Powstają kolejne inteligentne skrzyżowania

fot. Lech Marcinczak

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem obejmuje kolejne skrzyżowania. Inteligentne światła pojawią się między innymi na Emilii Plater czy Witosa na wysokości Idzikowskiego.

- Dzięki temu systemowi w godzinę przez dany odcinek ulicy jest w stanie przejechać nawet tysiąc samochodów więcej - zachwala Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Pomagają w tym kamery i regulowana komputerowo sygnalizacja świetlna.

Decyduje komputer

Informacja o panującej na skrzyżowaniu sytuacji jest przekazywana światłowodem do centrum zarządzania, znajdującego się przy ul. Chmielnej. Tam program komputerowy analizuje ruch na konkretnych odcinkach ulic i reguluje fazy zielonego oraz czerwonego światła, dostosowując je do natężenia ruchu.

- Oczywiście wszystko odbywa się w ramach obowiązującej na danej ulicy prędkości - zaznacza Sobieraj.

Kilkadziesiąt inteligentnych skrzyżowań

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem działał jeszcze niedawno na 37 stołecznych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych (m.in. na Wisłostradzie, ul. Czerniakowskiej, Al. Jerozolimskich i Powiślu).

Kilka miesięcy temu do systemu drogowcy dołączyli skrzyżowanie i przejście dla pieszych na Wybrzeżu Szczecińskim w okolicach Stadionu Narodowego, a także Wał Miedzeszyński przy łącznicy mostu księcia Józefa Poniatowskiego.

- Mniej więcej dwa tygodnie temu włączyliśmy do systemu również skrzyżowania Wincentego Witosa i Jana III Sobieskiego oraz Jana III Sobieskiego i Ludwika Idzikowskiego - mówi Sobieraj. - A chcemy "dobić" do 45 miejsc. System wdrażany jest również na skrzyżowaniu Witosa i Idzikowskiego oraz Witosa z Ludwika van Beethovena. Chcemy, żeby zadziałał jeszcze tej zimy - dodaje.

Następne w kolejce będzie przejście dla pieszych przez ul. Emilii Plater na wysokości Dworca Centralnego. Na razie ma jeszcze status tymczasowego, ale sygnalizacja ma zmienić się w stałą w pierwszej połowie tego roku.

Ile to kosztuje?

- Wdrażanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem odbywa się w ramach kosztów modernizacji danego skrzyżowania czy przejścia dla pieszych - tłumaczy Sobieraj. - Tak będzie też w przypadku Emilii Plater. Jesteśmy przed przetargiem, więc nie chcemy zdradzać, jaki to będzie koszt w tym przypadku - dodaje. Ale zaznacza, że cena może sięgnąć około kilkuset tysięcy złotych.

ran/mz

Pozostałe wiadomości