Zagrożenie wścieklizną w kolejnych dwóch powiatach na Mazowszu

Co nowe rozporządzenie oznacza dla właścicieli psów i kotów?
Lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu (wideo ze stycznia 2022 r.)
Nowe rozporządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie obszaru zagrożonego wścieklizną. Konstanty Radziwiłł rozszerzył ten teren o powiaty węgrowski i miński. Tylko w tym roku na terenie Mazowsza wykryto już 23 przypadki wścieklizny u zwierząt wolnożyjących.

Kolejne dwa powiaty na Mazowszu są zagrożone wścieklizną. "W związku z rosnącą liczbą kolejnych przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt wolnożyjących na terenie województwa mazowieckiego, wojewoda mazowiecki rozporządzeniem z 6 maja br. rozszerzył obszar zagrożony wścieklizną o cały teren powiatu węgrowskiego i mińskiego" - poinformowało biuro prasowe wojewody. Przypominamy, że obszar zagrożony obejmuje też teren trzech miast: Warszawy, Radomia i Płocka oraz powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

O czym muszą pamiętać właściciele psów i kotów?

Służby przypominają, że mieszkańcy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Z kolei koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych.

Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny do 500 zł.

Ponadto na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wścieklizna jest groźną chorobą. W jaki sposób się objawia? Zwierzęta mogą się stać agresywne, może się pojawić ślinotok, połykanie przez zwierzęta ziemi, kamieni. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Jak wskazuje Główny Inspektorat Weterynarii, w przypadku ugryzienia człowieka przez zakażone zwierzę ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem, a następnie skontaktować się z lekarzem medycyny. "Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia" - podaje GIW.

W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. W tym roku wykryto 23 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Czytaj także: