Wojciechowicz: nie wszyscy wjadą samochodem do centrum

O funkcjonalnym centrum Warszawy
O funkcjonalnym centrum Warszawy
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
O funkcjonalnym centrum WarszawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

- Funkcjonalne centrum Warszawy, do jakiego dziś przyzwyczajeni są mieszkańcy, będzie się rozszerzać - przekonuje wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Jego zdaniem, z czasem obejmie nie tylko "bliską" Wolę, ale i część Pragi. Co to oznacza dla mieszkańców?

Codziennie przewijają się przez nie dziesiątki tysięcy osób, to tu przecinają się najważniejsze szlaki komunikacyjne, można załatwić najważniejsze sprawy urzędowe, ale też najłatwiej umówić się ze znajomymi do knajpy kina czy teatru.

Dziś funkcjonalnym centrum Warszawy jest fragment miasta między Traktem Królewskim, placem Konstytucji, al. Jana Pawła II i placem Bankowym. - Ten teren podlega w tej chwili daleko idącym przemianom. Można powiedzieć, że to jeden z większych, jeśli nie największy plac budowy w Europie, ale warto zwrócić uwagę, że mamy proces rozszerzania się funkcjonalnego centrum na tereny poprzemysłowej Woli i Pragi – przekonuje jednak Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Granice tego centrum już dziś przesuwają się wiec aż do ulic Okopowej i Towarowej z jednej strony i Targowej. Wpływ na to ma nie tylko otwarcie II linii metra, ale też nowa zabudowa mieszkaniowa, wokół której będzie skupiało się życie. Na Woli to osiedle 19 dzielnica, na Pradze - zabudowa w Porcie Praskim. – Zależy nam, żeby rozwijała się funkcja mieszkaniowa, która żyje nie tylko w godzinach pracy, ale 24 godziny na dobę – podkreśla Wojciechowicz.

Zwęzić ulice

Ale nie tylko nowa zabudowa ma być wyznacznikiem rozszerzonego centrum. Zmieniać będą się też ulice. - Okopowa i Towarowa mają jeszcze wiele przed sobą. Poza blokowiskami mamy sporo wolnych terenów. Jest pomysł, żeby obwodnica śródmiejska przebiegała al. Prymasa Tysiąclecia. Dlatego można sobie wyobrazić, że za 15 - 20 lat Okopowa i Towarowa będą miały zdecydowanie niższe parametry. Będą węższe. Można sobie wyobrazić wytworzenie na tej ulicy zupełnie nowej pierzei – zaznacza Wojciechowicz.

W podobnym tonie wypowiada się o ulicy Targowej. - Ma charakter ulicy zabytkowej, ale dużo jest do zrobienia. Gdy dojdzie do wydłużenia II linii metra i spięcia przynajmniej części obwodnicy praskiej, będzie można dokonać zwężenia ulicy Targowej i stworzyć bardziej kameralny charakter – przekonuje wiceprezydent.

O Towarowej i Targowej
O Towarowej i TargowejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

I podkreśla wagę planowanych obwodnic. - Miasta takie jak Berlin mają te obwodnice już od lat i to w kilku rzutach. Co najmniej trzy ringi można tam wyodrębnić. To samo jest w Wiedniu i innych dużych miastach. Generalnie my jesteśmy na tym etapie, że to budujemy i jednocześnie mamy możliwość przyhamowywania tego ruchu, który odbywa się przez centrum.

Samochodem? To niemożliwe!

Zwężenie ulic to również sygnał dla kierowców, czego w przyszłości mogą spodziewać się na tym obszarze.

- Funkcjonalne centrum, do którego podróżuje wielu mieszkańców i turystów, nie może być miejscem, do którego wszyscy chętni będą przyjeżdżali samochodem. To jest niemożliwe – zaznacza Wojciechowicz. I dodaje, że ważna jest rola komunikacji miejskiej. - Miasto musi zapewnić możliwość komunikacyjną dla wszystkich, którzy mieszkają w tej strefie, ale także dla tych, licznych, którzy do tej strefy chcą przyjechać z różnych powodów - do pracy czy urzędów. Co robimy? To chociażby budowa centralnego odcinka II linii metra, który już funkcjonuje, a w tej chwili trwa rozbudowa. Zapewnia obsługę i możliwość inwestowania w tym obszarze - wyjaśnia Wojciechowicz. - Trudno sobie wyobrazić, że w tym centralnym obszarze, który bez wątpienia będzie intensywnie rozbudowywany, nie będzie polityki zrównoważonego rozwoju. Ten obszar mu być nasycony komunikacją publiczną. Dlatego w tym obszarze mamy dwie linie metra i liczne linie tramwajowe i autobusowe i dostępność za pomocą kolei - dodaje.

Jak już pisaliśmy, w Warszawie trwają konsultacje strategicznego dokumentu - Warszawskiej Polityki Mobilności. Zakłada ograniczenie roli samochodów w mieście poprzez m.in. strefowanie ruchu, zmniejszenie przepustowości ulic i skrzyżowań, priorytetowe traktowanie ruchu pieszego, rozwój systemu carsharingu czy wspieranie korzystania z samochodów o małych gabarytach, z małymi silnikami i z ekologicznymi napędami.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRATEGII

O samochodach w centrum
O samochodach w centrumMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Za 15 - 20 lat

Prezydent nie podaje szczegółów, ale zaznacza, że z biegiem lat będzie się rozszerzać strefa płatnego parkowania. – Na pewno dużym wyzwaniem będą parkingi podziemne w centrum miasta. Tego problemu nie da się rozwiązać w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, więc myślę, że będzie to musiało być zrobione rękami miasta – tłumaczy wiceprezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ O POMYSŁACH NA PARKINGI PODZIEMNE

Nowe parkingi będą powstawały, ale w ograniczonym zakresie. - Mając bilans miejsc parkingowych dla mieszkańców musimy pamiętać o tych, którzy przyjeżdżają do Śródmieścia, ale też nie należy budować tych miejsc więcej, niż jest faktyczna potrzeba - wyjaśnia Wojciechowicz.

Osobna sprawa to zagospodarowanie wolnych przestrzeni nowymi budynkami. - Hotel Marriott, czy Intraco, czy inne obiekty nie powstawały w latach 90. czy w XXI wieku tylko dużo wcześniej. Myśmy zastali Warszawę z kilkoma budynkami wysokimi i chcąc zrobić z tym porządek chcemy stworzyć zwartą, spójną kompozycję obiektów również wysokich, ale większość budynków, które się buduje w centralnej części są niskie w tzw. warszawskiej wysokości, gdzieś w granicach 30 metrów - tłumaczy wiceprezydent.

Kiedy można spodziewać się, że w pełni odczujemy efekty rozszerzenia funkcjonalnego centrum Warszawy? - To dzisiaj może brzmieć dość fantastycznie, ale to jest pewien proces, który będzie można ocenić po 15 - 20 latach – przekonuje Wojciechowicz.

Granice funkcjonalnego centrumGoogle Maps

ran/r

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl