Śródmieście

Śródmieście

Fontanny przetrwają zimę pod 8-tonowym pancerzem

Naszpikowane skomplikowanymi mechanizmami multimedialne fontanny na podzamczu muszą przywdziać zimowy strój. Szalik i czapka nie wystarczą. Urządzenia znikną pod trzema różnymi osłonami ze stali. 8-tonowe zabezpieczenia mają być estetyczne.

Kup pan dworzec

Znaki, które kierowały podróżnych na perony, tarcze zegarowe i inne elementy Dworca Centralnego idą pod młotek. Niepotrzebne już elementy dworcowego wyposażenia zostaną sprzedane na aukcji, z okazji 36. urodzin obiektu.

Zmiany na rondzie ONZ i Kasprzaka

Budowa metra znów zmienia organizację ruchu na stołecznych ulicach. Tym razem na Woli i w centrum. Od niedzielnego wieczora kierowcy pojadą tymczasowymi jezdniami.

Kto zostanie królem flipperów?

Kiedyś były stałym elementem życia każdego dzieciaka. Własnie dlatego gra na flipperach, dziś przyciąga również tych, którzy wychowali się w Polsce w szalonych latach 90. W weekend w CDQ mistrzostwa Polski w grze na flipperach.

Nielegalne rusztowanie znów stoi w centrum

Stelaż na reklamę znów stoi w centrum, mimo że inwestor nie miał na jego zbudowanie pozwolenia. Choć Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał wstrzymanie prac, w piątek robotnicy kończyli rusztowanie.

Miasto chce lepiej chronić zabytki

Po rozbiórce zabytkowych koszar przy Łazienkach, radni miasta domagają się skuteczniejszej ochrony warszawskich zabytków i obiektów o dużej wartości historycznej. W tej sprawie zaapelowali do prezydent miasta. W odpowiedzi usłyszeli, że do końca roku konserwator zabytków przygotuje plan działania. Ratusz wystąpi też na drogę sądową przeciwko firmie, która koszary rozebrała.

Poganiają ratusz w sprawie miejskich rowerów

Miejscy samorządowcy zaapelowali do prezydent miasta o przyspieszenie prac nad uruchomieniem Systemu Roweru Publicznego. Stanowisko w tej sprawie przyjęli na dzisiejszej sesji Rady Warszawy. - Spróbujemy znaleźć na to pieniędze - komentuje Ratusz.

"15" wjechała w ciężarówkę

Groźne zderzenie na Nowowiejskiej spowodowało przed godziną 15.00 utrudnienia dla kierowców i pasażerów. W samochód ciężarowy wjechał tramwaj linii 15.

Policja chce pokazać zdjęcia uczestników zamieszek

Stołeczna policja, po analizie nagrań z monitoringu, zwróci się do prokuratury o wydanie zgody na publikację zdjęć osób, które wzięły udział w zamieszkach 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości. Publikacja ma pomóc w ustaleniu ich tożsamości.

Happening na placu Feliksa Dzierżyńskiego

Na dzisiejszym placu Bankowym stał przez 38 lat, 3 miesiące i 3 dni. Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego zniknął z Warszawy ledwie 22 lata temu. Żegnała go olbrzymia radość, ale i ironiczne transparenty "Feluś, nie odchodź". Gdy 17 listopada 1989 pomnik roztrzaskał się o bruk, ludzie z radości zbierali jego fragmenty "na pamiątkę".

Kopał demonstranta, nie wróci do pracy

Andrzej Matejuk, Komendant Główny Policji zapowiedział w kontrwywiadzie RMF FM, że policjant, który kopał demonstranta podczas ulicznych zajść 11 listopada "nie wróci do pracy, będzie zawieszony". We wtorek prokuratura wszczęła w jego sprawie śledztwo.

Radni o zamieszkach i kłopotach na budowie metra

Pod znakiem zamieszek z 11 listopada upłynie czwartkowa sesja rady miasta. - Planujemy przekazanie Radzie Warszawy informacji dotyczących wydarzeń w Święto Niepodległości - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Warszawska Droga Kultury

Przedstawiciele warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych chcą utworzyć wzdłuż skarpy wiślanej Warszawską Drogę Kultury. W środę w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się spotkanie, podczas którego rozważano kształt przyszłej ścieżki. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, klubu sportowego "Warszawianka", Muzeum Narodowego w Warszawie i Senatu.

Reklama gigant wróci? Znów stawiają rusztowanie

Czy kiedykolwiek uda się pozbyć wielkiego reklamowego nośnika ze skrzyżowania ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej? Na razie nic na to nie wskazuje. Po nakazie rozbiórki i zdemontowaniu rusztowania po dwóch tygodniach...rusztowanie znów rośnie.

Na podstawie nagrań rozpoznają chuliganów

Stołeczni policjanci analizują nagrania monitoringu i próbują wyłapać na nich sprawców zamieszek, do jakich doszło w piątek podczas obchodów Święta Niepodległości. Pomagają im funkcjonariusze z 25 innych miast, specjaliści od walki z pseudokibicami. Rozpoznano już kilka osób. W najbliższych dniach należy spodziewać się kolejnych zatrzymań - podaje KSP.

Zarzucają policji brutalne działania i niekompetencję

Organizatorzy piątkowego Marszu Niepodległości złożyli do prokuratury doniesienie na komendanta stołecznego policji. Zarzucają funkcjonariuszom m.in.: niesłychanie brutalne działania i niekompetencję. - Mogłoby dojść do nieszczęścia, gdyby nie postawa funkcjonariuszy - odpowiada policja.

Kayah walczy o życie orangutanów

Punktualnie o 12.00 na Domach Towarowych Centrum przy Marszałkowskiej alpiniści przebrani za rodzinę orangutanów rozwiesili baner z hasłem "POMOCY". Wszystko w związku z happeningiem WWF, który ma na celu zwórcenie uwagi na problem masowego ginięcia tych zwierząt.

Policjant kopał demonstranta. Jest śledztwo prokuratury

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie skopania demonstranta przez policjanta podczas zajść w Święto Niepodległości. Jednocześnie apeluje do pokrzywdzonego, aby się zgłosił do prokuratury. Zajście zarejestrowano na amatorskim nagraniu, które trafiło do internetu.

Stołeczne PiS i Krytyka Polityczna na wojennej ścieżce

Stołeczne PiS wkroczyło na wojenną ścieżkę z Krytyką Polityczną. Choć radnym nie udało się na razie wyrzucić jej z lokalu na Nowym Świecie, to nie składają broni. Teraz zainteresowali się finansami wydawcy, a konkretnie pieniędzmi, które ten dostał z miejskiej kasy. Krytyka denerwuje się, że po zajściiach 11 listopada radni skoncentrowali swoją uwagę na niej, a nie na chuliganach, którzy zdemolowali plac Konstytucji.

Obywatelski Warsztat z nową klubokawiarnią

Ratusz znalazł pomysł na Warsztat, lokal osierocony przez zespół pełnomocnika do spraw Europejskiej Stolicy Kultury. Z przestrzeni przy placu Konstytucji będzie mógł skorzystać każdy chętny do działań kulturalnych i obywatelskich. Za ścianą powstanie klubokawiarnia.

"Krytyka Polityczna" zostaje (na razie) na Nowym Świecie

Władze Śródmieścia nie wyrzucą z lokalu "Krytyki Politycznej". - Chcemy wyjaśnić rozbieżności na poziomie faktów. Na razie nie ma mowy o rozwiązywaniu umowy najmu kawiarni Nowy Wspaniały Świat – mówi burmistrz dzielnicy.

Spór o zakaz demonstracji. "Błędów było mnóstwo"

- Władze miasta mogły i powinny zakazać demonstracji w czasie Święta Niepodległości – twierdzi Dariusz Joński, były wiceprezydent Łodzi. Z tą argumentacją nie zgadzają się władze miasta. - Nie mieliśmy wyjścia. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest w tej sprawie jednoznaczny – odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

5 tysięcy mandatów na moście Śląsko-Dąbrowskim

Niemal miesiąc temu wprowadzono zakaz przejazdu mostem Śląsko-Dąbrowskim, ale kierowcy nic sobie z niego nie robią. Strażnicy miejscy wystawili już ponad 5 tys. mandatów. - Jest oznakowanie, są informacje w mediach. Nie jest też prawdą, że to sami kierowcy spoza Warszawy - tłumaczy Monika Niżniak, rzecznik formacji.

Pałki, kastety, gaz w siedzibie "Krytyki Politycznej"

W kawiarni Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, gdzie mieści się siedziba "Krytyki Politycznej" w piątek policja znalazła m.in. pałki, kastety, gaz łzawiący - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, zaznaczając, że nikt się do tego nie przyznaje. Od broni stanowczo odcina się przedstawiciel "Krytyki Politycznej" - przekonuje, że zostawili ją tam antyfaszyści - podaje TVN24.