"Otrzymujemy dużo zgłoszeń o wysokich roślinach lub o jęczmieniu płonnym, dlatego w pierwszej kolejności będziemy kosić miejsca, gdzie konieczne jest zapewnienie widoczności i bezpieczeństwa ruchu, a także miejsca, gdzie występuje jęczmień" - poinformowała w komunikacie stołeczna zieleń.
Jak wyjaśniono jęczmień płonny stanowi zagrożenie dla zdrowia psów. "Ostki z kłosów mogą się wbić w łapy psów, dostając się pod skórę, a nawet, w drastycznych przypadkach, w gałkę oczną" - wyjaśniono.
Z koszenia będą wyłączone te tereny, które nie wpływają na bezpieczeństwo i nie ma na nich jęczmienia.
"Prace wykonujemy na terenach przez nas zarządzanych - w pasach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych" - podkreśla zieleń.
Zaczynamy drugie koszenie trawników przyulicznych 🌱 🐕❗ Otrzymujemy dużo zgłoszeń o wysokich roślinach lub o jęczmieniu...
Posted by Zarząd Zieleni Warszawy on Monday, July 21, 2025
Jęczmień płonny
Jęczmień płonny ma we florze Polski status archeofita, czyli gatunku zawleczonego przez człowieka przed końcem XV w. Nie jest inwazyjny w wysokim stopniu, pojawia się głównie w zbiorowiskach ruderalnych i na terenach zurbanizowanych.
Na warszawskich trawnikach osiąga wysokość 20-40 cm. Naturalnie występuje w cieplejszym klimacie np. w basenie Morza Śródziemnego, jednak i u nas znalazł miejsca odpowiednie do życia. Mimo małych wymagań co do siedliska, preferuje miejsca suche, ciepłe, mocno nasłonecznione i o wysokiej zawartości wapnia w glebie. Takie właśnie warunki występują zwykle przy ulicach, gdzie temperatura powietrza nad asfaltem czy chodnikiem osiąga w dzień wysokie wartości, a odczyn gleby, ze względu na obecność resztek budowlanych (np. cementu) jest zasadowy.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: PIOTR KAMIONKA/REPORTER