Zamiast wycinać drzewa, można je przesadzić. Na Białołęce tak zrobili

Najnowsze

Przesadzanie dębów na Białołęce Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Sześć dębów kolidowało z planowanymi przez dewelopera budynkami na Białołęce. Znalazło się dla nich miejsce przed urzędem i na ulicy Talarowej. To już kolejna taka akcja w dzielnicy.

Marzena Gawkowska, rzecznika dzielnicy Białołęka, poinformowała, że deweloper realizujący inwestycję mieszkaniową przy ulicy Kościeszów, nie miał możliwości przesadzenia drzew na swoją działkę. - Dzielnica znalazła więc dla nich miejsce na nieruchomościach należących do stołecznego samorządu. Trzy drzewa po przesadzeniu będą rosły przed urzędem dzielnicy Białołęka od strony Modlińskiej i Produkcyjnej. Kolejne trzy przeprowadzą się na nowy odcinek Talarowej, będący przedłużeniem ulicy Trakt Nadwiślański (po drugiej stronie Światowida) - przekazała.

Dodała, że obwody pni przesadzanych dębów wynoszą od 54 do 85 cm.

Jak zwraca uwagę burmistrz dzielnicy Grzegorz Kuca, kolejni inwestorzy zgadzają się na droższą opcję przesadzania roślin, zamiast ich usuwania. - Białołęka to jeden wielki plac budowy. Dlatego robimy wszystko, aby zminimalizować koszty, jakie ponosi przyroda w związku z tą ekspansją budowlaną. Wartości tych roślin dla przyrody i mieszkańców nie sposób przeliczyć na pieniądze – mówi Kuca.

Nie pierwszy raz

- Przesadzanie powoli staje się białołęckim standardem i wcale nie przesadzam – mówi Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki, odpowiedzialny między innymi za zieleń. - W tym roku to już trzecia zielona przeprowadzka. O kolejnych rozmawiamy z następnymi inwestorami.

Jak informuje rzeczniczka dzielnicy, w lutym deweloper Bouygues Immobilier przesadził 11 dębów, które kolidowały z budową osiedla. Drzewa "przeprowadziły się" na tę samą działkę przy Marywilskiej, w miejsce, gdzie będzie teren zielony dla przyszłych mieszkańców osiedla.

W sobotę 30 marca potężny dąb o obwodzie 204 cm rosnący w rejonie ulic Światowida i Myśliborskiej został przesadzony o kilkadziesiąt metrów, bo kolidował z wjazdem do osiedla realizowanego przez spółkę Kompania Domowa.

Dzielnica podkreśla, że we wszystkich przypadkach, przesadzanie roślin i ich późniejsza 3-letnia pielęgnacja leżą po stronie inwestorów prywatnych.

mp/r