Francuska może zostać deptakiem na dwa tygodnie lub na weekendy

[object Object]
Ulica Francuska może zostać zamkniętaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

- Czy Francuska powinna stać się deptakiem? - pyta lokalne organizacje z Saskiej Kępy dzielnica. I proponuje ograniczenie ruchu kołowego na ulicy przez dwa pełne tygodnie w okresie wakacyjnym. Mieszkańcy bardziej skłaniają się ku opcji weekendowej.

- Inicjatorem jest wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który zwrócił uwagę jak dobrze radzi sobie projekt Otwarta Ząbkowska. Zapytał rządzących dzielnicami, czy widzą na swoich terenach miejsca, gdzie można wprowadzić podobne rozwiązanie. Francuską zaproponował burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski - informuje rzecznik dzielnicy Praga Południe Andrzej Opala.

Wtedy narodził się projekt roboczy "Artystyczna Francuska". Jak wyjaśnia Opala, ulica byłaby zamknięta dla samochodów przez dwa tygodnie, w czasie wakacji. Deptak miałby sprzyjać artystycznym inicjatywom jak koncerty, wystawy czy pokazy. Pomysł pod koniec marca został przedstawiony członkom rady społecznej Święta Saskiej Kępy, czyli grupie zaangażowanych społecznie mieszkańców, aktywnych w różnych lokalnych organizacjach. - Zagłosowali pół na pół - mówi rzecznik.

I dodaje, że ostateczną decyzje podejmie dzielnica, jednak zdanie mieszkańców jest tutaj kluczowe.

Zamknijmy, ale na weekendy

Jak zgodnie twierdzą działacze lokalnych organizacji, propozycja wzbudziła duże kontrowersje wśród mieszkańców, zaniepokojonych możliwością zamknięcia ulicy na dwa tygodnie. Opcja weekendowa budzi większy entuzjazm. - My jako samorząd zapytaliśmy mieszkańców co o tym sądzą. Wielu było przeciwnych, ale sam pomysł stworzenia deptaka ma też licznych zwolenników. Zaczęliśmy dyskutować i wyklarował się pomysł na weekendowe zamykanie ulicy w okresie letnim od piątku wieczorem do niedzieli wieczorem - mówi Tadeusz Rudzki z Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy.

Jak dodaje Przemysław Popkowski ze Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa, takie rozwiązanie trzeba najpierw przetestować. - Wyszliśmy więc z propozycją, żeby zrobić eksperyment w trakcie dwóch lub trzech wakacyjnych weekendów - relacjonuje.

Dlaczego byli na nie?

- Ta ulica pełni funkcję komunikacyjną również lokalnie. Są miejsca pomiędzy Francuską a Wałem Miedzeszyńskim, gdzie można dojechać tylko od strony Francuskiej - odpowiada Rudzki.

Dodaje, że kluczowe są również koszty takiej zmiany. - Sporo zmian w organizacji ruchu i w rozkładach jazdy oznacza, że może to być drogie przedsięwzięcie. My ciągle dopominamy się o remonty chodników czy latarni i w odpowiedzi słyszymy, że nie ma pieniędzy. Dlatego mamy nadzieję, że jeśli zamknięcie dojdzie do skutku, to nie kosztem potrzebnych nam na co dzień inwestycji - podkreśla.

Dzielnica ma w tej kwestii inne zdanie. - Proponując zamknięcie ulicy na dwa tygodnie braliśmy też pod uwagę koszty. Wiąże się to ze zmianą organizacji ruchu i mniej kosztowne byłoby zamknięcie Francuskiej na ciągły okres dwóch tygodni, niż co weekend - podkreśla Kinga Ciukta z południowegopraskiego urzędu.

Nie mieszczą się na chodnikach

Dziś Francuska ulicą spacerową na pewno nie jest, jednak wystarczy zajrzeć tam w niedzielne popołudnie, żeby natknąć się na tłumy. Nie ulega wątpliwości, że warszawiacy lubią spędzać letnie dni na Saskiej Kępie.

- Już teraz w czasie weekendów piesi nie mieszczą się na chodniku, bo zajmują go również restauracyjne stoliki, Veturilo czy "potykacze". Już nie wspominając o rowerzystach czy ludziach na hulajnogach, którzy w obawie przed samochodami, często jeżdżą chodnikiem. Z tego puntu widzenia ograniczenie ruchu kołowego mogłoby przynieść korzyść pieszym - wskazuje Rudzki

Działacze zaznaczają jednak, że w inicjatywie najważniejszy jest program na czas wyłączenia ulicy z ruchu. - To doskonała okazja, żeby wyeksponować dorobek artystów, których w dzielnicy nie brakuje – argumentuje Rudzki. Jak precyzje Przemysław Popkowski, inicjatywa zachęciłaby mieszkańców do aktywności sąsiedzkiej. - Jednak musi być konkretny, atrakcyjny plan, żeby się nie okazało, że będzie to po prostu pusta ulica - zaznacza.

70 miejsc parkingowych

O ile problem parkowania dotyka mieszkańców wszystkich rejonów Warszawy, o tyle na Saskiej Kępie zdaje się być szczególnie dotkliwy. To koronny argument przeciwników pomysłu. Jednak czy naprawdę miejsca parkingowe są tu problemem? - Tak naprawdę mówimy o 750 metrach długości i około 70 miejscach postojowych, bo tyle ich jest na całej długości ulicy - odpowiada Popkowski.

Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta, więc dojazd komunikacją miejską nie powinien stanowić problemu. Stowarzyszenie zwraca też uwagę, że ewentualny objazd powinien być wyznaczony Wałem Miedzeszyńskim, a nie ulicą Saską, która i tak jest już bardzo obciążona.

"Diabeł tkwi w szczegółach"

Dzielnica ma już doświadczenie w zamykaniu Francuskiej przy corocznym Święcie Saskiej Kępy. Wtedy cała Francuska, Paryska i Wersalska znikają dla kierowców na prawie dwa dni. - I większość Kępian jest wtedy zadowolona, świetnie się czuje i współuczestniczy w dobrej zabawie - argumentuje Popkowski.

Projekt ma jednak szansę zaistnieć tylko wtedy, gdy zostanie wykonany z poszanowaniem praw mieszkańców Francuskiej i przylegających uliczek. - Tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach - podkreśla działacz.

Urząd zapewnia, że konsultacje się toczą. Ale właściwie nie wiadomo z kim. - Wstępna propozycja została przedstawiona stowarzyszeniom i Samorządowi Mieszkańców. Wysłaliśmy oficjalne stanowiska z uwzględnieniem poprawki na opcję weekendową i skierowaniem objazdu przez Wał Miedzeszyński, a nie przez ulicę Saską. Teraz czekamy na dalsze kroki i różne propozycje organizacji ruchu. Na razie jest cisza i z tego, co wiem, ze stroną społeczną aktualnie nikt nie rozmawia - mówi Rudzki.

Tymczasem lato zbliża się wielkimi krokami, a potrzebny jest jeszcze czas na przygotowanie nowej organizacji ruchu. Pozostało go niewiele. Jak podkreśla rzecznik dzielnicy "projekt jest w bardzo wstępnej fazie i na konkrety trzeba poczekać". Mają się wyklarować na początku maja.

Marcela Pęciak

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl