Siłownia na wolnym powietrzu, uporządkowanie terenu na jednym z osiedli, czy budowa placu zabaw? Rozpoczęły się konsultacje budżetu obywatelskiego Wrocławia. Od wtorku, przez dwa tygodnie mieszkańcy mogą wybierać spośród ponad stu projektów.
- Do wyboru jest 129 propozycji, które mogą być sfinansowane z budżetu miasta – mówi Bartłomiej Świerczewski, z biura rady miejskiej Wrocławia. – Z kwoty 3 milionów złotych uda się zrealizować kilka lub kilkanaście propozycji. Ile dokładnie, to zależy od tego, które dostaną najwięcej głosów – dodaje.
Głosowanie na projekty ma trwać od 4 do 17 czerwca.
Elektronicznie i na papierze
- Każdy z mieszkańców może zagłosować tylko raz. Ale za to aż na 5 projektów – mówi Świerczewski. – Wypełniając odpowiedni formularz trzeba będzie podać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL – dodaje. W ten sposób władze miasta chcą uniknąć kilkukrotnego głosowania przez tą samą osobę.
Mieszkańcy mogą znaleźć odpowiedni formularz na stronie internetowej urzędu miasta.
- W tym przypadku będziemy weryfikowali skąd był oddany głos. Pod uwagę będą grane tylko te oddane z Wrocławia – zapowiada Świerczewski.
Inną metodą jest głosowanie na papierowych kartach dostępnych w punktach konsultacyjnych. Te mają być uruchomione w centrach obsługi mieszkańców wrocławskiego magistratu oraz w wybranych miejscach na ulicach miasta.
Gdzie głosować?
W urzędzie miejskim karty będzie można wypełnić w dni powszednie w centrach przy ul. Bogusławskiego i Zapolskiej, na pl. Kromera i na Nowym Targu.
Tymczasowe punkty znaleźć można m.in. przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej, na środkowym peronie ronda Raegana i w okolicach fontanny na pl. Jana Pawła II. Powstaną również na węzłach komunikacyjnych: na pl. Powstańców Wielkopolskich, na pl. Kromera, pl. Bema oraz na pętli na Leśnicy. Oprócz tego na przystanku na rondzie Powstańców Śląskich oraz przy Hali Targowej. Oraz na Pergoli koło Hali Stulecia i przy wejściu do Parku Staromiejskiego koło Teatru Lalek.
"Sukces już jest"
Urzędnicy przekonują, że projekt już jest sukcesem. Ma o tym świadczyć przeszło 240 zgłoszonych propozycji do budżetu obywatelskiego.
- Zależy nam jednak na dalszej aktywizacji wrocławian. Na razie mogą decydować o stosunkowo niewielkiej kwocie, bo w tym roku budżet obywatelski jest we Wrocławiu projektem pilotażowym. Jednak w przyszłym kwota ma wzrosnąć z 3 do 20 milionów złotych – przypomina Świerczewski.
W tym roku Wrocław po raz pierwszy przeznaczył pieniądze na budżet obywatelski. Urzędnicy chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do aktywności i dbałości o swoje najbliższe otoczenie. Pierwotnie miasto chciało przeznaczyć na projekt 2 miliony. Podobne projekty funkcjonują w innych polskich miastach. W Poznaniu do podziału jest 10 milionów, a w Łodzi aż 20 milionów złotych.
Autor: dr/par / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | eschu1952