Jest śledztwo w sprawie fałszywych alarmów bombowych w czasie matur
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zawiadomień "o nieistniejących zdarzeniach, mających zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób w postaci podłożenia ładunków wybuchowych w szkołach". W związku z fałszywymi alarmami, doszło do utrudnień w przeprowadzanych od poniedziałku maturach. W niektórych szkołach egzaminy się opóźniły, w innych zostały przełożone.
O decyzji śledczych poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Łukasz Łapczyński.
"Postanowieniem z dnia 8 maja 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zawiadomień w dniach 6-7 maja 2019 r. w Warszawie i innych miastach na terenie kraju o nieistniejących zdarzeniach, mających zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób w postaci podłożenia ładunków wybuchowych w szkołach" - czytamy w komunikacie przesłanym przez rzecznika.
"Przeprowadzeniem śledztwa zajmie się Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji" - czytamy.
W komunikacie prokuratura dodała, że "śledztwo wszczęto w oparciu o materiały przekazane wczoraj (w środę - red.) przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji".
Kłopoty z przeprowadzeniem matur
W ciągu dwóch dni obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych, 6 i 7 maja, do szkół napływały fałszywe informacje o podłożonych w placówkach bombach. Skutkowało to utrudnieniami w przeprowadzeniu matur - w niektórych szkołach egzaminy się opóźniły, w innych zostały przełożone.
Nieoficjalnie, w kilku źródłach, dziennikarze tvn24.pl ustalili, że za alarmami stoi grupa, która od miesięcy wywołuje serie alarmów bombowych w instytucjach publicznych, takich jak szpitale, ministerstwa, urzędy skarbowe. Do ich wytropienia powołano specjalną grupę śledczą, w skład której wchodzą funkcjonariusze policji z biura do zwalczania cyberprzestępczości.
Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków
Od 3 lutego, czyli od startu nowego programu dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych NaszEauto, złożono blisko 400 wniosków na kwotę prawie 11 milionów złotych - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono
- Źródło:
- PAP
Prezydent USA Donald Trump oświadczył na spotkaniu z królem Jordanii Abdullahem II, że nie zamierza "kupować" Strefy Gazy, lecz ją "mieć", a część mieszkańców zostanie przesiedlona do Jordanii. Abdullah zapowiedział alternatywny plan liderów państw arabskich, lecz obiecał przyjęcie dwóch tysięcy chorych dzieci z Gazy. Minister finansów Izraela Becalel Smotricz tymczasem - nawiązując do słów Trumpa - wezwał premiera Benjamina Netanjahu, by "rozpętał piekło" w Strefie Gazy, jeżeli Hamas nie uwolni do soboty wszystkich zakładników.
Trump: nie kupimy Strefy Gazy, będziemy ją po prostu mieć
Znany hinduski pisarz Salman Rushdie mieszkający w Ameryce złożył zeznania przed sądem w procesie Hadi Matara, oskarżonego o wielokrotne dźgnięcie go nożem. Rushdie opisał atak, wspominając "wielki ból i szok". Był przekonany, że umiera. Na salę sądową doprowadzono również oskarżonego.
Rushdie zeznawał w sprawie zamachu na jego życie: myślałem, że umieram
W Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) paliła się hala magazynowa z pianką do produkcji mebli. W akcji gaśniczej uczestniczyło 15 zastępów strażackich. Pożar został ugaszony przed godziną 2 w nocy.
Spłonęła hala magazynowa z pianką do produkcji mebli
Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. W Norwegii, największym dla Tesli rynku po Ameryce, sprzedaż samochodów tej marki spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 12 lutego.
Rosyjski myśliwiec nad Polską, efekt Muska, ultimatum Netanjahu
Skazany przez rosyjski sąd nauczyciel i były pracownik dyplomacji Marc Fogel powrócił do kraju w ramach wymiany więźniów. Nie jest jasne, kogo w zamian uwolniły Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump - który przyjął Fogela w Białym Domu - powiedział, że USA dały Moskwie "niewiele" za uwolnienie Amerykanina.
Policjanci interweniowali w związku z awanturą domową w jednym z mieszkań na warszawskiej Woli. W trakcie interwencji zauważyli na podłodze woreczki strunowe. Okazało się, że w mieszkaniu 17-latka i 20-latki znajdowały się hurtowe ilości narkotyków. Oboje zostali zatrzymani.
Przyjechali do awantury domowej, zaciekawiły ich charakterystyczne woreczki
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Amerykański departament sprawiedliwości poinformował o aresztowaniu dwóch Rosjan podejrzanych o udział w atakach cybernetycznych, mających na celu wymuszanie wysokich okupów. Tego samego dnia USA, Wielka Brytania i Australia wprowadziły nowe sankcje na organizację cyberprzestępczą z Rosji.
Policjanci z Piaseczna (Mazowieckie) zatrzymali 43-latka, który zaatakował kuriera, a następnie wyrwał mu terminal płatniczy. Dodatkowo mężczyzna miał przy sobie narkotyki. Decyzją sądu podejrzany został tymczasowo aresztowany.
"Zaczął dusić kuriera, wyrwał mu terminal płatniczy i uciekł"
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
1084 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Serię głośnych eksplozji słychać było w środę nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie, który został zaatakowany przez Rosję rakietami balistycznymi. W czterech dzielnicach miasta wybuchły pożary. W wyniku ataku zginęła co najmniej jedna osoba - powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
Seria wybuchów w Kijowie. Rosjanie zaatakowali pociskami balistycznymi
- Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców i próbują na polski teren przenosić najbardziej brutalne reguły i zwyczaje - powiedział w "Kropce nad i" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. - Nie pozwolimy, żeby to wróciło - zapewnił, nawiązując do przestępczości zorganizowanej z lat 90. w Polsce.
"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"
W dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 14.09 we wschodniej części Zatoki Gdańskiej doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - poinformowało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do zdarzenia miało dojść z powodu awarii systemu nawigacyjnego maszyny.
Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"
Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".
We wtorkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Gracz z Niemiec wygrał prawie 88 milionów euro. W Polsce najwyższe wygrane to wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 lutego 2025 roku.
W styczniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to skutek politycznego zaangażowania miliardera oraz jego kontrowersyjnych wystąpień. "Gdyby wydarzyło się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony" - stwierdził w rozmowie z norweską telewizją TV2 dyrektor inwestycyjny Nordea Robert Nass.
Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i uzyskała 33,5 procent poparcia. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni na zlecenie dziennika Prawo i Sprawiedliwość spadło na drugie miejsce i cieszy się poparciem na poziomie 29,3 procent. Trzecie miejsce utrzymała Konfederacja z wynikiem 11,6 procent.
Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż
"Chciałabym bardzo przeprosić całe środowisko oraz bliskich zamordowanego ratownika" - napisała w opublikowanym we wtorek oświadczeniu wiceministra zdrowia Urszula Demkow. W ten sposób wiceszefowa MZ odniosła się do wcześniejszej wypowiedzi z radiowego wywiadu dotyczącego między innymi sytuacji ratowników medycznych.
"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian", że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego, który kontrolowany jest przez armię jego kraju. Mówił również o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział we wtorek, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu, a "izraelskie siły zbrojne wznowią intensywne walki". Podobne ultimatum wystosował wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"
- Prokuratura uznała, że zamiast spotkać się ze mną w kraju i mieć możliwość rozmowy, wysłuchania moich wyjaśnień, postanowiła zatrzymać mnie za granicą - powiedział Michał Kuczmierowski w rozmowie z dziennikarzem TVN24. W poniedziałek były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) opuścił areszt w Londynie. We wtorek stawił się w komisariacie policji.
Były szef RARS stawił się w komisariacie
Urzędnicy nakazali wstrzymanie działalności hotelarskiej w budynku przy Alejach Jerozolimskich 65/79, gdzie przez lata działał Marriott, a obecnie Presidential. Powodem są uchybienia związane z ochroną przeciwpożarową na klatkach schodowych. Właściciel budynku twierdzi, że decyzja została wydana z "rażącym naruszeniem prawa". Hotel nadal przyjmuje gości.
Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
W niedzielę w gnieźnieńskim szpitalu zmarł mężczyzna, który trafił do placówki w stanie upojenia alkoholowego. - U tego pacjenta stwierdziliśmy poziom alkoholu na poziomie 13 promili - przekazał Mateusz Hen, dyrektor placówki.
Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować
Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy
Niemal 200 tys. Duńczyków podpisało się pod inicjatywą odkupienia od Stanów Zjednoczonych Kalifornii. Organizatorzy prześmiewczej akcji przekonują, że to dobry pomysł, bo pogoda w tym stanie jest słoneczna, a Donald Trump nie będzie miał nic przeciwko transakcji, bo w przeszłości o Kalifornii źle się wyrażał.
Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie
Sąd Konstytucyjny Rumunii zatwierdził rezygnację prezydenta Klausa Iohannisa i wydał orzeczenie, zgodnie z którym przewodniczący senatu Ilie Bolojan obejmie w środę stanowisko tymczasowego szefa państwa. Ze względu na tę funkcję Bolojan zawiesił członkostwo w Partii Narodowo-Liberalnej (PNL).
Rumuński Sąd Konstytucyjny zatwierdził rezygnację prezydenta
Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.