Zanim oddasz głos. Wszystko, co warto wiedzieć o europarlamencie

[object Object]
Parlament Europejski. Wybory w Polsce 26 majatvn24
wideo 2/35

Pod koniec maja obywatele krajów unijnych wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. Jak działa europarlament i co warto o nim wiedzieć, zanim pójdziemy do urn? Oto najważniejsze informacje.

Parlament Europejski to ustawodawczy organ Unii Europejskiej. Jako jedyna unijna instytucja jest wybierany bezpośrednio przez obywateli krajów członkowskich. Kadencja europosłów trwa pięć lat.

Oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się w Strasburgu we Francji. Tam też odbywa się każdego roku 12 głównych posiedzeń plenarnych parlamentu.

W Brukseli mają miejsce posiedzenia komisji i grup politycznych oraz tak zwane minisesje Parlamentu Europejskiego.

Trzecia siedziba mieści się w Luksemburgu, gdzie funkcjonuje niezbędna do działania Unii administracja.

Wybory do europarlamentu. Ilu europosłów wybieramy w Polsce

Obecnie w skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 751 posłów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Liczba mandatów przypadających na każdy kraj jest w przybliżeniu proporcjonalna do jego ludności, przy czym żaden kraj nie może mieć mniej niż 6, a więcej niż 96 europosłów.

Polskę w obecnej kadencji reprezentuje 51 deputowanych. Członkowie parlamentu co dwa i pół roku wybierają spośród siebie przewodniczącego. Obecnie jest nim Antonio Tajani.

Dopóki Wielka Brytania pozostaje w UE, liczba mandatów w nadchodzącej kadencji (2019-2024) nie ulegnie żadnym zmianom.

Wybory do europarlamentu a brexit

Przygotowując się do wyjścia Brytyjczyków z UE, państwa unijne dokonały zmian w rozkładzie mandatów. Założenie było takie, by żadne z państw nie straciło miejsc w PE. Niektóre na nowym podziale zyskały - od 1 do nawet 5 miejsc.

Ale Wielka Brytania nadal nie wyszła z UE (co planowano na marzec tego roku), a "datę rozwodu" opóźniono. Krańcowy termin został ustalony na 31 października, ale jest on "elastyczny", co oznacza, że Brytyjczycy mogą opuścić Wspólnotę wcześniej.

Z tego względu nadchodząca kadencja Parlamentu Europejskiego jest pełna znaków zapytania. Wiadomo już, że do wyborów na Wyspach na pewno dojdzie, ale nie ma pewności, jak długo Brytyjczycy - pod warunkiem, że w ogóle zostaną zaprzysiężeni - będą zasiadać w ławach europarlamentu.

Dodatkowe mandaty w europarlamencie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UEtvn24.pl

Grupy polityczne w europarlamencie

Po zdobyciu mandatów, europosłowie zrzeszają się w grupach, zgodnie ze swoją przynależnością polityczną, a nie narodowością. Niektórzy posłowie nie należą do żadnej z frakcji - są niezrzeszeni. Aby utworzyć grupę polityczną potrzeba 25 posłów, którzy reprezentują co najmniej 1/4 państw członkowskich.

Obecnie w PE funkcjonuje osiem grup politycznych:

- Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPP) – 217 posłów. To największa frakcja w europarlamencie, zrzesza deputowanych z chadeckich ugrupowań. Przewodniczącym jest Manfred Webber. Z Europejskiej Partii Ludowej wywodzi się też obecny przewodniczący PE Antonio Tajani.

Jest w niej 18 europosłów z Platformy Obywatelskiej i 4 Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) – 186 posłów. Druga pod względem liczebności grupa polityczna w PE, wraz z EPL tworząca tak zwaną wielką koalicję.

Do frakcji socjaldemokratów należy czterech europosłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jeden europoseł Unii Pracy.

- Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) – 76 posłów. Konserwatywna frakcja, w której skład wchodzi 19 europosłów Prawa i Sprawiedliwości. Współprzewodniczącym jest Ryszard Legutko.

- Grupa Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – 68 posłów. Czwarta pod względem liczby członków frakcja. Grupuje posłów o liberalnych poglądach.

- Zieloni/Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) - 52 posłów. Frakcja składa się z reprezentantów dwóch europejskich partii politycznych – Europejskiej Partii Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego

- Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) - 52 posłów. Skrajnie lewicowe ugrupowanie zrzeszające deputowanych o poglądach socjalistycznych i komunistycznych.

- Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) – 41 posłów. To eurosceptyczne ugrupowanie, którego liderem jest Brytyjczyk Nigel Farage. Do EFDD dołączył jeden polski eurodeputowany - Robert Iwaszkiewicz z partii Wolność.

- Grupa Europa Narodów i Wolności (ENF) - 37 posłów. Skrajnie prawicowa frakcja powstała już w czasie trwania obecnej kadencji parlamentu. W jego skład weszło dwóch Polaków - Michał Marusik i Stanisław Żółtek z Kongresu Nowej Prawicy.

21 europosłów jest niezrzeszonych, wśród nich trzech Polaków: Jacek Saryusz-Wolski i Kazimierz Ujazdowski (bezpartyjni) oraz Dobromir Sośnierz (Wolność).

Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim (stan na kwiecień 2019)Parlament Europejski

Jak będzie wyglądał skład nowego europarlamentu?

Wiele zależy od brexitu. Wydział monitorowania opinii Parlamentu Europejskiego cyklicznie publikuje prognozy rozkładu miejsc w kolejnej kadencji europarlamentu. Są one oparte na wynikach osobnych sondaży przeprowadzanych niezależnie od PE w krajach członkowskich.

Prognozy publikowane do 29 marca (czyli do pierwotnej daty brexitu) nie uwzględniały brytyjskich europosłów i prezentowały kształt parlamentu z 705 członkami. W kolejnej (i ostatniej, z 18 kwietnia) przyjęto, że Brytyjczycy jednak zasiądą w europarlamencie, co znacznie zmienia prognozowany podział na grupy.

W sondażowych przewidywaniach uwagę zwraca przede wszystkim znaczny spadek liczby mandatów tak zwanej wielkiej koalicji - EPP i S&D - która obsadzała większość miejsc w parlamencie we wszystkich dotychczasowych kadencjach. W takiej sytuacji do zdobycia większości w PE potrzebny może być trzeci prounijny koalicjant - prawdopodobnie liberalne ALDE lub grupa Zielonych, którzy jednak mają znacznie odmienne postulaty.

Mniej miejsc mogą też obsadzić konserwatyści z EKR i skrajni lewicowcy z GUE/NGL

Według ostatnich prognoz zyskują z kolei ugrupowania prawicowe, eurosceptyczne, a także ALDE i Zieloni.

Duża część mandatów - ponad 60 - trafiła do kategorii "inne". Są to miejsca, które według sondaży zajmą nowopowstałe formacje polityczne, których nie sposób w tej chwili przypisać do istniejących frakcji PE.

Prognozowany podział mandatów w PE według grup politycznych (z 18.04.19)Parlament Europejski

Czym zajmuje się europarlament?

Zakres działań Parlamentu Europejskiego można podzielić na trzy funkcje:

Ustawodawczą

Podstawową rolą Parlamentu Europejskiego jest uchwalanie przepisów prawnych na podstawie wniosków ustawodawczych przesyłanych przez Komisję Europejską. Przyjęty przez PE akt trafia do Rady Unii Europejskiej, która musi go zatwierdzić.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PROCEDURA USTAWODAWCZA PE (GRAFIKA)>

Budżetową

Europarlament wspólnie z Radą Unii Europejskiej zatwierdza roczny budżet Wspólnoty i przyjmuje wieloletnie ramy finansowe obowiązujące przez siedem lat.

Nadzorczą

Parlament monitoruje wykorzystywanie środków finansowych przez unijne instytucje i co roku zatwierdza wykonanie budżetu udzielając absolutorium. Rozpatruje również petycje składane przez obywateli.

PE odgrywa też kluczową rolę w wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zatwierdza kandydata, którego wyłania Rada Europejska, biorąc pod uwagę wyniki wyborów do europarlamentu. Kandydat ten przedstawia komisarzy, a parlament decyduje o poparciu składu Komisji. Ostatecznie, kwalifikowaną większością głosów, skład KE zatwierdza Rada Europejska. Parlament może też w głosowaniu zmusić Komisję do ustąpienia.

Od ostatnich wyborów w 2014 roku funkcjonuje procedura tak zwanych głównych kandydatów (niem. Spitzenkandidaten), która daje obywatelom Unii wpływ na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej. Polityczne ugrupowania wchodzące w skład PE wyłaniają ze swoich szeregów kandydatów na przewodniczącego Komisji. Jedna z tych osób, z uwzględnieniem wyników wyborów, zostanie wybrana na stanowisko szefa KE.

Główni kandydaci i wybór Komisji EuropejskiejParlament Europejski

Jak pracują europosłowie?

Prace Parlamentu Europejskiego dzielą się na dwa etapy.

Akty prawne trafiają najpierw do komisji parlamentarnych. Istnieje 20 komisji i dwie podkomisje – każda z nich specjalizuje się w konkretnych obszarach działalności Unii. Posłowie wchodzący w skład komisji analizują wnioski ustawodawcze, które napływają z KE. Mogą wprowadzać do nich poprawki lub je odrzucić.

Drugi etap to sesje plenarne parlamentu, podczas których eurodeputowani zbierają się w sali obrad i głosują nad proponowanymi przepisami.

Wszyscy europosłowie, bez względu na narodowość, mają takie samo wynagrodzenie. Zgodnie z danymi z lipca 2018 roku, wynosi ono 8757,70 euro przed opodatkowaniem.

Autor: ads/ja

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24