Kamienica po Empiku przy Nowym Świecie miała zostać wydzierżawiona na 10 lat. Po dopięciu formalności z wojewodą ratusz szykował się do ogłoszenia przetargu. Ale wstrzymał procedurę, bo zainteresowanie nieruchomością wyraziło niespodziewanie jedno z ministerstw.
Już przeszło trzy lata minęły od wyprowadzki Empiku z kamienicy pod adresem Nowy Świat 15/17. Ostatnią książkę sprzedano tu 28 lutego 2022 roku. Od tego czasu budynek jest zamknięty na cztery spusty, niszczeje. Pustostan w prestiżowej lokalizacji kłuje w oczy zarówno turystów, którzy spacerują Traktem Królewskim i fotografują się z palmą na rondzie de Gaulle'a, jak i mieszkańców, których kilka pokoleń zaopatrywało się tu w prasę, literaturę i muzykę.
Empik wyniósł się po 71 latach, bo nie zaakceptował podwyżki czynszu oczekiwanej przez ratusz. Nie mógł dogadać się także w sprawie kompleksowego remontu, którego wymaga kamienica. Swój flagowy salon otworzył w zrekonstruowanym pawilonie Cepelii kilkaset metrów dalej.
Zbyt drogi remont
Po wyprowadzce Empiku o budynek upomniał się ówczesny wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (PiS). Nieruchomość należy do Skarbu Państwa, urząd miasta tylko nią zarządzał, zatrzymując 25 procent czynszu. Radziwiłł utworzył tam tymczasowy punkt pomocowy dla Ukraińców uciekających przed wojną, a docelowo chciał urządzić wydział obsługujący interesantów, m.in. cudzoziemców. Z tych planów nic nie wyszło, bo oferty w przetargu okazały się zbyt drogie.
Kolejny wojewoda Tobiasz Bocheński (PiS) nie był zainteresowany lokalizowaniem tam jednostek urzędu. Jesienią 2023 roku budynek wrócił pod skrzydła prezydenta Warszawy.
Roszczenia opóźniły proces
W mieście postanowiono, że kamienica zostanie wydzierżawiona na maksymalny możliwy okres, czyli 10 lat, i to na najemcę scedowany zostanie kosztowny remont. Ale przez kolejny rok sprawa nie posunęła się do przodu.
Jak dowiadujemy się w ratuszu, zwłoka wynikała z roszczeń do nieruchomości, które zgłosił RUCH, firma dziś wygaszana, wcześniej - przez dziesiątki lat - główny kolporter prasy w Polsce. Postępowanie uwłaszczeniowe toczyło się przed Wojewodą Mazowieckim, a następnie Ministrem Rozwoju i Technologii.
"Od razu po zakończeniu postępowania i ostatecznym rozstrzygnięciu, że RUCH S.A. nie nabył prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości, miasto rozpoczęło działania zmierzające do znalezienia podmiotu, który byłby w stanie wyremontować ten obiekt, a następnie rozpocząć w nim prowadzenie działalności" - poinformował nas wydział prasowy ratusza.
Wojewoda dał zielone światło
Sprawy nabrały tempa w październiku ubiegłego roku, kiedy stołeczny Zarząd Mienia założył do wojewody Mariusza Frankowskiego (PO) wniosek o zgodę na 10-letnią dzierżawę. W listopadzie urząd wojewódzki poprosił o uzupełnienie brakujących dokumentów i informacji. Niedługo później sprawę udało się domknąć.
"Wojewoda mazowiecki zarządzeniem z 18 grudnia 2024 roku wyraził zgodę na wydzierżawienie miastu nieruchomości, pod adresem Nowy Świat 15/17, w drodze przetargu nieograniczonego na 10 lat" - potwierdziła nam Joanna Bachanek, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.
Miasto wstrzymało procedurę
Mając zgodę wojewody, miasto mogło zabrać się za przygotowanie przetargu. Ostatecznie go jednak nie ogłosi.
"Pomimo uzyskania zgody wstrzymaliśmy się z procedurą przetargową, ponieważ swoje zainteresowanie nieruchomością zgłosiło Ministerstwo Kultury. Mając na uwadze wyjątkowy, zabytkowy charakter nieruchomości i lokalizację w samym centrum stolicy, miasto popiera inicjatywę przeznaczenia środków z budżetu państwa na remont budynku i stworzenie w tym miejscu przestrzeni otwartej dla mieszkańców" - przekazał tvnwarszawa.pl wydział prasowy ratusza.
Jaki plan wobec Nowego Światu 15/17 ma resort kultury? Galeria, mediateka, a może siedziba, któregoś z podległych mu instytutów?
"Wspólnie z urzędem miasta analizujemy możliwości wykorzystania kulturotwórczych lokalizacji w Warszawie i przywrócenie ich do warszawskiej tkanki miejskiej, m.in. właśnie budynku przy Nowym Świecie. O wynikach rozmów będziemy informować po ich zakończeniu" - odpisało enigmatycznie centrum informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Socrealistyczna kamienica
Socrealistyczną kamienicę zbudowano w latach 1949-1950 roku. Był to gmach Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy. Na elewacji po stornie Alej Jerozolimskich wykuto charakterystyczny napis: CAŁY NARÓD BUDUJE SWOJĄ STOLICĘ. Łącznik z sąsiednim budynkiem ozdobiono mozaiką przedstawiającą scenę zamachu na Café Club, kawiarnię tylko dla Niemców, która działała w tej okolicy w czasie okupacji.
W 1951 w budynku otwarto Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli protoplastę Empiku. 11 listopada 2020 narodowcy starli się tu z policją, co prześmiewczo nazwano "bitwą pod Empikiem". Od 2022 roku obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Klemens Leczkowski, tvnwarszawa.pl