 łączył się prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  - Jaki mógłby być poziom entuzjazmu, jaki największy, jaki można sobie wyobrazić?Wygraliśmy jako demokratyczna opozycja te wybory. Wreszcie Polska znowu ruszy z miejsca, wróci na tę ścieżkę europejską. Będzie państwem uśmiechniętym, tolerancyjnym. W związku z tym wszyscy oczywiście jesteśmy w tej chwili niesłychanie rozemocjonowani - przyznał.

  Trzaskowski zaznaczył, że "w takim momencie też nachodzą człowieka myśli, ile pracy przed nami do wykonania, ile odpowiedzialności".

  - Polki i Polacy wybrali zmianę i wybrali przyszłość. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy oddali głos na Koalicję Obywatelską i na wszystkie partie opozycyjne. To jest naprawdę niesamowity moment, w którym wygrała nadzieja. I oczywiście, że te wyniki jasno pokazują, że PiS nie ma żadnej zdolności koalicyjnej i że to demokratyczna opozycja będzie tworzyła ten przyszły rząd - przypomniał.

  Trzaskowski: wreszcie Polska znowu ruszy z miejsca, wróci na ścieżkę europejską

 • 21:51

  Przed niektórymi lokalami wyborczymi w Krakowie wciąż są kolejki, ale – jak poinformował Piotr Bukowski z urzędu miasta – członkowie wszystkich OKW dostają SMS-y z informacją, że mają po godzinie 21 wpuścić do lokalu wyborczego każdego, kto chce oddać głos.

 • 21:46

  Reporterka "Faktów" TVN po ogłoszeniu pierwszych wstępnych wyników rozmawiała z Donaldem Tuskiem:

  Tusk o opozycyjnej większości: usiądziemy, pogadamy, na pewno się dogadamy

 • 21:44

  Prognozowana frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła wśród mężczyzn 42 proc., a wśród kobiet – 38,1 proc. – wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos.

 • 21:32

  Podczas wieczoru wyborczego jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przewidywał, że "do wtorku, do ogłoszenia wyników wyborów, różne rzeczy mogą się wydarzyć".

  - Głęboko wierzę w to, że ten próg 3 procent przekroczymy, to dla nas niezwykle ważne. Po to, abyśmy widzieli, że ta ciężka praca będzie procentować. Ten dodatkowym bodziec w postaci 3 procent, to nam się należy - uznał Przybylski.

 • 21:28

  Gorycz porażki czuć w sztabie Konfederacji. - Ostateczne wyniki wyborów mogą się jeszcze trochę zmienić. Nie ma co ukrywać, że wiele się nie zmienią i że ponieśliśmy porażkę. Mieliśmy wywrócić ten stolik, a wszystko wskazuje na to, że się nie udało - przyznał Sławomir Mentzen.

 • 21:27

  'WYGRALIŚMY! Prawo i Sprawiedliwość zwycięzcą wyborów parlamentarnych 2023! Dziękujemy. Niech żyje Polska! - pisze premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

 • 21:26

  W sztabie Lewicy radość. Jeden z liderów tego ugrupowania, Włodzimierz Czarzasty, ogłosił: Po 18 latach Lewica wraca do współrządzenia. Wiecie, co to znaczy? Chcę wam powiedzieć, że nikt nam tego nie zabierze. Nie ma takiej możliwości. Nasze postulaty, które żeśmy zgłaszali, będą wprowadzane w życie. Bo po to jest partia, po to jest formacja, żeby zdobywać władzę. Żeby w ramach tej władzy wprowadzać swoje marzenia w życie. Po to jesteśmy. Wszyscy wiedzą, że bez nas się nie da stworzyć rządu.

  Czarzasty: po 18 latach Lewica wraca do współrządzenia

 • 21:26

  Hołownia: Trzecia Droga chciała i wiele na to wskazuje, że będzie kotwicą demokracji przez następne lata w Polsce. Udało się nam zrobić coś, co do tej pory wydało się być w Polskiej polityce: współpracę, duet, koalicję, w której ludzie szanują się nawzajem.

 • 21:25

  Kosiniak-Kamysz: Na początku nie wszyscy wierzyli. Te słowa, które wypowiedział Mahatma Gandhi, że najpierw Cię pomijają, później się z Ciebie śmieją, następnie z Tobą walczą. Na finał wygrywasz.. one się sprawdziły dla Trzeciej Drogi.

 • 21:24

  Kosiniak-Kamysz: Nasze hasło, z którym szliśmy do wyborów, "dość kłótni", wreszcie zostało zrealizowane. To jest nasze zobowiązanie, to jest nasze przyrzeczenie. Dziękujemy Wam, że tak wiele osób zaufało dzisiaj nowemu pomysłowi, inicjatywie, bez której demokracja by nie zwyciężyła. Bez Trzeciej Drogi by nie było tego zwycięstwa.

 • 21:23

  Kosiniak-Kamysz: dziękujemy, że tak wiele osób zaufało nowemu pomysłowi

 • 21:17

  Słuchamy sztabu Trzeciej Drogi. - 15 października skończyły się kłótnie i rozdawnictwo, rozpoczęła się współpraca i inwestycje - mówi Szymon Hołownia.

 • 21:14

  CZYTAJ WIĘCEJ O WYNIKACH EXIT POLL:

  Wybory parlamentarne 2023. Sondażowe wyniki wyborów exit poll do Sejmu i Senatu

 • 21:14

  Frekwencja w referendum wyniosła 40 procent, co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący - wynika z sondażu Ipsos.

 • 21:13

  W sztabie Lewicy przemawia europoseł Robert Biedroń. - Mam dla Polski dobrą wiadomość: 15 października skończył się PiS - ogłosił.

 • 21:13

  Kaczyński: Nie pozwolimy, by Polska utraciła to, co jest najcenniejsze w dziejach naszego narodu, ze względu na jego doświadczenia.

  - Czekajmy teraz na dalszy rozwój wydarzeń. Mogą być ciekawe wydarzenia - dodał prezes PiS.

  Kaczyński: uczynimy wszystko co jest możliwe żeby nasz program - mimo koalicji, która jest przeciw nam - był dalej realizowany

 • 21:12

  Przenosimy się do sztabu PiS. - Wyniki badań dają nam czwarte zwycięstwo w dziejach partii, trzecie z kolei. To wielki sukces naszej formacji - ocenił Jarosław Kaczyński.

  - Jeszcze w tej chwili nie wiemy, ale musimy mieć nadzieję i musimy także wiedzieć, że niezależnie od tego, czy będziemy przy władzy, czy będziemy w opozycji, to ten projekt będziemy na różne sposoby realizować i nie pozwolimy na to, by Polskę zdradzono - dodał.

 • 21:06

  Tusk: Jestem dzisiaj najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Będziemy pilnować tych wyborów przez całą noc. Nikt nam tych wyborów już nie ukradnie.

 • 21:05

  Na 248 mandatów w Sejmie ma szansę demokratyczna opozycja – wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos

 • 21:04

  Tusk: Jeszcze rok temu nikt to nie wierzył. Jeszcze trzy miesiące temu nie byliśmy tego pewni. Jeszcze wczoraj ludzie do mnie podchodzili i pytali, czy na pewno dacie radę. Bo przecież nie udawało się przez tyle lat. Pozdrawiam stąd tych wszystkich tysiące ludzi, którzy jeszcze stoją w kolejkach do lokali wyborczych. Ten wynik może być jeszcze lepszy, ale dzisiaj już możemy powiedzieć, to jest koniec tego złego czasu, to jest koniec rządów PiSu! To jednej z najpiękniejszych dni polskiej demokracji. Ten dzień otwiera nową epokę.

 • 21:03

  Pierwsze sondażowe wyniki wyborów exit poll:

  Prawo i Sprawiedliwość – 36,8 procent

  Koalicja Obywatelska – 31,6 procent

  Trzecia Droga – 13 procent

  Lewica – 8,6 procent

  Konfederacja – 6,2 procent

  Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 procent

  Polska Jest Jedna – 1,2 procent

  Inne – 0,2 procent

 • 21:02

  Donald Tusk: Zrobiliśmy to! Naprawdę! Ja wiem, że nasze marzenia może były jeszcze ambitniejsze, ale powiem wam, jestem od wielu lat politykiem, jestem sportowcem. Nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z tego niby drugiego miejsca. Wygrała Polska, wygrała demokracja. Odsunęliśmy ich od władzy!

  Donald Tusk: Zrobiliśmy to. Wygrała demokracja

 • 21:02

  Rozpoczynamy relacje ze sztabów, słuchamy głosów ze sztabu Koalicji Obywatelskiej.

 • 21:00

  Koniec ciszy wyborczej. Jak wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos, demokratyczna opozycja ma szansę na 248 mandatów.

 • 20:57

  Reporter TVN24 Michał Tracz, powołując sie na PKW, podaje, że cisza wyborcza nie zostanie przedłużona.

 • 20:44

  Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro informuje, że niektóre obwodowe komisje wyborcze zgłosiły konieczność uruchomienia rezerwy kart do głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych i referendum.

  "Odnotowaliśmy zgłoszenia komisji wyborczych, gdzie liczba wydanych kart do głosowania dochodziła już do 80 procent. W tych przypadkach trzeba było uruchomić rezerwy tych kart" - powiedział w niedzielę wieczorem dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro.

 • 20:43

  Joanna Skrzyńska z Ipsos: Planowo zbierzemy około 90 tys. ankiet

 • 20:41

  Polskie wybory i referendum w dobiegły końca także w fińskich Helsinkach i Turku.

  W tradycyjnym punkcie przy polskiej ambasadzie głosowanie przebiegało bez zakłóceń i w pozytywnej atmosferze, a większość zapisanych osób odwiedziła lokal – przekazał PAP wydział konsularny w Helsinkach.

 • 20:35

  Reporterzy "Faktów" TVN i TVN24 są przed sztabami ugrupowań partyjnych:

  Arleta Zalewska przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości

  Katarzyna Kolenda-Zaleska ze sztabu Koalicji Obywatelskiej

  Maciej Knapik ze sztabu Trzeciej Drogi

  Jarosław Kostkowski ze sztabu Bezpartyjnych Samorządowców

  Agata Adamek ze sztabu Konfederacji

  Radosław Wit ze sztabu Nowej Lewicy

 • 20:33

  Kolejka osób oczekujących na oddanie głosu przed siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej nr 124 w Krakowie

 • 20:31

  O godzinie 21 czasu lokalnego (20 w Polsce) zakończyły się w wybory także w Wilnie. - Udział w wyborach wzięły w zasadzie wszystkie osoby, które się zarejestrowały - poinformował PAP Jacek Komar, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 152 w stolicy Litwy.

  Chęć udziału w wyborach w Wilnie zawczasu zgłosiło się około 350 obywateli Polski. Jak wskazuje Komar głosowało też kilkadziesiąt osób niebędących na liście, ale posiadających stosowne zaświadczenie.

 • 20:29

  Przed jednym z lokali wyborczych na warszawskim Ursusie - przed którym stoi długa kolejka chętnych do oddania głosu - jest reporter TVN24 Artur Molęda.

  "Ta kolejka się nie skraca, wręcz przeciwnie". Relacja Artura Molędy z warszawskiego Ursusa

 • 20:25

  Głosowanie w jednym z lokal wyborczych w Sulejówku relacjonuje reporter TVN24 Jan Piotrkowski.

  - Tutaj w jednym lokalu są dwie komisje, ale są też trzy kolejki. Do jednej z tych komisji jest kolejka ludzi przyjezdnych, którzy głosują poza swoim miejscem zamieszkania, ale głosują właśnie tu, w Sulejówku. Jest tu bardzo wiele osób z Warszawy, tu turystyka wyborcza zadziałała. Tutaj popołudniu czekało się od dwóch do trzech godzin - mówi reporter.

  Tłumy głosują w Sulejówku. Relacja Jana Piotrowskiego

 • 20:23

  Pracownica Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Częstochowie Ewa Chyra poinformowała, że w dziewięciu obwodach zostaną uruchomione rezerwy.

  Jak powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Ewa Chyra, pracownica częstochowskiej Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej "kilka gmin zadzwoniło do nas, że wykorzystały już 70 procent kart". - Mam tu u mnie zgłoszonych dziewięć obwodów, że będą uruchamiane rezerwy - dodała Chyra.

 • 20:19

  O godzinie 21 (20 w Polsce) zakończyło się głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych na Łotwie. W tym kraju utworzony został jeden obwód wyborczy z komisją w Wydziale Konsularnym ambasady RP w Rydze. Frekwencja była wysoka.

  Do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych i referendum zarejestrowało się na Łotwie prawie 500 Polaków, co - jak przekazał wcześniej konsul RP w Rydze Mariusz Podgórski - było rekordową liczbą.

 • 20:17

  Przewodniczący PKW: osoby, które stawią się do godziny 21 w komisji, mają prawo oddać głos

 • 20:16

  Reporter TVN24 Michał Tracz, który relacjonuje wybory z siedziby Państwowej Komisji Wyborczej, zapewnia, że ci, którzy staną w kolejce do głosowania do godziny 21, będzie mógł zagłosować.

 • 20:15

  Grzegorz Kajdanowicz o wyborze wyborczym w TVN24

 • 20:12

  Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska jest przed sztabem PiS-u, przed którego wejściem ustawili się policjanci. - Z jednej strony stoją radiowozy, wysiadają policjanci, kierują tutaj ruchem wokół ulicy Nowogrodzkiej. Policjanci również pilnują wejścia do siedziby PiS-u, bo do środka mamy wejść około godziny 20.15, 20.20 - opisała Zalewska.

  - Ustawił się tu ciąg dziennikarzy, reporterów, ekip. Na górę będą mogli wejść tylko ci, którzy mają akredytacje. W sztabie PiS usłyszałam, że o akredytacje starało się ponad dwustu przedstawicieli mediów. Ostatecznie około czterdziestu ekip będzie mogło wejść tam do środka - dodała reporterka.

  Arleta Zalewska przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości

 • 20:09

  Na antenie TVN24 i w TVN24 GO rozpoczął się wieczór wyborczy

 • 20:06

  Głosowanie trwa. Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski przekazał, że w województwie lubuskim dla części komisji obwodowych trzeba było uruchomić rezerwy kart do głosowania. Zgodnie z procedurą następuje to po wydaniu przez nie 80 procent posiadanych kart.

 • 20:04

  Po godzinie 18.30, na trzeciej dzisiejszej konferencji prasowej, przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że - na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 29 292 stałych obwodowych komisji wyborczych w kraju - frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu na godzinę 17 wyniosła 57,54 proc.

 • 20:03

  Dobry wieczór!

  Rozpoczynamy relacjonowanie ostatniej godziny głosowania w wyborach parlamentarnych i referendum. Na antenie TVN24 i w TVN24 GO rozpoczął się wieczór wyborczy.

Zasady podziału mandatów

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych. Mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 procent głosów lub - w przypadku koalicji - 8 procent głosów.

W wyborach do Senatu senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych - mandat senatorski w danym okręgu otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

Autorka/Autor:akw/kab, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-28 rozbił się w czwartek w obwodzie kałuskim na południowy zachód od Moskwy. Zginęła cała załoga - podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca. "Załoga zginęła"

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca. "Załoga zginęła"

Źródło:
Reuters

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

- Podwyżka akcyzy wejdzie już w przyszłym roku, ponieważ ekonomiczna dostępność papierosów w Polsce radykalnie wzrosła - poinformował w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. - Aspekty zdrowotne są absolutnie priorytetowe. Wiemy, że dostępność papierosów jest bardzo wysoka, bardzo młodzi ludzie również sięgają po wyroby tytoniowe. Chcemy to w pewien sposób ograniczyć - tłumaczył.

"Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii". Minister finansów: będą droższe

"Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii". Minister finansów: będą droższe

Źródło:
TVN24

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Prezydent USA Joe Biden ocenił w przemówieniu do narodu, że USA są "w punkcie zwrotnym". Powiedział, że planuje spędzić następne sześć miesięcy na wykonywaniu swojej pracy, koncentrując się na obniżeniu kosztów życia rodzin, rozwoju gospodarki, obronie wolności osobistych i praw obywatelskich, od prawa do głosowania po prawo wyboru.

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Roman Giertych zapowiada wystąpienie kolejnego sygnalisty na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. Kampania Kamali Harris bije rekordy pod względem zgromadzonych środków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu apelował w amerykańskich Kongresie o powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 25 lipca.

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

Szefowie dyplomacji Korei Północnej i Białorusi chcą zacieśnienia i pogłębienia więzi, aby otworzyć nowy rozdział - przekazała reżimowa północnokoreańska agencja KCNA. Minister spraw zagranicznych Białorusi Maksym Ryżenkow przybył z czterodniową wizytą do Pjongjangu.

Reżimy zacieśniają współpracę. "Jasny cel"

Reżimy zacieśniają współpracę. "Jasny cel"

Źródło:
PAP

W poniedziałek hiszpański sąd wezwał premiera Pedro Sancheza do złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie korupcyjnej dotyczącej jego żony Begony Gomez. Szef rządu zapowiedział, że przedstawi swoje zeznania, ale na piśmie.

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Źródło:
PAP

W czwartek o godzinie 16 zostanie przedstawiony raport z prac komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych - przekazał były przewodniczący tej komisji, europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Mówił, że złożonych zostanie kilkanaście zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyć między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że tym politykom grozi "do 10 lat pozbawienia wolności". W ich kontekście przytoczył dwa artykuły Kodeksu karnego, o których ma być mowa w zawiadomieniach.

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

Z Korei Północnej do Rosji wysłano ponad pięć milionów pocisków artyleryjskich na potrzeby inwazji na Ukrainę - powiedział południowokoreański minister obrony Szin Won Sik. Zaznaczył, że to początek zacieśniania stosunków.

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemówił w środę przed amerykańskim Kongresem. - Irańska "oś terroru" zagraża cywilizowanemu światu, USA i Izrael muszą się jej wspólnie przeciwstawić, dlatego powinny utworzyć nowy antyirański sojusz - oświadczył. W związku z wizytą polityka w Waszyngtonie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Podczas jednego z protestów użyto gazu łzawiącego.

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Źródło:
PAP, Reuters

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"W pokoju obok" - anglojęzyczny debiut Pedro Almodovara, "Queer" Luki Guadagnino, "Maria" Pablo Larraina, a nade wszystko druga część filmu, który triumfował w Wenecji w 2019 roku - "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, znajdą się w Konkursie Głównym zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Na czele jury, w którym zasiada między innymi Agnieszka Holland, stanie francuska gwiazda kina Isabelle Huppert.

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Źródło:
Biennale Cinema 2024, "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl