Wystawa w Japonii, pomoc Ukrainie, dwa ważne albumy. Plany Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP
Życzenia bożonarodzeniowe od Powstańców Warszawskich
Życzenia bożonarodzeniowe od Powstańców Warszawskich
Muzeum Powstania Warszawskiego
Życzenia bożonarodzeniowe od Powstańców Warszawskich Muzeum Powstania Warszawskiego

Album stu najciekawszych zdjęć z Powstania Warszawskiego, wybranych przez wybitnego fotografika Chrisa Niedenthala, a także wydawnictwo zbierające fotografie z getta warszawskiego to najważniejsze plany Muzeum Powstania Warszawskiego na ten rok. Muzeum chce także pogłębiać współpracę z muzealnikami z Ukrainy oraz zorganizować wystawę w Hiroszimie.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreślił, że priorytetem jest "wyjście ze świata pandemii, który przez ostatnie dwa i pół roku nie pozwalał na wiele aktywności". Zauważył, że "świat powoli wraca na koleiny, które znamy". Dodał, że już ostatnie obchody (w 2022 roku) obyły się w formacie sprzed pandemii.

- Było bardzo dużo powstańców, a także rodziny z ważnego dla nas programu "Korzenie pamięci". Byli również harcerze i wolontariusze - wspominał w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że w grudniu odbyło się także spotkanie wigilijne dla powstańców warszawskich.

- Na to wydarzenie przyszło więcej powstańców niż w roku 2019, czyli przed pandemią. Powstańcy bardzo cieszyli się, że mogli się ze sobą spotkać. Mogli także świętować z harcerzami, wolontariuszami oraz młodymi uczestnikami programu "Korzenie pamięci" - powiedział dyrektor.

Frekwencja rośnie

W 2022 roku Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło 514 tysięcy zwiedzających. - Przed pandemią odwiedzało nas średnio 600 tysięcy. Tegoroczna frekwencja jest zatem minimalnie gorsza od tej najwyższej sprzed pandemii, jednocześnie jest dużo wyższa w porównaniu z dwoma ostatnimi latami - wyliczał Jan Ołdakowski. Jak wskazał, "można zatem powiedzieć, że niewiele brakuje do tego, aby wrócić do frekwencji sprzed pandemii". - Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni - dodał.

Większość osób odwiedzających stanowią osoby młode. - Ponad 70 procent odwiedzających nas osób to uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ realizujemy nakazaną nam przez powstańców misję dotarcia do młodego pokolenia. To również element sztafety pokoleń oraz pewność, że pamięć o czynie powstańców warszawskich, mimo tego, że jest ich coraz mniej, jest przekazywana następnym pokoleniom - podkreślił dyrektor MPW.

Muzeum Powstania WarszawskiegoJulia Sielicka-Jastrzębska, MPW

Prawie 200 nowych zdjęć

W mijającym roku Muzeum Powstania Warszawskiego pozyskało prawie tysiąc pamiątek pochodzących od 120 darczyńców. - W 2022 roku do naszego muzeum trafiło także 189 fotografii - poinformował Jan Ołdakowski. Wyjaśnił, że "większość z nich pochodziło z kolekcji, które przekazały nam rodziny powstańców".

- To niesamowite, że trafiają jeszcze do nas po tylu latach zdjęcia, które były robione przez powstańców warszawskich w czasie walk - dodał dyrektor MPW.

Czytaj też: Muzeum Getta Warszawskiego w dawnym szpitalu. Instytucja kupiła ostatnią część działki

Muzeum udało się również pozyskać dwa albumy zdjęć robionych przez niemieckich żołnierzy w czasie okupacji w Warszawie. Jan Ołdakowski podkreślił, że "stanowią one swoiste świadectwo niemieckich zbrodni dokonanych w czasie Holokaustu".

Kontakty z Ukrainą i Japonią

Muzeum Powstania Warszawskiego w mijającym roku nawiązało także współpracę z wieloma instytucjami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. - Najważniejszym kierunkiem była Ukraina. Muzeum Powstania Warszawskiego jest bowiem inicjatorem i koordynatorem społecznego Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy – przypomniał Jan Ołdakowski.

Wyjaśnił, że "w Komitecie pracujemy na rzecz pomagania zniszczonym przez wojnę ukraińskim muzeom, uczymy również ukraińskich muzealników radzenia sobie z sytuacją wojenną".

Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy wysyła ponadto sprzęt do dokumentowania, digitalizacji oraz opisywania zbiorów. - Pracujemy także z ukraińskimi muzealnikami, przygotowując filmy instruktażowe we współpracy z polskimi muzeami, w których pokazujemy, co robić ze zbiorami, jak je konserwować – powiedział Jan Ołdakowski.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego wyraził także nadzieję, że "w przyszłości ukraińscy muzealnicy będą również myśleć nad przebudową i odbudową swoich ekspozycji".

- Będzie to również pretekst do zmiany sposobu pokazywania zbiorów, narracji muzealnej – dodał. Zmiana narracji – zdaniem Jana Ołdakowskiego – "może być także obszarem, w którym polskie muzealnictwo i polskie firmy zajmujące się wystawiennictwem będą mogły współpracować z ukraińskimi kolegami".

Drugim kierunkiem międzynarodowej współpracy, jaką w 2022 roku prowadziło Muzeum Powstania Warszawskiego jest Japonia. - Nawiązaliśmy współpracę z miastem Hiroszima. W ramach tej współpracy być może uda się nam pokazać polską wystawę o tym, co wydarzyło się w Warszawie w czasie II wojny światowej - powiedział Jan Ołdakowski. Podkreślił, że "obecnie trwa bardzo intensywna wymiana kontaktów".

Dwa ważne albumy

Wśród planów Muzeum Powstania Warszawskiego na 2023 roku są również te związane z działalnością wydawniczą. - W przyszłym roku ukażą się dwa bardzo dla nas ważne wydawnictwa graficzne – poinformował Jan Ołdakowski.

W pierwszym z nich znajdzie się sto najlepszych i najbardziej znanych zdjęć z Powstania Warszawskiego, które ułożył w formie reportażu fotografik Chris Niedenthal. Drugi z albumów zawierać będzie natomiast zdjęcia pochodzące ze zbiorów MPW, a które dokumentują zbrodnie niemieckie dokonywane na Żydach.

- Od kiedy istnieje muzeum skupujemy wszelkie zdjęcia dotyczące okupacji niemieckiej w Warszawie, w tym również zdjęcia dotyczące Holokaustu – przypomniał dyrektor MPW. - Chcemy je w tym albumie pokazać, aby przy okazji przypadającej w nadchodzącym roku 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim również dyskutować z jednej strony o potworności tego, co działo się z rąk Niemców w czasie II wojny światowej w Warszawie, a z drugiej strony pokazać też tych ludzi, choć uchwyconych przez nieżyczliwy i wrogi dla nich obiektyw – podkreślił Jan Ołdakowski.

Zapewnił, że "publikacja będzie pokazywać zdjęcia w sposób bardzo wyważony, przypominając jednocześnie, że robienie zdjęć ofiarom Holokaustu było formą upokarzania".

Autorka/Autor:bż/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24