Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami polskich miast

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Orszaki Trzech Króli na ulicach miast
Orszaki Trzech Króli na ulicach miast TVN24
wideo 2/2
Orszaki Trzech Króli na ulicach miast TVN24

W Warszawie tradycyjny Orszak Trzech Króli różnił się w tym roku od poprzednich. Trasa prowadziła bowiem Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, które w weekend stały się deptakami. Orszaki przeszły też ulicami innych miast, między innymi w Toruniu, Łodzi i Krakowie. W sumie w Polsce i na świecie takich miejsc było ponad 800.

Dziś w ramach uroczystości Objawienia Pańskiego ulicami 800 miejscowości w Polsce i za granicą przeszły orszaki Trzech Króli.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w 2009 roku w Warszawie. W tym roku orszaki zostały zorganizowane w 800 miastach w kraju i w kilku poza jej granicami. Wyruszyly w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie, w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa "W jasełkach leży!", zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy "Nowy rok bieży". Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.

Maryja i Józef wyruszyli

Tradycyjna warszawska procesja wyruszyła sprzed pomnika Mikołaja Kopernika o godz. 12. Tegoroczna trasa wiodła Traktem Królewskim do placu Zamkowego. To tam w tym roku umiejscowiona była stajenka. Trasa pochodu pokrywała się z weekendową organizacją ruchu na tym odcinku Traktu.

Wydarzenie rozpoczęło się wędrówką Maryi brzemiennej i Józefa, którzy zgodnie z prawdami ewangelicznymi udali się do Betlejem. W Świętą Rodzinę z Dzieciątkiem wcieliło się tym razem małżeństwo, które adoptowało siedmioro dzieci. Po 18 latach doczekali się biologicznego, które podczas orszaku zagra Nowonarodzonego Jezusa.

Pod pomnikiem Kopernika nastąpiło także powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Orszak prowadzi gwiazdor z gwiazdą, za nim podążają kolędnicy z wesołym turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki.

Orszakowi azjatyckiemu towarzyszyły dwa smoki wędrujące tanecznym krokiem. Wraz z orszakiem europejskim maszerował legion rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim karawana pluszowych wielbłądów. Musiały się one mierzyć z diabelskimi ordami, pragnącymi zwieść wędrujących z drogi do Betlejem. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami jechał pojazd królewski z Kacprem XVI, królem Europy, Melchiorem XVI, królem Azji i Baltazarem XVI, królem Afryki.

Na trasie przemarszu zobaczyć można było gospodę, która nie przyjęła Maryi brzemiennej i Józefa, dwór Heroda, króla, który nie mógł znieść wieści o nowonarodzonym królu żydowskim. Drodze towarzyszyły polskie kolędy.

Punkt kulminacyjny

Przed godziną 13 orszak dotarła na plac Zamkowy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokłon trzech królów i złożenie ewangelicznych darów. Na znak radości z narodzin Zbawiciela nazywanego w Biblii "Księciem Pokoju", św. Józef wypuścił w stajence białego gołębia. Poprzez ten akcent organizatorzy nawiązali do trwających na świecie konfliktów zbrojnych apelując o pokój.

Królowie reprezentują ludy na trzech kontynentach, więc zaśpiewali Jezusowi kolędy w swoich rodzimych językach, a następnie złożyli pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana, ofiarując Mu mirrę - znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło - znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto - dar czystego serca i symbol królewskiej misji.

Po oddaniu hołdu Nowonarodzonemu Jezusowi obecni na placu zatańczyli poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi".

Wspólne kolędowanie potrwa w Warszawie do godz. 20. Na scenie wystąpi 125 artystów, w tym m.in. góralska rodzina Dudzików, Dariusz Malejonek, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, zespół muzyczny – Grupa Kumran, Zofia Sydor, Anna Szaja, Karol Makowski i Agnieszka Musiał" - powiedział PAP przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.

ZOBACZ: Stajenka, wielbłądy i pastuszkowie. Tegoroczne Orszaki Trzech Króli pod hasłem "W jasełkach leży!".

Kard. Nycz: Chrystus przyszedł dla zbawienia wszystkich ludzi, także narodów pogańskich

W przypadającą w sobotę uroczystość Objawienia Pańskiego mszy św. w stołecznej archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował m.in. biskup senior Tadeusz Pikus oraz biskupi pomocniczy Michał Janocha.

- W dzisiejszej uroczystości przeżywamy objawienie się światu pogańskiemu, którego znakiem są trzej mędrcy ze Wschodu - tajemnicy wcielanie Syna Bożego - powiedział w czasie liturgii kard. Nycz.

- To, że Chrystus przyszedł dla zbawienia wszystkich ludzi, także dla zbawienia narodów pogańskich, od samego początku było prawdą wiary - powiedział hierarcha. - Dlatego - jak zaznaczył, dziś w sposób szczególny modlimy się w intencji całego świata do którego jesteśmy posłani jako chrześcijanie.

Metropolita warszawski zwrócił także uwagę, że 6 stycznia w Kościele katolickim w Polsce to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom .Wspomniał również o orszakach trzech króli. - Módlmy się w intencji tych wszystkich, którzy idąc dziś w orszaku dają świadectwo wiary w to, co wydarzyło się w Betlejem i objawiło się światu, ale także za tych, do których to orędzie zbawienia będzie docierało - zaapelował kard. Nycz.

Na zakończenie liturgii odbyło się poświęcenie kadzidła i kredy, którą wierni oznaczają swoje domy.

W Toruniu po hiszpańsku

"Orszak Trzech Króli" przeszedł też w sobotę ulicami toruńskiego Starego i Nowego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od wielu lat w grodzie Kopernika orszak odbywa się w stylu hiszpańskim. Wyróżnikiem są figury mędrców nawiązujące do hiszpańskich "gigantes".

Tradycyjnie trasa wiodła od Rynku Staromiejskiego do Nowomiejskiego. W pochodzie uczestniczyły tysiące mieszkańców i gości.

- Wspaniały orszak, w którym my idziemy, śpiewamy, dzielimy się dobrym słowem, patrzymy na siebie życzliwie, przekazujemy sobie znak pokoju, uśmiechamy się do siebie. Bardzo potrzebujemy takich spotkań, bardzo potrzebujemy takiego świętowania - mówił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Dodał, że orszaki mają swój wymiar społeczny i religijny. - Warto, abyśmy spojrzeli na to spotkanie także w taki sposób, że jesteśmy tutaj z powodu Pana Boga. On obdarzył nas miłością. Każdego z nas kocha, bez względu na to, jaka jest historia naszego życia - podkreślił bp Śmigiel.

Królowie i Kopernik

W tym roku ogromne figury nawiązujące do hiszpańskich "gigantes" prowadzili mieszkańcy i goście. W przemarsz zaangażowano także wiele dzieci z toruńskich szkół. Uczestnicy dostali papierowe korony, a obok nich maszerowali m.in. szczudlarze przebrani za diabła i anioła. Używano ognia i wielobarwnego proszku. Było głośno, wesoło, kolorowo. Figurom mędrców towarzyszyła kilkumetrowa postać najbardziej znanego torunianina — Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzono w mieście w całym 2023 roku.

Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił o tym, że w życiu codziennym można przekazywać sobie symboliczne dary. Jego zdaniem zawsze innym można podarować miłość, szczególnie najbliższym, zgodę oraz pokój — w kraju, Europie, na świecie. - To współczesne zamienniki złota, kadzidła i mirry - powiedział Zaleski.

Uczestnicy toruńskiego orszaku podkreślali rodzinny wymiar wspólnego świętowania. - Z gazet wiedziałem, jak ten pochód wygląda, ale nigdy nie miałem okazji w nim iść - mówił pan Piotr, który przybył na Rynek Staromiejski z żoną i synem. Jego bliscy podkreślali, że "gigantes" są większe, niż im się wydawało.

- Nie widziałam w gazetach, że są tu figury zwierząt. Mój odbiór jest bardzo pozytywny. Chcemy przekazywać naszemu synowi naszą kulturę i religię - dodała jego żona. Piotr wskazał, że wcześniej byli w kościele, a ich syn sam wziął kredę, którą razem napiszą na drzwiach mieszkania K+M+B 2024.

Zbiórka pieniędzy

Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2009 r. w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik".

W tym roku organizatorzy planują wesprzeć pierwsze na Litwie hospicjum dziecięce im. Bł. Księdza Michała Sopoćki, prowadzone przez polską siostrę Michaelę Rak. To miejsce nazywane jest "Mostem do Nieba" bądź "Betlejem Miłosierdzia".

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

***

Od soboty do niedzieli, 6-7 stycznia, Trakt Królewski w Warszawie – od palmy na rondzie de Gaulle'a do placu Zamkowego – znów pełni rolę spacerową. Ulice zostały wyłączone z ruchu samochodowego, ale dopuszczony jest ruch rowerów. Objazdami kursują autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44. W tym sezonie zimowym Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat bedą deptakiem nieco dłużej niż w latach poprzednich. Ostatni taki weekend planowany jest na 27-28 stycznia.

Autorka/Autor:katke,mg,wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl