Balansowanie i kosmici. Jak się w tym odnajdują Polacy

Źródło:
europarl.europa.eu, tvn24.pl, Guardian
Szydło: za nami bardzo ciężka kampania, ale to był czas, w którym mogliśmy podjąć ważne wyzwanie dla Polski, dla naszej przyszłości (wideo z czerwca 2024)
Szydło: za nami bardzo ciężka kampania, ale to był czas, w którym mogliśmy podjąć ważne wyzwanie dla Polski, dla naszej przyszłości (wideo z czerwca 2024)ZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/20
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Co drugi Polak nie kojarzy żadnego europosła ani europosłanki mijającej kadencji - tak przynajmniej wynika z sondażu CBOS z kwietnia bieżącego roku. O ile polityczne debaty na Wiejskiej rozbudzają emocje, o tyle dyskusje w Brukseli i Strasburgu nie zajmują naszych serc. Przed wyborami europejskimi przyglądamy się kulisom pracy parlamentarnej, wielojęzycznym frakcjom i "partyjnemu balansowaniu".

"Głosowali przeciwko Polsce! Donoszą na Polskę!" - taka retoryka gościła w telewizyjnych studiach i internetowych potyczkach niejednokrotnie. Ale z rzeczywistością nie ma wiele wspólnego. Społeczna niewiedza dotycząca brukselskiej, politycznej codzienności pozwala jednak kreować i rozpowszechniać fałszywe tezy. Świadomość tego, czym zajmuje się europarlament jest niska - na ten fakt od lat zwracają uwagę eksperci, a na potwierdzenie swojej tezy sypią z rękawa rozlicznymi sondażami. Dane Eurobarometru z wiosny bieżącego roku pokazały, że temat wyborów do Parlamentu Europejskiego interesuje 60 procent Europejczyków, ale tylko 17 procent badanych wskazało, że śledzi te wydarzenia "bardzo". Polska uplasowała się w okolicach średniej unijnej.

WSZYSTKO O EUROWYBORACH - SERWIS SPECJALNY TVN24.PL

Polityczna codzienność, czyli co po wyborach?

Parlament Europejski to jedyna instytucja unijna, której skład wyłaniany jest w wyborach bezpośrednich. Zgodnie z traktatami maksymalna liczba europosłów nie może przekroczyć 750 osób, a sposób wyłaniania politycznej reprezentacji jest powiązany z liczbą ludności danego państwa. Minimalna liczba posłów to 6 osób, maksymalna zaś zatrzymuje się na 96 mandatach. W nadchodzącym głosowaniu fotele poselskie zdobędzie 720 osób. W drugą niedzielę czerwca w Polsce wybierzemy 53 europosłów. Tyle teoria.

I tu warto postawić pierwsze pytania. Czy osoby kandydujące do Parlamentu Europejskiego po zdobyciu mandatu reprezentują Polskę? I tak, i nie. Traktat o Unii Europejskiej wskazuje, że "w skład Parlamentu Europejskiego wchodzą przedstawiciele obywateli Unii", a więc w momencie wyboru reprezentuje się wszystkich mieszkańców UE posiadających paszport państwa członkowskiego. Zatem europoseł w równym stopniu jest politycznym przedstawicielem Portugalczyka, jak i Fina. Oraz Polaka. I tutaj teoria ustępuje miejsca praktyce, bo w ubiegłych wyborach europejskich cztery osoby zdobyły mandaty w krajach odmiennych niż swoje własne. Jednym z przykładów jest Sandro Gozi, wcześniej wiceminister spraw europejskich we Włoszech, obecnie europoseł z listy liberałów we Francji.

Parlament Europejski - jakie ma kompetencje i jak wpływa na życie Europejczyków
Parlament Europejski - jakie ma kompetencje i jak wpływa na życie EuropejczykówTVN24

Kiedy opadnie kampanijno-wyborczy kurz, europosłowie-elekci muszą przebrnąć przez gąszcz procedur organizacyjnych - od otwarcia biura, przez kwestie personalne, po lokalowe i... polityczne. Do tych ostatnich należy decyzja o przystąpieniu do grupy politycznej. Tych w mijającej kadencji było siedem.

Do powołania grupy potrzeba minimum 23 posłów, z co najmniej 7 państw członkowskich. Wspólnym mianownikiem do powstania takiej frakcji są identyczne (lub przynajmniej zbliżone) przekonania polityczne. W całym procesie uczestniczą zazwyczaj kierownictwa europartii, bo zdecydowana większość krajowych partii politycznych przynależy do swoich odpowiedników na europejskim poziomie (np. PO należy do Europejskiej Partii Ludowej, PiS do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów).

W sali posiedzeń miejsca są przydzielane posłom w zależności od ich przynależności politycznej, od lewej strony do prawej, zgodnie z przyjętymi podziałami ideowymi. Przed każdym głosowaniem na sesji PE grupy polityczne analizują sprawozdania opracowane przez komisje parlamentarne i wnoszą swoje poprawki, ustalone wcześniej na zamkniętych posiedzeniach. Chociaż brzmi skomplikowanie, to wygląda podobnie do tego, co możemy obserwować w parlamentach krajowych. Obecnie rządzącą koalicją w Brukseli było porozumienie chadeków z EPL, socjaldemokratów oraz liberałów z grupy Odnowić Europę.

CZYTAJ TEŻ: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach

"Równoważenie interesów"

- Grupa polityczna to konfederacja różnych partii - mówi w rozmowie z tvn24.pl europarlamentarzysta Mikuláš Peksa z czeskiej Partii Piratów, zasiadający we frakcji Zielonych. Przed objęciem mandatu w Brukseli Peksa był posłem w czeskiej Izbie Poselskiej. - O ile w klubie parlamentarnym byliśmy przyzwyczajeni do pracy zespołowej i pracowaliśmy na dobry wynik partii, o tyle współpraca w grupie politycznej jest raczej równoważeniem partykularnych interesów poszczególnych członków - komentuje polityk.

- Dobrze odnalazłem się w grupie Socjalistów i Demokratów - mówi z kolei Łukasz Kohut, europoseł, który do PE dostał się w 2019 roku z ramienia Wiosny Roberta Biedronia. - To była frakcja, w której mogłem swobodnie działać na rzecz śląskiego przemysłu, śląskiej kultury, ale także na rzecz praw kobiet - dodaje. Kohut obecnie startuje z list Koalicji Obywatelskiej.

Łukasz Kohut startuje w eurowyborach ze ślaskiej listy KOJarek Praszkiewicz/PAP

W 2019 roku Polsce przypadły 52 miejsca w europarlamencie. Wybrani przedstawiciele zasilili 3 z 7 istniejących frakcji. W trakcie kadencji swoją przynależność zmieniły jednak Róża Thun i Sylwia Spurek, co zwiększyło liczbę frakcji z polskim udziałem do pięciu. Pod koniec kadencji podział ten wyglądał następująco:

  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR): 27 miejsc
  • Europejska Partia Ludowa (EPL): 16 miejsc
  • Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D): 7 miejsc
  • Zieloni/Wolny Sojusz Europejski (G/EFA): 1 miejsce (Sylwia Spurek)
  • Odnowić Europę (RE): 1 miejsce (Róża Thun)

- Większość członków grupy Zielonych pochodzi z Europejskiej Partii Zielonych, nieco mniej pochodzi z Wolnego Sojuszu Europejskiego (europartia zrzeszająca ugrupowania mniejszości narodowych i etnicznych - red.) lub Europejskiej Partii Piratów. Oczywiście mamy między sobą różnice ideologiczne i w tych przypadkach zwykle kierujemy się zasadą "zgadzamy się, że się nie zgadzamy" - tłumaczy europoseł Mikuláš Peksa. Podobnie wypowiada się Łukasz Kohut - Sam w wielu przypadkach głosowałem inaczej niż grupa (Socjalistów i Demokratów - przyp. red.). Nie poparłem wprowadzenia zakazu produkcji samochodów spalinowych, głosowałem przeciwko dyrektywie budynkowej. Spory czy odmienny punkt widzenia są częścią pracy europarlamentarnej - komentuje Kohut.

Mikuláš Peksa zasiadał w czeskiej Izbie Poselskiej od 2017 roku. W 2019 roku zdobył mandat europoselski i dołączył do grupy ZielonychVit Simanek/PAP/CTK

Na przestrzeni lat grupy polityczne zmieniały swoje nazwy, ulegały przekształceniom i rozpadom, ale zawsze służyły za ideologiczny kompas na europejskiej mapie. PO i PSL od wielu lat zrzeszone są w szeregach centroprawicowej EPL. Porównywalnie długo swoje miejsce w grupach EKR i S&D zajmują odpowiednio PiS i Nowa Lewica (dawniejsze SLD). Swoją przynależność do grupy liberałów i współpracę z frakcją RE trzy lata temu rozpoczęła Polska 2050.

Według sondaży na miejsca w europarlamencie mogą obecnie liczyć przedstawiciele Konfederacji. I chociaż komitet ten tworzą aż 3 samodzielne partie, to wszystkie z nich w mniejszym lub większym stopniu utrzymują kontakty z nacjonalistyczną grupą Tożsamość i Demokracja (ID). Na przesłane przez nas pytania, co do ewentualnej przynależności nikt jednak nie odpowiedział. Z kolei sekretariat Partii Razem przekazał nam stanowisko tej formacji:

Blisko współpracujemy z zieloną lewicą nordycką na rzecz takiej lewicy europejskiej, która łączy konsekwentne działania na rzecz praw człowieka i społecznej równości z jednoznacznym wsparciem dla Ukrainy

Europosłowie zrzeszają się według poglądów, a nie obywatelstw czy państw, co wymusza koordynację prac w wielu językach. I chociaż każdy język urzędowy państwa członkowskiego jest jednocześnie językiem urzędowym Unii (łącznie 24), to najczęściej prace zarówno na sesji plenarnej, jak i w grupach politycznych odbywają się w języku angielskim. - Ze wszystkimi rozmawiam po angielsku i jestem do tego przyzwyczajony - mówi czeski europoseł Mikuláš Peksa. - Co więcej, w Europejskiej Partii Piratów celowo łączymy nasze zespoły tak, by znalazły się w nich osoby z różnych krajów, więc nawet nasza wewnętrzna komunikacja również odbywa się po angielsku - dodaje polityk.

Śląski europoseł Łukasz Kohut potwierdza, że większość prac legislacyjnych toczy się w języku angielskim. Polityk zwraca jednak uwagę na aspekt języka śląskiego - Śląski - wiadomo - bardzo mi pomógł, bo jednym wystąpieniem udało się wyprowadzić tłumaczy w pole, co po raz kolejny rozpoczęło debatę w Polsce w tej sprawie - mówi Kohut. Jego wystąpienie z grudnia 2020 roku wprowadziło w kłopot tłumaczy oraz przewodniczącego obrad ze względu na brak możliwości bezpośredniego przełożenia przemowy w języku śląskim na inne, urzędowe języki UE.

Parlament jeden, siedzib więcej

Polityczne kalendarze europosłów zajmuje także sprawa... podróży. Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej oficjalną siedzibą unijnego ustawodawcy jest Strasburg, to tam mieści się znana z przekazów medialnych gargantuiczna sala plenarna. Jednak większość prac legislacyjnych ma miejsce w Brukseli. Tam znajdują się również komisje parlamentarne, biura poselskie oraz władze grup politycznych i europartii, co wymusza przemieszczenie się między Belgią i Francją.

Sala plenarna w Strasburgu, gdzie Parlament Europejski ma swoją traktatową siedzibęDrop of Light / Shutterstock

Na pytanie dlaczego tak jest pada prosta odpowiedź - to decyzja polityczna, leżąca u historycznych początków Unii oraz jej poprzedniczek. Rozmieszczenie instytucji w różnych państwach miało symbolizować różnorodność europejską i chęć decentralizacji władzy. Mimo że przemieszczanie się między tymi dwoma miastami ze względu na sesje plenarne generują koszty rzędu 200 milionów euro rocznie, to Francja od lat sprzeciwia się permanentnemu przeniesieniu PE do Brukseli. Polityka i symbolika Strasburga jest tak duża, że część francuskich deputowanych nie bierze nawet udziału w posiedzeniach w stolicy Belgii, aby pokazać swoje przywiązanie do siedziby parlamentu na francusko-niemieckim pograniczu.

Sala posiedzeń w Brukseli. Tam odbywają się dodatkowe sesje parlamentuNGCHIYUI / Shutterstock

Polityczne cuda i partyjne dziwy

Eurowybory to nie tylko rywalizacja o mandaty poselskie, ale także festiwal politycznej egzotyki. W Brukseli i Strasburgu reprezentowanych jest aż kilkaset krajowych formacji politycznych. Dla przykładu - brak progu wyborczego w Niemczech sprawia, że miejsca zdobywają takie formacje jak Partia Ochrony Praw Zwierząt (niem. Tierschutzpartei) czy partia PARTIA, będąca inicjatywą satyryczną uderzającą w establishment. Obie zyskały odpowiednio jeden i dwa mandaty, chociaż w wyborach regionalnych czy do krajowego parlamentu nie są w stanie wywalczyć odpowiednio wysokiego poparcia gwarantującego miejsce.

Najbliższe głosowanie cieszy się pokrętną popularnością także u naszych południowych sąsiadów. W Czechach, gdzie nie trzeba zbierać podpisów poparcia pod listami, swój start ogłosiło aż 30 komitetów (dla porównania - w Polsce tylko 7). Listy, które wzbudziły najwięcej internetowego zainteresowania to partia "TAK - Lepsza Unia z kosmitami" (cz. Lepší EU s mimozemšťany) i URZA - Nie Chcemy Waszych Głosów (cz. Urza: Nechceme vaše hlasy). Lider pierwszej formacji wystąpił w debacie telewizyjnej w stroju zielonego przybysza z kosmosu, zaś szef URZY powiedział, że o mandaty nie walczą i nie mają programu, bo są anarchokapitalistami, ale swoim startem chcą pokazać sprzeciw wobec systemu politycznego.

TAK. Lepsza Unia z kosmitami - zrzut ekranu ze spotu wyborczegoyoutube.com

Wśród kandydatów walczących o mandat jest też formacja, której nazwa na karcie wyborczej zajmuje kilka linijek. Pełna nazwa partii to: "LEPSZE ŻYCIE DLA LUDZI - min. wynagrodzenie 70 000 koron, min. emerytura 50 000 koron, powrót do cen energii z 2019 roku, w sklepach towary najwyższej jakości po cenach przystępnych dla każdego, zniesienie podatku od nieruchomości, STOP wojnie". I chociaż chciałoby się powiedzieć, że to nie jest żart, to jednak sporo czeskich niszowych partyjek traktuje te wybory z przymrużeniem oka, wiedząc, że nie ma najmniejszych szans na mandaty. Wykorzystują jednak okazję i możliwość, by pokazać się w kampanii wyborczej.

Autorka/Autor:Cezary Paprzycki

Źródło: europarl.europa.eu, tvn24.pl, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: OLIVIER HOSLET/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Chiny mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami międzykontynentalnymi - wynika z raportu Pentagonu opublikowanego w środę. Dokument zwraca też uwagę na korupcję w wojsku, rosnącą współpracę Chin z Rosją i możliwość inwazji na Tajwan.

"Mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami"

"Mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami"

Źródło:
PAP, Reuters

Jestem przekonany, że gość, który się chroni przed polskim wymiarem sprawiedliwości w ten sposób, jak zostanie zatrzymany, zacznie sypać - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Ryszard Petru z klubu Polska 2050-Trzecia Droga, komentując zniknięcie Marcina Romanowskiego. Zdaniem Tomasza Treli z Nowej Lewicy "może być tak, że teraz ci w PiS-ie się zaczynają bać, kogo Romanowski pierwszego sypnie".

"On zostanie dorwany przez polskie służby. On zacznie sypać"

"On zostanie dorwany przez polskie służby. On zacznie sypać"

Źródło:
TVN24

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Prezydent elekt Donald Trump stwierdził, że wcielenie Kanady do Stanów Zjednoczonych Ameryki to "świetny pomysł". "Wielu Kanadyjczyków chce, by Kanada stała się 51. stanem Ameryki" - ocenił. Przyszły prezydent USA miał zasugerować premierowi Justinowi Trudeau aneksję jego państwa podczas spotkania pod koniec listopada.

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Źródło:
PAP

Fed obniżył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Członkowie Fedu prognozują stopy procentowe w USA na poziomie 3,9 procent na koniec 2025 roku i 3,4 procent na koniec 2026 roku.

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Źródło:
PAP

W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu ruszył proces w sprawie zamordowania Mai H. we wrocławskim zakładzie karnym. Kobieta została uduszona przez jej partnera i jednocześnie ojca ich dwóch córek, które teraz, po 17 latach, pozwały Skarb Państwa. Kobiety domagają się 15 mln zł zadośćuczynienia.

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Źródło:
tvn24.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez wiry niżowe - najpierw rządy sprawować będzie Anka, a później Caroline. Po ciepłych dniach, z temperaturą sięgającą nawet 15 stopni Celsjusza, nastąpi ochłodzenie. W weekend popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Rodzice 3,5-letniej Helenki, która przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w Zielonej Górze, usłyszeli prokuratorskie zarzuty spowodowania choroby realnie zagrażającej życiu w postaci niewydolności wielonarządowej poprzez nieodpowiednie odżywianie. W ocenie śledczych działanie rodziców nosiło znamiona przestępstwa znęcania się nad dziewczynką. Według biegłego dziecko "było wyniszczone z niedożywienia". Prokuratura twierdzi jednak, że lodówka rodziny była pełna.

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Najwyższy w środę oddalił kasację obrony Aleksandry J., skazanej na dożywocie za zabójstwa czworga jej nowo narodzonych dzieci w Ciecierzynie w Opolskiem w latach 2013-2018. SN zajmował się tą sprawą drugi raz i uznał kasację za "oczywiście bezzasadną".

"Można powiedzieć, że J. stała się seryjną zabójczynią". Koniec sprawy zbrodni z Ciecierzyna

"Można powiedzieć, że J. stała się seryjną zabójczynią". Koniec sprawy zbrodni z Ciecierzyna

Źródło:
PAP

Dwóch pracowników hali przemysłowej w Kielcach zostało ciężko rannych po tym, jak przygniotło ich zawalone rusztowanie. Mężczyźni pracowali w wykopie na głębokości około sześciu metrów, gdy nagle osunęła się nad nimi ziemia.

Rusztowanie przygniotło pracowników w wykopie. Są w ciężkim stanie

Rusztowanie przygniotło pracowników w wykopie. Są w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Zapadł wyrok przed Sądem Okręgowym w Opolu w sprawie Krystyny Sz., która w sierpniu 2023 roku zamordowała dwójkę swoich dzieci w wieku trzech i czterech lat. Kobieta została skazana na dożywocie. Wyrok jest nieprawomocny.

Ciała dwójki małych dzieci w domu. Matka usłyszała wyrok

Ciała dwójki małych dzieci w domu. Matka usłyszała wyrok

Źródło:
tvn24.pl

W Koszalinie we wtorek wykoleił się pociąg, nastawniczy niewłaściwie przestawił zwrotnicę. Okazało się, że miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut zagrożony karą do pięciu lat pozbawienia wolności i został objęty policyjnym dozorem.

Źle przestawił zwrotnicę, był pijany. Pociąg się wykoleił

Źle przestawił zwrotnicę, był pijany. Pociąg się wykoleił

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu według rankingu CBOS największym zaufaniem społecznym cieszą się prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wiceprzewodniczący PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Największą nieufność budzi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej - przekazała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest podpis prezydenta

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

To miała być zwykła transakcja sprzedaży papierosów elektronicznych. Gdy jednak umówił się z mężczyznami, ci siłą wciągnęli go do samochodu, wozili po mieście, bili i zmuszali do podawania kodów BLIK. Policjanci zatrzymali w tej sprawie dwóch obywateli Rosji w wieku 25 i 30 lat. Obaj usłyszeli już zarzuty i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna skarbonka z Rynku Głównego w Krakowie wróciła po naprawie na swoje miejsce przy wieży ratuszowej. W październiku jej szybę zniszczył kostką brukową 22-letni wandal, nie udało mu się jednak jej całkowicie rozbić. Mężczyzna tłumaczył, że chciał dostać się do pieniędzy, by nie kraść w sklepach.

Skarbonka wróciła na krakowski Rynek Główny. Wcześniej zniszczył ją wandal

Skarbonka wróciła na krakowski Rynek Główny. Wcześniej zniszczył ją wandal

Źródło:
PAP

Wczoraj wspólnie z Finlandią i Szwecją przechwyciliśmy rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne nad Morzem Bałtyckim - poinformował w środę minister obrony Holandii Ruben Brekelmans.

Nad Bałtykiem "rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne"

Nad Bałtykiem "rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne"

Źródło:
PAP, Reuters

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

Winogrona i mleko matki - tak miała wyglądać dieta 3,5-letniej dziewczynki, która od niedzieli przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Lekarze od razu zauważyli, że ważące 8 kilogramów dziecko jest skrajnie niedożywione. Po kilku dniach leczenia widać poprawę w stanie zdrowia dziewczynki - dowiedziała się reporterka TVN24.

Powoli zaczyna jeść, sama pije mleko. Stan 3,5-latki "stopniowo się poprawia"

Powoli zaczyna jeść, sama pije mleko. Stan 3,5-latki "stopniowo się poprawia"

Źródło:
TVN24

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli przy leśnej drodze w Wawrze kraciastą torbę. W pobliżu kręcił się też kierowca. Szybko okazało się, dlaczego tak bardzo się nią interesował.

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Żołnierze północnokoreańscy, których armia rosyjska wykorzystuje w wojnie z Ukrainą, zmienili taktykę ataków w obwodzie kurskim - przekazał ukraiński politolog i wojskowy Kyryło Sazonow. Według agencji AP, setki koreańskich żołnierzy walczących z siłami ukraińskimi w przygranicznym regionie zginęło lub zostało rannych.

Żołnierze Kima zmienili taktykę. I stali się "doskonałym celem"

Żołnierze Kima zmienili taktykę. I stali się "doskonałym celem"

Źródło:
Kanał 24, NV, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę. Groźna aura spodziewana jest miejscami na północy i południu kraju. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwycone nagranie, które ma być dowodem, że wojska Korei Północnej walczące z armią ukraińską w obwodzie kurskim ponoszą ciężkie straty. Rozmówczyni - przedstawiona przez SBU jako pielęgniarka szpitala w obwodzie moskiewskim - ujawnia, ilu wojskowych armii Kim Dzong Una zostało rannych w ciągu kilku ostatnich dni. Rosjanka narzeka także, że kontakt z nimi jest bardzo trudny.

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP