Pożegnanie z radziecką rabatą i betonową aleją. Park Skaryszewski ma wyglądać jak przed wojną

Park Skaryszewski przed zmianami
Faun wrócił do Parku Skaryszewskiego
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
W zabytkowym Parku Skaryszewskim zniknie pas dzielący aleję główną, pojawią się historyczne latarnie i nawierzchnia mineralna, odżyją też potężne jesiony. Efekty zmian mieszkańcy będą mogli podziwiać wraz z rozpoczęciem wiosny. Roboty mają zakończyć się do 31 marca 2024 roku.

- To miejsce będzie wyglądało tak jak kiedyś, jak przed wojną. Zostanie rozbetonowane, a do tego będzie tu nowe, energooszczędne oświetlenie w stylu retro. Główna aleja parku odzyska swój dawny blask - zapewnia cytowany w komunikacie prasowym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Powstał na terenie dawnych łąk

Rewitalizacja Parku Skaryszewskiego, którą wykonuje Zarząd Dróg Miejskich we współpracy Zarządem Zieleni, została zatwierdzona przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. "Skaryszak" - noszący od czasów II Rzeczpospolitej imię I. J. Paderewskiego - to teren zabytkowy (od 1973 roku w rejestrze zabytków).

Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905-1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. W 2009 roku został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

Park Skaryszewski
Park Skaryszewski
Źródło: UM Warszawa

Pożegnanie z radziecką rabatą

Malownicza, szeroka aleja główna parku biegnąca między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim odzyska historyczny wygląd. Robotnicy skują większość asfaltu (poza końcowym odcinkiem od ronda Waszyngtona), nawierzchnia alei zostanie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni.

Mimo zwężenia alei piesi będą mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń do spacerowania (11 metrów). Cała aleja główna uzyska bowiem jednoprzestrzenny układ – zlikwidowany zostanie pas zieleni rozdzielający ją dziś na dwie mniejsze części. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach 70. ubiegłego wieku razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma i miasto uznało, że czas na kolejny krok w przywracaniu historycznego wyglądu parku.

Repliki przedwojennych pastorałów

Wszystkie betonowe słupy w parku zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami - będą to repliki przedwojennych pastorałów. Mimo historycznego wyglądu oświetlenie będzie nowoczesne i energooszczędne, wyposażone w czujniki ruchu. Latarnie będą się świeciły tak, żeby nie przeszkadzać żyjącym w parku zwierzętom. Dopiero kiedy na ścieżce pojawi się człowiek, światło zmieni się na mocniejsze.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół jesionów wyniosłych w alei głównej zostanie powiększony. Dzięki temu drzewa będą miały lepsze warunki do życia. Obecnie rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzają odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzają do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Ważnym założeniem projektu jest ułożenie przewodów doprowadzających prąd do nowych latarni pośrodku alei spacerowej, pod jej powierzchnią. W ten sposób prace przy szpalerach jesionów ograniczone zostaną do minimum.

Prace wykonuje firma Q-REKBUD. Mają zakończyć się do końca pierwszego kwartału 2024.

Czytaj także: