Śródmieście

Śródmieście

Wojewoda: kibice z Poznania nie wejdą na Legię

W najbliższą sobotę Legia Warszawa podejmować będzie na własnym boisku Lecha Poznań. Na trybunach zabraknie jednak kibiców gości. Na ich obecność na Pepsi Arenie nie zgodził się Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Ratusz uderza w pseudotaksówkarzy

31 mandatów, 12 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i jedno odebrane prawo jazdy – to bilans dwudniowej kontroli taksówek i przewozu osób. Urzędnicy zapowiadają, że to dopiero początek akcji wymierzonej w nieuczciwych przewoźników.Do zmasowanej kontroli z udziałem sił urzędu miasta i służb wojewody doszło 12 i 13 kwietnia. Przedstawiciele inspekcji handlowej oraz transportu drogowego, Urzędu Kontroli Skarbowej, policji odwiedzili miejsca, na które najczęściej skarżą się pasażerowie, np. okolice dworca Zachodniego, Wschodniego, Rotundy i placu Zamkowego. Skontrolowali łącznie 118 przewoźników.- Nie chcemy budować obrazu całkowitej patologii. Inspektorzy skontrolowali miejsca szczególnie wrażliwe np. okolice dworców kolejowych czy Lotniska Chopina. Kontrowaliśmy także nocą, kiedy dochodzi do największej liczby nadużyć – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.Wystawili 31 mandatów

Ulubieńcy jazzowej publiki zagrają w Palladium

Są na jazzowym topie od 20 lat i wcale nie mają dość. Znakomite jazzowe Medeski - Martin - Wood zagra w czwartek w Palladium. Koncert w ramach Ery Jazzu, będzie początkiem dużej, europejskiej trasy koncertowej amerykańskiego trio.

Urzędnicy opowiedzą o zamknięciu Marszałkowskiej

30 kwietnia zostanie zamknięty przejazd ulicą Marszałkowską przez skrzyżowanie ze Świętokrzyską. Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza zainteresowanych mieszkańców stolicy na spotkanie z przedstawicielami władz miasta, inwestora i wykonawcy, którzy będą odpowiadali na pytania i wyjaśniali wątpliwości.

Zablokował wjazd na pętlę. Dostał 200 złotych mandatu

Kilkanaście minut zablokowany był wjazd na pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym. Autobusy utknęły w korku. Sprawca zamieszania tłumaczył, że "chciał tylko odebrać przesyłkę". Dostał mandat w wysokości 200 zł i jeden punkt karny. Informację oraz zdjęcie przesłał na Kontakt 24 Bartek.

Czekając na cud nad Wisłą

Pływanie po Wiśle łódką, warsztaty frisbee, spotkanie z filmowcami i leniwa niedziela nad wodą. Takie atrakcje przygotowano na koniec weekendu nad rzeką, gdzie warszawiacy czekają na cud. Cud nad Wisłą, czyli popularny warszawski klub, oraz cud pogodowy, ponieważ prognoza w niedzielę nie dopisuje.

Weekend bez stacji Świętokrzyska

Stacja Metro Świętokrzyska znów zamknięta przez budowę łącznika pomiędzy pierwszą a drugą linią metra. Do poniedziałku metro kursuje na odcinkach Kabaty - Centrum oraz Ratusz Arsenał - Młociny.

Nie chcą smrodu z restauracji. Robi się z nich antysemitów

- Przez smród z restauracji nie da się tu żyć - skarżą się mieszkańcy luksusowego apartamentowca przy Grzybowskiej. Chcąc pozbyć się uciążliwego sąsiada zorganizowali protest i... narazili się na oskarżenia o antysemityzm, bo restauracja jest żydowska. Sprawę komplikuje jednak to, że wśród protestujących też są Żydzi.

Centrum bez Marszałkowskiej. Zobacz co zbudują

To będzie najbardziej uciążliwy etap budowy II linii metra w centrum miasta. 30 kwietnia zamknięta zostanie ul. Marszałkowska. Samochody i tramwaje wrócą na nią dopiero w połowie września. Metro Warszawskie informuje, co będzie się działo w tym czasie na placu budowy.

Na "patelni" rośnie scena

Warszawiaków, którzy znaleźli się na "patelni" przy stacji metro Centrum zaskoczył widok ogromnego rusztowania. - To będzie scena - zapowiadają organizatorzy. Będzie stała tam przez miesiąc. W środku mają odbywać się koncerty.

Aleje puste o poranku

Po ciężkiej środzie przyszła chwila wytchnienia. Zwężone Aleje Jerozolimskie na wysokości ronda przy Dworcu Centralnym w czwartek rano wyglądają jak w weekend. - W żadną stronę nie tworzą się korki - relacjonował koło 7.00 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. O 8.00 sytuacja też była dobra.

Taka będzie wystawa Muzeum Historii Żydów

Dobiegło końca projektowanie ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich. Ruszyła też produkcja pierwszych elementów wystawy. Jak zapewnia jej główny projektant, mimo zawirowań personalnych w muzeum za rok cała ekspozycja będzie gotowa.Podróż po tysiącletniej historii polskich Żydów rozpocznie się w "Lesie", czyli przestrzeni poświęconej przybyciu pierwszych żydowskich osadników do kraju Mieszka I. Klimat zbudują przede wszystkim światło i projekcje ścienne. Natomiast galeria "Średniowiecze" zostanie zbudowana na bazie kilku cennych eksponatów np. modlitewniku z 1272 roku z pierwszym zachowanych zdaniem w języku jidysz czy brakteatach – monetach z hebrajskimi literami.- Umieścimy je w specjalnych formach, które przypominać będą te z epoki. Średniowieczny klimat zyskają także ściany, na których stworzymy freski inspirowane oryginalnymi tekstami i ikonografią – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mirosław Nizio, którego firma zaprojektowała i zbuduje ekspozycję.Chasydzki pociąg do cadyka

Krytyka wciąż walczy o lokal. Karnowscy już odpadli

Z czternastu zostały tylko cztery. Władze Śródmieście skreśliły z powodów formalnych dziesięć organizacji, które starały się o lokal przy placu Grzybowskim. Odpadło mi.n. stowarzyszenie braci Karnowskich. Zostały Krytyka Polityczna, Fundacja Shalom, Dobra Karma i Centrum Adama Smitha.

Jerozolimskie stoją. Kierowcy tracą nerwy

Po zwężeniu Al. Jerozolimskich, na wysokości ronda przy Dworcu Centralnym, arteria stanęła w środę w korku. Część kierowców łamała przepisy i skręcała w al. Jana Pawła i ul. Chałubińskiego. To powodowało jeszcze większy chaos i korki.