Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami polskich miast

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Orszaki Trzech Króli na ulicach miast
Orszaki Trzech Króli na ulicach miast TVN24
wideo 2/2
Orszaki Trzech Króli na ulicach miast TVN24

W Warszawie tradycyjny Orszak Trzech Króli różnił się w tym roku od poprzednich. Trasa prowadziła bowiem Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, które w weekend stały się deptakami. Orszaki przeszły też ulicami innych miast, między innymi w Toruniu, Łodzi i Krakowie. W sumie w Polsce i na świecie takich miejsc było ponad 800.

Dziś w ramach uroczystości Objawienia Pańskiego ulicami 800 miejscowości w Polsce i za granicą przeszły orszaki Trzech Króli.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w 2009 roku w Warszawie. W tym roku orszaki zostały zorganizowane w 800 miastach w kraju i w kilku poza jej granicami. Wyruszyly w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie, w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa "W jasełkach leży!", zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy "Nowy rok bieży". Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.

Maryja i Józef wyruszyli

Tradycyjna warszawska procesja wyruszyła sprzed pomnika Mikołaja Kopernika o godz. 12. Tegoroczna trasa wiodła Traktem Królewskim do placu Zamkowego. To tam w tym roku umiejscowiona była stajenka. Trasa pochodu pokrywała się z weekendową organizacją ruchu na tym odcinku Traktu.

Wydarzenie rozpoczęło się wędrówką Maryi brzemiennej i Józefa, którzy zgodnie z prawdami ewangelicznymi udali się do Betlejem. W Świętą Rodzinę z Dzieciątkiem wcieliło się tym razem małżeństwo, które adoptowało siedmioro dzieci. Po 18 latach doczekali się biologicznego, które podczas orszaku zagra Nowonarodzonego Jezusa.

Pod pomnikiem Kopernika nastąpiło także powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Orszak prowadzi gwiazdor z gwiazdą, za nim podążają kolędnicy z wesołym turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki.

Orszakowi azjatyckiemu towarzyszyły dwa smoki wędrujące tanecznym krokiem. Wraz z orszakiem europejskim maszerował legion rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim karawana pluszowych wielbłądów. Musiały się one mierzyć z diabelskimi ordami, pragnącymi zwieść wędrujących z drogi do Betlejem. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami jechał pojazd królewski z Kacprem XVI, królem Europy, Melchiorem XVI, królem Azji i Baltazarem XVI, królem Afryki.

Na trasie przemarszu zobaczyć można było gospodę, która nie przyjęła Maryi brzemiennej i Józefa, dwór Heroda, króla, który nie mógł znieść wieści o nowonarodzonym królu żydowskim. Drodze towarzyszyły polskie kolędy.

Punkt kulminacyjny

Przed godziną 13 orszak dotarła na plac Zamkowy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokłon trzech królów i złożenie ewangelicznych darów. Na znak radości z narodzin Zbawiciela nazywanego w Biblii "Księciem Pokoju", św. Józef wypuścił w stajence białego gołębia. Poprzez ten akcent organizatorzy nawiązali do trwających na świecie konfliktów zbrojnych apelując o pokój.

Królowie reprezentują ludy na trzech kontynentach, więc zaśpiewali Jezusowi kolędy w swoich rodzimych językach, a następnie złożyli pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana, ofiarując Mu mirrę - znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło - znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto - dar czystego serca i symbol królewskiej misji.

Po oddaniu hołdu Nowonarodzonemu Jezusowi obecni na placu zatańczyli poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi".

Wspólne kolędowanie potrwa w Warszawie do godz. 20. Na scenie wystąpi 125 artystów, w tym m.in. góralska rodzina Dudzików, Dariusz Malejonek, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, zespół muzyczny – Grupa Kumran, Zofia Sydor, Anna Szaja, Karol Makowski i Agnieszka Musiał" - powiedział PAP przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.

ZOBACZ: Stajenka, wielbłądy i pastuszkowie. Tegoroczne Orszaki Trzech Króli pod hasłem "W jasełkach leży!".

Kard. Nycz: Chrystus przyszedł dla zbawienia wszystkich ludzi, także narodów pogańskich

W przypadającą w sobotę uroczystość Objawienia Pańskiego mszy św. w stołecznej archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował m.in. biskup senior Tadeusz Pikus oraz biskupi pomocniczy Michał Janocha.

- W dzisiejszej uroczystości przeżywamy objawienie się światu pogańskiemu, którego znakiem są trzej mędrcy ze Wschodu - tajemnicy wcielanie Syna Bożego - powiedział w czasie liturgii kard. Nycz.

- To, że Chrystus przyszedł dla zbawienia wszystkich ludzi, także dla zbawienia narodów pogańskich, od samego początku było prawdą wiary - powiedział hierarcha. - Dlatego - jak zaznaczył, dziś w sposób szczególny modlimy się w intencji całego świata do którego jesteśmy posłani jako chrześcijanie.

Metropolita warszawski zwrócił także uwagę, że 6 stycznia w Kościele katolickim w Polsce to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom .Wspomniał również o orszakach trzech króli. - Módlmy się w intencji tych wszystkich, którzy idąc dziś w orszaku dają świadectwo wiary w to, co wydarzyło się w Betlejem i objawiło się światu, ale także za tych, do których to orędzie zbawienia będzie docierało - zaapelował kard. Nycz.

Na zakończenie liturgii odbyło się poświęcenie kadzidła i kredy, którą wierni oznaczają swoje domy.

W Toruniu po hiszpańsku

"Orszak Trzech Króli" przeszedł też w sobotę ulicami toruńskiego Starego i Nowego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od wielu lat w grodzie Kopernika orszak odbywa się w stylu hiszpańskim. Wyróżnikiem są figury mędrców nawiązujące do hiszpańskich "gigantes".

Tradycyjnie trasa wiodła od Rynku Staromiejskiego do Nowomiejskiego. W pochodzie uczestniczyły tysiące mieszkańców i gości.

- Wspaniały orszak, w którym my idziemy, śpiewamy, dzielimy się dobrym słowem, patrzymy na siebie życzliwie, przekazujemy sobie znak pokoju, uśmiechamy się do siebie. Bardzo potrzebujemy takich spotkań, bardzo potrzebujemy takiego świętowania - mówił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Dodał, że orszaki mają swój wymiar społeczny i religijny. - Warto, abyśmy spojrzeli na to spotkanie także w taki sposób, że jesteśmy tutaj z powodu Pana Boga. On obdarzył nas miłością. Każdego z nas kocha, bez względu na to, jaka jest historia naszego życia - podkreślił bp Śmigiel.

Królowie i Kopernik

W tym roku ogromne figury nawiązujące do hiszpańskich "gigantes" prowadzili mieszkańcy i goście. W przemarsz zaangażowano także wiele dzieci z toruńskich szkół. Uczestnicy dostali papierowe korony, a obok nich maszerowali m.in. szczudlarze przebrani za diabła i anioła. Używano ognia i wielobarwnego proszku. Było głośno, wesoło, kolorowo. Figurom mędrców towarzyszyła kilkumetrowa postać najbardziej znanego torunianina — Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzono w mieście w całym 2023 roku.

Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił o tym, że w życiu codziennym można przekazywać sobie symboliczne dary. Jego zdaniem zawsze innym można podarować miłość, szczególnie najbliższym, zgodę oraz pokój — w kraju, Europie, na świecie. - To współczesne zamienniki złota, kadzidła i mirry - powiedział Zaleski.

Uczestnicy toruńskiego orszaku podkreślali rodzinny wymiar wspólnego świętowania. - Z gazet wiedziałem, jak ten pochód wygląda, ale nigdy nie miałem okazji w nim iść - mówił pan Piotr, który przybył na Rynek Staromiejski z żoną i synem. Jego bliscy podkreślali, że "gigantes" są większe, niż im się wydawało.

- Nie widziałam w gazetach, że są tu figury zwierząt. Mój odbiór jest bardzo pozytywny. Chcemy przekazywać naszemu synowi naszą kulturę i religię - dodała jego żona. Piotr wskazał, że wcześniej byli w kościele, a ich syn sam wziął kredę, którą razem napiszą na drzwiach mieszkania K+M+B 2024.

Zbiórka pieniędzy

Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2009 r. w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik".

W tym roku organizatorzy planują wesprzeć pierwsze na Litwie hospicjum dziecięce im. Bł. Księdza Michała Sopoćki, prowadzone przez polską siostrę Michaelę Rak. To miejsce nazywane jest "Mostem do Nieba" bądź "Betlejem Miłosierdzia".

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

***

Od soboty do niedzieli, 6-7 stycznia, Trakt Królewski w Warszawie – od palmy na rondzie de Gaulle'a do placu Zamkowego – znów pełni rolę spacerową. Ulice zostały wyłączone z ruchu samochodowego, ale dopuszczony jest ruch rowerów. Objazdami kursują autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44. W tym sezonie zimowym Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat bedą deptakiem nieco dłużej niż w latach poprzednich. Ostatni taki weekend planowany jest na 27-28 stycznia.

Autorka/Autor:katke,mg,wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl