Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Zieleń wyjdzie z donic

TVN Warszawa

Zarząd Oczyszczania MiastaW przyszłym roku donice znikną z pl. Powstańców Warszawy

Mieszkańcy powiedzieli tak dla zielonych zmian w Śródmieściu. Kwietna łąka zamiast donic na pl. Powstańców Warszawy, "Zielona Świętokrzyska" i ponad 120 drzew przy głównych ulicach to tylko niektóre ze zwycięskich projektów w budżecie obywatelskim. Jeśli zostaną zrealizowane, zmienią oblicze dzielnicy.

25 projektów o łącznej wartości ponad 6 mln złotych ma powstać w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Śródmieściu. Wyniki głosowania ogłoszono w środę. Największym poparciem mieszkańców cieszyły się pomysły związane z lokalnymi bibliotekami, zielenię i ścieżkami rowerowymi.

"Usuniemy niepotrzebne donice"

Jakie zmiany czekają dzielnicę? Mieszkańcy zagłosowali za posadzeniem 126 drzew przy głównych ulicach: Grzybowskiej, Marszałkowskiej, al. Jana Pawła II, Książęcej, Waryńskiego, al. Niepodległości i Spacerowej. Zazielenić ma się także Świętokrzyska.

- Pojawi się zieleń z prawdziwego zdarzenia, a nie taka zamknięta w donicach. Wzdłuż ulicy wysadzone zostaną drzewa, krzewy i kwiaty. Będą one sadzone bezpośrednio w gruncie – opowiada z tvnwarszawa.pl Grzegorz Walkiewicz, autor projektu "Zielona Świętokrzyska". - Ważną częścią projektu będą też konsultacje społeczne, które poprzedzą jego realizację. Mieszkańcy zdecydują, jak dokładnie ma wyglądać "Zielona Świętokrzyska" – dodaje.

Ile nowych drzew będzie można zasadzić przy Świętokrzyskiej? Dokładnie nie wiadomo, ale ratusz zapewnia, że miejsce na dodatkową zieleń jest, co oznacza, że pożegnamy się z częścią wielkich, drewnianych donic.

– Projekt przeszedł weryfikację, wiec zostanie zrealizowany. Nie wszędzie da się zasadzić drzewa bezpośrednio w glebie, ale tam gdzie jest to możliwe wykonamy nasadzenia. Usuniemy niepotrzebne donice – zapewnia nas Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

"Ratusz może wyjść z twarzą"

Dzięki budżetowi partycypacyjnemu kontrowersyjne donice, które nie przypadły do gustu wielu warszawiakom, znikną z pl. Powstańców Warszawy. Zamiast betonowego skweru powstanie tam kwietna łąka. Do tej pory ratusz upierał się, że betonowe płyty i plastikowe donice to optymalne rozwiązanie dla tego miejsca. Dziś urzędnicy muszą wykazać się większą otwartością - głosowanie mieszkańców nie pozostawia im wyboru.

- Zdajemy sobie sprawę, że w centrum potrzeba większej liczby miejsc zielonych. W fazie projektowania mieliśmy inne założenia dla pl. Powstańców Warszawy i takie rozwiązanie wydawało się lepsze w perspektywie możliwej budowy pod placem podziemnego parkingu – tłumaczy wiceprezydent Jóźwiak. - Ale liczymy się ze zdaniem mieszkańców. Poza tym kwietna łąka nie jest stałym zagospodarowaniem i w razie przyszłych inwestycji będzie można ją łatwo zlikwidować – dodaje.

- Dzięki budżetowi partycypacyjnemu ratusz może wyjść z twarzą i nie musi przyznawać się, że popełnił błąd przy planowaniu zieleni na pl. Powstańców Warszawy i wzdłuż Świętokrzyskiej – komentuje Walkiewicz. – Nie oszukujmy się, gdyby nie budżet partycypacyjny większość z tych zielonych projektów by nie powstała. Miasto ma trochę inne priorytety. Pieniądze są przeznaczane na pilniejsze potrzeby niż ustawienia ławek czy koszy na śmieci – dodaje.

Skwery dla pieszych, ścieżki dla rowerów

Śródmieście wzbogaci się także o nowe miejsca spotkań. Między ulicami Marszałkowską, Królewską i Zielną powstanie Skwer Aktywności Miejskich. Podobne miejsce pojawi się także przy budynku Arsenału wzdłuż ul. Andersa.

– To będą miejsca, w których będzie można odpocząć, spędzić aktywnie czas ćwicząc na świeżym powietrzu czy uprawiając miejskie sporty, np. jazdę na deskorolce, parkour czy street workout – mówi Walkiewicz, który zgłosił projekt skwerów sportowych. Zmiany czekają także Grzybowska. Oprócz zwiększenia ilości zieleni przeprowadzony zostanie także remont chodników, a rowerzyści będą mieli do swojej dyspozycji nowe drogi rowerowe.

Mieszkańcy zdecydowali także, że nowe ścieżki dla jednośladów pojawią się na Marszałkowskiej i Andersa, Senatorskiej, na pl. Bankowym, pl. Małachowskiego czy Mazowieckiej. W sumie w Śródmieściu powstanie ponad 7 km nowych tras dla rowerzystów. Pojawi się też więcej przejść dla pieszych. W sumie na te inwestycje przeznaczonych zostanie 1,5 mln złotych.

Ruszą z pracami na wiosnę

Jak zapowiada wiceprezydent Jóźwiak, pierwsze prace związane z realizacją zwycięskich projektów mają rozpocząć się już po wakacjach.

– Chcemy zarezerwować środki w budżecie i rozpocząć fazę projektowania. Dzięki temu w przyszłym roku będziemy mogli szybciej przystąpić do właściwych prac – zapowiada. Zaznacza jednak, że z pracami związanym z nasadzaniem zieleni trzeba będzie poczekać przynajmniej do wiosny. – W tym przypadku ogranicza nas aura. Realizacja pozostałych projektów ma szanse ruszyć już na przełomie I i II kwartału - podsumowuje.

Budżet obywatelski wzbudzał kontrowersje:

jk/b

Budżet obywatelski to fikcja?
TVN24