Izba Kontroli Nadzwyczajnej o badaniu niezależności nowej KRS

[object Object]
Sąd Najwyższy zajął się pytaniami dotyczącymi niezależności Krajowej Rady Sądownictwatvn24
wideo 2/35

Sąd Najwyższy może badać, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest organem niezależnym przy rozpatrywaniu odwołań od uchwał tej Rady, dotyczących przedstawiania prezydentowi kandydatów na sędziów - wynika ze środowej uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Jednocześnie oceniono, iż prawomocne uchwały KRS i prezydenckie nominacje sędziów nie mogą już podlegać ocenie, a "dopuszczenie kwestionowania aktów ustrojowych prezydenta RP mogłoby doprowadzić do sparaliżowania na wiele lat każdego postępowania sądowego".

W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów wydała uchwałę, której nadała moc zasady prawnej. Wydano ją w odpowiedzi na pytania prawne w sprawie nowej KRS skierowane do poszerzonego składu 3 grudnia zeszłego roku.

Decyzja o skierowaniu pytań zapadła podczas posiedzenia składu trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, na którym rozpoznawano odwołania od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z grudnia 2018 roku, dotyczącej przedstawienia kandydata na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych została powołana w Sądzie Najwyższym za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jej skład został wyłoniony przez nową Krajową Radę Sądownictwa, wybraną przez polityków rządzącego obozu.

CZYTAJ WIĘCEJ O IZBIE KONTROLI NADZWYCZAJNEJ

Orzeczenie SN w sprawie pytań dotyczących niezależności od KRS

"SN rozpoznając odwołanie od uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi kandydata do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego bada w granicach podstaw odwołania, czy KRS jest organem niezależnym w świetle kryteriów określonych w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada ub.r." - głosi podjęta uchwała.

Dodano w niej, że Sąd Najwyższy może uchylić zaskarżoną uchwałę Rady, jeśli "odwołujący się wykaże, że brak niezależności KRS miał wpływ na treść tej uchwały".

SN: Konstytucja RP nie stoi na przeszkodzie wykonaniu wyroku TSUE

Sędzia Leszek Bosek w uzasadnieniu uchwały mówił między innymi, iż "SN stwierdza, że Konstytucja RP nie stoi na przeszkodzie wykonaniu wyroku TSUE".

Dodał, że zdaniem sądu "kluczowe jest wykazanie przez odwołującego się, że brak niezależności KRS od władzy wykonawczej i ustawodawczej, ma wpływ na treść zaskarżonej uchwały". - Jeżeli jednak wpływu tego nie ma, gdyż konkurs na urząd sędziego wygrała osoba o obiektywnie najwyższych kwalifikacjach etycznych i merytorycznych, dająca rękojmię należytego sprawowania wymiaru sprawiedliwości, wówczas konsekwentnie należy uznać, iż nie ma podstaw do stwierdzenia niezgodności z prawem uchwały KRS i jej uchylenia - powiedział.

Wskazywał przy tym, że "nie każda bowiem decyzja obecnej KRS ma wpływ na niezależność sądów lub niezawisłość sędziego".

Jednocześnie SN ocenił, iż prawomocne uchwały KRS i prezydenckie nominacje sędziów nie mogą już podlegać ocenie, a "dopuszczenie kwestionowania aktów ustrojowych prezydenta RP mogłoby doprowadzić do sparaliżowania na wiele lat każdego postępowania sądowego".

Motywy ustnego uzasadnienia SN

Sąd Najwyższy opublikował na swojej stronie także komunikat, w którym wymienił między innymi główne motywy ustnego uzasadnienia uchwały. Ocenił, że w związku z wyrokiem TSUE z 19 listopada ubiegłego roku, "stopień niezależności KRS jest samodzielną okolicznością podlegającą uwzględnieniu przy rozpoznawaniu odwołań od uchwał KRS. Z tego względu, Sąd Najwyższy, dokonując kontroli legalności uchwał KRS, zobowiązany jest badać również zarzuty braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, podnoszone przez skarżącego uchwałę".

"W sytuacji, gdy skarżący wykaże wpływ braku niezależności KRS na treść uchwały, podlega ona uchyleniu w zakresie, w jakim została zaskarżona, zgodnie z podstawowymi zasadami postępowania cywilnego i przyjętym w prawie polskim modelem kontroli uchwał KRS. Dokonując tej kontroli Sąd Najwyższy uwzględnia wskazane w wyroku TSUE z 19 listopada 2019 roku kryteria pozwalające zarówno na ocenę KRS, jak i kandydatów przedstawionych do powołania Prezydentowi RP" - dodano.

W komunikacie wskazano ponadto, że badanie niezależności nowej KRS może odbyć się "wyłącznie w konkretnym przypadku, przy ocenie legalności uchwał KRS".

"Prawomocność uchwały KRS pozwala Prezydentowi RP powołać osobę w niej wskazaną do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Konsekwencją skorzystania przez Prezydenta RP z jego prerogatywy jest powstanie ustrojowego stosunku prawnego, który – podobnie jak sam akt powołania – nie podlega jakiejkolwiek procedurze badania jego skuteczności" - napisał dalej Sąd Najwyższy.

ZOBACZ CAŁY KOMUNIKAT SĄDU NAJWYŻSZEGO >

"Podkreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej"

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski przyznał w rozmowie z dziennikarzami po wydaniu orzeczenia, że jego "uzasadnienie jest dość skomplikowane". - Na pewno wymaga namysłu, przemyślenia i moje refleksje będą miały bardzo wstępny charakter - zaznaczył.

- O ile dobrze zrozumiałem treść uzasadnienia, to po pierwsze w uchwale, której nadano zresztą moc zasady prawnej, bardzo wyraźnie podkreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej, stosunku konstytucji do tego prawa i stosunku porządku prawnego polskiego do całego dorobku prawa Unii Europejskiej, w tym do orzeczeń Trybunału - mówił Laskowski.

- Ten wywód miał dla mnie charakter mocno proeuropejski - dodał.

- Co do możliwości badania stopnia niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, o ile dobrze znowu zrozumiałem treść uchwały, to takie badanie Sąd Najwyższy dopuścił, zalecił, ale na zasadach sformułowanych w procedurze kontroli kasacyjnej - mówił rzecznik.

- Czyli osoba, która kwestionuje uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa, może powołać się na brak niezależności, czy to poszczególnych członków tej Rady, czy całej Rady, ale może to zrobić na zasadzie postawienia zarzutu i wykazania zasadności tego zarzutu - wskazywał.

Zauważył, że "sąd powiedział również, że nie ma możliwości kontrolowania tych procedur, tych postępowań, które zostały już prawomocnie zakończone i które zakończyły się aktem powołania przez pana prezydenta, a tym samym nie ma możliwości podważania wyroków wydanych przez sądy, w składzie których zasiadały takie osoby".

Laskowski: bardzo wyraźnie pokreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej
Laskowski: bardzo wyraźnie pokreślono zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiejtvn24

"Wyraźnie podkreślony prymat prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym"

Pełnomocniczka skarżących uchwałę nowej KRS mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram również uznała, że "uzasadnienie jest skomplikowane". Oceniła ponadto, że "uchwała została wydana poniekąd we własnej sprawie, czyli sędziowie złamali tę zasadę nie sądzenia we własnej sprawie. Z takim przypadkiem mamy do czynienia".

- My złożyliśmy, jako pełnomocnicy jednego z sędziów, wcześniej pozwy o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego właśnie tych sędziów, którzy skierowali pytanie prawne do poszerzonego składu Izby, argumentując, że należałoby najpierw zbadać, zgodnie właśnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskie, czy w ogóle Ci sędziowie mieli prawo zadać takie pytania do poszerzonego składu - dodała.

Jej zdaniem "sąd co najmniej powinien odmówić odpowiedzenia na to pytanie w poszerzonym składzie, z uwagi na to, że tak postawione pytanie nie spełniało wymogów formalnych zawartych w artykule 82 ustawy o Sądzie Najwyższym". - Bowiem nie wskazywało dokładnie, jakie przepisy powinny zostać poddane wykładni - uściśliła Gregorczyk-Abram.

Mecenas przyznała także, że "to, co jest ważne, to jest faktycznie to, że został wyraźnie podkreślony prymat prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym".

- Zrozumiałam wypowiedź sądu też w ten sposób, że prerogatywa prezydenta, czyli akt powołania (przez - red.) prezydenta w jakiś sposób sanuje, czyli uzdrawia wszystkie ewentualne nieprawidłowości, które się wydarzyły na początku powołania (na sędziego - red.) - powiedziała. Dodała, że "z takim stanowiskiem trudno się zgodzić", ponieważ jest ono "systemowo w ogóle sprzeczne z konstytucją".

Oddalono między innymi wniosek o zawieszenie postępowania

Podczas środowej rozprawy pełnomocniczka skarżących uchwałę nowej KRS mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram wniosła o odmowę udzielenia odpowiedzi w tej sprawie. Jak zaznaczyła, pytania prawne nie spełniają jej zdaniem wymagań określonych w ustawie, gdyż nie wskazano konkretnych przepisów wymagających wykładni Sądu Najwyższego. W przypadku udzielenia przez SN odpowiedzi na pytania wniosła zaś o dopuszczenie możliwości badania niezależności nowej KRS.

Z kolei reprezentująca Prokuraturę Krajową prokurator Bożena Górecka wniosła o udzielenie odpowiedzi, że badanie niezależności nowej KRS w takiej sprawie nie jest możliwe. Jak zaznaczyła, ocena taka jest zgodna z wcześniejszymi orzeczeniami Sądu Najwyższego.

- Odrzucenie dotychczasowego dorobku orzeczniczego Sądu Najwyższego w tej materii tylko dlatego, że został ukształtowany w innych realiach, przekreślałoby rangę orzeczeń Sądu Najwyższego, z których czerpią wiedzę praktycy prawa - argumentowała prokurator.

Wcześniej SN oddalił wnioski mecenas Gregorczyk-Abram o zawieszenie postępowania w związku z innymi sprawami przed SN i Trybunałem Konstytucyjnym, których wynik w jej opinii mógłby mieć wpływ na rozpatrywane zagadnienie.

Pierwotnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN miała zająć się tymi pytaniami 23 grudnia ubiegłego roku. Sąd odroczył jednak rozprawę do 8 stycznia w celu umożliwienia stronom odniesienia się na piśmie do obszernego stanowiska Prokuratury Krajowej w tej sprawie. Izba Kontroli Nadzwyczajnej odrzuciła też wtedy wniosek pełnomocników dwóch osób odwołujących się od uchwały nowej KRS dotyczący wyłączenia wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego z rozpoznawania pytań prawnych. Sąd nie zgodził się także na wyłączenie konkretnych sędziów wyznaczonych do tej sprawy.

Sąd Najwyższy "powziął poważne wątpliwości" co do skutków wyroku TSUE

Jak informowano 3 grudnia przy wystosowaniu pytań prawnych, Sąd Najwyższy podczas posiedzenia powziął poważne wątpliwości co do skutków wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada ubiegłego roku i sformułował w związku z tym zagadnienie prawne dotyczące obowiązku badania przez sąd, czy nowa KRS jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Jak wskazano w uzasadnieniu pytań, Sąd Najwyższy, rozpoznając odwołanie od uchwały nowej KRS w sprawie przedstawienia prezydentowi RP kandydata na sędziego, stanął przed dylematem, czy w takim postępowaniu dopuszczalne jest - a może nawet wręcz konieczne - badanie niezależności KRS i czy kwestia ta w ogóle może rzutować na prawidłowość zaskarżonej uchwały.

Dwa pytania

Pierwsze pytanie dotyczyło tego, czy Sąd Najwyższy, rozpoznając odwołanie od uchwały nowej KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi kandydata na urząd sędziego - w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada ubiegłego roku - ma obowiązek zbadać z urzędu, niezależnie od granic podstaw odwołania, czy KRS jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

W drugim zagadnieniu prawnym zapytano, czy ewentualne ustalenie przez Sąd Najwyższy, że nowa KRS nie jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej, stanowi samoistną podstawę uchylenia zaskarżonej uchwały nowej KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi kandydata na urząd sędziego - a jeżeli tak, to czy taka uchwała podlega uchyleniu w całości, niezależnie od granic zaskarżenia.

CZYTAJ WIĘCEJ O IZBIE KONTROLI NADZWYCZAJNEJ I SPRAW PUBLICZNYCH >

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

19 listopada ubiegłego roku TSUE orzekł między innymi, że to polski Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej SN, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku. Po odpowiedzi TSUE sprawy wróciły do Sądu Najwyższego.

Izba Pracy tego sądu 5 grudnia ubiegłego roku zakończyła pierwszą z nich. Powołując się właśnie na to orzeczenie TSUE, izba ta uznała w wyroku, że polska nowa KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego. Tym samym Izba Pracy SN uchyliła wtedy uchwałę nowej KRS w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby.

Autor: mjz, akr//now / Źródło: tvn24,PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości
Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Popyt na Grenlandię. Dlaczego Trump (i nie tylko on) pragnie wyspy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Thomas Rose będzie kolejnym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce - przekazał prezydent USA Donald Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social. Rose jest współgospodarzem konserwatywnego talk-show i podcastu - w ostatnim czasie był również doradcą byłego wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

Donald Trump nominował ambasadora USA w Polsce

Donald Trump nominował ambasadora USA w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Po tym, jak w mieście Goma w Demokratycznej Republice Konga władzę przejęli rebelianci, rozpoczął się dramat kobiet. Były gwałcone, a potem palone żywcem. Organizacje pomocowe donoszą, że z miasta uciekły już tysiące osób, przede wszystkim kobiety i dziewczynki.

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Przerażające sceny w "piekle na ziemi". Z ulic zebrali dwa tysiące ciał, rebelianci "gwałcą matki i córki"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny. To reakcja na wystawiony przez ten Trybunał nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Trump nałożył sankcje na międzynarodowy trybunał. "Oczekuje sprzeciwu" również od sojuszników

Trump nałożył sankcje na międzynarodowy trybunał. "Oczekuje sprzeciwu" również od sojuszników

Źródło:
PAP, Reuters

Błażej Spychalski usłyszał zarzuty prokuratorskie. Na Santorini wprowadzono stan wyjątkowy. Thomas Rose został nominowany przez prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 7 lutego.

Stan wyjątkowy na Santorini, zarzuty dla Spychalskiego, decyzja Trumpa

Stan wyjątkowy na Santorini, zarzuty dla Spychalskiego, decyzja Trumpa

Źródło:
PAP

Specjalny wysłannik prezydenta USA do spraw Ukrainy Keith Kellogg zdementował doniesienia o tym, że podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa planuje przedstawić plan zakończenia wojny w Ukrainie. Powiedział też, że Ukraina powinna zorganizować wybory prezydenckie po zawieszeniu broni.

Kellogg dementuje: nie zamierzamy przedstawiać w Monachium żadnego planu pokojowego

Kellogg dementuje: nie zamierzamy przedstawiać w Monachium żadnego planu pokojowego

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. We wschodniej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed oblodzeniem. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie w piątkowy poranek. 

Ślisko na drogach i chodnikach. W mocy żółte alarmy IMGW

Ślisko na drogach i chodnikach. W mocy żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali 33-letniego obywatela Demokratycznej Republiki Konga. Mężczyzna mieszkający na co dzień we Francji podawał się za biznesmena z Afryki, oferując na sprzedaż "złoto najwyższej próby prosto z kopalni w Kongo". Podczas negocjacji oszukał warszawskiego jubilera, zostawiając u niego w sejfie na przechowanie bezwartościowy tombak, zamiast cennego złota. Straty oszacowano na pół miliona złotych.

Bezwartościowy tombak zamiast cennego złota. Tak "biznesmen z Afryki" oszukał jubilera

Bezwartościowy tombak zamiast cennego złota. Tak "biznesmen z Afryki" oszukał jubilera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komisja Europejska przyznała blisko 60 milionów euro, czyli ponad 240 milionów złotych na projekty związane z rozwojem e-mobilności - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ładowarki do elektrycznych pojazdów.

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji alarmuje, że aż o 400 procent wzrosła liczba internetowych zdarzeń z użyciem treści seksualnych dotyczących dzieci. To już epidemia. Jak można się przed nią bronić?

"Potrafią uwieść dziecko w kilkanaście sekund". Ministerstwo alarmuje

"Potrafią uwieść dziecko w kilkanaście sekund". Ministerstwo alarmuje

Źródło:
Fakty TVN

Na trzy miesiące do aresztu trafi 36-latek podejrzany o psychiczne i fizyczne znęcał się nad nieporadną ze względu na wiek matką i siostrą, która mierzy się z niepełnosprawnością. W ubiegłym roku mężczyzna był za to skazany, ale wtedy otrzymał karę w zawieszeniu.

Znęcał się nad matką i schorowaną siostrą. Miał już za to wyrok, ale w zawieszeniu

Znęcał się nad matką i schorowaną siostrą. Miał już za to wyrok, ale w zawieszeniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W związku z odłączeniem się krajów bałtyckich od rosyjsko-białoruskiej sieci elektroenergetycznej łotewskie służby obawiają się możliwych prowokacji. Prezydent kraju Edgars Rinkeviczs powiedział, że w związku z tym służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Odłączają się od rosyjskiej sieci. Służby w stanie najwyższej gotowości

Odłączają się od rosyjskiej sieci. Służby w stanie najwyższej gotowości

Źródło:
PAP

1079 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa dronów Shahed zaatakowała w nocy z czwartku na piątek kilka obwodów ukraińskich. W Kijowie było słychać wybuchy. Sztab generalny sił ukraińskich poinformował o ataku na lotnisko w rosyjskim Primorsko-Achtarsku, skąd są odpalane bezzałogowce uderzeniowe do ataków na cele w Ukrainie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie zaatakowali Kijów, a Ukraińcy strategiczne lotnisko

Rosjanie zaatakowali Kijów, a Ukraińcy strategiczne lotnisko

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Policjanci i drogowcy sprawdzali, czy oznakowanie na A2 jest prawidłowe i nie wprowadza kierowców w błąd. Kontrole zarządzono po dwóch tragicznych zdarzeniach, do których doszło w ostatni weekend. Zginęły łącznie trzy osoby.

Jazda pod prąd i tragiczne wypadki na A2. Policjanci skontrolowali oznakowanie

Jazda pod prąd i tragiczne wypadki na A2. Policjanci skontrolowali oznakowanie

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Niebo nad Polską się wypogodzi. Słoneczna aura będzie zasługą dużego wyżu Elvira, zaciągającego w naszą stronę masy chłodnego, suchego powietrza. Czekają nas także mroźne poranki i temperatura spadająca w nocy do nawet -14 stopni Celsjusza.

Siarczysty mróz będzie chwytał nocami. Spodziewamy się nawet -14 stopni

Siarczysty mróz będzie chwytał nocami. Spodziewamy się nawet -14 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Komendant Straży Marszałkowskiej postanowił o zawieszeniu możliwości wstępu na teren parlamentu dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" Wojciechowi Czuchnowskiemu na dwa miesiące. Decyzja ma związek z incydentem, w którym uczestniczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki. Czuchnowski odniósł się do postanowienia. "Szkoda, że nie wysłuchano moich racji" - napisał dziennikarz.

Zawieszenie przepustki Wojciechowi Czuchnowskiemu. "Szkoda, że nie wysłuchano moich racji"

Zawieszenie przepustki Wojciechowi Czuchnowskiemu. "Szkoda, że nie wysłuchano moich racji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jacek Ozdoba, europoseł PiS, powiedział w czwartek do Adama Bodnara, że "jest podejrzewany o zamach stanu w Polsce". Minister sprawiedliwości prezentował podczas komisji do spraw prawnych Parlamentu Europejskiego priorytety polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej i odpowiadał na pytania eurodeputowanych. Głos Ozdobie odebrał przewodniczący komisji. Europoseł Krzysztof Brejza później poinformował, że "akcję rozbijania konferencji prasowej ministra reżyserowała" żona Zbigniewa Ziobry - asystentka kilku europosłów PiS w PE.

Ozdoba przerwał konferencję Bodnarowi. Brejza: akcję reżyserowała żona Ziobry

Ozdoba przerwał konferencję Bodnarowi. Brejza: akcję reżyserowała żona Ziobry

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dziś w Gdańsku unijni komisarze wezmą udział we wspólnym posiedzeniu razem z polskim rządem. Wizyta całego składu Komisji Europejskiej na czele z jej szefową Ursulą von der Leyen ma związek z prezydencją, którą Polska sprawuje w Radzie Unii Europejskiej od początku stycznia.

Unijni komisarze przyjechali do Gdańska. Wezmą udział w posiedzeniu z polskim rządem

Unijni komisarze przyjechali do Gdańska. Wezmą udział w posiedzeniu z polskim rządem

Źródło:
PAP

W nocy spłonął budynek gospodarczy w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska na Skrzycznem, najwyższym szczycie w Beskidzie Śląskim. Nikt nie ucierpiał. W trudnej akcji gaśniczej wykorzystano quady, skutery, ratraki, a także instalację do naśnieżania stoku.

Pożar na Skrzycznem. Turyści uciekli z zadymionego schroniska

Pożar na Skrzycznem. Turyści uciekli z zadymionego schroniska

Źródło:
tvn24.pl

Z ciężko chorym sercem ciężko się żyje. Pan Jan Wolanin coś na ten temat wie. Mężczyźnie ma pomóc nowatorska operacja. Lekarze włożyli specjalną elektrodę do jego serca przez żyłę w pachwinie i zniszczyli bliznę, która była źródłem kłopotów.

"Mamy nowe narzędzie, o które zabijają się ośrodki w Europie". Nowatorski zabieg w Warszawie

"Mamy nowe narzędzie, o które zabijają się ośrodki w Europie". Nowatorski zabieg w Warszawie

Źródło:
Fakty TVN

Premier Donald Tusk oraz pozostali członkowie Rady Ministrów pojechali pociągiem z Warszawy do Gdańska, gdzie odbędzie się spotkanie z Kolegium Komisarzy UE. Obecnością członków rządów nieco zaskoczeni byli nie tylko inni pasażerowie, ale też obsługa pociągu. W mediach społecznościowych premiera można zobaczyć, jak jeden z pracowników PKP pozuje przed szefem rządu.

Wsiadasz do pociągu, a tam Rada Ministrów

Wsiadasz do pociągu, a tam Rada Ministrów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Strażnicy miejscy otrzymali alarmujące zgłoszenie o człowieku leżącym w zamkniętej toalecie na parkingu. Sprawa wyglądała poważnie: mężczyzna nie reagował na pukanie i nawoływanie. Strażnicy wezwali straż pożarną, podjęto decyzję o wyważeniu drzwi.

Leżał w toalecie, nie reagował. Strażacy wyważyli drzwi. Finał był zaskakujący

Leżał w toalecie, nie reagował. Strażacy wyważyli drzwi. Finał był zaskakujący

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szefowa Straży Przybrzeżnej USA została odwołana tuż po objęciu władzy przez Donalda Trumpa. Teraz admirał Linda Fagan dostała trzy godziny na wyprowadzkę z mieszkania w Waszyngtonie - informuje NBC News.

Media: komendantka Straży Przybrzeżnej USA dostała trzy godziny na wyprowadzkę

Media: komendantka Straży Przybrzeżnej USA dostała trzy godziny na wyprowadzkę

Źródło:
NBC, Reuters

Marszałek Sejmu, przewodniczący Polski 2050 i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia przekazał, że nie ma informacji o rekonstrukcji rządu, nie było w tej sprawie żadnych rozmów i "czuje się w tej sprawie pominięty". Szef KPRM Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska) uważa z kolei, że kampania wyborcza nie jest dobrym czasem na takie rozmowy.

Tusk zapowiada uszczuplenie rządu. Hołownia "czuje się pominięty"

Tusk zapowiada uszczuplenie rządu. Hołownia "czuje się pominięty"

Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM
Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Tusk o liście nazwisk, politycy KO w szoku. Kulisy zamkniętego posiedzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet
W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

W szkołach zrobiło się "normalnie". I to niekoniecznie jest dobre

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kapituła Nagrody Mariusza Waltera ogłosiła listę nominowanych za rok 2024. Do Nagrody Głównej za Osobowość medialną roku nominowany jest Jakub Sobieniowski, dziennikarz "Faktów" TVN. Na liście nominowanych w kategorii Wydarzenie roku w mediach znalazł między innymi Piotr Świerczek za cykl reportaży i materiałów telewizyjnych "Siła kłamstwa" w TVN24. Oto lista nominowanych.

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Open'er Festival 2025 to jedno z największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Organizatorzy ogłosili kolejnych wykonawców, którzy wystąpią w lipcu w Gdyni. To dwie artystki - Doechii, zdobywczyni statuetki Grammy, oraz Lola Young, której utwór "Messy" w ostatnich tygodniach stał się hitem.

W niedzielę zdobyła Grammy, w lipcu wystąpi w Polsce

W niedzielę zdobyła Grammy, w lipcu wystąpi w Polsce

Źródło:
opener.pl

W sobotę w Kanadzie rozpoczną się siódme igrzyska Invictus Games - Igrzyska Niezwyciężonych. Wezmą w nich udział żołnierze i weterani, którzy podczas służby doznali uszczerbku na zdrowiu. Sport stał się dla nich formą terapii, ale i budowania jedności ponad flagami. Polskę reprezentować będzie 19-osobowa kadra. Przed odlotem zostali oficjalnie pożegnani.

"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24