Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Ślub tylko w wyjątkowym przypadku i bez gości

  TVN Warszawa | Śródmieście

  Autor:
  katke
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  TVNZamknięte będą siedziby Urzędu Stanu Cywilnego

  Stołeczny ratusz zapowiedział, że siedziby Urzędów Stanu Cywilnego na Ochocie, Bielanach, Białołęce, w Wilanowie i Wesołej będą nieczynne do odwołania. "Mieszkańcy będą mogli załatwić jedynie sprawy dotyczące urodzeń i zgonów" - zastrzegają urzędnicy.

  Jak podkreśla ratusz, w Sekcji Obrotu Zagranicznego oraz w Wydziale Archiwalnych Ksiąg Stanu Cywilnego nie będzie można załatwić spraw osobiście. USC będzie działał w ograniczonym zakresie ze względu na ograniczenie kontaktu z interesantami i ryzyko zakażenia koronawirusem.

  Listownie lub przez e-PUAP

  "Informacje związane z zawarciem małżeństwa będą udzielane tylko telefonicznie i mailowo. Wnioski dotyczące rejestracji zagranicznych dokumentów stanu cywilnego mogą być składane wyłącznie drogą pocztową, natomiast pozostałe wnioski np. o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego, o zmianę imienia i nazwiska, o sprostowanie lub uzupełnienie aktów stanu cywilnego można składać listownie lub przez platformę e-PUAP (dla osób posiadających profil zaufany)" - czytamy w komunikacie.

  Z informacji przekazanej przez urzędników wynika, że nadal obsługiwana będzie część spraw: na przykład akty urodzeń, śluby (w wyjątkowych sytuacjach), dowody osobiste, rejestracja pojazdów, sprawy związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi.

  Co z zaplanowanymi ślubami?

  Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka, zaplanowane śluby będą mogły się odbyć, ale ich liczba zostanie ograniczona. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. - Chcemy zachować ciągłość administracji, ale staramy się ograniczać skupiska ludzi ze względu na bezpieczeństwo. To nie oznacza, że ceremonie nie będą mogły się odbywać. Decyzję w tej sprawie podejmie ostatecznie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Nie dotyczy to wyjątkowych sytuacji, kiedy np. jeden z małżonków jest chory - mówi.

  I - jak dodaje - najlepiej skonsultować to bezpośrednio z urzędem. - Zalecamy, by pisać maile i dzwonić w tej sprawie do kierownika urzędu - mówi Gałecka.

  Co z urzędem na Pradze?

  W komunikacie nie został wymieniony Urząd Stanu Cywilnego na Pradze Północ. Rzeczniczka urzędu podkreśla, żeby w sprawie tego punkt na bieżąco sprawdzać informacja z ratusza. - Sytuacja jest dynamiczna. Staramy się ograniczać pracę urzędów - mówi dalej rzeczniczka.

  Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o pustkach w mieście z powodu ryzyka zakażeniem:

  Warszawiacy zostają w domach

  Centrum Warszawy w sobotęTVN24
  wideo 2/2

  Autor:katke

  Źródło: tvnwarszawa.pl

  Źródło zdjęcia głównego: Archiwum USC