TVN Warszawa | Wola

Znika najsłynniejsza samowola budowlana. Ciężki sprzęt rozbiera Czarnego Kota

TVN Warszawa | Wola

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozbiórka Czarnego Kota
Rozbiórka Czarnego KotaTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plRozbiórka Czarnego Kota

We wtorek rozpoczęła się rozbiórka Czarnego Kota przy Okopowej 65, czyli najsłynniejszej warszawskiej samowoli budowlanej. To efekt decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która uprawomocniła się w ubiegłym tygodniu.

- Dzisiaj [we wtorek - red.] na działce pojawił się ciężki sprzęt. Wykonawca przystąpił do rozbiórki budynku. Prace mają potrwać kilka dni - przekazał nam Paweł Siedlecki, rzecznik prasowy Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola.

W ubiegłym tygodniu uprawomocniła się decyzja nadzoru budowlanego o konieczności wyburzenia budynku po hotelu. Potwierdzono, że obiekt zagraża bezpieczeństwu, a roboty remontowo-modernizacyjne są nieopłacalne i dalsze utrzymanie pustostanu wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Cały ten teren i budynek trafił w ręce wolskich urzędników w sierpniu i od tego czasu był zabezpieczany przed próbami zasiedlenia. Równolegle trwały prace administracyjne mające dopełnić rozbiórkę.

Plan miejscowy dla tego miejsca przewiduje tu zabudowę komercyjną o wysokości do 25 metrów. - Nieruchomość zostanie skomercjalizowana, a ze środków z tego tytułu zarząd dzielnicy chciałby sfinansować budowę placówki edukacyjnej dla mieszkańców rejonu ulicy Burakowskiej. Niewykluczone jednak, że jeśli założenia tak zwanego Polskiego Ładu nie zostaną zmodyfikowane, konieczne będzie przeznaczenie ich na sfinansowanie spowodowanego działaniami rządu deficytu w kasie miasta - mówił w ubiegłym tygodniu Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Woli.

Samowola z długą historią

Czarny Kot był najsłynniejszą warszawską samowolą budowlaną. Z powstałego w latach 80. pawilonu został rozbudowany do siedmiokondygnacyjnego budynku. W 2010 roku władze miasta podjęły działania mające na celu odzyskanie działki. Prawomocny wyrok w sprawie hotelu Czarny Kot zapadł w marcu, kiedy sąd odrzucił odwołanie właścicieli od wyroku nakazującego wydanie nieruchomości miastu. W połowie czerwca władze Woli wystąpiły do komornika o przejęcie działki. Ten wszedł na teren najsłynniejszej samowoli budowlanej na początku sierpnia.

Wcześniej nadzór budowlany - wskazując, że Czarny Kot został wybudowany samowolnie - nakazał rozbiórkę budynku od drugiego piętra w górę. W uzasadnieniach podkreślano ponadto, że usytuowanie budynku narusza przepisy techniczno-budowlane. Naczelny Sąd Administracyjny w połowie grudnia 2018 roku wydał ostateczny wyrok. Wtedy też ruszyła procedura, która miała doprowadzić do rozbiórki hotelu od drugiego piętra w górę. Prace rozbiórkowego ruszyły w grudniu 2019 roku i zakończyły się cztery miesiące później, w kwietniu.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości