Premier chce "kierowców z rodzinami" na buspasach. Warszawa ma obawy, inne miasta to przerabiały

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Premier Mateusz Morawiecki o buspasach
Premier Mateusz Morawiecki o buspasachKPRM / YouTube
wideo 2/3
Będą zmiany na buspasach?

Mateusz Morawiecki zapowiedział wpuszczenie samochodów z czterema osobami w środku na buspasy. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich ostrzega, że skończy się to masowym nadużywaniem przepisu. Doświadczenia innych polskich miast pokazują, że nie są to obawy bezpodstawne.

- Ułatwimy poruszanie się kierowców z rodziną po miastach. Wprowadzimy możliwość korzystania z buspasa, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby. Buspas spełnia swoją funkcję, gdy rozładowuje ruch drogowy, a nie kiedy pozostaje pusty - oświadczył podczas swojego expose premier Mateusz Morawiecki.

Prawdopodobnie pierwszy raz w historii III RP temat buspasów trafił do expose wygłaszanego w Sejmie. Ale pomysł nie jest nowy. W ostatniej kampanii Jakub Stefaniak, kandydat PSL na prezydenta Warszawy, proponował, by umożliwić rodzinom "3 plus" korzystanie z pasów dla autobusów. Stefaniak prezydentem nie został, propozycja wróciła za sprawą Morawieckiego, który znów zasiadł w fotelu premiera.

"Rozwadnianie idei buspasów"

O ocenę tych zapowiedzi pytamy Łukasz Puchalskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. - Bardzo cenne, że w expose znalazły się kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego, pomijane przez kilkanaście lat - podkreśla na wstępie Puchalski (premier określił to jako "jeden z priorytetów" swojego rządu, zapowiedział wprowadzenie "pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście"). - Ale najgorszym elementem całego tego przekazu była próba rozwadniania idei buspasów. To jest kolejny typ pojazdu, który chce się z poziomu ustawy wrzucić na buspasy - zauważa.

Przypomnijmy: dziś w Warszawie buspasami mogą jeździć taksówki, służby i miejski transport osób niepełnosprawnych. Buspasy na Radzymińskiej i Trasie Łazienkowskiej otworzono testowo dla motocyklistów, a na podstawie zeszłorocznej ustawy o elektromobilności wjechały na nie także auta elektryczne (to prawo obowiązuje do 2025 roku).

- Wprowadzanie takich zasad na sztywno jest niezrozumiałe. W przepisach ten "lokalny folklor" jest bardzo istotny. Trzeba zostawić większe pole manewru zarządcom dróg - przekonuje Puchalski.

Ale wątpliwości wobec aut z czterema lub więcej osobami na pokładzie jadącymi wśród autobusów jest więcej. - To jest nieegzekwowalne. Trudno uwierzyć, że policjanci będą zatrzymywać pojazdy i liczyć osoby, które są w środku. To jest w polskich warunkach nierealne. W stołecznej policji są wakaty, mówiąc szczerze, ona ma istotniejsze zdania z punktu bezpieczeństwa ruchu drogowego: wyłapywanie kierowców przekraczających prędkość czy tych jeżdżących na czerwonym - argumentuje dyrektor ZDM. I dodaje, że już teraz wielu nieuprawnionych kierowców korzysta z buspasów bezkarnie. - Wśród kierowców funkcjonuje zasada domina, za jednym legalnym pojedzie pięciu nielegalnych - obawia się Puchalski.

Ta opinia jest zbieżna z obserwacjami Artura Węgrzynowicza, który codziennie relacjonuje sytuację na drogach. - Nie dość, że buspasami jeżdżą kierowcy aut do tego nieuprawnionych, to często znacznie przekraczają tam prędkość. Wielokrotnie widziałem też kierowców taksówek, którzy zjeżdżają na ten pas, gdy jest im wygodnie, przecinając w dowolnym miejscu linię ciągłą – opisuje reporter tvnwarszawa.pl.

Poznań testował, ale zrezygnował

Rozwiązanie podobne do zaproponowanego przez premiera (minimum trzy osoby w aucie) sprawdzał Poznań.

- Testowo wprowadziliśmy takie rozwiązanie w dwóch miejscach: na Drodze Dębińskiej i Mostowej. Obowiązywało niespełna dwa lata, a wynikało z chęci promocji jazdy grupowej. Bo z punktu widzenia miasta nie jest pożądana sytuacja, w której samochodem porusza się tylko jedna osoba - mówi nam Łukasz Dondajewski, miejski inżynier ruchu w Poznaniu. Wnioski nie były jednak zadowalające, dlatego miasto zamknęło tę furtkę.

- Niestety problemem było egzekwowanie przestrzegania tego przepisu. Stanowisko policji było jednoznacznie negatywne, zażądała zmiany. W wakacje ujednoliciliśmy reguły poruszania się na wszystkich buspasach w Poznaniu. Poza autobusami mogą się nimi poruszać taksówki, autobusy, służby miejskie, pojazdy elektryczne oraz motocykle i motorowery, a na wybranych również rowery - informuje Dondajewski.

Podobnie jak Łukasz Puchalski za problematyczne uznaje odgórne narzucanie takich przepisów samorządom i wyraża nadzieję, że ustawodawca dopuści pewien zakres swobody w ich stosowaniu.

W Krakowie też się wycofali

Nie najlepsze doświadczenia zebrał także Kraków. Prywatne auta już nie mogą jeździć buspasami.

- Był testowo taki pas autobusowy na Kamieńskiego, wprowadzony na czas remontu, ale już nie funkcjonuje (był dla minimum trzech osób). Sprawiał problemy z egzekucją, gdyż ciężko było ustalić, ile osób podróżuje - tłumaczy Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu.

- Generalnie w wielu miejscach w Krakowie jest problem z przeciążeniem pasów autobusowych, dlatego dalece ostrożny byłbym z wpuszczeniem kolejnych pojazdów, gdyż pasy autobusowe tracą swój sens. Nie wykluczam, że w mniejszych miejscowościach, gdzie problemy komunikacyjne są mniejsze i częstotliwość kursowania komunikacji zbiorowej nie uzasadnia wprowadzania pasów autobusowych, mogłoby być to rozwiązane zasadne. W Krakowie raczej nie byłoby to rozwiązanie pożądane - podsumowuje.

Rzeszów stosuje, ale "nie jest idealnie"

Dalej niż Poznań i Kraków poszedł Rzeszów, gdzie na wszystkich buspasach obowiązuje zasada, że mogą po nich jeździć samochody osobowe, w których są co najmniej trzy osoby. Ale trzeba pamiętać o skali: w stolicy Podkarpacia pasów dla autobusów jest łącznie pięć kilometrów, w Krakowie prawie 20, a w Warszawie - 66. Rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa przyznaje, że reguła jest nadużywana.

- Nie jest idealnie, ponieważ część kierowców łamie zasady, szczególnie w godzinach szczytu i co ciekawsze, są to w większości samochody z rejestracjami spoza Rzeszowa - twierdzi. - Prezydent spotyka się z policją i prosi, aby częściej przyglądali się temu zjawisku i wyciągali konsekwencje – dodaje Chłodnicki.

O szczegóły zasygnalizowanych zmian, termin wprowadzania przepisu i możliwość jego egzekwowania portal tvnwarszawa.pl pyta Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Biuro prasowe premiera zapewniło, że zmiany "zostaną wprowadzone", ale "na szczegóły trzeba jeszcze poczekać".

Za nielegalną jazdę pasem dla autobusów grozi 100 złotych i jeden punkt karny.

Buspas na Trasie ŁazienkowskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

W weekend nowy asfalt zyska jezdnia Wisłostrady na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a Gdańskim. Drogowcy będą kontynuować też prace na Wałbrzyskiej i Głębockiej. Z kolei po długim weekendzie robotnicy pojawią się na Myśliwieckiej. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od ubiegłego tygodnia warszawiacy mogą rezerwować wizyty w urzędzie za pomocą aplikacji Warszawa 19115. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce.

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zapowiedziała apelację od wyroku dla księdza, który spowodował wypadek i uciekł, nie udzielając pomocy rannej 16-latce. Zdaniem śledczych kara orzeczona przez sąd jest zbyt niska.

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Źródło:
PAP

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Antoni Macierewicz, polityk Prawa i Sprawiedliwości w lakonicznych słowach odniósł się do swojego "rajdu" autem po stolicy. Stwierdził, że dziennikarze kłamią, a on nie rozmawiał podczas jazdy przez telefon. Powiedział też, że nie wyprzedzał na pasach.

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wyprawę rowerową drogą ekspresową wybrał się 42-latek. Jak informuje policja, zakończyła się ona mandatem karnym i reprymendą ze strony stróżów prawa, że takie zachowanie na drodze to igranie ze śmiercią.

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Jak stwierdził, koszt inwestycji wyniesie około 200-300 milionów złotych.

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Źródło:
PAP

W kawiarni na serwetkach, w pracowni na kalce, w domu na kartce wyrwanej z zeszytu. Ołówkiem, długopisem i flamastrem. Kazimierz Maciej Piechotka rysował dla przyjemności i zebrania myśli. Rysunki architekta latami leżały w szufladzie, teraz 200 z nich można obejrzeć na wystawie na Bielanach.

Zapomniane rysunki z szuflady znanego architekta

Zapomniane rysunki z szuflady znanego architekta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć pasażerowie, którzy chcieli skorzystać w środę rano z metra. Na jednej ze stacji doszło do awarii urządzeń sterowania ruchem.

Awaria urządzeń sterowania ruchem w metrze

Awaria urządzeń sterowania ruchem w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie chciała jej część radnych, sprzeciwiał się też wojewoda. Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku działa i przynosi pierwsze efekty. Samochodów jest mniej, a pustych miejsc do parkowania więcej. Na Kontakt 24 dostajemy sygnały, że część kierowców parkuje auta przy ulicach sąsiadujących z nową, płatną strefą.

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z siedleckiej drogówki zauważyli mężczyznę, który szedł boso wzdłuż drogi krajowej numer dwa. 46-latek był skrajnie wychłodzony. Temperatura jego ciała spadła do 28 stopni Celsjusza, co zagrażało jego zdrowiu.

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Źródło:
PAP

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 została wykreślona z rejestru zabytków. By ją ratować, władze dzielnicy i stołeczny konserwator zabytków złożyli wniosek o ponowne wciągnięcie murów historycznego budynku na listę. Grozi mu wyburzenie.

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24