Najnowsze

"Zwrot kamienic to katastrofa dla mieszkańców"

Najnowsze

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plReprywatyzacja kamienic oczami warszawiaków

Warszawiacy przyznają, że rudery, które trafiają w ręce dawnych właścicieli wracają do życia. Jednocześnie twierdzą, że każdy zwrot powinien być poprzedzony przeprowadzką lokatorów komunalnych do mieszkań zastępczych zapewnionych przez miasto. To wnioski z badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Stowarzyszenia "Warszawa odNowa".

- Zwrócenie spadkobiercom kamienicy z lokatorami komunalnymi to przede wszystkim katastrofa dla długoletnich mieszkańców, najczęściej w podeszłym wieku lub mało zaradnych życiowo. To fatalne rozwiązanie, ponieważ z dnia na dzień stają się oni ofiarami braku systemowych rozwiązań dzisiejszych skutków tzw. Dekretu Bieruta – mówi Katarzyna Janowska, prezes Stowarzyszenia "Warszawa odNowa".

- Z kolei dla spadkobierców, lub np. firmy kupującej zwróconą kamienicę, oznacza to problem braku możliwości przeprowadzenia koniecznego remontu, ponieważ nie ma dokąd przenieść lokatorów – dodaje.

Obowiązek miasta Stowarzyszenie udostępniło wyniki badań, jakie przeprowadził TNS OBOP.

77 proc. ankietowanych uważa, że zapewnienie lokatorom komunalnym mieszkania zastępczego to obowiązek miasta. Ale już 40 proc. pytanych o pomysł na rozwiązanie problemu wysokości czynszu w reprywatyzowanych kamienicach, twierdzi, że dobrze byłoby gdyby miasto dopłacało różnicę pomiędzy czynszem rynkowym, a opłatami ponoszonymi wcześniej przez lokatorów.

47 proc. jest zdania, że w reprywatyzowanych kamienicach w ogóle nie powinno być mieszkań komunalnych.

Doceniają właścicieli

Ankietowani przyznają równocześnie, że inwestorzy zmieniają rudery w porządne kamienice (73 proc.). Przy okazji 9 z 10 twierdzi, że osoby i firmy odzyskujące nieruchomości traktują całość jako inwestycję.

- Badanie pokazuje, że warszawiacy wyraźnie widzą rosnącą skalę zjawiska i rozumieją jego dramatyczne konsekwencje. Dostrzegają pozytywny wpływ w postaci efektownej renowacji zwracanych kamienic, ale jednocześnie empatycznie podchodzą do trudnej sytuacji lokatorów. Problemy tych najemców wymagają współpracy urzędników, właścicieli kamienic i samych mieszkańców - podsumowuje prezes stowarzyszenia.

Badania przeprowadzono wśród 450 osób – mieszkańcach Śródmieścia, Woli, Mokotowa, Pragi Północ i Pragi Południe. Jak podaje zlecenidoawca połowa z nich mieszka w kamienicach lub ich sąsiedztwie.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości