Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE WIADUKTU TRASY ŁAZIENKOWSKIEJ

- Z uwagi na warunki atmosferyczne zamknięcie północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nastąpi w sobotę przed południem - przekazała nam Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Już w piątek uruchomiona zostanie część buspasów wytyczonych na czas remontu.

TVN Warszawa | Śródmieście

Najbardziej znany portret Fryderyka Chopina można zobaczyć w Warszawie

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Albert Zawada / PAPPortret Fryderyka Chopina autorstwa Ary’ego Scheffera

Portret kompozytora pędzla Ary Scheffera można oglądać do 30 stycznia w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Obraz został wypożyczony z Muzeum Dordrechtu (Holandia), rodzinnego miasta malarza.

Dzieło jest prezentowane na wystawie czasowej "Chopin. Potęga znaku".

- Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie, obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu – podkreśliła kuratorka wystawy Marta Tabakiernik. - Możemy się o tym przekonać, wypatrując nawiązań do portretu - bardziej lub mniej przetworzonego - w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza i Agaty Anny Gaber – wyjaśniła.

Portret Fryderyka Chopina autorstwa Ary’ego Scheffera Albert Zawada / PAP

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Również do tego portretu nawiązał Andrzej Heidrich projektując banknot o nominale 5000 zł emitowany w latach 80. XX wieku. Jak pisał Stefan Kisielewski: "Chopin jest jak ów magiczny przedmiot, mający w każdym zwierciadle różne odbicie". "W tych różnorodnych zwierciadłach współczesnej kultury znajdujemy nie tylko odbicia Chopina, ale i ludzkich potrzeb, oczekiwań i wartości" - czytamy na stronie Muzeum.

8 stycznia o godz. 16 gości muzeum oprowadzi po wystawie Marta Tabakiernik, natomiast 22 stycznia - dr Seweryn Kuter.

Natomiast 15 stycznia o godz. 15 w cyklu "Salon Chopinowski" odbędzie się wykład historyka sztuki Przemysława Głowackiego, przybliżający postać i twórczość Ary Scheffera.

Wydarzenie realizowane jest w ramach #RokRomantyzmuPolskiego

Informowaliśmy też o renowacji ostatniego fortepianu Chopina:

Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina
Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka ChopinaJ. Mozolewski / Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada / PAP

Pozostałe wiadomości