Przygotuj się na:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - EKSPRESOWE AUTOBUSY

Ratusz poinformował, że w najbliższy weekend zostaną uruchomione trzy dodatkowe linie autobusowe. Będą dowoziły mieszkańców w okolice cmentarzy.

James Bond z misją w Warszawie. IPN: interesował się niewiastami

TVN Warszawa | Śródmieście

Źródło:
tvnwarszawa.pl
James Bond był z misją z WarszawieTVN24
wideo 2/4
TVN24James Bond był z misją z Warszawie

Nazywał się Bond. James Albert Bond. Z tajną misją przybył do Warszawy. Nie, to nie jest scenariusz nowej części filmów o agencie 007. To odkrycie Instytutu Pamięci Narodowej.

Instytut Pamięci Narodowej poinformował o swoim odkryciu na Facebooku. Dokumenty potwierdzają, że James Albert Bond przyjechał do Polski 18 lutego 1964 roku. Oficjalnie zajmował stanowisko sekretarza-archiwisty attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej.

Jak zauważa IPN, "przybycie tak znanego agenta nie uszło uwadze funkcjonariuszom Departamentu II (kontrwywiadu) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Założono sprawę operacyjnej obserwacji o kryptonimie 'Samek' i poddano go ścisłej inwigilacji. Ustalono, że Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i 'interesował się niewiastami'. Kontaktów z obywatelami polskimi – nie stwierdzono. W październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego, aby 'penetrować obiekty wojskowe'" - podał IPN.

Jak wskazano, dyplomata zdawał sobie sprawę, że jest obserwowany. Prawdopodobnie dlatego stwierdził, że nie ma szans na zdobycie cennych informacji. "Dlatego też 21 stycznia 1965 r. James Bond opuścił terytorium PRL. Po jego pobycie pozostały karty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące sprawy operacyjnej obserwacji" - czytamy dalej w poście instytutu.

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości

Czy James Albert Bond to ten Bond? Czy nosił kryptonim 007? Tego w archiwach IPN najwyraźniej nie znaleziono. Ale wpis IPN został skomentowany przez brytyjską ambasadę. Pojawiło się tam GIF z Danielem Craigiem.

Craig to aktualny Bond. Ostatnia część serii z jego udziałem - "Nie czas umierać" wejdzie do kin za dwa miesiące. W ostatnich dniach pojawiła się też nowa plotka o tym, kto miałby go zastąpić. Według serwisu "The Vulcan Reporter" Bonda zagra Tom Hardy. Informacja obiegła media społecznościowe, ale nie została oficjalnie potwierdzona.

Pobyt Jamesa Alberta Bonda w Warszawie to niejedyny polski akcent w biografii 007. Jeden z jego rywali, Ernst Blofeld, miał urodzić się w Gdyni.

katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum IPN / Facebook