Kolejny projekt nowelizacji ustawy o SN. "Krok do wyprowadzania Polski z Unii"

Aktualizacja:
[object Object]
PiS złożył projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższymtvn24
wideo 2/35

PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który dotyczy między innymi regulacji związanych z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym, postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie oraz uchyleniami immunitetów. Zdaniem rzecznika Sądu Najwyższego sędziego Michała Laskowskiego, zawarta w projekcie nowelizacji prerogatywa prezydenta w sprawie wyboru I prezesa "wydaje się być w oczywistej sprzeczności z konstytucją". Opozycja ocenia, że nowy projekt to "kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej".

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy, że dotyczy on "regulacji związanych z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym, postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie, uchyleniami immunitetu sędziowskiego albo prokuratorskiego oraz właściwością izb Sądu Najwyższego i mają na celu usprawnienie procedur realizowanych w tym zakresie".

ZOBACZ CAŁY PROJEKT NOWELIZACJI >

Projekt wpłynął do Sejmu w środę, w czwartek został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych. Jego wnioskodawcą jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast.

Zmiany w wyborze pierwszego prezesa SN i prezesów izb

Obecnie kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego wybiera i przesyła nominacje do prezydenta Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN przy obecności minimum 2/3 z nich. Jeżeli to się nie uda, na kolejnym posiedzeniu wystarczy 3/5 sędziów.

Zgodnie z proponowaną przez posłów PiS nowelizacją, jeżeli na drugim zgromadzeniu również nie będzie kworum, na kolejnym kandydaci mogą być zatwierdzani niezależnie od liczby obecnych sędziów.

Jeżeli to też się nie uda i uchwała o kandydatach nie zostanie przesłana do prezydenta, I prezesa będzie mógł wybrać spośród wszystkich sędziów SN i powołać sam prezydent - zakłada propozycja Prawa i Sprawiedliwości.

W uzasadnieniu podkreślono, że nowy sposób wyłaniania I prezesa SN ma na celu "zagwarantowanie możliwości nieprzerwanego funkcjonowania Sądu Najwyższego i właściwej organizacji jego pracy".

Analogiczna zasada miałaby obowiązywać także w przypadku wyłaniania prezesów poszczególnych izb SN - jeśli w przewidzianym terminie nie byłoby uchwały przedstawiającej prezydentowi kandydatów na prezesa izby, to prezydent mógłby dokonać wyboru tego prezesa spośród wszystkich sędziów danej izby.

Zmiany w sprawie uchylania immunitetów sędziów

Projektowane zmiany zakładają też, że decyzje o uchyleniu immunitetów sędziów między innymi sądów powszechnych w pierwszej i drugiej instancji miałaby podejmować Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, proponowane przepisy mają między innymi wprowadzić "właściwość Sądu Najwyższego w zakresie rozpoznawania wniosków o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lub tymczasowe aresztowanie sędziów, asesorów sądowych i prokuratorów".

Poseł Ast, który jest przedstawicielem wnioskodawców, tłumaczył, że "po to jest Izba Dyscyplinarna powołana, aby te sprawy dotyczące sędziów i prokuratorów prowadzić, a opinia publiczna miała stuprocentową pewność, że te sprawy będą rozstrzygane w sposób zgodny z prawem, sprawiedliwie i szybko".

- Nie będzie sytuacji, że sędziowie na poziomie sądownictwa powszechnego będą sędziami we własnej sprawie - przekonywał Ast.

Zgodnie z projektem w sprawach immunitetów w pierwszej instancji Sąd Najwyższy orzekałby w składzie jednego sędziego Izby Dyscyplinarnej, a w drugiej instancji w składzie trzech sędziów Izby Dyscyplinarnej.

Dotychczas w pierwszej instancji kwestię ewentualnego uchylenia immunitetu sędziego rozstrzygały sądy apelacyjne.

Rzecznik SN: prerogatywa prezydenta wydaje się być w sprzeczności z konstytucją

Do założeń projektu odniósł się w rozmowie z TV24 także rzecznik Sądy Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego Art. 183. ust. 3., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Jak podkreślił, do tej pory przy wyborze I prezesa SN pojawiały się co prawda problemy, ale dotyczyły one zawsze "najlepszych kandydatów, tego czy oni chcą być prezesami czy nie". Jak mówił Laskowski, "nie było problemów takich, żeby dochodziło do jakiegoś pata, że nie można wybrać prezesa albo żeby (dochodziło - red.) do jakichś obstrukcji ze strony Zgromadzenia (Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego - red.)".

W jego ocenie zawarta w projekcie nowelizacji "prerogatywa prezydenta wydaje się być w oczywistej sprzeczności z konstytucją". Jak wyjaśniał, zgodnie z art. 183 ust. 3 Konstytucji, "prezydent powołuje I prezesa spośród kandydatów wskazanych przez Zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego".

- Chyba jest to przewidywanie takiej oto sytuacji, że w kwietniu przyszłego roku skończy się kadencja I prezesa i wówczas nastąpi taki czas pomiędzy tym końcem kadencji, a końcem kadencji pana prezydenta - dodał Laskowski. Jego zdaniem chodzi o to, "żeby przypadkiem nie było tak, że Zgromadzenie będzie blokować wskazywanie kandydatów, aż do czasu, kiedy pan prezydent przestanie ewentualnie być prezydentem, o ile nie zostanie wybrany na drugą kadencji".

- Ja się w tej chwili domyślam. To są moje osobiste refleksje - podkreślił rzecznik SN.

Jak dodał, "to samo dotyczy prezesów izb, tych starych izb (...), czyli Izby Karnej, Izby Cywilnej, Izby Pracy, bo tutaj kadencja też tak naprawdę, nie wiemy, kiedy upływa". Zaznaczył, że "zmieniono przepis, co do kadencji prezesów izb". - Ona w tej chwili zgodnie z ustawą trwa trzy lata, ale prezesi zostali powołani w czasie, kiedy ten okres był dłuższy - zauważył.

- Te trzy lata z kolei miną z końcem sierpnia tego roku, więc może znowu jest to metoda na powołanie czy wskazanie przez prezydenta tych prezesów, których on uzna za stosowane, bez ewentualnej drogi "zgromadzeniowej" - ocenił Laskowski.

Cała rozmowa z rzecznikiem Sądu Najwyższego o projekcie nowelizacji ustawy o SN
Cała rozmowa z rzecznikiem Sądu Najwyższego o projekcie nowelizacji ustawy o SNtvn24

"Izba Dyscyplinarna jest już wyposażona w bardzo daleko zakrojone kompetencje"

Mówiąc o planowanych zmianach w zakresie procedury uchylania sędziowskich immunitetów, rzecznik SN ocenił, że "to są ważne zapisy, bo jeden z nich bardzo istotnie zwiększa kompetencje Izby Dyscyplinarnej".

Jak przekonywał, "Izba Dyscyplinarna jest już wyposażona w bardzo daleko zakrojone kompetencje, a ta dotyczy uchylania immunitetów wszystkim sędziom w Polsce". - Będzie to dotyczyło każdego sędziego i to wyłącznie Izba Dyscyplinarna w pierwszej i drugiej instancji będzie decydować: uchyla czy nie uchyla, zgadza się na tymczasowe aresztowanie sędziego czy nie - dodał Laskowski.

Zaznaczył, że "mówimy o tych wypadkach, w których przewinienie dyscyplinarne jest jednocześnie przestępstwem i sędzia może podlegać odpowiedzialności karnej".

- Funkcja immunitetu ma swoje znaczenie gwarancyjne. Ma mianowicie zabezpieczać sędziego przed tym, żeby nie inicjowano jakichś takich postępowań, które mają wpływać na tego sędziego, mają go w jakimś sensie nękać - podkreślił. - Zobaczymy, jak to będzie w praktyce i jak Izba Dyscyplinarna będzie tę funkcję wypełniać - dodał.

Rzecznik SN o propozycji wyeliminowania możliwości odwoływania się od uchwał KRS

Sędzia Michał Laskowski mówił, że w projekcie nowelizacji "jest jeszcze jedna istotna zmiana".

- Próbuje się wprowadzić wyeliminowanie możliwości odwoływania się od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa (...), co do powołania na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, przy czym taką możliwość wyeliminowano wyłącznie w odniesieniu do kandydatów na to stanowisko - powiedział.

Jego zdaniem "trudno to zrozumieć z punktu widzenia zasady równości". Jak ocenił Laskowski, "albo tak samo traktujemy kandydatów na sędziów, albo akurat kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego tratujemy inaczej niż wszystkich innych, a jeśli tak, to dlaczego".

- Nie bardzo to można zrozumieć - stwierdził.

"PiS otwiera nowy front w wojnie z instytucjami Unii"

Do nowego projektu ustawy odnieśli się podczas konferencji prasowej w Sejmie także politycy opozycji.

- Nie ulega wątpliwości, że te przepisy naruszają zasady, standardy polskiej konstytucji i naruszają standardy praworządności zawarte w traktatach unijnych. Jest to kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej, praktycznego wyprowadzania Unii, standardów unijnych z Polski - ocenił rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

"Kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej"
"Kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej"tvn24

Zdaniem wiceszefowej klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Kamili Gasiuk-Pihowicz tą "ustawą o upolitycznieniu Sądu Najwyższego, rząd PiS otwiera nowy front w wojnie z instytucjami Unii Europejskiej".

Posłanka skrytykowała m.in. rozwiązania, które w projekcie PiS przyznają prezydentowi szersze kompetencje dotyczące wyboru I Prezesa SN oraz prezesów izb Sądu Najwyższego, a także te, które zwiększają rolę Izby Dyscyplinarnej SN. Za sprzeczną z zasadami praworządności Kamila Gasiuk-Pihowicz uznała propozycję zmierzającą do - jak mówiła - "ustawowego umorzenia postępowań, które dotyczą powołań sędziów dokonanych przez obecną upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa".

Gasiuk-Pihowicz: rząd PiS otwiera nowy front w wojnie z instytucjami Unii
Gasiuk-Pihowicz: rząd PiS otwiera nowy front w wojnie z instytucjami Uniitvn24

"Łamie to zasady trójpodziału władzy"

Poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka ocenił w rozmowie z TVN24, że "kolejny raz PiS wrzuca niekonstytucyjną ustawę o Sądzie Najwyższym właśnie w terminie przedświątecznym". - PiS wie doskonale, że zamachy na Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny najlepiej przeprowadzać w ciszy, kiedy opinia publiczna zajęta jest czymś innym - dodał.

Zdaniem polityka, "PiS kolejny raz wyłącza neo-KRS spod jakiejkolwiek kontroli". - To oczywiste, że łamie to zasady trójpodziału władzy - powiedział Budka.

Jackowski: nikt się nie spodziewał, że sędziowie będą angażowali się politycznie

Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marii Jackowskiego, projekt nowelizacji "pokazuje to, jak trudna i skomplikowana jest materia reformy wymiar sprawiedliwości, która wymaga też reagowania na różne sytuacje, które w obszarze wymiaru sprawiedliwości funkcjonują".

- Nikt się nie spodziewał, że dojdzie na przykład do okupacji miesięcznej sali sejmowej - bo tego nie było jeszcze w poprzednich kadencjach - tak samo nikt się nie spodziewał, że wielu (...) sędziów, którzy z mocy prawa nie powinni być zaangażowani politycznie, będzie się angażowało politycznie - dodał w rozmowie z TVN24.

Mówiąc o "okupacji miesięcznej sali sejmowej", odniósł się tym do wydarzeń z grudnia 2016 roku, kiedy politycy opozycji okupowali salę plenarną w Sejmie, do czego impulsem były planowane zmiany dotyczące zasad obecności dziennikarzy w parlamencie oraz wykluczenie z obrad posła Szczerby.

Budka i Jackowski o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Budka i Jackowski o projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższymtvn24

Autor: ads,akr//now,adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek "miał spokojną noc i wypoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl