Zbudowali, a potem długo poprawiali. Przetarg na gospodarza Przystani Warszawa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ośrodek powstał przy Zaruskiego
Ośrodek powstał przy Zaruskiego
wideo 2/4
Przystań Warszawa

Miasto szuka dzierżawcy Przystani Warszawa, czyli kompleksu budynków na Cyplu Czerniakowskim. Zatopione w zieleni drewniane budynki zostały wybudowane kilka lat temu, ale wymagały tylu poprawek, że od kilku lat stoją puste. Przystań ma być domem warszawskich organizacji wodniackich i ekologicznych, które działają nad Wisłą.

W poniedziałek miasto ogłosiło "przetarg na wydzierżawienie na okres do 8 lat terenu kompleksu budynków położonych przy ul. Zaruskiego na Cyplu Czerniakowskim". W warunkach konkursu zaznaczono, że przestrzeń i obiekty powstały z przeznaczeniem na prowadzenie ośrodka wspomagającego uprawianie sportów wodnych.

Zielona enklawa dla wodniaków

Przy okazji ogłoszonego przetargu ratusz przypomina, że łączna powierzchnia drewnianych budynków to 1,8 tysiąca metrów kwadratowych. I podaje, że "mogą w nich znaleźć swoje siedziby organizacje pozarządowe związane z ekologią, naturą, a także kluby sportowe prowadzące sekcje sportów wodnych". "To wspaniałe miejsce na spacery ornitologiczne nad Wisłą, rejsy tematyczne, wiślane spływy kajakowe" - dodaje w komunikacie urząd miasta.

- Nad Wisłą, zatopione w zieleni, ale tylko 10 minut rowerem od ścisłego centrum – jesteśmy w miejscu, które może stać się jednym z najpiękniejszych zakątków stolicy. To Przystań Warszawa. Enklawa, która będzie służyć przede wszystkim wodniakom – kajakarzom, wioślarzom, żeglarzom. Przygotowujemy przetarg na ośmioletnie zarządzanie tą przestrzenią, chcemy żeby była prawdziwą przystanią zieleni, wygody i wolnego czasu – mówi, cytowany w komunikacie, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Przystani Warszawa znajdą się kawiarnie i restauracja z ogródkami. Wszystko ma mieć w założeniu charakter ogólnodostępny. Na sąsiedniej działce tuż przy wejściu głównym znajduje się ogólnodostępna siłownia plenerowa.

Oprócz parterowych drewnianych budynków na terenie znajduje się jeden dom dwukondygnacyjny – żelbetowy hangar wkopany w skarpę z dwoma drewnianymi nadbudowami stanowiącymi "bramę do cypla".

Bosmanat i kładka pieszo-rowerowa

Urzędnicy zapewniają też, że przystań będzie doskonałym miejscem do spacerów. Tunelem będzie można przedostać się pod ulicą Zaruskiego do rejon basenu Portu Czerniakowskiego. W porcie zaś zlokalizowano pływający pomost z platformą widokową oraz z dwoma częściami pełniącymi role cumownicze.

Za zieleń na terenie Przystani Warszawa będzie odpowiadała miejska jednostka – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

W planie jest także budowa drewnianej kładki pieszo-rowerowej przez kanał portowy. W ubiegłym roku został natomiast rozstrzygnięty projekt na budowę bosmanatu.

Setka rzeczy do poprawy

O pomyśle po raz pierwszy informowaliśmy w 2013 roku. Strażnicy miejscy szykowali się wówczas do opuszczenia baraków, które odziedziczyli po jugosłowiańskich budowniczych błękitnego wieżowca. Pracowali tam dwie dekady, później przenieśli się na Młynarską. Baraki miały zostać rozebrane, przeniesione na Cypel Czerniakowski i stać się miasteczkiem wodniackim, domem dla organizacji pozarządowych działających nad Wisłą. Okazało się jednak, że są w kiepskim stanie, dlatego odzyskany materiał wykorzystano tylko częściowo.

Efekt robił wrażenie - budynki wśród drzew, ustawione niesymetrycznie, bo projektantom i urzędnikom zależało, żeby nie wycinać drzew. Finał prac przewidziano na jesień 2017, potem miał odbyć się konkurs na gospodarza przystani, by na wiosnę 2018 mogła ruszyć pełną parą. W czerwcu 2017 roku wiceprezydent Michał Olszewski mówił o kwietniu 2018. Ośrodka jednak nie uruchomiono.

W maju 2019 roku informowaliśmy, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił wydania pozwolenia na użytkowanie. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. braku wentylacji mechanicznej oraz niewydzielenia pomieszczeń w budynkach. Budynki zostały ogrodzone metalowym płotem.

W 2021 roku Zarząd Zieleni informował o zleceniu prac budowlano-wykończeniowych. W dokumentach przetargowych można było znaleźć między innymi kilkustronicową listę zleconych prac, drobnych i poważnych. Liczyła około stu pozycji.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

O 11 rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Stąd ruszyli w stronę Sejmu, gdzie dotarli przed 13. Punktem docelowym jest kancelaria premiera. Wczesnym rankiem blokady odbyły się na Mazowszu, były także utrudnienia na wjeździe do stolicy ulicą Przyczółkową. Na niespełna trzy godziny wyłączono ruch tramwajowy w Alejach Jerozolimskich i na Marszałkowskiej. Wydarzenie relacjonujemy na tvnwarszawa.pl.

Rolnicy dotarli przed Sejm. Race, petardy i spotkanie z marszałkiem Hołownią

Rolnicy dotarli przed Sejm. Race, petardy i spotkanie z marszałkiem Hołownią

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni w wieku 34 i 44 lat nie przyznają się do prowadzenia mercedesa, który uderzył w kobietę.

Potrącenie matki i niemowlaka. Zatrzymani nie przyznają się do kierowania autem

Potrącenie matki i niemowlaka. Zatrzymani nie przyznają się do kierowania autem

Źródło:
PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w rejonie stacji Piaseczno pociąg potrącił człowieka. Mężczyzna zginął na miejscu. Są utrudnienia w kursowaniu składów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na pogarszający się stan nawierzchni kolejarze wyremontują przejazdy między ulicami Walcowniczą a Młodą w Wawrze oraz na Łodygowej na Targówku. Podczas prac zaplanowanych odpowiednio na wtorek 27 lutego i środę 28 lutego - kierowcy tamtędy nie przejadą.

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rolnicy będą protestować w centrum Warszawy. - Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad - przekazał wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Nie obędzie się jednak bez poważnych utrudnień.

Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarów. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarów. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP