Kiedyś spadł tu meteoryt, dziś mogą pochwalić się "słupkozą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Słupki wzdłuż chodnika w miejscowości Baszkówka
Słupki wzdłuż chodnika w miejscowości Baszkówka
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Słupki wzdłuż chodnika w miejscowości Baszkówka Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

W Baszkówce w pobliżu Piaseczna 30 lat temu spadł jeden z najsłynniejszych polskich meteorytów. Dzisiaj miejscowość może zasłynąć ze "słupkozy" przy chodniku, który przemierza średnio jedna osoba na pół godziny. Biało-czerwone słupki ustawione są gęsto na długości około kilometra. Kogo i przed czym mają chronić?

Miejscowość Baszkówka, nieco ponad 10 kilometrów od Piaseczna. Wieś zasłynęła z tego, że 25 sierpnia 1994 roku spadł tu jeden z najpiękniejszych meteorytów na świecie.

"W upalne popołudnie tuż przed godziną szesnastą dało się słyszeć głośny, świszczący szum dobiegający z okolic zenitu. Pracująca w tym czasie w polu mieszkanka Baszkówki, podnosząc głowę do góry, zauważyła jak dwieście metrów od niej ziemia wyleciała w górę. Zawołała ona swojego szwagra i jego syna. Mężczyźni znaleźli w ziemi dół o średnicy 1,5 metra, wokół którego utworzyły się kręgi. W dołku, na głębokości około 25 centymetrów znajdował się jeszcze lekko ciepły kamień" - czytamy na oficjalniej stronie urzędu gminy.

Ważący 15 kilogramów meteoryt nazwano po miejscu, w którym spadł - "Baszkówka". Obecnie przechowywany jest w Instytucie Geologicznym w Warszawie.

Meteoryt Baszkówka Urząd Gminy Piaseczno

"Słupkoza" wzdłuż chodnika

Z czego miejscowość może zasłynąć dziś? Przejeżdżając ulicą Wierzbową reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński zauważył rząd słupków. Na zdjęciach Google Maps z 2013 roku widać, że wtedy chodnika jeszcze tu nie było. Ulicę przebudowano jesienią 2022 roku, pojawił się chodnik, a wraz z nim gęsto ustawione słupki. Co prawda niedaleko znajdują się domy, ale - jak opisuje Zieliński - będąc na miejscu pół godziny widział tylko jedną osobę. - To odludzie - mówi wprost. Mimo to, na odcinku około kilometra ustawiono słupki.

Według ostatnich danych gminy Piaseczno z 2022 roku, Baszkówka liczy 618 mieszkańców. W urzędzie dopytujemy, po co takie zagęszczenie słupków w miejscu, gdzie dziennie przechodzi najwyżej kilkanaście osób? Kogo i przed czym mają one chronić?

- Słupki to element odseparowujący chodnik od sąsiadującego z nim rowu. Zgodnie z przepisami, przy określonej głębokości rowu i nachyleniu skarpy, istnieje wymóg wykonania zabezpieczenia tego typu. Inwestycja dotyczącą przebudowy ulicy Wierzbowej, obejmującą budowę chodnika i odwodnienia, została wykonana zgodnie z projektem przygotowanym przez gminę Piaseczno i zatwierdzonym przez powiat piaseczyński - wyjaśniła Joanna Ferlian-Tchórzewska, rzeczniczka urzędu miasta i gminy Piaseczno.

Żeby pieszy nie wpadł do rowu

O jakiej głębokości rowu mowa? - Wydział inwestycji drogowych przekazał nam informację, że słupki U-12b, ustawione na fragmencie drogi są elementem odseparowującym chodnik od rowu. Na tym odcinku wysokość skarpy wynosi ponad metr i zgodnie z przepisami wykonawca był zobowiązany zastosować w tym miejscu element zabezpieczający pieszego przed ewentualnym wpadnięciem do rowu - tłumaczył nam z kolei Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury gminy Piaseczno.

Jak dodał, odbiór techniczny inwestycji, czyli "przebudowy ulicy Wierzbowej polegającej na budowie chodnika i odwodnienia dokonany został w październiku 2022 roku". - Inwestycja została wykonana zgodnie z projektem i uzgodniona zarówno z zarządzającym drogą jak i zarządzającym ruchem - zapewnił.

Po odpowiedziach udzielonych przez urzędników nasz reporter wybrał się ponownie na ulicę Wierzbową. Jak przyznał, wzniesienie rzeczywiście ma powyżej metra.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP