Śródmieście

Śródmieście

Pałac Kultury biało-czerwono-biały. Przez jeden wieczór, dla Białorusi

Pałac Kultury świeci dziś na biało-czerwono-biało. To barwy Białorusi, ale nie oficjalne, tylko te z flagi, którą uznają demokratyczna opozycja i środowiska emigracyjne. W Warszawie właśnie zakończyły się Dni Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi. Oświetlenie PKiN jest ich ostatnim akcentem.

Erbel ogłosiła program. "Bilety po 2 zł"

Aktywistka miejska Joanna Erbel będzie kandydatką Partii Zieloni na prezydenta Warszawy w jesiennych wyborach samorządowych. Zapowiada m.in. obniżkę cen biletów komunikacji miejskiej oraz sieć bezprzewodową wi-fi w całej Warszawie.

Uff, jak gorąco! A gdzie się schłodzić?

- Uff, jak gorąco! – powtarzają ci, którzy nie wyjechali nad morze i weekend spędzają w Warszawie. W niedzielę temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, a w poniedziałek będzie jeszcze cieplej. Dlatego postanowiliśmy przygotować listę miejsc, w których można się nieco ochłodzić w dniach, kiedy słońce zamienia asfalt w plastelinę.

Prawie dwie godziny utrudnień w metrze

Około godz. 18 na stacji Metro Centrum doszło do potrącenia mężczyzny przez pociąg. Poszkodowany w ciężkim stanie został zabrany do szpitala. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

10 minut ciszy. Godzina "W" z różnych kamer

Warszawa uczciła pamięć bohaterów i ofiar Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17.00 stanęli przechodnie i samochody. Wyły syreny, biły miejskie dzwony. Sygnały uruchomiły także statki, które brały udział w uroczystym rejsie Wisłą. Nasze kamery obserwowały Godzinę "W" w różnych częściach Warszawy, a także innych miastach, które włączyły się w akcję.

Warszawiacy oddają hołd swoim bohaterom. Program obchodów

1 sierpnia stolica oddaje hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Obchody 70. rocznicy wybuchu zrywu rozpoczną się już o 9.00 i potrwają przez cały dzień. Kulminacją będzie Godzina "W", czyli 17.00 kiedy miasto wstrzyma oddech i zatrzyma się na minutę.

"Śpiew murów" na pl. Krasińskich

Opowieść o Warszawie i jej mieszkańcach w czasie II wojny światowej, w tym o tragedii powstania warszawskiego, to główny temat widowiska słowno-muzyczno-wizualnego "Śpiew murów" prezentowanego w czwartek wieczorem na placu Krasińskich.

Działka pod MSN w prywatnych rękach. Wstrzyma budowę?

Projektant wybrany, umowa wynegocjowana - można siadać do projektowania Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miasto zapewnia, że tym razem inwestycji nie powstrzymają sprawy własnościowe, bo działki zostały wykupione. To jednak nieprawda: jedna wciąż jest w prywatnych rękach.

"Czekają nas tropikalne noce"

Nadchodzący weekend w Warszawie zapowiada się słonecznie i upalnie. Na niedzielę synoptycy zapowiadają nawet 34 st. C. - Tak wysokie temperatury to efekt gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które będzie dopływać do naszego kraju z rejonu bliskiego wschodu sektora – mówi Arleta Unton-Pyziołek z TVN Meteo.

Teatr z obrotową widownią i sceną otwartą na plac Defilad

Rozstrzygnięte w czwartek postępowanie nie przyniosło gotowego projektu budynków, które staną na placu Defilad. Nie taki był jego cel. Wybrano architekta, który ma teraz stworzyć efektowne "opakowanie" dla dwóch instytucji. Wiemy już za to bardzo dobrze, jak będą one działać.

Nowojorczyk zafascynowany światłem. Kim jest projektant MSN?

Ciężko zaliczyć go do starchitektów, ale nie można też powiedzieć, że jest postacią anonimową. Thomas Phifer, nowojorski architekt, który zaprojektuje Muzeum Sztunki Nowoczesnej ma w zawodowym dossier realizacje trzech muzeów i budynku sądu. Ma na koncie wiele laurów m.in. siedmiokrotnie wyróżnienie przyznane przez American Institute of Architects oraz nagrodę w dziedzinie architektury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury (2013).

Do trzech razy sztuka... nowoczesna. Thomas Phifer zaprojektuje MSN

Pracownia Thomas Phifer and Partners zaprojektuje siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Do pracy architekci będą mogli usiąść nawet od jutra - procedura, w której ich wybrano zawierała też wynegocjowany kontrakt. Za - kolejny już - projekt MSN miasto zapłaci 28 milionów złotych.

Koniec reklamowych płacht na Pałacu Kultury

- Od dzisiaj obowiązuje zakaz wieszania jakichkolwiek reklam na PKiN – napisała na portalu społecznościowym Hanna Gronkiewicz-Waltz. W myśl nowego rozporządzenia prezydent stolicy, na elewacji budynku mogą się pojawiać wyłącznie "okolicznościowe dekoracje świetlne".

Parkowanie w czasie obchodów: stąd odholują samochody

Liczne uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego powodują, że niektóre ulice trzeba wyłączyć z ruchu. Zarząd Dróg Miejskich wyznaczył również miejsca, w których nie będzie można parkować. Jeśli nie dostosujemy się do zakazu, grozi nam odholowanie auta.

Plac Powstańców miał być inny? "Spokojnie, to tylko estetyzacja"

Prawie 2 miliony złotych kosztował remont placu Powstańców Warszawy. Ratusz chwali się, że prace właśnie dobiegły końca, ale internauci wytykają, że to, co zrobiono, ma niewiele wspólnego z wizualizacją sprzed dwóch lat. Zamiast obiecanej zieleni dominuje beton. – To rozwiązanie tymczasowe – odpowiadają urzędnicy.