Śródmieście ogranicza dzikie parkowanie. Wjazd na podwórka z identyfikatorami

Dzięki nowym zasadom parkowania identyfikatory pozwalające na wjazd na podwórka otrzymają mieszkańcy niektórych śródmiejskich ulic. To pilotażowy program uruchomiony przez władze dzielnicy.

Przywracamy podwórka mieszkańcom. Wychodzimy naprzeciw kwestii niewystarczającej liczby miejsc parkingowych i dzikiego parkowania – powiedział cytowany w komunikacie wysłanym do mediów burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Nowe zasady obowiązują od początku lipca. Jak zaznaczył śródmiejski urząd, na razie to wersja pilotażowa.

Trzeba mieć identyfikator

Zmiany obejmują podwórka przy: ulicy Freta 12-38, Gałczyńskiego 3-5, Hożej 29-31 oraz Górnośląskiej 8. Nie zostały one zamknięte czy wygrodzone szlabanem. Przy wjazdach pojawiły się za to znaki zakazu ruchu, które nie dotyczą pojazdów ze specjalnymi identyfikatorami.

Jak przekazali urzędnicy, przepustki mogą bezpłatnie otrzymać mieszkańcy budynków przylegających do podwórek, a także najemcy lokali użytkowych. Dostęp mają oprócz nich służby ratunkowe i miejskie, podmioty świadczące usługi konserwacyjne oraz dostawcy towarów. Brak identyfikatora może skutkować mandatem za niewłaściwe parkowanie.

Urzędnicy chcą w ten sposób ograniczyć zajmowanie miejsc postojowych przez kierowców spoza Śródmieścia, którzy zostawiają tam samochody, by uniknąć opłat w strefie płatnego parkowania. Jak przekonują, często niszczona była przy tym zieleń.

Zmiany obejmą kolejne podwórka

– Chcemy sprawić, że mieszkańcy i użytkownicy lokali nie będą musieli dłużej zostawiać samochodu gdzieś daleko, tylko tuż pod swoim budynkiem. Ta odległość ma znaczenie zwłaszcza dla osób starszych, mających trudności z poruszaniem się, czy też rodziców z dziećmi – podkreślił Daniel Łaga, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Rady Dzielnicy Śródmieście. 

Już wkrótce programem obejmiemy kolejne podwórka. Warto pamiętać, że każde podwórko ma swoją specyfikę, nieco inną sytuację. Właśnie dlatego do sprawy każdego z nich będziemy podchodzić indywidualnie. Teraz jest czas na zweryfikowanie tego, jak nowe zasady sprawdzają się na co dzień – dodał.

Za wydawanie identyfikatorów odpowiedzialny jest Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Wystarczy pobrać wniosek ze strony http://bit.ly/identyfikator_wniosek, wydrukować go i wypełnić. Skan lub zdjęcie podpisanego dokumentu, wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu, należy przesłać na adres kancelaria@zgn.waw.pl. Jak podał dyrektor ZGN Jacek Nowak, dotychczas wydanych zostało 85 identyfikatorów uprawniających do wjazdu na podwórka objęte pilotażem.

Pierwsza była Wola

Taki program w 2018 roku uruchomiły już władze Woli. Możliwość wjazdu, zatrzymania się i parkowania na podwórkach objętych pilotażem mają tam tylko osoby posiadające specjalny identyfikator, służby miejskie oraz usługodawcy i dostawcy świadczący usługi dla mieszkańców bądź najemców lokali użytkowych. Aby otrzymać przepustkę na podwórko, należy posiadać meldunek i tytuł prawny do nieruchomości znajdującej się w obrębie podwórka. Identyfikator dostają też współlokatorzy właścicieli mieszkania oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy także o dzikim parkowaniu w Śródmieściu:

NielegalneParkowanieHoeneWronskiegoRozbrat
Nielegalne parkowanie na Solcu
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Czytaj także: