Parkingi to "błąd urbanistyczny". Proponują mokradła na placach w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Plac Konstytucji w przyszłościProjekt "Śródmiejskie mokradła"/Jakub Bąbik, Aleksandra Krawczyk, Monika Popkiewicz

Zamiast zaparkowanych gęsto samochodów, trawy, krzewy, drzewa, a nawet łąki, mchy i trzciny - taką wizję śródmiejskich placów Bankowego, Defilad i Konstytucji snuje trójka studentów wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Ich zdaniem to kierunek, w którym powinno iść miasto w obliczu ekstremalnych zmian klimatycznych.

Projekt "Śródmiejskie mokradła" nie jest nowy. Przygotowana przez troje studentów Politechniki Warszawskiej - Jakuba Bąbika, Aleksandrę Krawczyk i Monikę Popkiewicz - wizja utworzenia mokradeł na placach stołecznego Śródmieścia została zgłoszona w ubiegłym roku do konkursu "FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?" organizowanego przez Fundację Puszka oraz ratusz. Studenci wzięli na tapet trzy place: Bankowy, Defilad i Konstytucji.

Parkingi na placach - "błąd urbanistyczny"

"Wycieczka po satelitarnej mapie Warszawy zainspirowała nas do wykorzystania potencjału największych zabetonowanych terenów miasta - parkingów. Na mapie widać jak na dłoni, że miejsca postojowe zdominowały Warszawę. Zajmują większość powierzchni nawet najbardziej reprezentacyjnych placów" - czytamy w opisie projektu na stronie konkursowej.

"Uważamy, że ten błąd urbanistyczny można skutecznie naprawić i betonowe połacie zamienić w miejskie mokradła. Będą to tereny, które utworzą w tkance miasta zielone oazy, czyli tereny zdolne magazynować wodę. Chcemy wprowadzić do miasta zieleń inną od trawników spotykanych na miejskich skwerkach. Oprócz drzew i krzewów zwykle spotykanych w parkach, będą tam łąki, mchy, trzciny i rośliny wodne" - argumentują autorzy.

Plac Konstytucji obecnieProjekt "Śródmiejskie mokradła"/Jakub Bąbik, Aleksandra Krawczyk, Monika Popkiewicz

"Śródmiejskie mokradła" przepadły w konkursowej rywalizacji z innymi projektami. Autorzy nie zdobyli ani nagrody, ani wyróżnienia w żadnej z kategorii. Jednak po kilku miesiącach pomysł przebił się do szerszego grona odbiorców za sprawą mediów społecznościowych. Jego wizualizacje zaczęli udostępniać miejscy aktywiści, a pod ich postami rozgorzały dyskusje.

O projekcie przypomniał między innymi radny z Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz. Na swojej stronie na Facebooku zamieścił wizualizacje pokazujące, jak mógłby wyglądać odmieniony według wizji studentów plac Konstytucji.

"Śródmiejskie mokradła" to manifest

O co chodzi w "Śródmiejskich mokradłach" pytamy jedną z autorek projektu Monikę Popkiewicz. - Zasadniczo projekt jest manifestem, który ma pobudzić myślenia o tym, jak zagospodarowujemy przestrzeń i czy można zrobić z nią coś lepszego. Nie należy odbierać go zbyt dosłownie. Pokazujemy raczej kierunek, w którym powinno pójść miasto. Kierunek wyrażony dość radykalnie, dlatego, że naszym zdaniem Warszawa, jak i wiele innych współczesnych miast ma silną potrzebę zmian. To też odpowiedź na kwestię zmian klimatycznych. Coraz częściej doświadczamy ekstremalnych zjawisk, takich jak wysokie temperatury czy obfite opady deszczu - tłumaczy Popkiewicz.

Jak zauważa, utarła się wizja futurystycznych miast jako miejsc, gdzie wyrastają szklane wieżowce, a pomiędzy nimi latają samochody. - Naszym zdaniem to nie jest odpowiedni kierunek. Uważamy, że należy wracać do natury z zastosowaniem metod low-tech, a w tym przypadku sadzenia zieleni i tworzenia powierzchni o wysokich zdolnościach oczyszczania powietrza i magazynowania wody. W ten sposób tworzyć lepsze miejsce do życia - twierdzi współautorka "Śródmiejskich mokradeł".

Zaznacza, że to właśnie centra miast mierzą się z takim problemami jak wyspy ciepła i niedobór powierzchni biologicznie czynnej. W Śródmieściu nie ma zbyt wiele zieleni, która mogłaby ochładzać nagrzane powietrze. - Ten projekt to też odpowiedź na potrzeby ludzi w mieście. Wybraliśmy te konkretne przestrzenie, bo chcieliśmy pokazać, że nawet w tak gęstej tkance, jest miejsce na zieleń - dodaje Monika Popkiewicz. Podkreśla również, że parkingi w tych miejscach to zmarnowany potencjał wizerunkowy oraz środowiskowy.

Nasza rozmówczyni zastrzega, że "Śródmiejskie mokradła" to nie projekt wykonawczy. Ale koncepcja jest prosta, a jej główna idea to stworzenie ogrodu deszczowego zatrzymującego wodę. - W momencie, gdy spadłby ulewny deszcz, woda zamiast spływać od razu do studzienek i nadwyrężać możliwości kanalizacji miejskiej, byłaby magazynowana przez rośliny. Potem stopniowo woda paruje i ochładza nagrzane powietrze - podsumowuje Monika Popkiewicz.

Plac Konstytucji w przyszłości po opadach deszczuProjekt "Śródmiejskie mokradła"/Jakub Bąbik, Aleksandra Krawczyk, Monika Popkiewicz

Przeczytaj także: Drzewa, nowe place i lustro wodne zamiast tunelu dla samochodów. Tak zmieni się rejon Złotej i Zgody

Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i Zgoda
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i ZgodaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Projekt "Śródmiejskie mokradła"/Jakub Bąbik, Aleksandra Krawczyk, Monika Popkiewicz

Pozostałe wiadomości

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Bez świateł wjechał w nocy pod prąd na jedną z głównych ulic miast. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl