Jak pandemia uderzyła w Warszawę? Wyniki raportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego
Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznegoTVN24
wideo 2/4
Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznegoTVN24

W pandemicznym 2020 roku spadły wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, było też o wiele mniej turystów, a na walkę z koronawirusem w sektorze zdrowia miasto wydało 35 milionów złotych. Jak jeszcze pandemia COVID-19 zmieniła Warszawę?

Na konferencji "Życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy" przedstawiono wstępne wyniki raportu covidowego, który został przygotowany przez analityków ratusza. Samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy i aktywiści starali się podsumować dwuletni okres obostrzeń w przestrzeni miasta i to, jak te zmiany wpłynęły na mieszkańców.

Ucierpiała komunikacja i turystyka

Z raportu wynika, że pandemia miała ogromny wpływ na korzystanie mieszkańców Warszawy z komunikacji miejskiej. Jak podał ratusz, w 2020 roku wpływy ze sprzedaży biletów spadły o 37 procent (z 874 milionów do 552 milionów złotych). "Trend spadkowy był kontynuowany w 2021 roku. Dopiero w ostatnich miesiącach Zarząd Transportu Miejskiego raportuje wzrost dochodów i liczby przewiezionych pasażerów. Co ciekawe w 2020 r. ruch rowerowy w Warszawie wzrósł o 18% w porównaniu do 2019 r." - wyliczono.

Przez COVID-19 drastycznie spadła liczba turystów. W przypadku ogółu turystów przyjeżdzających do Warszawy był to spadek do poziomu niespełna 33 procent liczby osób, które odwiedziły Warszawę w 2019 roku, a w przypadku turystów zagranicznych był to spadek poniżej 25 procent z poprzedniego roku.

W pandemii spadły wpływy ze sprzedaży biletów, było też mniej pasażerówTVN24

Większa aktywność fizyczna, trudny okres dla gastronomii i kultury

Zbadano także zwyczaje sportowe i kulturalne warszawiaków. Okazało się, że z powodu pandemii ponad dwukrotnie spadła liczba osób nieuprawiających aktywności fizycznej, a na popularności zdecydowanie zyskały aktywności na świeżym powietrzu, tj. spacery i jazda na rowerze. Z kolei czasowe zamknięcie instytucji kultury oraz ograniczenia w zapełnieniu widowni spowodowały wyraźny kryzys i zmniejszenie liczby osób korzystających z oferty kulturalnej. Szacuje się, że warszawskie instytucje kultury w czasie pandemii utraciły ok. 110 milionów złotych przychodów.

W czasie pandemii mocno ucierpiała też gastronomia. W 2019 roku w Warszawie było 2651 punktów gastronomicznych, a w 2020 roku o 270 mniej – głównie restauracji. Z mapy Warszawy zniknęły też 132 bary i stołówki.

W 2020 roku zarejestrowano 25 procent więcej nowych firm z branży pocztowo–kurierskiej, a Warszawa ma rekordową liczbę punktów odbioru przesyłek i automatów paczkowych – blisko 2 317. Pandemia przyśpieszyła nieprawdopodobnie trend cyfryzacji oraz e-handlu oraz zyski warszawskich firm m.in. IT.

Także model pracy uległ zmianie. Najwięcej pracowników pracowało zdalnie na tle innych miast i regionów właśnie w Warszawie - prawie 20 procent, a średnia polska to 9 procent.

Restauratorka i kucharz o problemach gastronomii - cała rozmowa
Restauratorka i kucharz o problemach gastronomii - cała rozmowaTVN24

35 milionów złotych na walkę z pandemią

Opieka zdrowotna w czasie pandemii była najbardziej obciążonym obszarem. W związku z realizacją strategii walki z koronawirusem miejskie szpitale, na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego albo ministra zdrowia, zapewniały łóżka dla pacjentów podejrzanych o zakażanie COVID-19 oraz z potwierdzonym wynikiem na obecność wirusa Sars-CoV-2.

W szczytowym momencie pandemii, w grudniu 2021 roku, miejskie szpitale zorganizowały łącznie 795 łóżek covidowych, w tym 120 respiratorowych, gdzie trafiali pacjenci w najcięższym stanie. Łącznie, od 20 marca 2020 roku do 31 marca 2022 roku tj. od daty ogłoszenia na terytorium RP stanu epidemii do momentu "wygaszenia" łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-Cov-2, w miejskich szpitalach hospitalizowano z powodu koronawirusa niemal 14 tysięcy pacjentów. "Najwięcej osób leczono w czasie pandemii z powodu COVID-19 w Szpitalu Praskim (ponad 3.5 tys.), kolejno w Szpitalu Południowym, gdzie funkcjonował tymczasowy szpital covidowy (blisko 3,4. tys.) i w Szpitalu Bielańskim - niemal 2.8 tys." - wyliczył ratusz.

Szpital PołudniowyTVN

Łącznie na walkę z pandemią w sektorze zdrowia Warszawa przeznaczyła niemal 35 milionów złotych. Za te pieniądze miasto kupiło sprzęt niezbędny do leczenia pacjentów covidowych, w tym m.in. stanowiska respiratorowe, urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii, środki ochrony indywidualnej i płyn do dezynfekcji oraz zostały przeprowadzone modernizacje szpitali.

Kluczowym elementem przeciwdziałania pandemii było uruchomienie przez rząd Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W ramach akcji "Zaszczep się w Warszawie" miasto zorganizowało 81 punktów szczepień, gdzie do kwietnia 2022 roku podano ponad 780 tysięcy dawek szczepionek. Akcja szczepień w Warszawie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a stolica została liderem wśród dużych miast pod względem liczby w pełni zaszczepionych mieszkańców.

Zdalne nauczanie

Wybuch pandemii, a w konsekwencji zamykanie szkół na całym świecie, wywołał konieczność wypracowania nowego sposobu nauczania – zdalnego. Dla wielu szkół prowadzenie nauki zdalnej niemal z dnia na dzień stało się dużym wyzwaniem. Problemy dotyczyły zarówno nauczycieli, rodziców, jak i uczniów.

Nauczanie zdalne (zdj. ilustracyjne)Archiwum TVN

Decyzją rządu z powodu pandemii COVID-19, polskie placówki oświatowe były najdłużej zamknięte dla dzieci i młodzieży w całej Europie. "Aby wspierać warszawskich uczniów, miasto przyspieszyło pracę nad uruchomieniem platformy edukacyjnej Eduwarszawa.pl. Dzieci i młodzież zyskały dostęp do klasycznych aplikacji programu Office oraz systemu operacyjnego Windows 10 Pro na prywatnych urządzeniach w domu" - podkreślił ratusz.

"Warszawa zorganizowała również szkolenia wspomagające edukację zdalną dla uczniów i nauczycieli. W ramach różnorodnych projektów miasto przekazało również placówkom oświatowym ponad 3,7 tys. laptopów o szacunkowej wartości ponad 13 mln zł, kolejnych ponad 1 tys. przekazały dzielnice, a blisko 1 tys. zakupiły we własnym zakresie szkoły. Ponad 400 laptopów przekazała też Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy" - podsumowano.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Próba ucieczki, kolizja i zatrzymania. W dużej ubiegłotygodniowej akcji policji w Alejach Jerozolimskich zatrzymano trzy osoby. Początkowo komenda stołeczna nie zdradzała, o co chodziło - teraz poinformowała o szczegółach. Policjanci pokazali też, jak z ich perspektywy wyglądała akcja zatrzymania podejrzanych o kradzieże samochodów.

"Dawaj na bombach! Wyciągamy ich". Policyjne nagranie z zatrzymania w Alejach Jerozolimskich

"Dawaj na bombach! Wyciągamy ich". Policyjne nagranie z zatrzymania w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie przeprowadziły kolejne nocne testy torowiska do Wilanowa. Po raz pierwszy fragmentem nowej trasy przejechał tramwaj Hyundai.

Nocne testy nowego torowiska

Nocne testy nowego torowiska

Źródło:
PAP

Strażacy w nocy z poniedziałku na wtorek gasili pożar hali wypełnionej śmieciami w Dębem pod Legionowem. Akcję gaśniczą utrudniała wysoka temperatura wewnątrz budynku oraz gęsty trujący dym.

Pożar hali z odpadami, długa akcja strażaków

Pożar hali z odpadami, długa akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez kilka dni podjeżdżał przed sklep autem, pakował europalety i odjeżdżał. Sprawcę kradzieży nagrała kamera monitoringu, a nagranie trafiło do policji. Piaseczyńscy kryminalni ustalili, kim jest mężczyzna.

Przez trzy dni okradał sklep. Później przyszedł tam na zakupy. Wpadł, dzięki nagraniu

Przez trzy dni okradał sklep. Później przyszedł tam na zakupy. Wpadł, dzięki nagraniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Na tym etapie strona polska nie była jeszcze zobligowana do przekazania Parlamentowi Europejskiemu informacji z nazwiskiem zastępcy za Marcina Kierwińskiego - wyjaśniał w rozmowie z tvn24.pl rzecznik biura PE w Polsce Bartosz Ochapski. Przekazał, że dopiero gdy przewodnicząca PE oficjalnie ogłosi na sesji wygaśnięcie mandatu Kierwńskiego, do polskich władz zostanie skierowane pismo z prośbą o wskazanie następcy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze poczeka na mandat europosła

Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze poczeka na mandat europosła

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Śmiertelny wypadek na Ursynowie. Kierujący busem 86-latek prawdopodobnie podczas manewru parkowania nie zauważył pieszego i go potrącił. Poszkodowany 75-latek nie przeżył.

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wilhelm Sasnal, Monika Drożyńska, Rafał Olbiński i wielu innych artystów oraz kolekcjonerów przekazało 18 wyjątkowych prac, których sprzedaż na aukcji w DESA Unicum wesprze działalność Muzeum POLIN. Aukcja rusza 16 października, ale ta online już trwa.

18 prac uznanych artystów na aukcji urodzinowej Muzeum POLIN

18 prac uznanych artystów na aukcji urodzinowej Muzeum POLIN

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Konie niedaleko Grójca (Mazowieckie). Kierujący autem ciężarowym uderzył w ogrodzenie, a następnie w budynek. Mężczyzna zginął na miejscu.

Ciężarówką wjechał w ogrodzenie i budynek

Ciężarówką wjechał w ogrodzenie i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciąg dalszy dużych prac drogowych na Saskiej Kępie. Urzędnicy zapowiadają przebudowę północnej jezdni alei Stanów Zjednoczonych, co oznacza utrudnienia dla kierowców jadących do centrum. - Od czwartku, 10 października, autobusy pojadą w stronę Śródmieścia po jezdni południowej - informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Trwa przebudowa wiaduktów. Jezdnia Trasy Łazienkowskiej zostanie całkowicie zamknięta

Trwa przebudowa wiaduktów. Jezdnia Trasy Łazienkowskiej zostanie całkowicie zamknięta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po kilku latach sądowej batalii niebezpieczne odpady z Prażmowa zostaną wywiezione. Pierwszy transport ma ruszyć we wtorek, będzie zabezpieczony specjalną plombą GPS. Koszt akcji to 13 milionów złotych.

Wywiozą niebezpieczne odpady z Prażmowa. Będą je śledzić za pomocą plomby GPS

Wywiozą niebezpieczne odpady z Prażmowa. Będą je śledzić za pomocą plomby GPS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miniony weekend stołeczni policjanci kontrolowali kierowców uczestniczących w nielegalnych wyścigach. Sprawdzono 657 aut, nałożono 160 mandatów karnych na łączną kwotę blisko 138 tysięcy złotych - przekazała komenda stołeczna.

160 mandatów na kwotę blisko 138 tysięcy złotych

160 mandatów na kwotę blisko 138 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W alei Jana Pawła II zderzyły się trzy samochody osobowe, w tym porsche. W luksusowym samochodzie wystrzeliły poduszki. Nie ma osób poszkodowanych.

Zderzenie z porsche, wystrzeliły poduszki

Zderzenie z porsche, wystrzeliły poduszki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wołominie kierujący tirem wjechał w dom jednorodzinny. Strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych wydostali go z kabiny. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala. Na szczęście osobom przebywającym w budynku nic się nie stało.

Tir wjechał w budynek. Kierowca był zakleszczony w kabinie, trafił do szpitala

Tir wjechał w budynek. Kierowca był zakleszczony w kabinie, trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci prowadzili akcję na jednej z posesji na Mokotowie. W ogródku odkryli plantację marihuany, a wewnątrz domu "tykającą bombę". Jak podali, zastali tam materiały wybuchowe, detonatory i amunicję. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Narkotyki w ogrodzie, arsenał w domu. "Ten niepozorny dom i najbliższe jego sąsiedztwo było tykającą bombą"

Narkotyki w ogrodzie, arsenał w domu. "Ten niepozorny dom i najbliższe jego sąsiedztwo było tykającą bombą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku ktoś miał strzelać w stronę pojazdu, w którym siedziała para. Policjanci zatrzymali podejrzanego, który - jak ustalili - chciał uciec z kraju. 43-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia oraz narkotyków.

Miał strzelać w stronę pojazdu, w którym siedziała para. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Miał strzelać w stronę pojazdu, w którym siedziała para. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W Sądzie Rodzinnym i Nieletnich swój finał będzie miała sprawa 16-latka, który driftował bmw na terenie parkingu przed marketem w Piasecznie. Kiedy zauważył policyjny radiowóz, zaczął uciekać.

Kręcił bączki przed supermarketem. "Okazało się, że drifterem jest 16-latek". Wideo

Kręcił bączki przed supermarketem. "Okazało się, że drifterem jest 16-latek". Wideo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mundurowi zatrzymali kierowcę, który prowadził mimo braku uprawnień. Podczas interwencji 29-latek groził policjantom śmiercią. Teraz odpowie za znieważenie funkcjonariuszy oraz naruszenie ich nietykalności cielesnej. W piątek usłyszał trzy zarzuty.

Jechał bez uprawnień. "Groził funkcjonariuszom pozbawieniem życia"

Jechał bez uprawnień. "Groził funkcjonariuszom pozbawieniem życia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Masywny budynek o uroku bunkra, który rok temu wyrósł przy Trakcie Królewskim w związku z budową linii tramwajowej, oburzył wrażliwych na estetykę miasta. Teraz będą musieli zmierzyć się jeszcze z widokiem rzędu skrzynek, które wyrosły tuż obok.

Pluton skrzynek zameldował się koło "bunkra"

Pluton skrzynek zameldował się koło "bunkra"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności brutalnego gwałtu i zabójstwa w Parku Praskim w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone już ponad dwa lata. Wciąż planowane jest przesłuchanie jej bliskich w Mołdawii. Powstanie też portret psychologiczny zabójcy.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP