Balansowanie i kosmici. Jak się w tym odnajdują Polacy

Źródło:
europarl.europa.eu, tvn24.pl, Guardian
Szydło: za nami bardzo ciężka kampania, ale to był czas, w którym mogliśmy podjąć ważne wyzwanie dla Polski, dla naszej przyszłości (wideo z czerwca 2024)
Szydło: za nami bardzo ciężka kampania, ale to był czas, w którym mogliśmy podjąć ważne wyzwanie dla Polski, dla naszej przyszłości (wideo z czerwca 2024)ZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/20
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Co drugi Polak nie kojarzy żadnego europosła ani europosłanki mijającej kadencji - tak przynajmniej wynika z sondażu CBOS z kwietnia bieżącego roku. O ile polityczne debaty na Wiejskiej rozbudzają emocje, o tyle dyskusje w Brukseli i Strasburgu nie zajmują naszych serc. Przed wyborami europejskimi przyglądamy się kulisom pracy parlamentarnej, wielojęzycznym frakcjom i "partyjnemu balansowaniu".

"Głosowali przeciwko Polsce! Donoszą na Polskę!" - taka retoryka gościła w telewizyjnych studiach i internetowych potyczkach niejednokrotnie. Ale z rzeczywistością nie ma wiele wspólnego. Społeczna niewiedza dotycząca brukselskiej, politycznej codzienności pozwala jednak kreować i rozpowszechniać fałszywe tezy. Świadomość tego, czym zajmuje się europarlament jest niska - na ten fakt od lat zwracają uwagę eksperci, a na potwierdzenie swojej tezy sypią z rękawa rozlicznymi sondażami. Dane Eurobarometru z wiosny bieżącego roku pokazały, że temat wyborów do Parlamentu Europejskiego interesuje 60 procent Europejczyków, ale tylko 17 procent badanych wskazało, że śledzi te wydarzenia "bardzo". Polska uplasowała się w okolicach średniej unijnej.

WSZYSTKO O EUROWYBORACH - SERWIS SPECJALNY TVN24.PL

Polityczna codzienność, czyli co po wyborach?

Parlament Europejski to jedyna instytucja unijna, której skład wyłaniany jest w wyborach bezpośrednich. Zgodnie z traktatami maksymalna liczba europosłów nie może przekroczyć 750 osób, a sposób wyłaniania politycznej reprezentacji jest powiązany z liczbą ludności danego państwa. Minimalna liczba posłów to 6 osób, maksymalna zaś zatrzymuje się na 96 mandatach. W nadchodzącym głosowaniu fotele poselskie zdobędzie 720 osób. W drugą niedzielę czerwca w Polsce wybierzemy 53 europosłów. Tyle teoria.

I tu warto postawić pierwsze pytania. Czy osoby kandydujące do Parlamentu Europejskiego po zdobyciu mandatu reprezentują Polskę? I tak, i nie. Traktat o Unii Europejskiej wskazuje, że "w skład Parlamentu Europejskiego wchodzą przedstawiciele obywateli Unii", a więc w momencie wyboru reprezentuje się wszystkich mieszkańców UE posiadających paszport państwa członkowskiego. Zatem europoseł w równym stopniu jest politycznym przedstawicielem Portugalczyka, jak i Fina. Oraz Polaka. I tutaj teoria ustępuje miejsca praktyce, bo w ubiegłych wyborach europejskich cztery osoby zdobyły mandaty w krajach odmiennych niż swoje własne. Jednym z przykładów jest Sandro Gozi, wcześniej wiceminister spraw europejskich we Włoszech, obecnie europoseł z listy liberałów we Francji.

Parlament Europejski - jakie ma kompetencje i jak wpływa na życie Europejczyków
Parlament Europejski - jakie ma kompetencje i jak wpływa na życie EuropejczykówTVN24

Kiedy opadnie kampanijno-wyborczy kurz, europosłowie-elekci muszą przebrnąć przez gąszcz procedur organizacyjnych - od otwarcia biura, przez kwestie personalne, po lokalowe i... polityczne. Do tych ostatnich należy decyzja o przystąpieniu do grupy politycznej. Tych w mijającej kadencji było siedem.

Do powołania grupy potrzeba minimum 23 posłów, z co najmniej 7 państw członkowskich. Wspólnym mianownikiem do powstania takiej frakcji są identyczne (lub przynajmniej zbliżone) przekonania polityczne. W całym procesie uczestniczą zazwyczaj kierownictwa europartii, bo zdecydowana większość krajowych partii politycznych przynależy do swoich odpowiedników na europejskim poziomie (np. PO należy do Europejskiej Partii Ludowej, PiS do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów).

W sali posiedzeń miejsca są przydzielane posłom w zależności od ich przynależności politycznej, od lewej strony do prawej, zgodnie z przyjętymi podziałami ideowymi. Przed każdym głosowaniem na sesji PE grupy polityczne analizują sprawozdania opracowane przez komisje parlamentarne i wnoszą swoje poprawki, ustalone wcześniej na zamkniętych posiedzeniach. Chociaż brzmi skomplikowanie, to wygląda podobnie do tego, co możemy obserwować w parlamentach krajowych. Obecnie rządzącą koalicją w Brukseli było porozumienie chadeków z EPL, socjaldemokratów oraz liberałów z grupy Odnowić Europę.

CZYTAJ TEŻ: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach

"Równoważenie interesów"

- Grupa polityczna to konfederacja różnych partii - mówi w rozmowie z tvn24.pl europarlamentarzysta Mikuláš Peksa z czeskiej Partii Piratów, zasiadający we frakcji Zielonych. Przed objęciem mandatu w Brukseli Peksa był posłem w czeskiej Izbie Poselskiej. - O ile w klubie parlamentarnym byliśmy przyzwyczajeni do pracy zespołowej i pracowaliśmy na dobry wynik partii, o tyle współpraca w grupie politycznej jest raczej równoważeniem partykularnych interesów poszczególnych członków - komentuje polityk.

- Dobrze odnalazłem się w grupie Socjalistów i Demokratów - mówi z kolei Łukasz Kohut, europoseł, który do PE dostał się w 2019 roku z ramienia Wiosny Roberta Biedronia. - To była frakcja, w której mogłem swobodnie działać na rzecz śląskiego przemysłu, śląskiej kultury, ale także na rzecz praw kobiet - dodaje. Kohut obecnie startuje z list Koalicji Obywatelskiej.

Łukasz Kohut startuje w eurowyborach ze ślaskiej listy KOJarek Praszkiewicz/PAP

W 2019 roku Polsce przypadły 52 miejsca w europarlamencie. Wybrani przedstawiciele zasilili 3 z 7 istniejących frakcji. W trakcie kadencji swoją przynależność zmieniły jednak Róża Thun i Sylwia Spurek, co zwiększyło liczbę frakcji z polskim udziałem do pięciu. Pod koniec kadencji podział ten wyglądał następująco:

  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR): 27 miejsc
  • Europejska Partia Ludowa (EPL): 16 miejsc
  • Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D): 7 miejsc
  • Zieloni/Wolny Sojusz Europejski (G/EFA): 1 miejsce (Sylwia Spurek)
  • Odnowić Europę (RE): 1 miejsce (Róża Thun)

- Większość członków grupy Zielonych pochodzi z Europejskiej Partii Zielonych, nieco mniej pochodzi z Wolnego Sojuszu Europejskiego (europartia zrzeszająca ugrupowania mniejszości narodowych i etnicznych - red.) lub Europejskiej Partii Piratów. Oczywiście mamy między sobą różnice ideologiczne i w tych przypadkach zwykle kierujemy się zasadą "zgadzamy się, że się nie zgadzamy" - tłumaczy europoseł Mikuláš Peksa. Podobnie wypowiada się Łukasz Kohut - Sam w wielu przypadkach głosowałem inaczej niż grupa (Socjalistów i Demokratów - przyp. red.). Nie poparłem wprowadzenia zakazu produkcji samochodów spalinowych, głosowałem przeciwko dyrektywie budynkowej. Spory czy odmienny punkt widzenia są częścią pracy europarlamentarnej - komentuje Kohut.

Mikuláš Peksa zasiadał w czeskiej Izbie Poselskiej od 2017 roku. W 2019 roku zdobył mandat europoselski i dołączył do grupy ZielonychVit Simanek/PAP/CTK

Na przestrzeni lat grupy polityczne zmieniały swoje nazwy, ulegały przekształceniom i rozpadom, ale zawsze służyły za ideologiczny kompas na europejskiej mapie. PO i PSL od wielu lat zrzeszone są w szeregach centroprawicowej EPL. Porównywalnie długo swoje miejsce w grupach EKR i S&D zajmują odpowiednio PiS i Nowa Lewica (dawniejsze SLD). Swoją przynależność do grupy liberałów i współpracę z frakcją RE trzy lata temu rozpoczęła Polska 2050.

Według sondaży na miejsca w europarlamencie mogą obecnie liczyć przedstawiciele Konfederacji. I chociaż komitet ten tworzą aż 3 samodzielne partie, to wszystkie z nich w mniejszym lub większym stopniu utrzymują kontakty z nacjonalistyczną grupą Tożsamość i Demokracja (ID). Na przesłane przez nas pytania, co do ewentualnej przynależności nikt jednak nie odpowiedział. Z kolei sekretariat Partii Razem przekazał nam stanowisko tej formacji:

Blisko współpracujemy z zieloną lewicą nordycką na rzecz takiej lewicy europejskiej, która łączy konsekwentne działania na rzecz praw człowieka i społecznej równości z jednoznacznym wsparciem dla Ukrainy

Europosłowie zrzeszają się według poglądów, a nie obywatelstw czy państw, co wymusza koordynację prac w wielu językach. I chociaż każdy język urzędowy państwa członkowskiego jest jednocześnie językiem urzędowym Unii (łącznie 24), to najczęściej prace zarówno na sesji plenarnej, jak i w grupach politycznych odbywają się w języku angielskim. - Ze wszystkimi rozmawiam po angielsku i jestem do tego przyzwyczajony - mówi czeski europoseł Mikuláš Peksa. - Co więcej, w Europejskiej Partii Piratów celowo łączymy nasze zespoły tak, by znalazły się w nich osoby z różnych krajów, więc nawet nasza wewnętrzna komunikacja również odbywa się po angielsku - dodaje polityk.

Śląski europoseł Łukasz Kohut potwierdza, że większość prac legislacyjnych toczy się w języku angielskim. Polityk zwraca jednak uwagę na aspekt języka śląskiego - Śląski - wiadomo - bardzo mi pomógł, bo jednym wystąpieniem udało się wyprowadzić tłumaczy w pole, co po raz kolejny rozpoczęło debatę w Polsce w tej sprawie - mówi Kohut. Jego wystąpienie z grudnia 2020 roku wprowadziło w kłopot tłumaczy oraz przewodniczącego obrad ze względu na brak możliwości bezpośredniego przełożenia przemowy w języku śląskim na inne, urzędowe języki UE.

Parlament jeden, siedzib więcej

Polityczne kalendarze europosłów zajmuje także sprawa... podróży. Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej oficjalną siedzibą unijnego ustawodawcy jest Strasburg, to tam mieści się znana z przekazów medialnych gargantuiczna sala plenarna. Jednak większość prac legislacyjnych ma miejsce w Brukseli. Tam znajdują się również komisje parlamentarne, biura poselskie oraz władze grup politycznych i europartii, co wymusza przemieszczenie się między Belgią i Francją.

Sala plenarna w Strasburgu, gdzie Parlament Europejski ma swoją traktatową siedzibęDrop of Light / Shutterstock

Na pytanie dlaczego tak jest pada prosta odpowiedź - to decyzja polityczna, leżąca u historycznych początków Unii oraz jej poprzedniczek. Rozmieszczenie instytucji w różnych państwach miało symbolizować różnorodność europejską i chęć decentralizacji władzy. Mimo że przemieszczanie się między tymi dwoma miastami ze względu na sesje plenarne generują koszty rzędu 200 milionów euro rocznie, to Francja od lat sprzeciwia się permanentnemu przeniesieniu PE do Brukseli. Polityka i symbolika Strasburga jest tak duża, że część francuskich deputowanych nie bierze nawet udziału w posiedzeniach w stolicy Belgii, aby pokazać swoje przywiązanie do siedziby parlamentu na francusko-niemieckim pograniczu.

Sala posiedzeń w Brukseli. Tam odbywają się dodatkowe sesje parlamentuNGCHIYUI / Shutterstock

Polityczne cuda i partyjne dziwy

Eurowybory to nie tylko rywalizacja o mandaty poselskie, ale także festiwal politycznej egzotyki. W Brukseli i Strasburgu reprezentowanych jest aż kilkaset krajowych formacji politycznych. Dla przykładu - brak progu wyborczego w Niemczech sprawia, że miejsca zdobywają takie formacje jak Partia Ochrony Praw Zwierząt (niem. Tierschutzpartei) czy partia PARTIA, będąca inicjatywą satyryczną uderzającą w establishment. Obie zyskały odpowiednio jeden i dwa mandaty, chociaż w wyborach regionalnych czy do krajowego parlamentu nie są w stanie wywalczyć odpowiednio wysokiego poparcia gwarantującego miejsce.

Najbliższe głosowanie cieszy się pokrętną popularnością także u naszych południowych sąsiadów. W Czechach, gdzie nie trzeba zbierać podpisów poparcia pod listami, swój start ogłosiło aż 30 komitetów (dla porównania - w Polsce tylko 7). Listy, które wzbudziły najwięcej internetowego zainteresowania to partia "TAK - Lepsza Unia z kosmitami" (cz. Lepší EU s mimozemšťany) i URZA - Nie Chcemy Waszych Głosów (cz. Urza: Nechceme vaše hlasy). Lider pierwszej formacji wystąpił w debacie telewizyjnej w stroju zielonego przybysza z kosmosu, zaś szef URZY powiedział, że o mandaty nie walczą i nie mają programu, bo są anarchokapitalistami, ale swoim startem chcą pokazać sprzeciw wobec systemu politycznego.

TAK. Lepsza Unia z kosmitami - zrzut ekranu ze spotu wyborczegoyoutube.com

Wśród kandydatów walczących o mandat jest też formacja, której nazwa na karcie wyborczej zajmuje kilka linijek. Pełna nazwa partii to: "LEPSZE ŻYCIE DLA LUDZI - min. wynagrodzenie 70 000 koron, min. emerytura 50 000 koron, powrót do cen energii z 2019 roku, w sklepach towary najwyższej jakości po cenach przystępnych dla każdego, zniesienie podatku od nieruchomości, STOP wojnie". I chociaż chciałoby się powiedzieć, że to nie jest żart, to jednak sporo czeskich niszowych partyjek traktuje te wybory z przymrużeniem oka, wiedząc, że nie ma najmniejszych szans na mandaty. Wykorzystują jednak okazję i możliwość, by pokazać się w kampanii wyborczej.

Autorka/Autor:Cezary Paprzycki

Źródło: europarl.europa.eu, tvn24.pl, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: OLIVIER HOSLET/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Serce mi pęka z trwogi, kiedy czytam te straszne wpisy kierowane do Ciebie - napisał szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak. Swój wpis skierował do prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, wobec której pojawiły się w internecie groźby, nawiązujące między innymi do zabójstwa wcześniejszego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przez nożownika podczas finału WOŚP sześć lat temu.

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

"Serce mi pęka z trwogi". Owsiak reaguje na wpis Dulkiewicz

Źródło:
PAP

Dwoje Polaków utonęło przy jednej z plaż przylądka Punta Cana na wschodzie Dominikany. Wśród ofiar śmiertelnych jest też Portugalczyk. Trwają poszukiwania trzeciego turysty z Polski. Z wody uratowano obywatela Rosji.

Dwoje Polaków utonęło w Dominikanie

Dwoje Polaków utonęło w Dominikanie

Źródło:
RMF24, PAP

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwóch sędziów irańskiego Sądu Najwyższego zostało zastrzelonych przez uzbrojonego zamachowca - podał w sobotę portal wymiaru sprawiedliwości Mizan Online. Zamach, do którego doszło w siedzibie sądu w Teheranie, jest traktowany przez służby jako akt terroru.

Zamach na sędziów Sądu Najwyższego

Zamach na sędziów Sądu Najwyższego

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obstaje przy swoim zdaniu, że pomoc dla Ukrainy ma być finansowana poprzez zawieszenie hamulca zadłużenia. Ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock oskarżyła Scholza o nadużywanie tej kwestii w kampanii wyborczej - zauważają niemieckie media.

Scholz "powtórzył swoje stanowisko". Szefowa MSZ oskarża go o kampanijną grę

Scholz "powtórzył swoje stanowisko". Szefowa MSZ oskarża go o kampanijną grę

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło w Maminie (powiat makowski). 62-letni mężczyzna kierowca śmieciarki położył się pod nią, by sprawdzić usterkę. Auto się stoczyło i najechało na niego. Zmarł w szpitalu.

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Tragiczny wypadek przy pracy, nie żyje kierowca śmieciarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/policja Maków Mazowiecki

Lubelscy "łowcy głów" namierzyli, a także doprowadzili do zatrzymania i ekstradycji trzech niebezpiecznych przestępców, którzy ukrywali się w Niemczech. Każdy z nich ma na koncie poważne przestępstwa dokonane w Polsce. Wszyscy trafili już do zakładu karnego, gdzie odbędą zasądzone kary.

"Łowcy głów" namierzyli trzech groźnych przestępców

"Łowcy głów" namierzyli trzech groźnych przestępców

Źródło:
tvn24.pl

Awaria wodociągowa była prawdopodobnie przyczyną pęknięcia, a następnie zawalenia części ściany budynku przy ulicy Bernardyńskiej w centrum Lublina. W sobotę rozpoczęło się usuwanie fragmentów, które po zdarzeniu zwisały i stanowiły zagrożenie. W trakcie tych prac okazało się, że usuwanie ściany, która uległa katastrofie, zmusiło właścicieli do podjęcia decyzji o całościowej rozbiórce tego obiektu.

Osunęła się ściana kamienicy, ewakuowano 14 osób. Trwa rozbiórka budynku

Osunęła się ściana kamienicy, ewakuowano 14 osób. Trwa rozbiórka budynku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dziesięć zastępów straży gasiło pożar budynku wielorodzinnego w Wałczu Drugim (Zachodniopomorskie). Jeszcze przed przyjazdem służb z budynku ewakuowało się 11 osób. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Budynek stanął w płomieniach, mieszkańcy musieli uciekać

Budynek stanął w płomieniach, mieszkańcy musieli uciekać

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku gra na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. W zbiórkę angażują się również ci, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego. - Czas płaczu, niedowierzań, pytań "dlaczego ja", już minął. Próbuję wszystkie negatywne emocje przekształcić w coś fajnego, dobrego - zaznaczyła w rozmowie z TVN24 Joanna Nalepa Magdziak, wolontariuszka sztabu w Toronto, u której kilka miesięcy temu zdiagnozowano nowotwór piersi.

Usłyszała diagnozę, która była jak wyrok śmierci. Gra z WOŚP, bo "ta choroba to nie jest ona"

Usłyszała diagnozę, która była jak wyrok śmierci. Gra z WOŚP, bo "ta choroba to nie jest ona"

Źródło:
tvn24.pl

Sama ekonomia zadba o to, że ceny spadną, bo będziemy o tego turystę bardziej walczyli, kiedy nie będziemy mieli stuprocentowego obłożenia podanego na tacy. Będzie bezpieczniej, będą mniejsze kolejki - ocenił Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, komentując zmiany w zakresie przyszłorocznych ferii zimowych.

Ważna zmiana dla turystów. "Będą mniejsze kolejki"

Ważna zmiana dla turystów. "Będą mniejsze kolejki"

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Chorwacji Josip Dabro z prawicowego Ruchu Ojczyźnianego złożył rezygnację ze stanowiska po opublikowaniu przez dziennikarzy nagrania, na którym strzela z pistoletu przez okno jadącego samochodu.

Dymisja wicepremiera po wycieku nagrania. Strzelał z jadącego auta

Dymisja wicepremiera po wycieku nagrania. Strzelał z jadącego auta

Źródło:
PAP

Milorad Dodik - skrajny nacjonalista rządzący Republiką Serbską będącą częścią Bośni i Hercegowiny - w rozmowie z rosyjską telewizją propagandową RT Balkan stwierdził, że "jeśli Grenlandię można przyłączyć do USA, Republika Serbska może połączyć się z Serbią". Odniósł się do słów Donalda Trumpa, który kilkukrotnie już wspomniał o przyłączeniu Grenlandii do Stanów Zjednoczonych. W piątek Waszyngton ogłosił dodatkowe sankcje na środowisko Dodika.

Ocenił, że granice "nie są świętą krową". Serbski nacjonalista nawiązuje do słów Trumpa o Grenlandii

Ocenił, że granice "nie są świętą krową". Serbski nacjonalista nawiązuje do słów Trumpa o Grenlandii

Źródło:
PAP

Każdy kolor na tubce pasty do zębów ma według internautów oznaczać co innego i wskazywać, jaki jest skład pasty oraz jak często najlepiej ją stosować. Tylko że to nieprawda. Co oznaczają więc kolorowe paski na tubkach pasty do zębów?

Zielony to "naturalne składniki", a czarny to "chemiczny wkład"? Co oznaczają kolory pasków na tubkach

Zielony to "naturalne składniki", a czarny to "chemiczny wkład"? Co oznaczają kolory pasków na tubkach

Źródło:
Konkret24

W nowym tygodniu w wielu regionach kraju dopisze pogodna, a nawet słoneczna aura. Jednak znajdą się też miejsca, w których popada deszcz. W środę spodziewane są niewielkie opady deszczu ze śniegiem.

Zima bez zimy. Co widać w prognozie na najbliższe dni

Zima bez zimy. Co widać w prognozie na najbliższe dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy z Sochaczewa pomogli w transporcie ciężarnej kobiety, która wraz z 300 pasażerów utknęła w popsutym pociągu pomiędzy stacjami Boża Wola i Teresin Niepokalanów. Po awarii zaczęła się akcja porodowa i trzeba było ją szybko przetransportować do karetki, a stamtąd do szpitala.

Pociąg stanął z powodu awarii, pasażerka zaczęła rodzić. Akcja służb

Pociąg stanął z powodu awarii, pasażerka zaczęła rodzić. Akcja służb

Źródło:
tvn24.pl

Powoływała się na rzekome wpływy w instytucjach państwowych i obiecywała pośrednictwo w uzyskaniu dotacji z budżetu państwa. Według śledczych, 56-latka z Mazowsza przyjęła łapówki w łącznej kwocie co najmniej 500 tysięcy złotych. Usłyszała zarzuty i trafiła do aresztu.

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

Źródło:
PAP

Prawdziwym celem Karola Nawrockiego jest nawet nie jego prezydentura, ale umożliwienie powrotu PiS do władzy. Będzie robił wszystko, żeby sypać piach w tryby. Będzie nawet takim Dudą 2.0 - ocenił w "Jeden na jeden" europoseł PSL Adam Jarubas. Mówił, że w przypadku wygranej kandydata PiS "spoistość koalicji byłaby wystawiona na jeszcze większy test niż do tej pory".

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

Źródło:
TVN24

Regulator, czyli Wody Polskie, będzie mógł zablokować podwyżkę ceny wody, jeśli będzie ona nieuzasadniona - zapewniło Ministerstwo Infrastruktury. Resort zabrał także głos w sprawie taryf progresywnych, które po zmianie przepisów będą mogły wprowadzać gminy.

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Źródło:
PAP

Czy Julia Wieniawa jest milionerką? Przyznaje, że tak. Młoda artystka gra, śpiewa i działa w mediach społecznościowych. Zadebiutowała w wieku 14 lat. O szczegółach zarobków nie chce mówić, bo według niej "pieniądze lubią ciszę". Wieniawa przyznaje, że czasem ulega fanaberiom, ale zaczęła to robić dopiero, gdy osiągnęła "podstawę finansową". - Często ludzie, jak zarobią pierwsze większe pieniądze, to już wtedy idą kupić sobie drogi samochód, albo drogą torebkę - stwierdza.

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Apuseni - pasmo górskie w Rumunii - było widać ze szczytu Duże Jasło w Bieszczadach. Szczyt Varful Britei jest najbardziej na południe wysuniętym obszarem zaobserwowanym dotychczas z Polski. Pozwoliło na to okno pogodowe.

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Źródło:
tvn24.pl

Wierzymy, że koniec tego skorumpowanego reżimu jest bliski - powiedzieli w piątek wieczorem uczestnicy protestu przed siedzibą serbskiego nadawcy publicznego RTS w Belgradzie. Zgromadzeni zebrali się na apel studentów, którzy od tygodni prowadzą protest i blokują 60 wydziałów uniwersyteckich w całym kraju.

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

Źródło:
PAP

Wiceprzewodniczący parlamentu Słowacji Tibor Gaszpar, jeden z najbliższych współpracowników premiera Roberta Ficy, z którym odwiedził w ostatnich dniach Moskwę, zasugerował w piątek wieczorem na antenie telewizji państwowej STVR, że kraj może wystąpić z Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką sugestię odrzucił prezydent Peter Pellegrinii.

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Źródło:
PAP

Były prezydent Boliwii Evo Morales ma zostać aresztowany - zdecydował sąd. Prokuratura zarzuca mu, że utrzymywał relacje seksualne z niepełnoletnią dziewczyną, która w 2016 roku, wówczas jako 15-latka, miała zajść z nim w ciążę. Morales nie stawił się na rozprawie sądowej.

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Źródło:
PAP
Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, symbol stanu wojennego w Polsce. Razem z fotografem wystawili je Lena i Filip Sosnowscy. - WOŚP pomogła uratować nam życie i zdrowie. Dziś mamy cztery lata i chcemy (przy małej pomocy rodziców) podziękować oraz oddać choć promil dobra, które nas spotkało - czytamy w opisie aukcji.

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nie byłoby mnie tutaj. Byłam wcześniakiem, który korzystał ze sprzętu WOŚP. Jestem bardzo wdzięczna i pomagam od zawsze - mówiła w TVN24 wokalistka Bryska. Przygotowała dwie aukcje - można wylicytować dwie różowe peruki oraz wspólną metamorfozę.

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Źródło:
TVN24

Gabinet i otoczenie polityczne czterdziestego siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie należeć do najbardziej niekonwencjonalnych w historii. Wśród powołanych przez Trumpa ministrów, doradców i ambasadorów jest co najmniej trzynastu miliarderów, dziesięć osób znanych z telewizji i świata rozrywki oraz wielu wieloletnich współpracowników.

Miliarderzy, biznesmeni i liczne kontrowersje

Miliarderzy, biznesmeni i liczne kontrowersje

Źródło:
PAP

Mark Brzezinski w poniedziałek zakończy swoją misję w roli ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Opublikował pożegnalny film, w którym dzieli się istotnymi osiągnięciami w relacjach polsko-amerykańskich i ważnymi momentami swojej kadencji.

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

Źródło:
TVN24
Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Kompletnie nieznany", kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona i festiwalu Open'er, który wygrał 14. edycję prestiżowego plebiscytu European Festival Awards.

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl