Na nagraniu udostępnionym na platformie X przez Piotra Fijałkowskiego z ruchu Obywatele RP widać Anitę Czerwińską, posłankę Prawa i Sprawiedliwości, która schyla się do leżącego przy pomniku smoleńskim wieńca i odrywa przymocowaną do niego tabliczkę.
- To jest własność pana Zbigniewa Komosy, który ustawił tu wieniec - krzyczy do Czerwińskiej mężczyzna nagrywający scenę. - Ja to udostępnię w mediach. Pani zdewastowała wieniec - powiedział.
- Nie zdewastowałam - zaprzeczyła, nie przerywając demontażu. Kiedy w końcu udało się jej oderwać tabliczkę, zabrała ją ze sobą, a wieniec odstawiła pod pomnik.
Mężczyzna nawołuje do policjantów, którzy znajdowali się przy pomniku do tego, aby interweniowali. - Zrobiłem wszystko, co miałem zrobić. Pan mnie nie poucza - tłumaczy nagrywającemu jeden z funkcjonariuszy. - To jest pani poseł, ma immunitet. Nie będę się z nią przecież szarpał - stwierdził.
.@TeresaCzerwnska z @pisorgpl zniszczyła wieniec, który przed pomnikiem smoleńskim złożył @KomosaZbigniew i przywłaszczyła sobie tabliczkę, którą wyrwała z tego wieńca.pic.twitter.com/olFr8y3xSy
— Obywatele RP Kielce - Piotr Fijałkowski (@ObywateleRPKiel) January 10, 2024
Kaczyński też zniszczył tabliczkę
Do podobnego incydentu doszło w październiku ubiegłego roku podczas 162. miesięcznicy katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Przed pomnikiem pojawił się też wieniec środowisk opozycyjnych wobec PiS z tabliczką z napisem: "Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który ignorując wszelkie procedury nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju. Naród polski". Jak się okazało - przyniesiony na uroczystość przez przedsiębiorcę Zbigniewa Komosę.
Na udostępnionym wtedy nagraniu widać, jak Jarosław Kaczyński zatrzymuje się przy wieńcu, czyta napis i podnosi wiązankę. Próbuje oderwać tabliczkę, która spada na kamienne płyty i rozbija się. Po wszystkim lider PiS odkłada kwiaty na miejsce. Jeden z aktywistów krzyczał do policjantów, aby zatrzymali prezesa PiS. Ten z kolei, powołując się na to, że był wiceministrem do spraw bezpieczeństwa, instruował funkcjonariuszy, aby wylegitymowali mężczyznę.
Na komendę wpłynęły dwa zawiadomienia w tej sprawie. Pierwsze dotyczyło uszkodzenia tabliczki wieńca, które zgłosił Komosa. Drugie obejmowało usiłowanie kradzieży telefonu jednemu z demonstrantów, który nagrywał wydarzenia na placu Piłsudskiego. Dokumenty trafiły do prokuratury, ale ta oba postępowania umorzyła. - Analiza materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, a w szczególności nagrań wykonanych przez uczestników zdarzenia, wykazała, że opisywane zachowania nie wypełniają znamion czynu zabronionego, stąd też podęto decyzje o umorzeniu dochodzeń w sprawie - poinformował prokurator Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Bez barierek i przepychanek
W środę, 10 stycznia, tradycyjnie odbyła się kolejna miesięcznica, z tą różnicą, że bez wojskowej asysty, barierek i przepychanek pomiędzy policjantami a protestującymi. Co prawda, wydarzenie obserwowali funkcjonariusze policji, ale - zgodnie z zapowiedziami ministra spraw wewnętrznych - nie były to tak liczne siły, jakie towarzyszyły miesięcznicom w przeszłości. Nie było konieczności interwencji służb, wydarzenie przebiegło spokojnie.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Obywatele RP Kielce - Piotr Fijałkowski/x.com