Dach Rotundy najłatwiej było zobaczyć z Universalu. Ale jeden z brzydszych biurowców PRL-u niedawno został zrównany z ziemią. Rotunda - jeden z bardziej udanych budynków PRL-u - też niedługo przejdzie do historii. Ale nam jeszcze raz udało się spojrzeć na nią z góry.
To nagranie szkieletu z powietrza - wykonane, gdy prace były wstrzymane przez konserwatora zabytków - pokazuje ważny moment w historii miasta.
Nie było o nie łatwo, bo taki lot wymagał między innymi zgody Biura Ochrony Rządu.
Powrót do rozbiórki
Rozbiórka Rotundy ruszyła na początku marca. Kiedy robotnicy odsłonili szkielet pawilonu, Michał Krasucki nakazał wstrzymać prace. Uznał bowiem, że stalowa konstrukcja jest oryginalna i "bardzo nowatorska jak na swoje czasy".
Dziś już wiemy, że rotunda nie będzie zabytkiem. Wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki poinformował, że nie wpisze jej do rejestru, bo jest na to już za późno. Robotnicy wrócą zatem na plac i wznowią rozbiórkę. Będą to jednak robić pod okiem zespołu utworzonego przez konserwatora zabytków i właściciela budynku, czyli bank PKO. To efekt spotkań i negocjacji, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu.
Jak informował Krasucki, raczej nie wchodzi już w grę zachowanie całej starej konstrukcji. Pozostają jednak rozwiązania "zamienne" polegające na wykorzystaniu części starych, oryginalnych elementów konstrukcji przy budowie nowej konstrukcji. Jednak najpierw trzeba sprawdzić, czy nadają się one do wykorzystania.
Nowa Rotunda
Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrała koncepcja polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Funkcje bankowe w nowym budynku zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Tam ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" ma mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy.
Koszty przebudowy budynku pokrywa bank PKO BP.
Zwieńczenie Pasażu Wiecha
Rotunda została oddana do użytku w 1966 roku. Koncepcja budynku powstała w latach 60. ubiegłego wieku jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce. 15 lutego 1979 roku w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanego obiektu nastąpiło 27 października 1979 roku.
mś/kw/pm