Sąd Okręgowy we Wrocławiu uwzględnił zażalenie prokuratury i aresztował 49-latka podejrzanego o gwałt na młodej Ukraince. Wcześniej sąd I instancji nie dopatrzył się dużego prawdopodobieństwa popełnienia gwałtu i zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór.
10 marca wrocławska policji poinformowała o zatrzymaniu 49-letniego mężczyzny, który miał wykorzystać trudną sytuację 19-letniej Ukrainki uciekającej przed wojną. Za pośrednictwem portalu internetowego zaoferował jej pomoc w postaci schronienia, noclegu u siebie w mieszkaniu.
- Niestety, wszystko to okazało się perfidną manipulacją ze strony 49-latka. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna siłą doprowadził kobietę do obcowania płciowego wbrew jej woli. Przyjął ją do swojego mieszkania i tam dokonał przestępstwa - mówił wówczas Łukasz Dutkowiak, rzecznik dolnośląskiej policji.
Sąd odmówił aresztowania
Po przedstawieniu podejrzanemu zarzutów, do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej skierowano wniosek o tymczasowy areszt. Zdaniem prokuratury, zgromadzone dowodowy jasno wskazywały na popełnienie przez podejrzanego zarzuconego mu przestępstwa.
- Z uwagi na realną obawę matactwa procesowego z jego strony, tylko zastosowanie środka izolacyjnego zagwarantuje zabezpieczenie prawidłowego toku prowadzonego śledztwa - przekonywała Małgorzata Dziewońska z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
12 marca sąd odmówił jednak stosowania wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania. W zamian zastosował policyjny dozór. 49-latek musiał raz w tygodniu stawiać się w komisariacie. Powód?
- Sąd stwierdził, że w tym przypadku nie ma dużego prawdopodobieństwa popełnienia gwałtu. Podejmując decyzję, bazował na zeznaniach dwóch stron oraz na opinii biegłego psychologa - informował Marek Poteralski, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
Czytaj też: Uciekają przed wojną, w Polsce szukają dachu nad głową. Gdzie i jak znaleźć bezpieczne schronienie.
Zmiana decyzji
Wrocławska prokuratura złożyła zażalenie na odmowę zastosowania aresztu wobec podejrzanego o gwałt na młodej Ukraince. Decyzja sądu spotkała się z reakcją m.in. ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
W czwartek, 24 marca, Sąd Okręgowy we Wrocławiu rozpoznał zażalenie. I zupełnie inaczej zinterpretował ten sam materiał dowodowy.
- Sąd okręgowy zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy w miejsce dozoru policji. Sąd okręgowy, dokonując ponownie oceny zgromadzonego materiału dowodowego, odmiennie ocenił go niż sąd rejonowy, podzielając argumentację prokuratury, że dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, iż doszło jednak do gwałtu - mówi Marek Poteralski.
Jednocześnie z uwagi na uzasadnioną obawę bezprawnego utrudniania postępowania poprzez ukrywanie się, z uwagi na grożącą mu surową karę, Sąd Okręgowy we Wrocławiu ocenił, że konieczne jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania.
Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje na nią zażalenie, które będzie rozpatrywał sąd okręgowy w innym składzie.
Wszelkie informacje dla obywateli Ukrainy, gdzie szukać pomocy, znajdują się m.in. w komunikatach:
Policyjne telefony i infolinia
Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.
Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uruchomiło specjalny numer telefonu: 47 72 123 07 oraz skrzynkę e-mail: cpozkgp@policja.gov.pl, pod którymi można przekazywać, jak również uzyskiwać informacje oraz pomoc w sytuacjach związanych z zaginięciem osób, które przekroczyły granicę RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.
CPOZ KGP na bieżąco monitorując działania prowadzone przez jednostki Policji na terenie kraju w zakresie poszukiwania osób zaginionych stale współpracować będzie w tym zakresie z jednostkami administracji rządowej, publicznej i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się wsparciem Policji w poszukiwaniu osób zaginionych.
Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo obsługiwana jest specjalna infolinia o numerze: 664 974 934. Dzwoniąc pod ten numer, przekazać można informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej.
Infolinia ta jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.
Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO:
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock