TVN Warszawa | Ulice

Krakowskie Przedmieście tylko dla pieszych i rowerzystów. Nowy Świat deptakiem nie będzie

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaNowy Świat i Krakowskie Przedmieście znów dla pieszych

W wielkanocne święta Krakowskie Przedmieście zmieni się w deptak przeznaczony wyłącznie dla pieszych i rowerzystów - przekazał stołeczny ratusz. Autobusy pojadą objazdami. Ze względu na remont placu Pięciu Rogów, piesi nie będą mogli korzystać za to z jezdni ulicy Nowy Świat.

"Wiosenna pogoda sprawia, że na warszawskich ulicach pojawia się więcej osób. Deptak na Krakowskim Przedmieściu ma więc swoje uzasadnienie, jednak nie wolno zapominać o wciąż panującej pandemii" - podkreślił ratusz w uzasadnieniu tej decyzji. Deptak na Krakowskim Przedmieściu ma funkcjonować od soboty.

Przypomniano również, że z powodu obostrzeń, które rząd wprowadził ze względu na zwiększającą się liczbę zachorowań na COVID-19, podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem piesi powinni pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zmiany w ruchu

Jak zaznaczył ratusz, w tym roku z powodu remontu placu Pięciu Rogów jezdnia ulicy Nowy Świat (od Świętokrzyskiej do Alej Jerozolimskich) nie zostanie udostępniona pieszym i rowerzystom.

Tymczasowy deptak spowoduje inne zmiany w organizacji ruchu. Krakowskie Przedmieście (i mały fragment Nowego Światu) będzie zamknięte na odcinku od Senatorskiej do Świętokrzyskiej. Zostanie on oznakowany jako strefa zamieszkania. Dopuszczony na nim będzie wyłącznie dojazd mieszkańców z identyfikatorami TK, do posesji, Pałacu Prezydenckiego, do Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego Caritas, zaopatrzenia Centralnej Biblioteki Rolniczej, do Koziej oraz nowożeńców, służb ratunkowych i oczyszczania. Oczywiście również będzie otwarta dla rowerzystów.

Ponadto wjazd uprawnionych pojazdów na zamkniętą ulicę będzie odbywał się ulicami Tokarzewskiego-Karaszewicza i Bednarską. Na Bednarskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy i utrzymany zostanie zakaz zatrzymywania się.

Przejezdne będzie skrzyżowanie ulic Świętokrzyskiej i Nowy Świat, bez możliwości skrętu w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Na wszystkich wlotach Traktu Królewskiego (ulice: Ossolińskich, Karowa, Królewska) będą ustawione bariery betonowe.

Na ulicach Wierzbowej i Moliera w rejonie placu Teatralnego na czas funkcjonowania deptaka zostaną urządzone przystanki autobusowe. W związku z tym obowiązywać tu będzie zakaz zatrzymywania się (także w zatoce postojowej) z informacją o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela.

Autobusy na objazdach

Spowoduje to też zmiany na trasach komunikacji miejskiej. Zmienią się trasy autobusów linii: 102, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44. Objazd deptaka w kierunku północnym, dla linii 116, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 został wytyczony ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką przez plac Małachowskiego, Królewską na plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską. W przeciwnym kierunku – Senatorską, Wierzbową, przez plac Piłsudskiego, Królewską, plac Małachowskiego, Kredytową, Jasną i Świętokrzyską. Taki sam objazd będzie dla linii 106 i 111, które na swoje trasy wrócą na ulicy Królewskiej.

Autobusy 128 i 175 do pętli placu Piłsudskiego od ronda Dmowskiego pojadą ulicami Marszałkowską i Królewską, a w przeciwnym kierunku Senatorską, Wierzbową, przez plac Piłsudskiego, Królewską i Marszałkowską. Ulicą Świętokrzyską, w sobotę - 3 kwietnia, pojadą autobusy linii 102 (w Wielkanoc i poniedziałek wielkanocny nie będą kursowały).

Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona w nocy z poniedziałku na wtorek.

Pisaliśmy też o wstrzymanych w połowie pracach na placu Pięciu Rogów:

Prace trwają na połowie terenu placu
Prace trwają na połowie terenu placuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości