Policjanci z Siedlec (Mazowieckie) poszukiwali zaginionego 90-letka. Wyszedł on z domu i poszedł w kierunku rzeki Bug. Życie starszego mężczyzny było zagrożone.
W zeszłym tygodniu dyżurny policji w Siedlcach otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 90-letniego mężczyzny, który był widziany przez sąsiadów po raz ostatni około godziny 8, gdy szedł w kierunku rzeki Bug. Był ubrany tylko w koszulę flanelową, spodnie, a na nogach miał klapki.
Bliscy nie mogli go znaleźć
Dyżurny na miejsce w pierwszej kolejności skierował policjantów z komisariatu w Mordach, którzy zastali tam zgłaszającego. Był to syn 90-latka. On o zaginięciu samotnie mieszkającego ojca dowiedział się od sąsiada. Widział on, jak starszy mężczyzna szedł w kierunku rzeki. Syn wraz z sąsiadami zaczęli go sami szukać. Bezskutecznie.
Na miejsce zostali skierowani policjanci z posterunku w Zbuczynie, przewodnik z psem służbowym, jak również wydziału kryminalnego komendy w Siedlcach i dzielnicowi. Powiadomiono Straż Pożarną i OSP.
- Bardzo istotny był czas, bowiem temperatura na zewnątrz sięgała zaledwie kilka stopni, co stwarzało realne zagrożenie dla życia seniora. Dzięki dobrej znajomości terenu policjanci z komendy w Mordach, przeszukując zarośla wzdłuż rzeki Bug, dotarli do starorzecza, gdzie w odległości około 500 metrów po drugiej stronie zauważyliśmy osobę podobną do poszukiwanego. Wzdłuż rzeki poruszał się poszukiwany 90-latek. Mężczyzna znajdował się 1,5 kilometra od domu. Cały i zdrowy został przekazany pod opiekę syna - poinformowała komisarz Ewelina Radomyska, rzeczniczka policji w Siedlcach.
Zgłoszenie o zaginięciu. O czym warto powiedzieć policjantom?
Policja przypomina przy okazji ważne zasady w przypadku zgłoszeń o zaginięciu. Przede wszystkim zgłaszający powinien przekazać pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zawiadomienie składane jest w jednostce policji, należy zabrać ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom policji; trzeba także wskazać dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio był widziany; zgłaszający powinien ustalić także, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymienić należy również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podać dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie; należy się też zastanowić, czy ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo; policjantom pomogą też informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Policja