Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka

Autor:
akr
/ prpb
Źródło:
PAP
Wniosek o wotum nieufności i program willa plus. Pytania do ministra Czarnka
Wniosek o wotum nieufności i program willa plus. Pytania do ministra CzarnkaTVN24
wideo 2/9
TVN24Wniosek o wotum nieufności i program willa plus. Pytania do ministra Czarnka

Sejm zajmie się w czwartek wieczorem wnioskiem opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Jest on pokłosiem publikacji tvn24.pl na temat milionów złotych z konkursu MEiN, które trafiły do organizacji powiązanych z Prawem i Sprawiedliwością.

Poselski wniosek opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polska i Polski 2050 - o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka został złożony na początku lutego tego roku. Wniosek jest pokłosiem serii publikacji tvn24.pl Willa plus, opisujących, że pieniądze z konkursu MEiN trafiały do organizacji powiązanych z PiS. Wielomilionowe dotacje przeznaczane były na zakup nowych siedzib, jednocześnie wiele organizacji zajmujących się edukacją oraz placówek dydaktycznych nie otrzymało z budżetu resortu ani złotówki.

Sejm rozpatrzy wniosek w czwartek późnym wieczorem.

WILLA PLUS. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Wniosek o wotum nieufności i program willa plus. Pytania do ministra Czarnka
Wniosek o wotum nieufności i program willa plus. Pytania do ministra CzarnkaTVN24

Opozycja: polski system edukacji znajduje się na skraju katastrofy

Według wnioskodawców, wyrażenie wotum nieufności, stanowi wyraz "stanowczego sprzeciwu wobec prowadzonej przez niego polityki oraz stosowania praktyk niegodnych urzędu ministra". "Jest składany w sytuacji, w której polski system edukacji, między innymi w wyniku działań i zaniechań ministra Czarnka, znajduje się na skraju katastrofy" – napisano.

WILLA PLUS. PUBLICZNE PIENIĄDZE DLA ORGANIZACJI BLISKICH PIS. LISTA >>>

"Niezmienną cechą sprawowania przez Przemysława Czarnka funkcji ministra edukacji i nauki jest rażący brak monitorowania, planowania, przewidywania i przygotowywania z odpowiednim wyprzedzeniem polskiego systemu edukacji na wyzwania, z jakimi musi się on mierzyć" – czytamy we wniosku. Według jego autorów szef resortu odmawia również dialogu ze środowiskiem nauczycielskim.

Opozycja chce wotum nieufności dla Czarnka. "Może być wzorem w tym, jak gardzić innymi ludźmi"
Opozycja chce wotum nieufności dla Czarnka. "Może być wzorem w tym, jak gardzić innymi ludźmi"TVN24

Komisja negatywnie oceniła wniosek

W środę sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży negatywnie zaopiniowała wniosek opozycji o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki. Na posiedzeniu nie było Przemysława Czarnka.

CZYTAJ TEŻ: Minister Przemysław Czarnek był w Sejmie, na komisję nie dotarł. Co mówił na korytarzu?

- Jego nieobecność jest obraźliwa wobec zdecydowanej większości społeczeństwa – oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. - Zadaniem ministra jest przede wszystkim dbałość o codzienną jakość i codzienne sprawne funkcjonowanie tego systemu, ale także dbałość o rozwiązywanie istniejących problemów i dotykających ten system kryzysów – powiedziała. W jej ocenie Czarnek na te kryzysy i problemy nie potrafi reagować.

Dariusz Klimczak (KP-PSL) powiedział, że tak zwana afera Willa plus "przelała czarę wielu innych grzechów, zaniedbań, niedociągnięć, błędów resortu, którym kieruje pan minister Czarnek". W jego ocenie szef resortu edukacji powinien łączyć, dawać nadzieję i stabilność. Tymczasem – według niego – Czarnek takim szefem resortu nie jest, budzi emocje i napięcie. Dodał, że nieobecność ministra na komisji to "oznaka jego słabości, strachu i braku argumentów na swoją obronę."

Szybka kariera Przemysława Czarnka w parlamencie. "Taki człowiek jest prezesowi PiS-u potrzebny"
Szybka kariera Przemysława Czarnka w parlamencie. "Taki człowiek jest prezesowi PiS-u potrzebny"TVN24

Wiceminister Rzymkowski bronił Czarnka na komisji

Ministra na komisji reprezentował wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski, co spotkało się z protestem opozycji. W czasie debaty wiceminister, odnosząc się do zarzutu o niewystarczającej subwencji oświatowej, powiedział, kierując swoje słowa do opozycji: - To jest więcej niż przez 8 lat waszych rządów.

Arkadiusz Wierzuk o ministrze Przemysławie Czarnku i reportażu "Radykał" na temat szefa MEiN
Arkadiusz Wierzuk o ministrze Przemysławie Czarnku i reportażu "Radykał" na temat szefa MEiNTVN24

Przekonywał, że czasie urzędowania Czarnka na funkcji ministra "nakłady na inwestycje w oświatę wyniosły ponad osiem miliardów złotych". - Natomiast w okresie rządów PiS od 2016 roku to jest ponad 12 miliardów złotych. Dla porównania: 8 lat rządów Platformy i PSL-u to jest 2,9 miliarda złotych – powiedział Rzymkowski.

Sposób ministra edukacji Przemysława Czarnka na kumulację roczników? Nauczyciele będą mogli pracować jeszcze dłużej >>>

Odnosząc się do zarzutu o brakach kadrowych, Rzymkowski powiedział dziennikarzom przed komisją, że braki kadrowe to "taki potwór, który pojawia się zawsze na początku roku szkolnego, a potem jest straszenie, że nauczyciele masowo będą tracić pracę". Ocenił, że w tej kwestii opozycja nie jest konsekwentna. - Albo się trzymamy, że nie ma chętnych do zawodu, albo są masowe zwolnienia – albo jedna, albo druga wersja – powiedział.

Kolejnym zarzutem we wniosku jest brak pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży. - To jest absolutna nieprawda - mówił Rzymkowski. Wskazał, że w tym roku etatów dla pedagogów specjalnych, terapeutów i logopedów jest ponad 42 tys. - Planujemy od 1 września przyszłego roku, aby w polskiej szkole było ponad 51 tysięcy specjalistów - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Zapaść w psychiatrii dziecięcej. "Pacjentów młodzieżowych mamy o 168 procent więcej"

Wiceprzewodniczący komisji Tomasz Zieliński (PiS) mówił, że wniosek jest "bardzo mocno pozbawiony jakichkolwiek prawie podstaw prawnych". - W większości oparty jest na nieprawdziwych założeniach, insynuacjach - dodał.

Czytaj o edukacji w tvn24.pl: #bezprzerwy. Rok szkolny z tvn24.pl Powstaje Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Dzięki darczyńcom Fundacji TVN Dzieci w ostrym kryzysie psychicznym przybyło co najmniej dwukrotnie. Raport o stanie psychiatrii dziecięcej "Przez najbliższe cztery lata będziemy mieli w szkołach ponadprzeciętny ścisk"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości