TVN Warszawa | Śródmieście

Konkurs na nowy bosmanat w Porcie Czerniakowskim rozstrzygnięty

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy budynek bosmanatu w Porcie Czerniakowskim - wizualizacje

Miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję nowego bosmanatu w Porcie Czerniakowskim. Budowa dostępnego dla mieszkańców budynku ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Jak zapowiedział w komunikacie prasowym stołeczny ratusz, stary budynek bosmanatu zostanie zastąpiony nową, szklaną bryłą z ażurowymi, stalowymi elementami, które wtopią się w okoliczną zieleń i betonowe nabrzeże.

Nagroda za "czytelny układ przestrzenny"

Ogłoszony przez Zarząd Zieleni jednoetapowy konkurs dotyczył koncepcji architektonicznej wielofunkcyjnego budynku usługowego z bosmanatem wraz z zagospodarowaniem terenu w Porcie Czerniakowskim. Konkurs wygrała pracownia GAB Piotr Grabowski Architekt z Poznania, która otrzymała 30 tys. zł. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji z ZZW w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu na podstawie złożonej pracy konkursowej.

W uzasadnieniu sąd konkursowy stwierdził, że główna nagroda została przyznana w szczególności "za czytelny układ przestrzenny budynku, który niski, pokryty zielonym dachem, w południowej części terenu ukryty jest w widokach od trasy komunikacyjnej, a w części północnej stanowi akcent wysokościowy identyfikujący miejsce lokalizacji portu". "Taka koncepcja ukształtowania zabudowy umożliwia zarówno zachowanie istniejącej wartości otwartego krajobrazu doliny Wisły w tym rejonie miasta, jak i wprowadza nową wartość architektonicznej dominanty, o gabarytach stosownych do nadrzędnej roli krajobrazu przyrodniczego, eksponującej szczególną rolę terenu Portu Czerniakowskiego w ciągu bulwarów nadwiślańskich" – napisano w uzasadnieniu.

Prace były oceniane pod kątem funkcjonalności wnętrza, walorów architektonicznych bryły budynku, a także zagospodarowania terenu. Pod uwagę wzięto m.in. propozycje związane z neutralnością klimatyczną i wpływem inwestycji na środowisko, a także uwzględnienie kosztów użytkowania i utrzymania inwestycji.

Budynek będzie dostępny dla mieszkańców

Zarząd Zieleni zapowiedział, że nowy budynek bosmanatu będzie otwarty dla mieszkańców zainteresowanych aktywną formą spędzania czasu. - Mamy nadzieję, że tworzymy nowe miejsce dla wodniaków. Chcemy, by rekreacja na wodzie była dostępna dla każdego i jak najbliżej domu - powiedziała cytowana w komunikacie Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy.

Urzędnicy zapowiadają, że budowa nowego bosmanatu ma rozpocząć się najwcześniej w przyszłym roku. Budynek ma być gotowy w ciągu trzech do pięciu lat.

Przeczytaj również: Jedzenie, koncerty, rejsy i pływająca plaża. Sprawdziliśmy, co w tym sezonie zaoferują barki nad Wisłą:

Będą nowi najemcy barek nad Wisłą
Będą nowi najemcy barek nad WisłąArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości