Zaraz dojedzie tu metro, ulica dziurawa, a na parking nie ma pieniędzy

Na Trockiej dziura na dziurze
Na Trockiej dziura na dziurze
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Na Trockiej dziura na dziurzeArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Na Trockiej dziura na dziurze, Nowotrocka ciągle w planach, a na parking Park&Ride przy budowanej stacji metra nie ma pieniędzy. Mieszkańcy mają obawy czy Targówek jest gotowy na przyjazd podziemnej kolejki.

- Proszę zobaczyć jakie tu są dziury, a wkrótce autobusów na tej drodze będzie jeszcze więcej – rozkłada ręce jeden z mieszkańców bloku przy Gajkowicza.

Pod koniec marca urzędnicy podzielili się z mieszkańcami Targówka planem dotyczącym zmian w komunikacji po otwarciu metra na Targówku, które zbliża się wielkimi krokami. Wiele z autobusów – między innymi z Białołęki, Bródna czy okolicznych miejscowości zostanie skierowanych właśnie na Trocką, gdzie powstanie jedna ze stacji.

To ruch znany z przeszłości. Po otwarciu kolejnych odcinków metra urzędnicy kierują okoliczne linie, tak, by pełniły funkcje dowozowych do metra. Tłumaczą, że podróżującym ułatwi to szybkie dotarcie do centrum. Powołują się też na argumenty finansowe. - Utrzymywanie dublujących linii metra i tras autobusowych nie ma uzasadnienia - mówi Wiktor Paul z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tymczasem mieszkańcy już wytykają urzędnikom, że jednopasmowa, już dziś mocno zatłoczona ulica Trocka, na takie zmiany nie jest gotowa.

Trocka dziurawa jak ser

"Ulica już jest jak szwajcarski ser. Pełno dziur" – zwraca uwagę na jednym z lokalnych portali mieszkaniec.

Ulicę spokojnie można by już remontować. Ciężki sprzęt odjechał z Trockiej już kilka miesięcy temu, a urzędnicy zapowiadali na początku roku, że w maju rozpoczną się odbiory techniczne podziemnej kolejki. Tymczasem może się okazać, że remont rozpocznie się już po tym, kiedy podziemna kolejka pojedzie, bo dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Co gorsze, pieniądze na remont nie są jeszcze zagwarantowane. - Otrzymaliśmy pismo z Biura Koordynacji i Remontów w Pasie Drogowym, które wskazuje na zasadność wyremontowania Trockiej po zakończeniu prac związanych z budową metra. Jeżeli będziemy mieli zapewnione finansowanie, w trzecim kwartale tego roku przystąpimy do prac remontowych – informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. Oznacza to, że pasażerowie będą przebijać się do metra zatłoczoną i jednocześnie remontowaną ulicą.

Autobusy utkną w korkach?

To nie jedyny poważny problem, na który już teraz zwracają uwagę mieszkańcy. – Przecież autobusy będą stały w korku od Radzymińskiej do pętli Trocka. Jak autobusy zatrzymają się przy stacji benzynowej na Trockiej, to zablokują ruch aż do Radzymińskiej, a przecież nikt ich nie wyminie, bo za wąsko. Taki dojazd do metra musiał wymyślić ktoś, kto tu nigdy nie był – wskazuje nasz rozmówca.

Zarząd Transportu Miejskiego odpowiada:

- Ograniczenia wynikające z pojemności pętli i wszystkie aspekty techniczne zostały oczywiście uwzględnione. Na ulicy Trockiej przystanki mają 40 metrów długości i nie ma obawy, że autobusy nie będą się na nich mieściły. Z doświadczenia z innych części miasta wiemy, że takiej wielkości przystanki przy takiej częstotliwości kursowania autobusów sprawdzają się bardzo dobrze – uspokaja Wiktor Paul z wydziału prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

Pomogłaby Nowotrocka, ale…

W odciążeniu Trockiej pomogłaby ulica zwana roboczo Nowotrocką, ale ta już dawno uzyskała miano jednej z najdłużej planowanych ulic w stolicy. Podczas kampanii wyborczych od 2006 do 2018 roku różni kandydaci na radnych obiecywali jej budowę. Półtora kilometra prostego odcinka miało połączyć Radzymińską z Wincentego i odciążyć między innymi wąską ulicę Gilarską, którą sznur aut w godzinach szczytu jedzie z Bródna i Białołęki. A po otwarciu metra sytuacja będzie gorsza, bo wszyscy będą chcieli dostać się do metra.

Obecnie rządząca ekipa poszła o krok do przodu. Po kilku nieudanych próbach rozstrzygnięto przetarg na przygotowanie projektu. – 15 marca podpisaliśmy umowę. Teraz wykonawca ma 20 miesięcy na przygotowanie projektu, koszt to 15 milionów złotych – informuje Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Kiedy ruszy budowa? – Moglibyśmy przystąpić do budowy w 2021 roku, pod warunkiem, że zabezpieczymy na ten cel pieniądze – odpowiada rzeczniczka. Tych na razie nie ma.

Zakorkowane uliczki

- A miejsca parkingowe? Już dziś trudno tu zaparkować, a kiedy swoje auta zostawią tu osoby, które przesiądą się do metra. Czy miasto to przemyślało? – zastanawia się inny napotkany mieszkaniec. Urzędnicy nie mają w tej kwestii dobrych wiadomości. Co prawda, pomysł jak rozwiązać ten problem jest, jednak brakuje środków. - Mamy dokumentację techniczną modułowego stalowego wielopoziomowego parkingu o konstrukcji demontowanej czyli parkingu, który można ustawić w jednym miejscu a następnie, gdy nie będzie już potrzebny, rozłożyć, przenieść i zmontować w innym miejscu – mówi Tomasz Kunert rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Urzędnicy chcieliby postawić taką konstrukcję przy stacji metra Trocka, na terenie obecnego parkingu osiedlowego spółdzielni mieszkaniowej. Parter działałby nadal jako parking osiedlowy, z kolei wyższe kondygnacje przeznaczono by na system P+R.

- Przeprowadziliśmy wstępne rozmowy na ten temat ze spółdzielnią. Planowana liczba miejsc to około 300, koszt szacowany jest na około 25 milionów złotych – precyzuje rzecznik ZTM. Jednak budynek powstałby nie wcześniej niż za dwa lata od decyzji, przy założeniu, że ZTM dostanie pieniądze.

Klaudia Ziółkowska

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP