Śródmieście

Śródmieście

Działka pod MSN w prywatnych rękach. Wstrzyma budowę?

Projektant wybrany, umowa wynegocjowana - można siadać do projektowania Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miasto zapewnia, że tym razem inwestycji nie powstrzymają sprawy własnościowe, bo działki zostały wykupione. To jednak nieprawda: jedna wciąż jest w prywatnych rękach.

"Czekają nas tropikalne noce"

Nadchodzący weekend w Warszawie zapowiada się słonecznie i upalnie. Na niedzielę synoptycy zapowiadają nawet 34 st. C. - Tak wysokie temperatury to efekt gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które będzie dopływać do naszego kraju z rejonu bliskiego wschodu sektora – mówi Arleta Unton-Pyziołek z TVN Meteo.

Teatr z obrotową widownią i sceną otwartą na plac Defilad

Rozstrzygnięte w czwartek postępowanie nie przyniosło gotowego projektu budynków, które staną na placu Defilad. Nie taki był jego cel. Wybrano architekta, który ma teraz stworzyć efektowne "opakowanie" dla dwóch instytucji. Wiemy już za to bardzo dobrze, jak będą one działać.

Nowojorczyk zafascynowany światłem. Kim jest projektant MSN?

Ciężko zaliczyć go do starchitektów, ale nie można też powiedzieć, że jest postacią anonimową. Thomas Phifer, nowojorski architekt, który zaprojektuje Muzeum Sztunki Nowoczesnej ma w zawodowym dossier realizacje trzech muzeów i budynku sądu. Ma na koncie wiele laurów m.in. siedmiokrotnie wyróżnienie przyznane przez American Institute of Architects oraz nagrodę w dziedzinie architektury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury (2013).

Do trzech razy sztuka... nowoczesna. Thomas Phifer zaprojektuje MSN

Pracownia Thomas Phifer and Partners zaprojektuje siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Do pracy architekci będą mogli usiąść nawet od jutra - procedura, w której ich wybrano zawierała też wynegocjowany kontrakt. Za - kolejny już - projekt MSN miasto zapłaci 28 milionów złotych.

Koniec reklamowych płacht na Pałacu Kultury

- Od dzisiaj obowiązuje zakaz wieszania jakichkolwiek reklam na PKiN – napisała na portalu społecznościowym Hanna Gronkiewicz-Waltz. W myśl nowego rozporządzenia prezydent stolicy, na elewacji budynku mogą się pojawiać wyłącznie "okolicznościowe dekoracje świetlne".

Parkowanie w czasie obchodów: stąd odholują samochody

Liczne uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego powodują, że niektóre ulice trzeba wyłączyć z ruchu. Zarząd Dróg Miejskich wyznaczył również miejsca, w których nie będzie można parkować. Jeśli nie dostosujemy się do zakazu, grozi nam odholowanie auta.

Plac Powstańców miał być inny? "Spokojnie, to tylko estetyzacja"

Prawie 2 miliony złotych kosztował remont placu Powstańców Warszawy. Ratusz chwali się, że prace właśnie dobiegły końca, ale internauci wytykają, że to, co zrobiono, ma niewiele wspólnego z wizualizacją sprzed dwóch lat. Zamiast obiecanej zieleni dominuje beton. – To rozwiązanie tymczasowe – odpowiadają urzędnicy.

"Śpiew murów 44" na placu Krasińskich. "Wstrząsające teksty"

"Śpiew murów 44" - taki tytuł, nawiązujący do wiersza poety- powstańca Tadeusza Gajcego, nosi plenerowe widowisko słowno- muzyczno-wizualne, które w czwartek późnym wieczorem - w przeddzień 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, pokazane będzie w Warszawie.

Upalnie i burzowo

Środa w stolicy będzie upalna. Po południu i wieczorem mogą być jednak burze z gradem i silnym wiatrem.

W tych miejscach Warszawa uczci powstańców

Minutą ciszy i dźwiękiem syren w godzinę W, uroczystościami przy pomnikach Gloria Victis i Polskiego Państwa Podziemnego oraz koncertem powstańczych piosenek, stolica upamiętni 1 sierpnia 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź, gdzie będą się odbywać główne uroczystości rocznicowe.

Umorzyli śledztwo ws. dymu w inspiro: "Nie doszło do zagrożenia życia"

Zadymienie było wynikiem usterki, a chaos w trakcie akcji ratunkowej to wina pasażerów. - Pracownicy metra postępowali w sposób prawidłowy. Niestety pasażerowie nie słuchali poleceń - powiedział Przemysław Nowak z prokuratury okręgowej w Warszawie, która umorzyła śledztwo ws. pożaru w pociągu metra.

Powstańcy mają dość buczenia. Apelują o godne zachowanie

O godne uczczenie pamięci warszawskich powstańców zaapelowali w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. W piątek minie 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Na uroczystości zjadą powstańcy z całego świata. Swoją obecność potwierdziło już 1,2 tys. uczestników walk.

Dubeltówka Bora-Komorowskiego już w Warszawie

Zbiory warszawskiego Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa wzbogaciły się o dubeltówkę gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Placówce oficjalnie przekazał ją w poniedziałek Christopher James Murray, przyjaciel syna generała - Adama Komorowskiego.