Znów spór o frekwencję na marszu KOD. Ratusz: 50 tys. osób, policja: 10 tys.

[object Object]
Aleksander Kwaśniewski o Polsce i EuropieTVN24
wideo 2/8

W sobotę z placu Bankowego na plac Konstytucji przeszedł marsz pod hasłem "Wszyscy dla Wolności". Znów pojawiły się rozbieżności co do liczby uczestników: ratusz szacuje, że było ich ok. 50 tysięcy, policja mówi o 10 tysiącach.

Wydarzenie organizowane jest przez Komitet Obrony Demokracji w celu upamiętnienia pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Oprócz działaczy KOD wzięli udział politycy opozycji: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i organizacji Inicjatywa Polska. Byli m.in. Mateusz Kijowski, premier Ewa Kopacz (PO) i lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Na czele pochodu szli byli prezydenci RP: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

"100 lat" dla Komorowskiego

Manifestacja rozpoczęła się od okrzyków: "Wolność, równość, demokracja!". Następnie odśpiewano "100 lat" Bronisławowi Komorowskiemu, który obchodzi dziś urodziny.

Potem były przemówienia członków KOD. - Świętujemy dziś Dzień Wolności, który upamiętnia historyczny moment w dziejach Polski, 4 czerwca i pierwsze częściowo wolne wybory. Cieszymy się, że mamy tą wolność, ale wiemy, że trzeba ją pielęgnować – mówił Mateusz Kijowski, lider KOD.

- Dziś jest ten dzień, gdzie każdy z nas powinien z dumą powiedzieć: "Jestem Polką", "Jestem Polakiem". Chodzi o wolność. Wolność dla wszystkich – dodała Aleksandra Śniegocka, działaczka KOD.

Nie zabrakło też słów krytyki wymierzonych w obecną władzę. - Wprowadzili mur między Polakami, między przyjaciółmi i rodzinami – punktowała Śniegocka.

Manifestanci mają białe flagi i transparenty. Skandują hasło: "wolność, równość, demokracja". Przekonują, że ważne jest dla nich państwo prawa, wartości europejskie i obecność w Unii.

"Pamiętamy łzy, pot i poniewierkę"

Z placu Bankowego uczestnicy marszu ruszyli ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji. Czoło marszu dotarło na miejsce o 17.30. Pod kawiarnią Niespodzianka wzniesiono tradycyjny toast za wolność. Były też kolejne przemówienia.

- Wybory 4 czerwca 1989 roku wygrała wolna Polska. Dla tych, którzy wychowali się później wolność jest jak powietrze. Przyzwyczailiśmy się do niej i nikt o nią nie zabiega, dopóki nie jest zagrożona – mówił lider KOD Mateusz Kijowski. - Dziś przyszliśmy pokazać, jak ważna jest dla nas ta wolność. Cieszy się nią, strzeżmy jej, bo to nasz największy skarb – dodał.

O drodze ku wolności mówił też były prezydent Bronisław Komorowski. – Była niełatwa. Pamiętamy łzy, pot i różnego rodzaju poniewierkę. Ale pamiętamy też uczucie satysfakcji i radości, kiedy na drodze pokojowej udało się uzyskać wolność. Pamiętamy ból różnych zmian, ale dziś wiemy, że Polska jest inna. Lepsza, suwerenna, demokratyczna i o normalnej gospodarce – wspominał.

Głos zabrał też Aleksander Kwaśniewski. - Polsko, Warszawo pięknie dziś wyglądasz. Jesteś biało-czerwona i niebieska. Polska i Europejska. Niech to będzie znak na przyszłość – apelował. – 4 czerwca 1989 roku zwyciężyła Polska wolna i demokratyczna. Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek świętować ten dzień – dodał.

Jóźwiak: 50 tysięcy osób

Jak informowała reporterka TVN24, organizatorzy spodziewali się 80 tys. uczestników. Około godziny 17.15 wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak poinformował, że w marszu bierze udział 50 tys. osób. - Taką informację otrzymaliśmy z miejskiego biura bezpieczeństwa - powiedział.

Jóźwiak dodał też, że atmosfera marszu jest "bardzo życzliwa". - Dziwi mnie, ze dziś władze państwowe nie zorganizowały żadnych oficjalnych obchodów z okazji rocznicy 4 czerwca – przyznał i zaprosił na wieczorne obchody organizowane przez ratusz na placu Defilad.

Po zakończeniu marszu dane dotyczące frekwencji podała też policja. Funkcjonariusze mówią o 10 tys. uczestników.

Marsz "Wszyscy dla wolności" @Kom_Obr_Dem - 50 tysięcy uczestników na ulicach @Warszawa— Jarosław Jóźwiak (@jjozwiak2) 4 czerwca 2016

Jarosław Jóźwiak o marszu i frekwencji
Jarosław Jóźwiak o marszu i frekwencjiTVN24

4 czerwca Dniem Wolności

Godzinę startu marszu wyznaczono nieprzypadkowo. Początkowo zakładano, że zgromadzenie rozpocznie się kilka godzin wcześniej. Plany uległy zmianie, kiedy szefowa kancelarii premiera Beata Kempa poinformowała, że w dniu 4 czerwca urzędnicy administracji odpracowują 27 maja, czyli dzień wolny po Bożym Ciele.

4 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Jest to upamiętnienie pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku.

Manifestacja KOD przejdzie z pl. Bankowego do pl. Konstytucji

kw/skw/gp

Pozostałe wiadomości

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl