Centrum Nauki Kopernik z nową pracownią. "Wyjątkowa w skali całego świata"

Autor:
kz/gp
Źródło:
PAP
Trzaskowski: Centrum Nauki Kopernik jest dumą Warszawy
Trzaskowski: Centrum Nauki Kopernik jest dumą WarszawyTVN24
wideo 2/7
TVN24Trzaskowski: Centrum Nauki Kopernik jest dumą Warszawy

Nowość w Centrum Nauki Kopernik. W piątek otwarto tam nową placówkę edukacyjną - Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. W nowoczesnym budynku mieści się ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym będą między innymi tworzone nowoczesne narzędzia edukacyjne.

Uroczystość otwarcia Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, działającej w ramach Centrum Nauki Kopernik odbyła się w piątek. Udział w niej wzięli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer oraz przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy Ewa Janczar.

"Ważny dzień dla nauki"

- Otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ważny dzień dla nauki. Uruchamiamy tu dziś wyjątkowe w skali nie tylko naszego kraju, ale też całego świata, centrum naukowo-badawcze, w którym z myślą o mieszkańcach Warszawy naukowcy z Polski i całego świata będą realizować swoje projekty od A do Z - podkreślił podczas wydarzenia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W jego opinii dzięki Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego "lepiej poznamy i zrozumiemy tajniki ludzkiego umysłu oraz procesy uczenia się". - Bardzo się cieszę, że Warszawa wsparła ten projekt i przekazała teren na budowę tego imponującego obiektu oraz blisko 28 mln zł na prace budowlane, wykończeniowe i instalacyjne - dodał Trzaskowski.

Budowę Pracowni wsparł też samorząd województwa mazowieckiego, którzy przekazał z funduszy unijnych ponad 16,7 mln zł. -Bardzo mnie cieszy, że mogliśmy przyczynić się do powstania tak kreatywnego i inspirującego miejsca, a tym samym mamy swój udział w rozwoju nowoczesnej edukacji i komunikacji naukowej nie tylko na Mazowszu, lecz także w całym kraju. Tym bardziej, że to jedyne takie miejsce w Polsce - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

- Zawsze będziemy wspierać ciekawe i wartościowe inicjatywy naukowe, bo edukacja i rozwój najmłodszych mieszkańców Mazowsza jest naszym priorytetem - zapewnił marszałek.

- Stołeczni radni zadecydowali, aby z budżetu miasta przeznaczyć środki na tę inwestycję. To bardzo potrzebne miejsce, bo świat, w jakim żyjemy, potrzebuje takich interoperacyjnych miejsc, w których można prowadzić działalność badawczo-rozwojową – podkreśliła z kolei przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy Ewa Janczar.

"Chcemy projektować rozwiązania służące edukacji"

Podczas uroczystości głos zabrał także dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. - Wykorzystując wiedzę dotyczącą uczenia się, chcemy projektować rozwiązania służące edukacji i komunikacji naukowej nowej generacji. Skutecznie łączyć nauczanie w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych z zainteresowaniami, pasjami i potrzebami współczesnych uczniów oraz możliwościami, jakie oferują nam dziś technologie - mówił Robert Firmhofer.

W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zgromadzono 1,5 tys. różnych sprzętów, z czego ponad 250 typów urządzeń, w tym m.in. 34 zaawansowane technologicznie mikroskopy, 17 robotów przemysłowych, sondy pomiarowe czy duże maszyny warsztatowe i drukarki 3D.

W budynku PPK jednorazowo może zmieścić się 600 osób. - Ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6000 metrów kwadratowych - przekazało w komunikacie Centrum Nauki Kopernik.

- Jednym z najciekawszych elementów architektonicznych obiektu jest elewacja wykonana z wypełnionych powietrzem dwuwarstwowych poduszek z membrany ETFE, cechującej się odpornością na zanieczyszczenia, chemikalia i ekstremalne zmiany temperatury. Przepuszcza dużo światła (od 90 proc. do 95 proc.), jednocześnie izolując wnętrze termicznie. Dzięki temu eksploatacja budynku wymaga mniejszej ilości energii, potrzebnej choćby do oświetlania, ogrzewania i chłodzenia wnętrz. To nie jedyne prośrodowiskowe rozwiązanie w budynku Pracowni - dodało CNK.

Dodatkowo na dachu nowego budynku znajdują się panele fotowoltaiczne oraz instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach. 

Autor:kz/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości