Jak pandemia uderzyła w Warszawę? Wyniki raportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego
Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznegoTVN24
wideo 2/4
Niedzielski: podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznegoTVN24

W pandemicznym 2020 roku spadły wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, było też o wiele mniej turystów, a na walkę z koronawirusem w sektorze zdrowia miasto wydało 35 milionów złotych. Jak jeszcze pandemia COVID-19 zmieniła Warszawę?

Na konferencji "Życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy" przedstawiono wstępne wyniki raportu covidowego, który został przygotowany przez analityków ratusza. Samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy i aktywiści starali się podsumować dwuletni okres obostrzeń w przestrzeni miasta i to, jak te zmiany wpłynęły na mieszkańców.

Ucierpiała komunikacja i turystyka

Z raportu wynika, że pandemia miała ogromny wpływ na korzystanie mieszkańców Warszawy z komunikacji miejskiej. Jak podał ratusz, w 2020 roku wpływy ze sprzedaży biletów spadły o 37 procent (z 874 milionów do 552 milionów złotych). "Trend spadkowy był kontynuowany w 2021 roku. Dopiero w ostatnich miesiącach Zarząd Transportu Miejskiego raportuje wzrost dochodów i liczby przewiezionych pasażerów. Co ciekawe w 2020 r. ruch rowerowy w Warszawie wzrósł o 18% w porównaniu do 2019 r." - wyliczono.

Przez COVID-19 drastycznie spadła liczba turystów. W przypadku ogółu turystów przyjeżdzających do Warszawy był to spadek do poziomu niespełna 33 procent liczby osób, które odwiedziły Warszawę w 2019 roku, a w przypadku turystów zagranicznych był to spadek poniżej 25 procent z poprzedniego roku.

W pandemii spadły wpływy ze sprzedaży biletów, było też mniej pasażerówTVN24

Większa aktywność fizyczna, trudny okres dla gastronomii i kultury

Zbadano także zwyczaje sportowe i kulturalne warszawiaków. Okazało się, że z powodu pandemii ponad dwukrotnie spadła liczba osób nieuprawiających aktywności fizycznej, a na popularności zdecydowanie zyskały aktywności na świeżym powietrzu, tj. spacery i jazda na rowerze. Z kolei czasowe zamknięcie instytucji kultury oraz ograniczenia w zapełnieniu widowni spowodowały wyraźny kryzys i zmniejszenie liczby osób korzystających z oferty kulturalnej. Szacuje się, że warszawskie instytucje kultury w czasie pandemii utraciły ok. 110 milionów złotych przychodów.

W czasie pandemii mocno ucierpiała też gastronomia. W 2019 roku w Warszawie było 2651 punktów gastronomicznych, a w 2020 roku o 270 mniej – głównie restauracji. Z mapy Warszawy zniknęły też 132 bary i stołówki.

W 2020 roku zarejestrowano 25 procent więcej nowych firm z branży pocztowo–kurierskiej, a Warszawa ma rekordową liczbę punktów odbioru przesyłek i automatów paczkowych – blisko 2 317. Pandemia przyśpieszyła nieprawdopodobnie trend cyfryzacji oraz e-handlu oraz zyski warszawskich firm m.in. IT.

Także model pracy uległ zmianie. Najwięcej pracowników pracowało zdalnie na tle innych miast i regionów właśnie w Warszawie - prawie 20 procent, a średnia polska to 9 procent.

Restauratorka i kucharz o problemach gastronomii - cała rozmowa
Restauratorka i kucharz o problemach gastronomii - cała rozmowaTVN24

35 milionów złotych na walkę z pandemią

Opieka zdrowotna w czasie pandemii była najbardziej obciążonym obszarem. W związku z realizacją strategii walki z koronawirusem miejskie szpitale, na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego albo ministra zdrowia, zapewniały łóżka dla pacjentów podejrzanych o zakażanie COVID-19 oraz z potwierdzonym wynikiem na obecność wirusa Sars-CoV-2.

W szczytowym momencie pandemii, w grudniu 2021 roku, miejskie szpitale zorganizowały łącznie 795 łóżek covidowych, w tym 120 respiratorowych, gdzie trafiali pacjenci w najcięższym stanie. Łącznie, od 20 marca 2020 roku do 31 marca 2022 roku tj. od daty ogłoszenia na terytorium RP stanu epidemii do momentu "wygaszenia" łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-Cov-2, w miejskich szpitalach hospitalizowano z powodu koronawirusa niemal 14 tysięcy pacjentów. "Najwięcej osób leczono w czasie pandemii z powodu COVID-19 w Szpitalu Praskim (ponad 3.5 tys.), kolejno w Szpitalu Południowym, gdzie funkcjonował tymczasowy szpital covidowy (blisko 3,4. tys.) i w Szpitalu Bielańskim - niemal 2.8 tys." - wyliczył ratusz.

Szpital PołudniowyTVN

Łącznie na walkę z pandemią w sektorze zdrowia Warszawa przeznaczyła niemal 35 milionów złotych. Za te pieniądze miasto kupiło sprzęt niezbędny do leczenia pacjentów covidowych, w tym m.in. stanowiska respiratorowe, urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii, środki ochrony indywidualnej i płyn do dezynfekcji oraz zostały przeprowadzone modernizacje szpitali.

Kluczowym elementem przeciwdziałania pandemii było uruchomienie przez rząd Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W ramach akcji "Zaszczep się w Warszawie" miasto zorganizowało 81 punktów szczepień, gdzie do kwietnia 2022 roku podano ponad 780 tysięcy dawek szczepionek. Akcja szczepień w Warszawie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a stolica została liderem wśród dużych miast pod względem liczby w pełni zaszczepionych mieszkańców.

Zdalne nauczanie

Wybuch pandemii, a w konsekwencji zamykanie szkół na całym świecie, wywołał konieczność wypracowania nowego sposobu nauczania – zdalnego. Dla wielu szkół prowadzenie nauki zdalnej niemal z dnia na dzień stało się dużym wyzwaniem. Problemy dotyczyły zarówno nauczycieli, rodziców, jak i uczniów.

Nauczanie zdalne (zdj. ilustracyjne)Archiwum TVN

Decyzją rządu z powodu pandemii COVID-19, polskie placówki oświatowe były najdłużej zamknięte dla dzieci i młodzieży w całej Europie. "Aby wspierać warszawskich uczniów, miasto przyspieszyło pracę nad uruchomieniem platformy edukacyjnej Eduwarszawa.pl. Dzieci i młodzież zyskały dostęp do klasycznych aplikacji programu Office oraz systemu operacyjnego Windows 10 Pro na prywatnych urządzeniach w domu" - podkreślił ratusz.

"Warszawa zorganizowała również szkolenia wspomagające edukację zdalną dla uczniów i nauczycieli. W ramach różnorodnych projektów miasto przekazało również placówkom oświatowym ponad 3,7 tys. laptopów o szacunkowej wartości ponad 13 mln zł, kolejnych ponad 1 tys. przekazały dzielnice, a blisko 1 tys. zakupiły we własnym zakresie szkoły. Ponad 400 laptopów przekazała też Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy" - podsumowano.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie żyje wieloletni pracownik domu kultury w warszawskim Rembertowie. Został brutalnie pobity przed centrum handlowym w centrum stolicy. Mężczyzna był reanimowany i trafił do szpitala, gdzie zmarł. Podejrzany został aresztowany.

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Rokitno pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę. Przez kilka godzin były utrudnienia w ruchu kolejowym na szlaku pomiędzy Warszawą a Sochaczewem.

Śmiertelny wypadek na torach. "Wstrzymany ruch pociągów"

Śmiertelny wypadek na torach. "Wstrzymany ruch pociągów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miejscowości Kamion Duży koło Sochaczewa. W wyniku zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu dostawczego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Droga krajowa numer 50 jest zablokowana w obu kierunkach.

Szoferka tira nadziała się na przewróconą naczepę z węglem. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne

Szoferka tira nadziała się na przewróconą naczepę z węglem. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Głuszyna koło Nowego Miasta nad Pilicą zderzyły się toyota i skoda. Jak podała policja, dwie osoby podróżujące drugim z pojazdów oddaliły się z miejsca zdarzenia. W trakcie ucieczki mężczyźni ukradli dwa rowery. Kierująca toyotą trafiła do szpitala.

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak podali policjanci, 28-latek przez rok uporczywie nękał swoją byłą partnerkę - nachodził, dzwonił, wysyłał wulgarne esemesy i groził. Został zatrzymany i objęty dozorem. Nie zmienił swojego zachowania, dlatego został aresztowany.

Wulgarne SMS-y i groźby śmierci. Trafił do aresztu za stalkowanie byłej partnerki

Wulgarne SMS-y i groźby śmierci. Trafił do aresztu za stalkowanie byłej partnerki

Źródło:
PAP

Guru nowojorskiej sceny jazzowej, twórca nowej tradycji żydowskiej John Zorn będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Stodole zagrają także współpracownik Milesa Davisa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistów Marcus Miller oraz ekscytujący saksofonista Isaiah Collier. A to tylko część z długiej listy wykonawców.

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do aresztu trafił mężczyzna, który znieważał i kierował groźby karalne wobec pracownicy marketu w Ostrołęce. Podczas zatrzymania agresor miał powiedzieć policjantom, że zabiłby ekspedientkę, klientów oraz siebie. Mężczyzna miał przy sobie 20-centymetrowy nóż.

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnią niedzielę strażnicy miejscy dwukrotnie wyciągali z Wisły tego samego mężczyznę. Mimo zakazu kąpał się w wodzie, dodatkowo był nietrzeźwy. Służby przestrzegają: prąd w rzece jest zdradliwy i nieprzewidywalny.

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Józefowie pod Warszawą policja zatrzymała kobietę podejrzaną o znęcanie się nad psem. Śledczy ustalili, że 43-latka przywiązała zwierzę do drzewa, założyła dwa kagańce i pozostawiła bez jedzenia i wody w odludnym miejscu. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska z Żyrardowa otrzymała zgłoszenie o kocie, który miał leżeć nieruchomo na chodniku. Gdy strażnicy przyjechali na miejsce, okazało się, że kocur zwyczajnie odpoczywał w słońcu.

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed godziną 10 na Białołęce zderzyły się samochód osobowy i motocykl. Dwie osoby podróżujące jednośladem zostały zabrane do szpitala.

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do napadu na 80-letnią ekspedientkę doszło w Ostrowi Mazowieckiej. Policja podała, że jeden z napastnik ranił kobietę nożem. Policja ustaliła, że podejrzany w tej sprawie miał dwóch wspólników. Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani i trafili już do aresztu.

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Źródło:
PAP

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Policjanci z zatrzymali 40-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa oraz 40-letnią kobietę podejrzaną o zacieranie śladów. W sprawie zostało wszczęte śledztwo. W wyniku ataku poszkodowany został 44-latek, którego znaleziono w niedzielę na warszawskich Bielanach. Pierwszy sygnał o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali 20-latka podejrzanego o atak z użyciem noża. Mężczyzna miał dźgnąć znajomego byłej partnerki w udo. W trakcie przeszukania mieszkania, w którym ukrywał się 20-latek, policja znalazła narkotyki. Podejrzanemu grozi do 20 lat więzienia.

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamera nieoznakowanego policyjnego radiowozu grupy Speed nagrała niebezpieczny manewr kierowcy toyoty. 57-latek ominął nieoznakowany radiowóz, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym, gdy sygnalizator nadawał pulsujące czerwone światło.

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz i Unia Metropolii Polskich apelują o zmianę prawa lotniczego w Polsce. Jego obecny kształt powoduje, że na sporym obszarze stolicy nie można stawiać nowych budynków. Poprawka do nowelizacji tego prawa wypadła ostatnio z porządku sejmowych obrad.

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żoliborza zatrzymali kobietę, która pod koniec maja uszkodziła 70 ozdób szydełkowych zamontowanych na słupkach oddzielających jezdnię od chodnika. Jak tłumaczyła policji, odcinała je nożyczkami i wyrzucała, bo jej się nie podobały. Straty oszacowano na blisko pięć tysięcy złotych. Kobieta odpowie za uszkodzenie mienia.

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa znajdującego się w ewidencji zabytków gmachu głównego Narodowego Banku Polskiego na placu Powstańców Warszawy. W marcu biuro prasowe instytucji zapowiadało, że "prace zaprojektowano z poszanowaniem istniejącego gabarytu i formy architektonicznej". Tymczasem gołym okiem widać poważną ingerencję w bryłę. Stołeczny konserwator zabytków ocenił z kolei, że "budynek praktycznie przestał istnieć" i prawdopodobnie przestanie być obiektem zabytkowym.

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył młodej parze najpiękniejszy dzień w ich życiu. Z domku, sąsiadującego z miejscem przyjęcia, zniknęło pudełko z kopertami, otrzymanymi od gości weselnych. Państwo młodzi stracili pokaźną sumę pieniędzy oraz kartki, będące pamiątką ślubu. - Zabrali nam najfajniejsze wspomnienia z tego dnia - mówi panna młoda.

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24