Biblioteka Narodowa kończy 275 lat. W lutym otwarcie odnowionych czytelni

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Odnowione wnętrze Biblioteki Narodowej

Już niedługo pierwsi czytelnicy skorzystają z odnowionej przestrzeni Biblioteki Narodowej. Po modernizacji czytelnie są trzykrotnie większe, a książek z wolnym dostępem będzie cztery razy więcej. Otwarcie zaplanowano na luty.

Czwartkowa uroczystość miała podwójny charakter: oddanie do użytku nowych wnętrz połączono z 275-leciem biblioteki. – Dzięki modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej dofinansowanych z Funduszy Europejskich, stworzono ważne miejsce, które ma inspirować do kreatywności. Miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i spędzania czasu - mówił w czasie uroczystości minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, przestrzenie publiczne Biblioteki Narodowej to wizytówka całej instytucji. Odnowiona czytelnia jest nowoczesna, bardziej funkcjonalna i trzy razy większa. Podczas prac remontowo-budowlanych zadbano także o poprawę dostępności architektonicznej miejsca. Wprowadzono zmiany techniczne istniejącej infrastruktury mające na celu poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami poprzez montaż wind. Przedmiotem projektu była modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych poprzez realizację prac remontowo-budowlanych oraz korekta trasy transportera książek, jak również zakup mebli i wyposażenia m.in. do modernizowanych czytelń. Zrealizowanie projektu pozwoli na korzystnie z czytelni i przestrzeni publicznych biblioteki na kilka sposobów: tradycyjny, jak i nowoczesny – poprzez komputery, ekrany dotykowe, czy bazy danych.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

400 miejsc siedzących i 10 milionów woluminów

Biblioteka Narodowa poinformowała, że po modernizacji czytelnie są trzykrotnie większe i obecnie dysponują prawie 400 miejscami siedzącymi. BN będzie udostępniała 10 milionów woluminów ze swoich magazynów oraz 3,5 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl. W czytelniach stanie czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników. Zostały zapewnione również czytelnie mniejsze, specjalistyczne, dla zespołów badawczych.

Zaprojektowano przestrzeń bez barier architektonicznych, aby każdy mógł z niej swobodnie korzystać, bez względu na stopień niepełnosprawności. Całości dopełniają cztery wewnętrzne ogrody, każde o odmiennej stylistyce – ze specjalnie dobraną roślinnością zmieniającą się wraz z porami roku. Jednym z nich jest sad.

Przy wejściu, w Czytelni Prasy, będzie można przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, korzystać z internetu oraz zasobów cyfrowych BN. To miejsce otwarte dla każdego, nie jest wymagana karta czytelnika. Z Czytelni Dolnej pod świetlikiem, do której prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz, będą korzystać osoby ceniące światło słoneczne. Czytelnia Nowości oferuje codziennie aktualizowane ostatnie publikacje. Obok, w Czytelni Encyklopedii i Słowników, będzie można skorzystać z dawnych encyklopedii i słowników. Największą z czytelń jest, umożliwiająca również wolny dostęp do półek, Czytelnia Górna z niemal kompletnymi zbiorami z historii i literatury pięknej. Z Czytelni Górnej można przejść się do Czytelni Załuskich, nazwanej na cześć założycieli Biblioteki, z największą w Polsce kolekcją zbiorów bibliologicznych. Rękopisy, starodruki i cymelia wraz z dawnymi katalogami bibliotek z całego świata będą udostępniane w jedynej czytelni zamkniętej, Czytelni Zasobu Wieczystego. Dla użytkowników do dyspozycji pozostają również Czytelnia Kartograficzna, Czytelnia Muzyczna oraz Czytelnia Nagrań Dźwiękowych i Audiowizualnych.

Otwarcie w lutym

Po oficjalnym zamknięciu projektu modernizacji czytelń 20 stycznia rozpocznie się proces przenoszenia wielu tysięcy egzemplarzy na półki regałów w czytelniach. Po jego zakończeniu otwarcie Biblioteki dla czytelników planowane jest na 24 lutego – dzień, w którym obchodzona jest rocznica jej reaktywowania przez Ignacego Mościckiego Prezydenta RP w 1928 roku. W uznaniu zasług Andrzeja i Józefa Załuskich, twórców pierwszej w Polsce biblioteki narodowej, czytelnia ze zbiorami bibliologicznymi została nazwana Czytelnią Załuskich. Modernizacja była możliwa dzięki środkom unijnym. Na projekt przeznaczono ponad 22,2 miliona złotych z funduszy europejskich.

Informowaliśmy także, że drewniana leśniczówka w Lesie Kabackim doczeka się remontu:

Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana
Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości