Zbudowali, a potem długo poprawiali. Przetarg na gospodarza Przystani Warszawa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ośrodek powstał przy Zaruskiego
Ośrodek powstał przy Zaruskiego
wideo 2/4
Przystań Warszawa

Miasto szuka dzierżawcy Przystani Warszawa, czyli kompleksu budynków na Cyplu Czerniakowskim. Zatopione w zieleni drewniane budynki zostały wybudowane kilka lat temu, ale wymagały tylu poprawek, że od kilku lat stoją puste. Przystań ma być domem warszawskich organizacji wodniackich i ekologicznych, które działają nad Wisłą.

W poniedziałek miasto ogłosiło "przetarg na wydzierżawienie na okres do 8 lat terenu kompleksu budynków położonych przy ul. Zaruskiego na Cyplu Czerniakowskim". W warunkach konkursu zaznaczono, że przestrzeń i obiekty powstały z przeznaczeniem na prowadzenie ośrodka wspomagającego uprawianie sportów wodnych.

Zielona enklawa dla wodniaków

Przy okazji ogłoszonego przetargu ratusz przypomina, że łączna powierzchnia drewnianych budynków to 1,8 tysiąca metrów kwadratowych. I podaje, że "mogą w nich znaleźć swoje siedziby organizacje pozarządowe związane z ekologią, naturą, a także kluby sportowe prowadzące sekcje sportów wodnych". "To wspaniałe miejsce na spacery ornitologiczne nad Wisłą, rejsy tematyczne, wiślane spływy kajakowe" - dodaje w komunikacie urząd miasta.

- Nad Wisłą, zatopione w zieleni, ale tylko 10 minut rowerem od ścisłego centrum – jesteśmy w miejscu, które może stać się jednym z najpiękniejszych zakątków stolicy. To Przystań Warszawa. Enklawa, która będzie służyć przede wszystkim wodniakom – kajakarzom, wioślarzom, żeglarzom. Przygotowujemy przetarg na ośmioletnie zarządzanie tą przestrzenią, chcemy żeby była prawdziwą przystanią zieleni, wygody i wolnego czasu – mówi, cytowany w komunikacie, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Przystani Warszawa znajdą się kawiarnie i restauracja z ogródkami. Wszystko ma mieć w założeniu charakter ogólnodostępny. Na sąsiedniej działce tuż przy wejściu głównym znajduje się ogólnodostępna siłownia plenerowa.

Oprócz parterowych drewnianych budynków na terenie znajduje się jeden dom dwukondygnacyjny – żelbetowy hangar wkopany w skarpę z dwoma drewnianymi nadbudowami stanowiącymi "bramę do cypla".

Bosmanat i kładka pieszo-rowerowa

Urzędnicy zapewniają też, że przystań będzie doskonałym miejscem do spacerów. Tunelem będzie można przedostać się pod ulicą Zaruskiego do rejon basenu Portu Czerniakowskiego. W porcie zaś zlokalizowano pływający pomost z platformą widokową oraz z dwoma częściami pełniącymi role cumownicze.

Za zieleń na terenie Przystani Warszawa będzie odpowiadała miejska jednostka – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

W planie jest także budowa drewnianej kładki pieszo-rowerowej przez kanał portowy. W ubiegłym roku został natomiast rozstrzygnięty projekt na budowę bosmanatu.

Setka rzeczy do poprawy

O pomyśle po raz pierwszy informowaliśmy w 2013 roku. Strażnicy miejscy szykowali się wówczas do opuszczenia baraków, które odziedziczyli po jugosłowiańskich budowniczych błękitnego wieżowca. Pracowali tam dwie dekady, później przenieśli się na Młynarską. Baraki miały zostać rozebrane, przeniesione na Cypel Czerniakowski i stać się miasteczkiem wodniackim, domem dla organizacji pozarządowych działających nad Wisłą. Okazało się jednak, że są w kiepskim stanie, dlatego odzyskany materiał wykorzystano tylko częściowo.

Efekt robił wrażenie - budynki wśród drzew, ustawione niesymetrycznie, bo projektantom i urzędnikom zależało, żeby nie wycinać drzew. Finał prac przewidziano na jesień 2017, potem miał odbyć się konkurs na gospodarza przystani, by na wiosnę 2018 mogła ruszyć pełną parą. W czerwcu 2017 roku wiceprezydent Michał Olszewski mówił o kwietniu 2018. Ośrodka jednak nie uruchomiono.

W maju 2019 roku informowaliśmy, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił wydania pozwolenia na użytkowanie. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. braku wentylacji mechanicznej oraz niewydzielenia pomieszczeń w budynkach. Budynki zostały ogrodzone metalowym płotem.

W 2021 roku Zarząd Zieleni informował o zleceniu prac budowlano-wykończeniowych. W dokumentach przetargowych można było znaleźć między innymi kilkustronicową listę zleconych prac, drobnych i poważnych. Liczyła około stu pozycji.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Zabieranie go stamtąd wywołałoby kolejną wojnę, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne - powiedział o pomniku smoleńskim w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

Źródło:
TVN24

Co dalej z Lotniskiem Chopina i Centralnym Portem Komunikacyjnym? Rafał Trzaskowski stwierdził, że budowa CPK zniszczyłaby Okęcie, będące "jednym z największych atutów Warszawy", przyciągającym do miasta biznes. Zaznaczył jednak, że sprawa z CPK wyglądałaby inaczej, gdyby Lotnisko Chopina w stolicy zostało.

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Źródło:
PAP, Radio Zet

W podwarszawskim Józefowie doszło do pożaru w budynku strzelnicy. Nikomu nic się nie stało. Strażakom udało się opanować ogień.

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ścigała ich policja, uderzyli z impetem i zniszczyli wartą 800 tys. zł karetkę pogotowia, i uciekli. Policja szybko ich znalazła, ale zarzutów nie usłyszeli, wyszli na wolność. - Uderzenie było tak silne, że ponad trzytonowy ambulans przewrócił się na bok jak zabawka. Gdyby na pokładzie ambulansu przebywał pacjent, prawdopodobnie zginąłby na miejscu - tak opisują wypadek przedstawiciele pogotowia.

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Barbara Socha ma być pierwszą zastępczynią Tobiasza Bocheńskiego w ratuszu, o ile kandydat popierany przez PiS wygra wybory na prezydenta Warszawy. Socha to była wiceminister rodziny i pełnomocnik ds. polityki demograficznej w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Źródło:
PAP

Ośmioletni Wiktor w swoim brytyjskim akcie urodzenia jako rodziców ma wpisane dwie matki. Kobiety chciały, by tak samo było w polskich dokumentach. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w tej sprawie.

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

Źródło:
TVN24

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. W środę kierowca usłyszał w środę zarzuty spowodowania wypadku i jazdy pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnwarszawa

Sąd zdecydował o areszcie dla mężczyzny, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autokar wiozący wycieczkę szkolną uderzył w tył ciężarówki z naczepą. Do szpitala trafiło dwoje dzieci. Do zderzenia doszło na trasie S8 pod Nadarzynem. Są utrudnienia.

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski zapowiedział w radiu ZET konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w stolicy. Odbędą się one po wyborach samorządowych. Prezydent stolicy wyliczył także, iloma schronami dysponuje Warszawa.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Źródło:
PAP, Radio Zet

Mieszkańcy jednego z domów na Woli wezwali policję do agresywnego sąsiada. 45-latek odpowie za groźby i uprawianie konopi indyjskich.

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śledczy ustalili, że śmierć agresywnego 25-latka podczas interwencji policji nie miała związku z działaniami policjantów. Mężczyzna miał zadławić się wymiocinami, bo był pod wpływem narkotyków. Prokuratura umorzyła śledztwo.

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

Źródło:
PAP

Tragiczny pożar domu w Sochaczewie (Mazowieckie). W spalonym pomieszczeniu strażacy odnaleźli nieprzytomną kobietę. Mimo akcji ratunkowej, życia poszkodowanej nie udało się uratować

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły cztery lata odkąd uszkodzeniu uległa brama Kancelarii Prezydenta. Jej odbudowę zaplanowano na ten rok. Szukany będzie wykonawca prac.

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Źródło:
PAP

W Łomiankach ofiarą kłusownika padł wilk. Zwierzę wpadło w zastawione nad Wisłą wnyki. Podobnych pętli było siedem. Strażnicy miejscy apelują, by zgłaszać je służbom.

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Źródło:
PAP

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl