Oś Saska XXI wieku: z tunelem i miejscem na łuk triumfalny

Oś Życia WarszawyWydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Ulica Marszałkowska schowana w tunelu, odtworzenie Pałacu Saskiego czy stworzenie wyspy na Wiśle - studenci architektury zaproponowali swoje wizje Osi Saskiej. Teraz władze Śródmieścia chcą wspólnie z mieszkańcami omawiać przyszłość tego rejonu.

Oś Saska to jedno z najważniejszych założeń architektonicznych Warszawy. Powstała w XVIII wieku, w związku z budową rezydencji królewskiej dla króla Augusta II Sasa i ciągnie się od Krakowskiego Przedmieścia do pl. Za Żelazną Bramą.

Oś zmieniona

Głównym jej punktem był Pałac Saski, wraz z dużym ogrodem, a także pl. Żelaznej Bramy oraz Koszary Mirowskie. Z upływem lat oś się jednak zmieniała. Dziś nie ma już chociażby pałacu Saskiego. Z kolei pałac Lubomirskich został przesunięty, a ulica Marszałkowska przebita przez zachodnią część ogrodu, do placu Bankowego.

Teraz urzędnicy pracują nad planem zagospodarowania dla Osi Saskiej. A władze Śródmieścia postanowiły poprosić studentów o przygotowanie koncepcji pokazujących, w jakim kierunku mogą iść zmiany.

- Chodziło to, żeby rozpocząć dyskusję, jak może wyglądać ten obszar, ale także spojrzeć na teren odbiegający od granic osi. Podczas dyskusji w Domu Spotkań z Historią zastanawialiśmy się, czy może on być ciągiem pieszo-rowerowym. Pojawił się też temat odbudowy Pałacu Saskiego. Były też pytania o przejście przez ulicę Marszałkowską – relacjonuje Paweł Suliga, wiceburmistrz Śródmieścia. Omawiany były tam właśnie prace studentów, przygotowane w ramach warsztatów "Oś Saska XXI wieku". Co dokładnie zaproponowali?

"Na wielką skalę"

Projekt "Na wielką skalę" stworzyły Katarzyna Anwajler, Małgorzata Pietras i Anna Tucholska. Proponują ogrodzenie Ogrodu Saskiego, wprowadzenie szerokiej alei podkreślającej przebieg Osi Saskiej i uzupełnienie placu Piłsudskiego pawilonami. A także rewitalizację samego ogrodu - widziałby w nim między innymi pawilon i kawiarnię.

Ich zdaniem, zachodnia jezdnia ulicy Marszałkowskiej powinna zostać przesunięta w stronę torowiska tramwajowego. Powinno też powstać przejście dla pieszych w tym rejonie. A przez Wisłę kładka pieszo-rowerowa, która będzie uzupełnieniem osi w kierunku Pragi.

Na wielką skalęKatarzyna Anwajler, Małgorzata Pietras i Anna Tucholska

ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

"Oś Życia Warszawy"

Pod tym tytułem kryje się projekt autorstwa Anny Dudek, Anny Kowalczyk i Magdaleny Subocz. Zaproponowały place, parki i hale, w których mogłyby być organizowane festiwali i wydarzenia masowe.

Studentki proponują miedzy innymi kładkę nad Marszałkowską, targi spożywcze przy al. Jana Pawła II, ogród zapachowy czy sensoryczny w Ogrodzie Saskim i most pieszo-rowerowy przez Wisłę. W ogrodzie oś podkreślona byłaby szpalerami drzew, a w parku Mirowskim powstałyby mostki umożliwiające spacery na różnych wysokościach.

Oś Życia WarszawyAnna Dudek, Anna Kowalczyk i Magdalena Subocz

ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

"Pod poziomem miasta"

Marcin Jaworski, Zofia Mikołajewska i Ewelina Robakowska zaproponowali projekt "Pod poziomem miasta". Chodzi w nim między innymi o udostępnienie podziemi dawnego Pałacu Saskiego, wprowadzenie skateparku czy kącika seniora, a także scalenie dwóch jezdni ulicy Marszałkowskiej i przesunięcie torowiska. Pod ulicą znalazłoby się przejście.

Ich zdaniem na Wiśle powinna również powstać dostępna dla mieszkańców wyspa z punktem widokowym.

Projektantki przewidziała również likwidację parkingów wzdłuż osi i zastąpienie ich przestrzenią publiczną lub zielenią. Pojawiłby się również ciąg rowerowy.

Pod poziomem miastaMarcin Jaworski, Zofia Mikołajewska i Ewelina Robakowska

ZOBACZ PROJEKT W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

"Zielona Oś Saska"

To z kolei pomysł Moniki Głowackiej, Konrada Jaroszewicza i Agaty Wrzesińskiej. W swojej wizji zaproponowali nowy plac z zielonymi labiryntami przed Halą Gwardii, która zamieniłaby się w oranżerię. Kolejna byłaby w Ogrodzie Saskim. Chcą również przybliżyć wschodnią jezdnię ul. Marszałkowskiej i torowisko do zachodniej. A także stworzyć przejście naziemne przez ulicę. Przez

oś poprowadzony byłby też ciąg pieszo-rowerowy. Nad Wisłą widzą również kładkę pieszo-rowerową.

Zielona Oś SaskaMonika Głowacka, Konrad Jaroszewicz i Agata Wrzesińska

ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI

Marszałkowska w tunelu

Osobno pracę magisterką o rejonie Osi Saskiej przygotował również student architektury Krzysztof Moskała.

Zaproponował między, przy al. Jana Pawła II, odsłonięcie osi widokowej na Kościół św. Karola Boromeusza, likwidację wygrodzeń przy Hali Mirowskiej i Gwardii, a wzdłuż parku Mirowskiego - stworzenie pawilonu targowego.

Zaproponował odtworzenie Pałacu Saskiego i Bruhla, a także poszerzenie Ogrodu Saskiego na zachód. Mniej więcej w miejscu, gdzie teraz jest ulica Marszałkowska powstałby wzniesiony taras widokowy w formie bramy z kawiarnią. W projekcie przewidział również zagłębienie jezdni ulicy Marszałkowskiej w tunelu pod Ogrodem Saskim. A także wytyczenie trasy tramwajów pasażem w ciągu ulicy Granicznej oraz Żabiej i przy granicy Ogrodu Saskiego.

W jego projekcie jest też miejsce na łuk triumfalny.

Praca magisterskaKrzysztof Moskała

ZOBACZ PROJEKT W DUŻE ROZDZIELCZOŚCI

Wnioski do planu

Prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu są na początkowym etapie. Ale dyrektor miejskiego biura architektury zaznacza, że wszelkie dyskusje na temat przyszłości osi są cenne.

- W tym planie jest kilka ognisk: Ogród Saski, plac Piłsudskiego czy plac Żelaznej bramy, o których warto rozmawiać. Elementy tych prac mogą ilustracją, czy pewien sposób myślenia może się podobać czy ostrzega przed zagrożeniami - zaznacza Marek Mikos.

I podkreśla, że planowane są jeszcze rozmowy między innymi z varsavianistami na temat przyszłości Osi Saskiej.

POSŁUCHAJ TEŻ WYPOWIEDZI PREZYDENT HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ O STWORZENIU ŁUKU TRIUMFALNEGO PRZY MARSZAŁKOWSKIEJ:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o łuku triumfalnym w Warszawie
Hanna Gronkiewicz-Waltz o łuku triumfalnym w WarszawieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Pozostałe wiadomości

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl