Poparcie prezesa nie było gwarantem sukcesu

Źródło:
tvn24.pl
Gosiewska: pierwsze wyniki sondażowe nie odpowiadają realnym wynikom, które osiągamy
Gosiewska: pierwsze wyniki sondażowe nie odpowiadają realnym wynikom, które osiągamy TVN24
wideo 2/4
Gosiewska: pierwsze wyniki sondażowe nie odpowiadają realnym wynikom, które osiągamy TVN24

Jacek Kurski, prof. Karol Karski, Joanna Lichocka, Anna Fotyga, Ryszard Czarnecki i Jacek Saryusz-Wolski. Co łączy te nazwiska? Wszyscy ubiegali się o fotel w europarlamencie, wszystkich - bez wyjątku - w czasie kampanii osobiście wsparł Jarosław Kaczyński i wszyscy przegrali walkę o mandat. Z wyników mogą za to cieszyć się "jedynki" Prawa i Sprawiedliwości - Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek.

Profesor Karol Karski, "dwójka" Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu na Podlasiu dostał największe możliwe wsparcie w ramach swojego ugrupowania. Na zamku w Niedzicy stanął obok niego prezes Jarosław Kaczyński i zachęcał do głosowania na kandydata. Według wyników late poll (z uwzględnieniem 90 proc. głosów przeliczonych przez PKW) przygotowanych przez Ipsos - bez powodzenia. Według sondażowni, kandydat musi zapomnieć o mandacie europosła. Nie jest jednak jedyną osobą, której wsparcia ze strony Jarosława Kaczyńskiego nie udało się przekuć w sukces.

Zadowolony po niedzielnym głosowaniu nie może być też weteran europarlamentu, Jacek Saryusz-Wolski. Polityk startował z drugiego miejsca na liście PiS na Lubelszczyźnie. W Parlamencie Europejskim zasiadał nieprzerwanie od pierwszej "polskiej" kadencji w 2004 roku - aż do teraz.

Przed porażką nie uchroniły go ciepłe słowa wypowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji PiS w Warszawie: - Jacek Saryusz-Wolski jest naszym kandydatem na komisarza w Unii Europejskiej; jest kompetentnym człowiekiem, ma bardzo silny charakter i mocny temperament - przekonywał prezes. Jak wynika z wyników sondażowych - bez skutku.

Joanna Lichocka też poza europarlamentem

Prezes Jarosław Kaczyński zaangażował się też aktywnie w kampanię Joanny Lichockiej. Były premier zachwalał w Sieradzu kandydatkę, która - jak zaznaczał - jest "godna zaufania":

- Tam (w Parlamencie Europejskim - red.) potrzeba ludzi walki, ludzi konsekwentnych, ludzi, którzy przez wiele lat już reprezentują ten sam kurs. Tak najogólniej mówiąc kurs propolski - mówił prezes PiS, a chwilę potem fotografował się z kandydatką - trzymając przy tym jej plakat wyborczy w rękach.

Tu też wsparcie partii nie pomogło - sondażownia Ipsos nie daje kandydatce startującej z 6 okręgu wyborczego (obejmującego woj. łódzkie) szans na wyborczy sukces.

Plakietka bez mocy

Ryszard Czarnecki też był wspierany przez szefa Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński podczas kampanii pokazał się z plakietką "popieram Czarneckiego". Głosów wyborców do zdobycia mandatu - zdaniem wyników late poll - zabrakło.

- Trzeba zastanowić się, czemu jest taki wynik, a nie inny. Czemu nie wygraliśmy, chociaż na to liczyliśmy - mówił wyraźnie rozczarowany Ryszard Czarnecki w sztabie Prawa i Sprawiedliwości po zakończeniu wyborów.

Jarosław Kaczyński wspierał też Annę Zalewską i Anne Fotygę. Na kilkadziesiąt godzin przed ciszą wyborczą zachęcał do poparcia obu kandydatek:

- Chciałbym szczególnie podnieść kwalifikacje, energię, odwagę tych pań, które mają piękne imię - mówił prezes PiS. Według sondażu late poll Ipsos, Anna Zalewska zdobyła mandat (na Dolnym Śląsku), ale Anna Fotyga (na Pomorzu) - już nie.

Podobnie zresztą, jak w przypadku Jacka Kurskiego, który o mandat ubiegał się z drugiego miejsca na mazowieckiej liście partii.

- Wiem, że jednym Telewizja Polska się podobała, a innym nie, ale nikt nie zaprzeczy, że miała ogromne znaczenie w naszych zwycięstwach - mówił prezes partii podczas wyborczego spotkania z mieszkańcami Klwatki Królewskiej.

O ile jednak - jak wynika z sondażowych wyników - Jacek Kurski i prowadzona przez niego telewizja przyczyniła się do sukcesów partii, to wsparcie prezesa Kaczyńskiego już takiego efektu nie przyniosło. Ostatecznie polityk i były szef TVP - według sondażu late poll - o mandacie europosła musiał zapomnieć.

"Niepokorni" wyborcy PiS i Konfederacji. Odrzucili niektóre "jedynki"

Nie zawsze był "pocałunek śmierci"

Trzeba jednak oddać, że nie zawsze wsparcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości oznaczało wyborcze fiasko.

- Są ludzie niepowtarzalni, a Małgorzata Gosiewska do nich należy - mówił w spocie wyborczym kandydatki PiS-u Jarosław Kaczyński. Zapewniał na nagraniu, że osobiście wesprze "jedynkę" partii w okręgu warszawskim.

Czy pomogło? Prawdopodobnie tak. Według Ipsos, obecna parlamentarzystka PiS ma szansę dostać się do europarlamentu.

Jarosław Kaczyński podczas kampanii wyraził też poparcie między innymi dla Adama Bielana i Beaty Szydło. Oboje mogą już świętować wybroczy sukces.

W europarlamencie znajdzie się też miejsce dla Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i Daniela Obajtka. Wszyscy dostali "jedynki" na listach partii, co bez zgody prezesa nie mogłoby mieć miejsca. Odpowiednio w okręgu 8 (woj. lubuskie), 3 (woj. podlaskie i woj. warmińsko‑mazurskie) oraz okręgu numer 9 (woj. podkarpackie).

Prezydent też nie zawsze pomógł

"Jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce był Wojciech Kolarski. Jego - jak zwrócił uwagę Kamil Dziubka z "Onetu" - wspierał z kolei prezydent Andrzej Duda. Według Ipsos - z podobnym rezultatem, jak Jarosław Kaczyński wspierał Jacka Kurskiego, Joannę Lichocką czy Małgorzatę Gosiewską.

"PAD (Prezydent Andrzej Duda - red.) położył cały swój autorytet na szali w trakcie kampanii Wojciecha Kolarskiego. Był co najmniej 4 razy w Wielkopolsce w ciągu miesiąca, pokazywał się z nim na bilbordach i na spotkaniach, pojechał nawet zagłosować do Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystko jak krew w piach" - napisał dziennikarz.

Autorka/Autor:bż/i

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Ratownicy dotarli do poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Ratownicy dotarli do poszukiwanego górnika. Mężczyzna żyje

Ratownicy dotarli do poszukiwanego górnika. Mężczyzna żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agienstwo

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 o poranku nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Burze wygasły na kilka godzin, ale po południu znowu zaczęło grzmieć. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Gazie. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych.

Izraelski atak w Strefie Gazy. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Izraelski atak w Strefie Gazy. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Źródło:
Reuters

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia został opanowany - poinformowali strażacy. Dwie hale uległy zniszczeniu, trzecią udało się uratować. 99 pracowników zdążyło się ewakuować, nikt nie został ranny. Na miejscu panuje duże zadymienie. Służby prasowe wojewody małopolskiego przekazały apel straży o nieotwieranie okien w okolicy i niezbliżanie się do miejsca pożaru.

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Pięciu prokuratorów pracuje na miejscu katastrofy lotniczej, do której doszło w piątek w Gdyni. Prowadzone są oględziny terenu lotniska. Na razie nie postawiono żadnych hipotez, w jaki sposób doszło do zdarzenia.

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Źródło:
TVN24, PAP

33-letni obywatel Czech wpadł samochodem do rowu i uderzył w przepust. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Szalejów Górny. Mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu są utrudnienia, ruch odbywa się wahadłowo.

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Źródło:
tvn24.pl

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "Kod zła" z Nicolasem Cage'em. Prowadząca program wspomniała o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl