W przyszłym roku stołeczne zoo skończy 90 lat. Ale przygotowania do obchodów zaczęły się już teraz, od zbiórki przewodników, biletów, filmów i zdjęć dokumentujących jego historię. Fotografie zostaną opublikowane w jubileuszowym kalendarzu.
- Najbardziej liczymy na zdjęcia i filmy. Zwłaszcza te, które pokazują ogród zoologiczny - jak funkcjonował, jak wyglądał, bo ludzie najchętniej fotografują zwierzęta, a one się nie zmieniają - tłumaczy Anna Karczewska z warszawskiego zoo. - Czekamy na widoki pokazujące infrastrukturę - dodała.
Z archiwum domowego do archiwum zoo
Zebrane fotografie zostaną opublikowane miedzy innymi w jubileuszowym kalendarzu na 2018 rok. - Co jakiś czas wydajemy kronikę, możliwe, że wydamy album, kalendarz - jest to kwestia funduszy oraz tego, jakie materiały zbierzemy - zapowiada Karczewska.
Organizatorzy liczą na zdjęcia, które przedstawiają budynki, wnętrza, bramy wejściowe czy spacerowiczów. Fotografii zwierząt nie przyjmują. Szczególnie cenne są pamiątki odwiedzających z lat 30., 40., 50. i 60. ubiegłego wieku.
Ogród zachęca też do nagrywania swoich wspomnień lub zeskanowania starach biletów, przewodników czy map.
Wszystko możemy przesyłać na adres: zoo@zoo.waw.pl lub przynieść na ul. Ratuszową 1/3. Tam, po skopiowaniu, pamiątki zostaną one zwrócone właścicielom. - Zbiórka prowadzona jest przez cały czas. Często zdarza się, że ludzie przynoszą materiały - stare przewodniki, bilety - bez prośby z naszej strony, dlatego cieszymy się, gdy coś nowego do nas trafi i nie planujemy ograniczać czasowo tej akcji - wyjaśnia Karczewska.
3,5 tys. domowników
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Zajmuje powierzchnię 40 ha i ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt, przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych.
Jednym z ulubieńców warszawskiego zoo jest żyrafek Gortatek:
Mała żyrafa w stołecznym zoo
PAP/kz/r
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Żydów Polskich